agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni100Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-02-2007, 22:29   #151
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Bana mı öyle geliyor saksıların içi de sırlı mı..Eğer içide sırlıysa saksı olarak kullanman çok uygun olmayabilir.
Sarmaşık olduğu için sık sık budayacaksın.. formunda da değişikliğe gidebilirsin zamanla..
Çiçekleri açınca eminim güzel görünecek

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2007, 19:43   #152
Ağaç Dostu

Lymyt's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2007
Ali hocam bende bi soru soracağım forumu epeyce araştırdım ama bilgi bulamadım -belki de böyle bişi yoktur- bir sorayım dedim.. elimde serissa türü bir bonsai var ve biliyorsunuz ki gövdesi sürekli parça parça kabuk döken bir tür benim sorunum bununla ilgili değil ama şöyle ki ağacın bir dalı çatallaşıp ikiye ayrılmış fakat sanırım dışarıdan bir darbe aldıgından dolayı bu çatalda bir çatlak oluşup aşağı doğru ilerleyerek ana dalın bir kısmını ikiye ayırmış üstteki dallar hala sağlıklı görünüyor fakat bu durum benim pek içime sinmiyor acaba bunu onarmanın bir yöntemi var mı diye merak ediyorum yoksa kendiliğinden bi şekilde ağaç onarabilir mi? cevaplayan arkadaslara şimdiden tesekkur ediyorum..

Lymyt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2007, 20:37   #153
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Iyi gunler Lymyt, catal yerden yirtilan agacinizi, seritler halinde keseceginiz bez parcalari ile sarip,[sicimle sarilmamali,sicim sarilan yeri zaman icerisinde kesebilir] yirtilan yeri bir birine iyice yapistirin.
Bunu yirtilmanin hemen oldugu an yapmis olsaniz agac kendini daha cabuk iyilestirirdi.[kimi bonsai ustalari kirilan veya catlayan yerleri sarmadan once yaraya yumurta beyazi koyduklarini okumustum ama hic denemedim, onun icin ne kadar yarari oldugunu bilmiyorum.]
Agacinizdaki iyilesme bir yil kadar bir zaman alabilir.
agaciniza gecmis olsun size de kolay gelsin.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2007, 20:43   #154
Ağaç Dostu

Iyi gunler Sgorunus, oralarda bonsai saksisi, sorununuz oldugunu bilyorum. Ama, ici sirli saksilara, yine de bonsai koyma. Agac saksilarin, altini delip kucuk bonsailer dikebilirsiniz. Saksi yerine ikinci bir seceneginiz de Duz tas olabilir, duz tas uzerine dikilen agaclar daha bir dogal gorunur. Hem diger arkadaslara da ornek olan bir calisma yapmis olursunuz.
Bonsaili gunleriniz bol, calismalariniz kolay olsun.

Eski 12-02-2007, 07:13   #155
Ağaç Dostu

bonsade's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2006
Galeri: 16
Günaydın Ali bey.sabah ilk işim saksılar için önerilerinize bakmak oldu.Kayrak taşı öneriizi hemen işleme koyacağım.Elimde üzeri fosilli olan kayrak taşlarından bol miktarda var.Saksıları veya bonsai kaplarının büyüklüğünü seçerken neyi ölçü alıyorsunuz.Begonvilin gövdesi oldukça kalındı çukur ve büyük saksıları seçtim.Sonradan pişman oldum.Sonbaharda saksısını hazırlar tekrar değiştiririm.Saksıların altı dar olduğu için yerleştriken kökler epeyce zarar gördü.Bende üzerine sera etkisi için naylon torba geçirdim.Mine çiçeği daha kalın.Ölçü olarak nasıl bir saksı kullanayım bilmiyorum.Begovile saksı seçerken ağacın saksı içine uzanan gövdesnii hiç düşünmemiştim.Acemilik işte.ÖNERİLERİNİZİ BEKLİYORUM.selamlar.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Z BONSAİ 012.jpg (60.8 KB, 410 views)
Dosya Türü: jpg zb.jpg (68.9 KB, 409 views)
bonsade Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2007, 10:18   #156

memet's Avatar

Dibe yakın yerden çıkan dalı budamalısın.

Eski 12-02-2007, 12:27   #157
Ağaç Dostu

Iyi gunler sgorunus, bonsai saksisi, icindeki agacla uyum halinde olmalidir. Ordaki bonsai saksisi sorunu, bunu yapmaniza engel gibi gorunsede, ileride bu sorunu cozeceginizi goz onunde tutarak, simdiden saksilar hakkinda, ara, sira konussak iyi olacak.
Dikeceginiz agac saksi icerisinde saksi ile bir uyum halinde olmali. Saksi ne gereginden buyuk olup agaci yutmali. ne de cok kucuk, dar olup, sanki agac saksi icerisinde hapsolmus gibi durmamamalidir. Genelde saksinin genisligi, agacin yayilisinin [dallarinin genisligi] ucte ikisi kadar olur. Saksinin uzunlugu ise, saga veya sola dogru uzanan dallarla uyum icerisinde olur. Ornegin saksinin icerisinde, ortanin sol tarafina, dikilen bir agacin dallari, sag tarafa dogru bir uzanis gosterir ve dallarin uzantisi, saksinin boyu ile uyum icerisindedir.
Saksinin derinligi ise agactan agaca deyismektedir, ornegin kalin govdeli bir cam agaci veya meyve veren bir agac sig saksilar yerine daha derince saksilara dikilir.
Not: gelin duvagi uzerine Memedin soyledigi dali kesmeyi unutma.
Cok derin saksilara ise yalniz sarkik ve selale tarzi dikilir.

Yapraklarini dokmiyen ve igne yaprakli agaclar genelde toprak renkli boyasis saksilara dikilir.

Yapraklarini doken agaclar ise genelde renli saksilara dikilir.

Gelin duvagi icin, sig saksidan daha derince yuvarlak veya dikdortgen, cicek rengine uygun bir saksinin guzel duracagini dusunuyorum.

Duz tas uzerindeki calismalarini burada paylasmayi unutma.
Kolay gelsin.

Eski 12-02-2007, 13:00   #158
Ağaç Dostu

bonsade's Avatar

Aslında verdiğiniz bilgiler cesaret verici.Ben saksı işini verdiğiniz bu güzel önerilerle çözerim inşallah.Çünkü bunlar çok değerli bilgiler.Seramik yapma imkanım var.Fakat benim mizacım değişik sanaat dallarında farklı çözümlere ulaşmak.Ağaç kütüğü saksılarda olduğu gibi .Şekillendirip gösterdiğiniz taş üzerine muhteşem çalışmayı Fosilli kayrak taşı üzerine uygulayacağım.Yontulabilen sütbeyaz mermere benzer taşlarım var.Restore etmiye çalıştığım evin balkon dubalarını ondan yaptırmıştım.Tabi bazı aletler lazım.Ev tamamlanmadı bahçe ve ev bana boş zaman bırakmıyor.Şimdiyekadar bir bahçem olmamıştı.Şimdi bir dönüm içersinde narencıye ağaçları ve eski taş evli bir bahçem oldu Allahaşükür..İstersen bahçeli evin resmini gönderebilirim.Antalyada olmasına rağmen soğuktan bütün tropikal ağaçlar zarar gördü.Artık bir sera yapmaktan başkaçarem kalmadı.

Eski 13-02-2007, 07:42   #159
Ağaç Dostu

bonsade's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Dibe yakın yerden çıkan dalı budamalısın.
Tavsiyene uyacağım Sayın memet.

Eski 13-02-2007, 07:49   #160
Ağaç Dostu

bonsade's Avatar

Tekrar günaydın. Sayın Ali bey.Sizin orada saat kaç bilmem ama burada sabah erken selam vereyim dedim.Hazır satılan saksıları soracaktım.Small,medium,Large en boy derinlikleri nedir standartmı ?Teşekkürler hayırlı günler.Bahsedilen dalı keseceğim.

Düzenleyen bonsade : 13-02-2007 saat 20:40
Eski 13-02-2007, 08:21   #161
Ağaç Dostu

Iyi gunler sgorunus, aramizda 9 saatlik bir fark var oralardan 9 saat ondeyiz su an bizde saat 6:10[18:10] sizde ise sabah 9:10 olmali. Yalniz saat farki deyil mevsim farkida var, siz kis sonuna giderken biz de yaz sonuna dogru gidiyoruz.

Bahcenizin resimlerini paylasabilirsiniz, bu bahceye bansailariniz icin de yer ayirmayi unutmayiniz. Ev isleriniz bittigi zaman bonsailer uzerinde calisacaginiz bol vaktiniz olacak ve bonsailar genelde dis mekan bitkileridirldir unutmayin.

Saksi sekilleri, buyuklukleri, ve derinlikleri cesitlidir. Bulabildiginiz bonsai saksilarini, sekil buyukluk ve kucukluklerine bakmadan almanizi oneririm. Bonsai saksisi Turkiyede kiymetli, elinde saksi olsun nasil olsa ileride kucuklu buyuklu bircok bonsai yapacaksiniz. Bonsai calismalarinizda kolayliklar dilerim.

Eski 13-02-2007, 14:08   #162
Ağaçsever

acemi çiçekçi's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Ali bey merhaba, dun emniyetin bahçesinden mor salkım çeliği aldım. Gövdesi duz ama çok güzel yaşlı görünüyor. şekli Y harfi gibi
1-köklenmesi için ne yapmalıyım, şuanda suda.
2- gövde işaret parmağım kalınlığında, bu nasıl sarılır kırılır mı yoksa öyle düz mü bırakmalıyım.
VE tarımcıdan dün 5 ytl ye kızılcık fidanı aldım. Çok ince bir dal, acaba işe yarar mı? çabuk kalınlaşır mı?
Her ikisi için de ne yapmalıyım yardım edrmisiniz?

acemi çiçekçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2007, 14:39   #163

memet's Avatar

köklendirme hormonu bulabiliyorsan mor salkımda faydası olabilir..üretim teknikleri başlığında, çelik nasıl köklendirilir bilgilerinin yararını göreceksin.
kızılcık fiadnının fotoğrafını yükleyebilirsen, hem tarz konusunda da tartışırız üstünde..

Eski 13-02-2007, 14:56   #164
Ağaçsever

acemi çiçekçi's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Köklendirme hormonu 50 GRM 10 ytl uygunmu fiyatı yoksa adam beni vazgeçirmek için fazla mı söyledi. Mor salkımı suda ne kadar tutmalıyım.
Kızılcığı da daha eve getirmedim. siz uygundur derseniz gidip getireceğim.boyu 3 karış kadar ve serçe parmağımdan ince.Çok ince derseniz adama vazgeçtiğimi söyleyeceğim.
Ayrıca bu kadar çabuk cevapladığınız için teşekkürler..

acemi çiçekçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2007, 15:04   #165
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Bu hormonun içeriği ne, % kaçlık, toz mu, sıvı mı? Bütün bu bilgiler olmadan sorunuz çok havada kalıyor.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2007, 21:27   #166
Ağaç Dostu

bonsade's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ali H. ALI Mesajı Göster
Saksi sekilleri, buyuklukleri, ve derinlikleri cesitlidir. Bulabildiginiz bonsai saksilarini, sekil buyukluk ve kucukluklerine bakmadan almanizi oneririm. Bonsai saksisi Turkiyede kiymetli, elinde saksi olsun nasil olsa ileride kucuklu buyuklu bircok bonsai yapacaksiniz. Bonsai calismalarinizda kolayliklar dilerim.
Aradaki saat farkını anlıyorum,Teksasda bulundum saat mesafesi oldukca yakın.Avusturalya yı çok istemiştim nasip olmadı.Saksıları topluyorum.Taş üzeri bonsai ile ilgili taş resimlerini size göstermek için yanlışlıkla -yeni başlıyanlar için yardım- bölümüne atmışım.İyi günler hoşca kalın.

Eski 13-02-2007, 21:35   #167
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-02-2007
selam arkadaşlar ben aranıza yeni katıldım bir elma fidanı alacamda bonzai yapmak için 2 yaşındamı alsam 3 yaşındamı sizce farkedermi

vatan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2007, 07:46   #168
Ağaç Dostu

bonsade's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vatan Mesajı Göster
selam arkadaşlar ben aranıza yeni katıldım bir elma fidanı alacamda bonzai yapmak için 2 yaşındamı alsam 3 yaşındamı sizce farkedermi
Çiçekciden alınan saksılardaki fidanlarda sorun yaşayacaksın.Alırken saksı boyunu hesap etmek lazım.Kökler çoğunlukta saksının en altında.Bonsaide saksı ve oranlara uymuyor.Yani bitkinin saksı içine uzanan boy ve kökünü iyi hesap etmen lazım.

Düzenleyen bonsade : 14-02-2007 saat 09:11
Eski 14-02-2007, 20:20   #169
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-02-2007
ee bunun için ağacı nerden almam lazım tohumdan kendimmi yetiştireyim
kök budama ile onu düzenleyememmi
yani 1 veya 2 sene içinde

vatan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2007, 20:34   #170

memet's Avatar

Vatan hoşgeldin..Seni yeni gelen arkadaşların kendini tanıttığı bölümde görmeyi isteriz..
Bonsai için fidanın yaşından çok, yapmak istediğin bonsaiyi düşün ona göre seç.
Bonsai başlıklarını gözden geçir.. Biraz bilgini arttır..tohumdan bekleme süren artar, fidan daha uygun.

Eski 16-02-2007, 09:04   #171
Ağaç Dostu

bonsade's Avatar

Bir başlangıç olsun

Bir başlangıç olsun diye hanımelini seçtim.Begonvildeki hata kabul edilmezdi.Sayın memet istersen saksıya sende bir bak yeterli görünüyorsa Tepe homun bütün şubelerinde olduğunu öğrendim.Bulamazsan bende senin adına alabilirim.
* Ali bey sadece çalışma amacı ile hanımelini bonsai saksısına aldım.Gerçekten insan yaptıkca hatalarını görüyor.Yardımların için çok teşekkür ederim.Biz sizden şanslıyız sayenizde bosai yapmak için 8-10 sene beklemiyeceğiz.Aldığımız bilgilern yardımı ile oluverdi işte.Alttan çıkan sürgünü teşvik edeceğim.Onu uzadıkca gövdeye saracağım.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg z bonsai2 005.jpg (44.4 KB, 371 views)

Düzenleyen bonsade : 22-02-2007 saat 18:10
Eski 16-02-2007, 11:39   #172
Ağaç Dostu

Merhaba Sgorunus, guzel bir baslangic oldu, eline saglik.
Musade edersen bazi onerilerde bulunacdagim.
Herhangi bir agaca budama yaparken, kesilen taraf agacin arkasinda kalirsa budanan yer karsidan bakildigi zaman pek farkedilmez, ornegin hanimelinde yaptigin budama da, kesik taraf onde oldugu icin, bakarken goze batiyor.
hanimeli uzerinde buyumeye basliyan, en usteki surgunun 1-2cm uzerinden, kesik tarafi agacin gerisinde ve 45derecelik bir aci ile budarsan, budadigin yer, hem onden gorunmeycek, hem de budanan yer, erken bir sekilde kapanacak.

Biliyorum oralarda tel ve saksi sorununuz var, yinede dogru tel sarmanizi oneririm, telleme ile ilgili bolumlere bir daha bakabilirsiniz.

Bonsai ogrenmeniz icin elimden geleni yaparim[bildiklerimi paylasmak benim icin keyiftir] ve inaniyorum ki bir gun sizler de,ogrendiklerinizi, deneyimlerinizi bonsaiye yeni baslayanlarla paylasip, Turkiye de bonsainin daha cok kimseler tarafindan bilinmesine ve yapilmasina katkida bulunacaksiniz.

Gonlundeki tum bonsailerin gercek olmasini dilerim.

Eski 16-02-2007, 13:27   #173
Ağaç Dostu

bonsade's Avatar

Merhaba Alibey .Bütün olumsuzluklara rağmen yaptım işte.Doğru sarmayı denedin mevcut teli sardığımda bu şekli veremedim .Budama ve gövde uzunluğu nu sona bıraktım. Üsteki kıvrım fazla görünmiyecek dallar .Biraz örtülecek yani.üst kıvrımdan dallar aşağı sarkacak.Budama işinde tavsiyelerine harfiyen uyacağım.Şu hayvan gübresi işini düşündümde.Hemen yakınımda kurban bayramında kalma gübrelerden topladım yanmamamış olabilirlermi üzerine epey yağmur yağdı.Kullanmadan önce sorayım dedim.

Düzenleyen bonsade : 21-02-2007 saat 21:11
Eski 17-02-2007, 13:09   #174
Ağaç Dostu

bonsade's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vatan Mesajı Göster
ee bunun için ağacı nerden almam lazım tohumdan kendimmi yetiştireyim
kök budama ile onu düzenleyememmi
yani 1 veya 2 sene içinde
Dalda köklendirme usulü ile bonsaiye uygun dalı şekillendir ve kesip saksıya al.ALİ H.Ali üstadımız bizi buralara kadar getirdi.Bütün yazılarını oku Ağaçlar nete hoş geldin.Formda kendini tanıt.Başarılar dilerim.

Düzenleyen bonsade : 22-02-2007 saat 18:11
Eski 01-03-2007, 18:55   #175
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-07-2005
Ali hocam saygılar.
geçen gün poşetin içine bir parça toprakla birlikte koyduğum palmatum tohumu bir baktım köklenmiş sevindik haliyle, hemen ardından genişçe bir kap hazırlayıp bir kısmı toprak altında kalacak şekilde ektim
ama birtürlü kafasını yukarı kaldırmadı ölmesinden korkuyorum size resmini yolluyorum;

bundan sonra yapmamız gerekenler nedir? gübre verilmelimi acaba?
kolaygelsin...

chad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2007, 13:01   #176
Ağaç Dostu

Merhaba chad, palmut bebek saglikli gorunuyor. Su an gubre verme. Toprak nemli olsun, ama dikkat et cok su ile kokleri curutebilirsin. Palamut basini kaldirim yukselecek, belki havalarin biraz daha isinmasini bekliyordur.
Calismalarinda kolayliklar diliyorum.

Eski 02-03-2007, 14:19   #177
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ali H. ALI Mesajı Göster
Merhaba chad, palmut bebek saglikli gorunuyor. Su an gubre verme. Toprak nemli olsun, ama dikkat et cok su ile kokleri curutebilirsin. Palamut basini kaldirim yukselecek, belki havalarin biraz daha isinmasini bekliyordur.
Calismalarinda kolayliklar diliyorum.

teşekkürederim Ali hocam
bu sabah birde baktımki kafayı kaldırmış bile ve hızlada uzuyor kerata

Eski 05-03-2007, 19:44   #178
Ağaçsever

Ali hocam tekarar selam
en son filizlenen acerim hızla büyüyor şimdi iki yaprak arasından yeni bir tomurcuk vermeye başladı
sorunum ise bu filizlenen tohumun diğer arkadaşlarıyla birlikte aynı ortam ve aynı koşullarda(2 gün suda bekletilip ekildi ve 40 gün kadar balkonda durduktan sonra içeri aldım ve bu tohumda 5 6 günde kök çıkardı) olmasına rağmen diğerlerinde hala hiçbir hareket yok acaba kabın içinde buzdolabına koyup bi miktar bekletip tekrarmı çıkarmalıyım? ne dersiniz?

kolaygelsin....

Eski 07-03-2007, 21:19   #179
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Ali hocam;
bonsainin ne demek oldugunu uzun yıllardır bilmeme rağmen ilk kez bu kadar şevkle işe kalkıştım.daha fidanım yok acele etmiyorum.öncelikle buradaki yazılarınızı ve diğer arkadaşlarımı dikkatle takip etmem gerek.sizi ilerleyen günlerde sorularımla bunaltırsam kızmayın.saygılar

nemesisx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2007, 22:17   #180
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-12-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi chad Mesajı Göster
Ali hocam tekarar selam
en son filizlenen acerim hızla büyüyor şimdi iki yaprak arasından yeni bir tomurcuk vermeye başladı
sorunum ise bu filizlenen tohumun diğer arkadaşlarıyla birlikte aynı ortam ve aynı koşullarda(2 gün suda bekletilip ekildi ve 40 gün kadar balkonda durduktan sonra içeri aldım ve bu tohumda 5 6 günde kök çıkardı) olmasına rağmen diğerlerinde hala hiçbir hareket yok acaba kabın içinde buzdolabına koyup bi miktar bekletip tekrarmı çıkarmalıyım? ne dersiniz?

kolaygelsin....
benim acer tohumlarımda önce 2 gün ılık suda bekledi..sonra oda sıcaklığında 4 hafta ve daha sonra da buzdolabında yaklaşık 8 hafta...şimdi dışarı çıkardım ve camın önündeler ama hala tık yook...
ben nerde yanlış yaptıım

yasemin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024