agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni100Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-06-2007, 13:19   #241
Ağaç Dostu

caploonba's Avatar

Giriş Tarihi: 01-01-2007
Çok güzel olur bence.

caploonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2007, 03:49   #242
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
selamlar Caploonba, mum ciceginden bonsai denemedim. Memedin dedigi gibi mum ciceginde odunsu bir govde elde edemiyeceksin. Istedigin sekli de veremiyeceksin. Saksi icerisinde asagiya salkan guzel bir cicek elde edebilirsin ama bu bonsai deyildir.

Cevrendeki fidancilardan alacagin fidanlar ile bonsai denemeleri yapabilirsin.
Mum cicegini de guzel bir saksiya alip daha guzel gorunmesini sagliyabilirsin.
Kolay gelsin.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2007, 14:33   #243
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Merhabalar Ali Bey

Ben hala fidan derdindeyim. Selahattin Bey'in sattığı fidanların içinde Osmantus adlı fidanın yapraklarını çok sevdim, meyvesi de varmış. Ne dersiniz acaba bonsai için uygun olur mu?

İyi günler dilerim.

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2007, 15:00   #244
Ağaç Dostu

Iyi gunler Nevsune. Osmantus zeytinle ayni aileden bir bitki. Bonsai olmamasi icin bir neden yok. Osmantusdan guzel bir bonsai yapacagina inaniyorum. calismalarinda takildigin yerler olursa, ben ve diger arkadaslar sana yardimci oluruz.
Kolay gelsin.

Eski 04-07-2007, 17:07   #245
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Ali Bey ama hiç zeytin yaprağına benzemiyor bu. Siz olur diyorsanız siparişimi veriyorum. Yalnız iki hafta sonra getirteceğim. Gelince önce bilgileri bir okur, sonra size danışmaya başlarım.

Bir de herkesin çok sevdiği acer palmatumu veya liquidambar stryraciflua dan birini istiyorum. Kolay olanla başlasam iyi olur diye düşünüyorum. Ne dersiniz?

Destekleriniz için tekrar, tekrar teşekkür ederim.

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2007, 18:57   #246
Ağaç Dostu

Filiz's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 1
Merhabalar,

Bir süredir okumayı bitiremediğim bonsai sayfalarından ve sevgili Penelophenin desteğiyle, kendime ait bir bonsaim olsun diye çalışmalara başladım. Doğadan toplamak benim karakterime en uygun olanıydı... İşe giderken gözüme kestirdiğim yaklaşık 40 cm boylarındaki badem ağacını akşam alacaktım ve başlayacaktım çalışmalara.. Ancak, badem ağacının kökü gövdeyle yaklaşık 85-90 derece açı yapmıştı.. Bir dijital makinem olsaydı resmini koyacaktım. Ve kök böylesine açılı olduğu için (ve bu olasılığı tahmin etmediğim için) meristeme zarar verdim istemeyerek ve hiç saçak kökü olmayan bu bademciği tekrar yerine götürüp suladım inşallah tutar. Daha sonra yine sevgili Penelophenin tavsiyesiyle acemi olduğum için tüpte bulunan fidanlarla işe başlamam gerektiğine karar verdim (verdik) Ama sorum şu: bu fidanların boyu ne kadar olmalı ve gerçekten doğadan fidan toplamak bu kadar zor mu ilk denemem mi başarısızlıkla sonuçlandı. Saygılar...

Filiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2007, 20:51   #247
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Sonunda.
Hadi ilk adımı attın(k).
Gerisi gelir artık.

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2007, 21:13   #248
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Filiz,
Fidancılarda şahene filizlenmiş, yerini benimsemiş, sağlıklı ve bonsaiye uygun finedeler varken, neden doğadan ağaç toplamayı düşünüyorsunuz?

Doğadan toplamak yerine, doğaya vermeye ne dersiniz?

Günay K beğendi.
bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2007, 21:21   #249
Ağaç Dostu

Filiz's Avatar

Koyu puntolarla yazdıklarınızda haklısınız bonsaisever. Ancak, daha önce forumlarda da söylemiştim. Böyle baktığında birbirine benzemeyen, doğanın acımasızlığının izleri üzerine sinmiş ve ona bir hareket katmış olan ağaçlar benim en sevdiğim ağaçlardır.

Eski 04-07-2007, 21:33   #250
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Ve Fidancı o ağaçları genellikle katleder.
Köklerini felan kökkünden keser.

Eski 05-07-2007, 13:57   #251
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi filiz Mesajı Göster
Koyu puntolarla yazdıklarınızda haklısınız bonsaisever. Ancak, daha önce forumlarda da söylemiştim. Böyle baktığında birbirine benzemeyen, doğanın acımasızlığının izleri üzerine sinmiş ve ona bir hareket katmış olan ağaçlar benim en sevdiğim ağaçlardır.
Filiz merhaba, yeni basliyanlar icin bonsaiye ulasmanin en hizli yollarindan biri fidancilardan alinacak uygun fidanlarla ise koyulmaktir. Dogada gordugunuz birbirine benzemiyen, cesitli tarz ve hareketlerle buyuyen agaclari ornek alip fidaniniza ayni sekilleri verebilirsiniz ve hem sevdiginiz sekilde bir agac elde etmis olursunuz hem de dogadaki agaclar yasamlarini surdurmeye devam ederler.

Agacin boyu senin verecegin karara gore olur. Yani istedigin ve uygun olan her boyda, bonsai yapabirsin.
Yapacagin bonsai calismalarinda, iyi bir bonsai yapman icin hepimizyardim ederiz. yeterki sen calismaya basla.

Eski 05-07-2007, 19:01   #252
Ağaç Dostu

Filiz's Avatar

Teşekkür ediyorum Sayın Ali,
Penelophecim doğruları söylediğin için teşekkürler sana da.. Sipariş ettiğim fidanlar gelince sizi çok yoracağım. İyi günler...

Eski 05-07-2007, 19:31   #253
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

İnşallah kısa zamanda gelirde beraber büyütürüz.

Eski 07-08-2007, 08:28   #254
Ağaç Dostu

bonsade's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2006
Galeri: 16
Selam Ali bey.Acil bir sorum var.İnternette Jasminum Sambac (FUL) bonsaisi ne rastlıyamadım . Bonsai si olmazmı acaba ? Ne gibi zorlukları var ?

Düzenleyen bonsade : 09-08-2007 saat 09:37
bonsade Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2007, 02:42   #255
Ağaç Dostu

Sgorunus fuldan bonsai olabilir diye dusunuyorum. Yalniz bitkinin yapisindan, govde kalinlasmasi cok uzun bir zaman alabilir. Yere dikip, daha sonralari govde kalinlasmasi, yeterli duzeye geldigi zaman saksiya alirsaniz istediginiz sonuca daha hizli ulasirsiniz.

Eski 18-08-2007, 13:30   #256
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sgörünüş Mesajı Göster
Selam Ali bey.Acil bir sorum var.İnternette Jasminum Sambac (FUL) bonsaisi ne rastlıyamadım . Bonsai si olmazmı acaba ? Ne gibi zorlukları var ?
Sgorunus bu gun firsat bulup internete bir baktim fuldan yapilmis bonsai resmi sadece asagida ekledigim linkte bulabildim ve dusundugum gibi bunu da govdesi pek kalilasmamis bir agac. Senin yapacagin bonsai bundan cok daha guzel olacaktir.
Kolay gelsin.
http://www.bonsaiboy.com/catalog/product2763.html

Eski 18-08-2007, 15:11   #257
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
benim kitapta bir tane Şelale stilinde yapılmış jasminum bonsai var.Gövdesi çok kalın değildi,neredeyse linkteki kadardı.

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2007, 13:51   #258
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-07-2007
Ficus Benjamina'da kalın gövde...

Sn. Ali Bey...
F.Benjamina bonsaisi yapmak istiyorum.Yeterince kalın gövde bulamadığım ve kalınlaştırmak için vakit kaybetmek istemediğim için şu yöntemi uygulamam doğru olur mu?
İnce çok sayıda gövdeyi bez şeritler ile sıkıca sarmak ve kaynaşıp kalın bir gövde elde etmek...
Ayrıca gövdenin hemen toprak üzerinde kalan 10 cm.lik kısmına havai köklendirme uygulayarak görsel bir zenginlik elde etmek...
Eğer bu iki fikirinde uygulanabilirliği varsa,(zamanlama,gövdeden kabuk soyma vb. gibi ) teknik bilgi verebilirseniz sevinirim.Saygılar...

n.emre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2007, 12:26   #259
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi n.emre Mesajı Göster
Sn. Ali Bey...
F.Benjamina bonsaisi yapmak istiyorum.Yeterince kalın gövde bulamadığım ve kalınlaştırmak için vakit kaybetmek istemediğim için şu yöntemi uygulamam doğru olur mu?
İnce çok sayıda gövdeyi bez şeritler ile sıkıca sarmak ve kaynaşıp kalın bir gövde elde etmek...
Ayrıca gövdenin hemen toprak üzerinde kalan 10 cm.lik kısmına havai köklendirme uygulayarak görsel bir zenginlik elde etmek...
Eğer bu iki fikirinde uygulanabilirliği varsa,(zamanlama,gövdeden kabuk soyma vb. gibi ) teknik bilgi verebilirseniz sevinirim.Saygılar...
Iyi gunler n. emre,
Bircok benjamina inciri birbirine sararak(sac orgusu gibi) kalin bir govde elde edebilirsiniz. Yine de govdelerin birbirine kaynasmasi zaman alir, bu yuzden bonsai ogrenirken sabretmesini de ogrenmelisiniz.

Benjamina incir bir tropik bitkidir ve dogal yasadigi tropik bolgelerde govdesinden ve dallarindan asagiya kokler sarkitir ki bu da agaci cekici ve heybetli gosteriyor. Yanlis anlamadiysam, siz de agacinizda boyle bir goruntu olusmasini istiyorsunuz. Eger dusundugum gibi ise, "yeni basliyanlar icin yardim" forumundaki
"Hava koku olusturma yontemi" basligi altinda verilen bilgiler sana yardimci olacaktir.

Sonbahar geldigi icin bircok bitkide oldugu gibi incirde de buyume yavaslayip duracaktir. Govdeleri simdi sarsan bile buyuk bir gelisme gosterecegini sanmiyorum bu islemi bahardan hemen once yapabilirsin. Incirleri bir birine sardiktan sonra govdeleri birbirleri ile temas ettikleri yerlerden keskin ve temiz bir bicakla cizerseniz daha cabuk kaynasacaklar.
Kolay gelsin.

Eski 08-09-2007, 12:16   #260
Serdar

jackbull's Avatar

Giriş Tarihi: 19-08-2007
Merhaba Ali Abi,
mexican orange blossom türü bonsaim var..Evin içinde bakıyorum ona..Gündüzleri ev güneş aldığı için içerde tutuyorum onu fakat akşamüstü güneş gittikten sonra dışarı camın önüne çıkarıyorum..Bu şekilde yer değiştirmek bonsaime zarar verir mi?

jackbull Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2007, 14:24   #261
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-09-2007
Merhaba Ali Bey,
Ben uzun süredir kendime uygun ve kapalı alanda yaşayacak bonzai arıyorum ve seçimimi hangi türden yana yapacağımı bilemiyorum. Açıkçası şimdiye kadar hiçbir bitki yetiştirmedim ve bu nedenlede bakımı en kolay olan bir bonzaiden başlamak istiyorum ve sizin önerilerinize ihtiyacım var. Hangi tür kapalı mekanda ve ışık alan sabit sıcaklıkta yaşamaya uygundur? Bakımı hakkında da bilgilendirirseniz sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler

ilsu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2007, 14:11   #262
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jackbull Mesajı Göster
Merhaba Ali Abi,
mexican orange blossom türü bonsaim var..Evin içinde bakıyorum ona..Gündüzleri ev güneş aldığı için içerde tutuyorum onu fakat akşamüstü güneş gittikten sonra dışarı camın önüne çıkarıyorum..Bu şekilde yer değiştirmek bonsaime zarar verir mi?
Jackbull Bonsailer salon cicekleri gibi ic mekanlarda bakilirlarsa kisa zamanda sagliklari bozulur. Bazi tropik bitkilerden yapilan bonsailer ic mekanlarda yasaybiliyorsa da onlari bile zaman zaman disariya almakta fayda vardir. Cunku bonsailer temiz hava ister, nem ister, isik ister bunlari ozel bir sekilde icerdeki bonsainize sagliyabiliyorsaniz belki ic mekanda bakilabilir.
Imkaniniz varsa bonsainize niye disarda bakmiyorsunuz?

Cok dusuk derecedeki soguklardan mutlaka agaclarinizi korumaniz gerekiyor.
Su anda havalar soguk olmadigi icin, aksamlari cam onune cikardiginiz Mexican orange blossom bonsainiz yasamindan sikayet etmiyebilir ama havalar sogudugu zaman mutlaka onu don ve soguktan koruyunuz. Ozellikle de geceleyin isinin iyice dustugu gecelerde.
bol sanslar diliyorum.

Eski 09-09-2007, 14:32   #263
Ağaç Dostu

Ilsu merhaba aramiza hos geldin. Bitkiler uzerine hic bir deneyimin olmadigini soyluyorsun. Onemli degildir. Agclar.nette istedigin kadar bilgi vardir. Bu bilgilerden yararlanip yapacagin calismalrala da kendini gelistirebilirsin.

BONSAI guzel bir ugrastir, keyif alararak yapacagina inaniyorum.
Yukarida Jackbull icin yazdiklarima bir goz atabilirsiniz. Bonsailer genelde dis mekan bitkileridirler Bonsailerin sagliklarini etkileyip onlari olduren, az sulama, cok sulama ve uzun zaman ic mekanda tutma en onemli unsurlardir.
Yine de gerekli imkanlar saglandiki surece bazi tropik bitkilerden yapilan bonsailer ic mekanlarda yasiyabiliyorlar.

Imkaniniz yoksa ve ic mekanda yetistireceginiz bir bonsai yapacaksaniz. bu tropik incirlerden olabilir. Ornegin Ficus retusa, Ficus benjamina, Ficus macrophylla gibi.

Bu cesit incirleri marketlerden egilip bukulmus ve bonsai saksilarina dikilmis olarak bulabilirsiniz ama ben size, fidanlar bulup bonsaiyi deneyip, sizin yapmanizi oneriyorum. Bonsainizi yaparken de burdaki arkadaslar sizlere yardimci olacaklar bundan hic endiseniz olmasin.

Bu arada "uyeler tanisiyor" basligi altinda kendinizden bahsedip kendinizi tanitirsaniz seviniriz. Tekrar hos geldiniz.

Eski 09-09-2007, 21:47   #264
Serdar

jackbull's Avatar

Giriş Tarihi: 19-08-2007
Tavsiyelerin için teşekkür ederim Ali abi..Aslında ananemin balkonu var üst katta oraya koysam ama bu seferde geceleri soğuk olacak artık onada bi çözüm bulacağım..Ali abi inanırmısın hala çiçek açıyor çok güzel ya onu kaybetmek istemiyorum o yüzden en iyisi onu balkona taşımak..Herşey için teşekkürler Ali abi..Seni Seviyoruz..

jackbull Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2007, 12:19   #265
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-03-2007
Ali bey benim ihlamurum icin sizin gorusleriniz nelerdir rica etsem bir gozatabilirmisiniz.Tesekkurler.

seckayn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2007, 21:46   #266
Ağaç Dostu

bonsade's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2006
Galeri: 16
Merhaba Ali bey Yarışma ile ilgili şaşkınlığım geçti .Heyecanımı hoş gorün.İş ciddiye binince sorular çoğaldı .Morsalkımda yaprak küçültmede ki başarısızlığım nedendir ? Ağaç hatmide son andakı form değişikliği yarışma sonuçlarında etkili oldu . Eski forma mı dönmeliyim ? Hanım elinde ise -nasıl başladığımı belki hatırlarsınız - çelebi tarzına mı gitsem ? Mavi akasyayı kök kalınlaşması için toprağa diktim fakat kontrolu çok zor.Mini bonsi formunda kalması yeterlimi . Çok hızlı büyüyen bir ağaç. Ayrıca Oylamada işiniz zor . Başarılar dilerim.

Düzenleyen bonsade : 04-11-2007 saat 19:55
bonsade Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2007, 13:20   #267
Ağaç Dostu

Sgorunus selamlar, Yarismaya kattiginiz agaclariniz hakkinda simdi yazmasam. yarisma sonuclandigi zaman katilan agaclar icin olumlu ve olumsuz elestiriler yazacagiz. O zaman yapilan elestiriler icerisinde istedigin cevaplari bulamazsaniz ben bu sorularinizi yanitlarim.

Mavi akasyanizi koku kalinlasmasi icin yere diktiginizi soyluyorsunuz ve kontrol etmekte zorlaniyorsunuz. Nesinini kontrol etmekte zorlandiginizi belirtmediniz.
Nazli buyuyor derken neyi anlatmak istediniz yavas mi buyuyor?
Agacinizi soyle bir bakiniz zaten o size hangi buyuklukte bir bonsai olmak istedigini fisildaycaktir siz de ona gore hareket edersiniz. Agaciniza iyice alici gozle baktiktan sonra hangi tarz ve hangi boyda bir bonsai olabilecegini gorebilirsiniz. Takildiginiz yerlerde ise bizler hep yaninizda olacagiz.

Keske yarismaya daha fazla katim olsaydi da beni oylamada bundan fazla zorlasaydi, Ikinci bonsai yarismasinin cok katilimli olacagina inaniyorum.

Senin ve sayin Parlagin belirtigi gibi Turkiyedeki bonsai atesini dusundugunuz gibi ben yakmadim. o ates yaniyordu ben sadece diger arkadaslarim gibi bu atese biraz ufledim ki sanirim bunu hepiniz sirasi geldikce yapacaksiniz ve Turkiyede, yureklerde yanan bonsai sevdasi hic sonmiyecek.

Eski 04-11-2007, 22:56   #268
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
sgörünüş;
Bu yarışmaya umduğunuz katılımcı sayısını bulamamış olmanız normal.
Çünkü biz de bulamadık
Şu an için Türkiyede kendi gayretiyle gerçek bir bonsaiye sahip hiç kimse bulunmuyor, veya ben görmedim.
Üyelerin bonsai çalışmaları başlığımızda bir sürü çalışma olmasına rağmen katılma cesaretini gösteren sizler oldunuz.
Şimdiye kadar bu konuda bir yarışma yapılmadığı için bu oylar veriliyor.
Böyle yarışmalar sayesinde; bonsai ile uğraşacak arkadaşlar yaptıkları veya yapacakları işlere kendileri not verebilecekler ve bu sanatın Türkiyede gelişmesine vesile olacaklardır.

Katılan tüm arkadaşları kutluyorum.

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2007, 21:26   #269
Ağaç Dostu

karaselvi's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2007
Galeri: 12
İsmi bodur akasyaymış yaprakları hoşuma gittiği için kış geliyordemeden birtane çimlendirdim. Acaba yeni başlayanlara da tavsite edebilirmiyiz. Yaprakları uygun boyuda ancak göğsüme geliyor.
http://www.agaclar.net/forum/showthr...851#post169851

karaselvi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2007, 14:13   #270
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karaselvi3 Mesajı Göster
İsmi bodur akasyaymış yaprakları hoşuma gittiği için kış geliyordemeden birtane çimlendirdim. Acaba yeni başlayanlara da tavsite edebilirmiyiz. Yaprakları uygun boyuda ancak göğsüme geliyor.
http://www.agaclar.net/forum/showthr...851#post169851
Akasyadan bonsai Yapilabilir. Yalniz tohumdan yetistirelacekse bonsai olma suresi uzun bir zaman alabilir. Bu yuzden yeni basliyanlar icin tohumdan yetistirmek yerine, bulabilirlerse hazir fidanlarla baslamalarini onermek daha dogru olur. Yine de tohumdan yapmak isteyenler deneyebilirler.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024