agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni100Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-06-2015, 13:33   #721
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-07-2011
Merhabalar; Uzun süredir bonsaiye olan merakım ve hazır bonsailerle uğraşma sonunda biraz tepeden inme şeklinde 2 adet acer palmutum 1 adette mugo çamı siparişi verdim. Ağaçları balkonun gölge yerine yerleştirdim sormak istediğim gelen fidanların saksıları biraz küçük geldi büyük saksıya almayı düşünüyorum. Akağaç ve mugo çamını bu mevsimde büyük saksıya geçirsem sorun olurmu ayrıca acerlerin boyu oldukça uzun havai köklendirme yapmayı düşünüyorum bunun için ilk baharımı beklemem gerekir?

fatix54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2015, 14:52   #722
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sayın fatix54,

Forumumuza hoş geldiniz. Acer ve Mugo başlangıç için zor türlerden. Ligustrum başlangıç için daha uygun olur. Mevsim saksı değiştirmek için uygun değil şubat mart aylarını beklemeniz iyi olur. Havai köklendirmeyi şimdi de yapabilirsiniz.

Kolay gelsin...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fatix54 Mesajı Göster
Merhabalar; Uzun süredir bonsaiye olan merakım ve hazır bonsailerle uğraşma sonunda biraz tepeden inme şeklinde 2 adet acer palmutum 1 adette mugo çamı siparişi verdim. Ağaçları balkonun gölge yerine yerleştirdim sormak istediğim gelen fidanların saksıları biraz küçük geldi büyük saksıya almayı düşünüyorum. Akağaç ve mugo çamını bu mevsimde büyük saksıya geçirsem sorun olurmu ayrıca acerlerin boyu oldukça uzun havai köklendirme yapmayı düşünüyorum bunun için ilk baharımı beklemem gerekir?

fatix54 beğendi.
sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2015, 00:52   #723
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-03-2015
Merak ettigim bi soru olucak ??? Forumda çınar bonsai hic yok ya da ben görmedim ... Acaba zor bi ağacmı ugraşmakmı istenmiyor yoksa tarz olmuyormu ?

Düzenleyen therman : 29-06-2015 saat 00:53 Neden: Hatali yazim
therman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2015, 01:01   #724
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Çınar aslında hızlı gelişmesi ve çok uzun ömürlü bir ağaç olması ilk anda çekici gelebilir. Bir ara bende merak sarmadım değil hani. Fakat tüylü yaprak yapısı yapraklarının yaz dönemlerinde ıslanması halinde mantar enfeksiyonuna kapılmasına ve yanmasına neden olmakta. Üstelik yamadori sonrası veya saksı değişimindeki kök budamalarında sorun çıkarmakta. Saksı gibi; hele sığ saksıda su isteği çok yüksek olan bu ağacı suya doyurmak oldukça büyük sıkıntı. Esas en büyük sıkıntısı; büyük yaprakları küçültmeye çalıştığınızda çok inatçı bir ağaçla karşılaşıyorsunuz.
Problemleri yazarken ben yoruldum gerisini siz düşünün.
Denemekten zarar gelmez derseniz zorlu bir deneyim elde edebilirsiniz elbete. Ama yukarıda saydığım problemleri göz önünde bulundurmakta fayda var.

dusunenadam beğendi.
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2015, 09:26   #725
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sayın Therman,

Önceki yıllarda Sayın Hazeyn bir çınar paylaşmıştı. Harun Parlak'ın da Çınarı var. Ben de de daha başlangıç aşamasında olan 2 tane var, biraz ilerlesinler paylaşırım. Biraz zor bir tür ama elinizde fidan varsa denemeye değer. Yeni alacaksanız onun yerine ligustrum (kurtbağrı) daha kolay ve çabuk sonuç verir.

Kolay gelsin...

Eski 29-06-2015, 12:39   #726
Yeni Üye

Hawai köklendirme yaptıgım bir çalısmam var cok iyi sonuc aldım dün saksıya aldım insallah tutar. Resimleri paylasirim yakinda

Düzenleyen therman : 29-06-2015 saat 12:40 Neden: Yazim hatasi
Eski 11-09-2015, 11:11   #727
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-09-2015
bonsai

Arkadaşlar iki hafta önce eşimin hediyesi Fukien cinsi bonsai sahibi oldum fakat yapraklarını dökmeye başladı. Tek tek düşüyor bu mevsimde olur mu hiçbir tecrübem yok yardımcı olur musunuz? Bakımı benim için çok önemli zarar vermek istemiyorum.

Synnada beğendi.

Düzenleyen nicholai hel : 14-09-2015 saat 11:37 Neden: imla
fukien bonsai Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2015, 11:35   #728
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fukien bonsai Mesajı Göster
arkadaşlar iki hafta önce eşimin hediyesi fukien cinsi bonsai sahibi oldum fakat yapraklarını dökmeye başladı .tektek düşüyor bu mevsimde olur mu hiçbir tecrübem yok yardımcı olur musun?bakıumı benim için çok önemli zarar vermek istemiyorum

Sn. fukien bonsai, şu konuyu bir okuyun, muhtemelen problemi kendiniz bulacaksınızdır;
Fukien Tea (Carmona Microphylla)

Fukien tea ağacı normal şartlarda yaprak dökmez. Fakat stres yaşadığı ortamlarda tepkisini yaprak döken türler gibi gösterir. Ağacınız iki hafta önce yer değişikliği yaşamış, eski ve yeni yeri arasında şartlar çok farklıysa stres yaşaması normaldir. Fakat başka bir problemi varsa bunu düzeltmeniz gerekir. Konuyu bir inceleyin, yardımı olacaktır.

nicholai hel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2015, 13:57   #729
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn.fukien bonsai.
Ben de sizin gibi Manisa'dayım, isterseniz ağacınızı bahçeme getirirseniz inceleyebilir ve yardımcı olmaya çalışırım.

Synnada beğendi.

Düzenleyen badrobot : 14-09-2015 saat 13:58 Neden: imla ve yazım hatası
Eski 28-09-2015, 10:10   #730
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-09-2015
Genel bonsai sorularınız

iç mekan bonsaileri budama saksı değişimi istenildiği zaman yapılabilirmi yoksa şubat mart mı beklenilmeli

ufukarikaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2015, 10:35   #731
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ufukarikaya Mesajı Göster
iç mekan bonsaileri budama saksı değişimi istenildiği zaman yapılabilirmi yoksa şubat mart mı beklenilmeli

Genel olarak belirli bir uyku dönemleri olmayan tropikal türler oldukları için diğer türlere göre daha toleranslı olurlar saksı değişimine. Fakat iç mekan derken hangi türü kastettiğiniz de önemli.

Ağacın gelişmeyi sürdürdüğü dönemde saksı değişimi, kök budaması gibi işlemleri bilinçli şekilde yaptığınız sürece sorun olmayacaktır.

ufukarikaya beğendi.
nicholai hel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2015, 13:03   #732
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2014
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ufukarikaya Mesajı Göster
Yok yapilmiyor . Ağaçlarda yeni gozeler patlamadan hemen önce islemleri yapmak lazım.

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ufukarikaya beğendi.
reguler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2015, 13:26   #733
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-09-2015
teşekkürler cevaplar için ağacım ligustrum iç mekanda yetiştiriyorum kış uykusuna yatıcakmı bu ağaç onun için biraz daha soğuk ortam sağlamalıyım zamanı geldiğinde

ufukarikaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2015, 13:44   #734
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi reguler Mesajı Göster
Yok yapilmiyor . Ağaçlarda yeni gozeler patlamadan hemen önce islemleri yapmak lazım.
Sn.reguler.
Dediğiniz saksı degişim donemi genel olarak yaprak dökenler ve uykuya dalanlar için çok doğru. Fakat iş tropik ve subtropik türlere gelince farklılıklar var. Onlarda da tam olarak standart bir sey soylemek zor. Ama yinede diger turler gibi ağacın uykuda degilde tam olarak aktif olduğu dönemler diyebiliriz.
Hemen bir kaç örnek verelim:

Skulentlerde kış dönemi haricinde her donem saksı değişimi oluyor.
Begonvilerde yine aynı gibi ama en mükemmel zaman; gelişme döneminin en azgın olduğu Nisan ayı.
Ficus turleri icinde Nisan başı en guzel ay. Gerci ben bir tane agustosun 40 derece sicağında değiştirdim ve sorun çıkmadı.

reguler ve ufukarikaya beğendi.
Eski 28-09-2015, 13:46   #735
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2014
Galeri: 1
Bende yazdıkca eksiklerimi öğreniyorum . Sağolun tamamladiginiz icin

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

reguler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2015, 21:19   #736
Ağaç Dostu

bistritz's Avatar

Giriş Tarihi: 01-07-2015
Thumbs down Ardıç Bonsaim ve şaşkın ben

Merhaba,
Geçen günlerde hediye olarak Ardıç ağacı bonsai geldi. Aylardır bir bonsai istiyordum ama yeterli bilgiyi alamadan gelen bonsaim ile baş başa kaldım. Fotoğrafını ekte gönderiyorum. Normalde balkonda foto için içeri almıştım.

Çiçekçi ile görüştüğümde saksının altında drenaj için taş olduğunu ve toprağın ise iç mekan toprağı olduğunu söyledi. ilk sorum burada sizce toprağını değiştirmeli miyim? Toprağın üstünde beyaz pamuksu dokular oluşmaya başladı bile 2 günde

ikincisi ağaç çok dağınık gözüktü gözüme, zamanı geldiğinde budama yapmalıyım sizce yoksa bu halini korumalı mıyım? Bu şekilde geniş bir ağaçcık olması hoşuma gitti ama ağacın sağlığı için yapmalıysam tabi ki öncelik onun sağlığı.

son sorumda; fazla olmadıysam eğer; çiçekçi direk toprağına suyu eşit olacak şekilde yayarak sulamamı söyledi ama internette yağmurlama şeklinde sulayın deniyor. sizce hangisi daha uygundur?

şimdiden çok teşekkürler.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 111.JPG (39.4 KB, 182 views)
Dosya Türü: jpg 222.JPG (49.1 KB, 182 views)
Dosya Türü: jpg 333.JPG (46.2 KB, 183 views)
bistritz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2015, 01:30   #737
Ağaç Dostu

bistritz's Avatar

Ardıç Bonsaim konusunda yardımcı olacak birileri var mıdır acaba

Eski 04-11-2015, 13:12   #738
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-07-2014
merhaba, fotoğraflarını gönderdiğim cinsinin sitede okuduklarıma göre ficus ginseng olduğunu tahmin ettiğim çiçeğimin yeşermesi için ne yapabilirim? çok fazla yaprak dökmüştü ana dallarının üst kısımları tamamen kuruduğu için budamak zorunda kaldım. yapabileceğim bir şey varsa önerirseniz çok sevinirim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Ekran Alıntısı 11.jpg (47.6 KB, 163 views)
Dosya Türü: jpg Ekran Alıntısı 22.jpg (40.0 KB, 163 views)
Dosya Türü: jpg Ekran Alıntısı 33.jpg (45.0 KB, 162 views)
Dosya Türü: jpg Ekran Alıntısı 44.jpg (49.6 KB, 162 views)

Düzenleyen ecemmm : 04-11-2015 saat 13:14 Neden: fotoğraf gözükmüyor
ecemmm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2015, 16:07   #739
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sayın ecemmm,

Ficus, çiçek değil de bir ağaç türü. Ginsenge aşılanmış gibi görünmüyor, ficustan yetişmiş gibi. Yer değiştirme, çok sulama, az sulama yaprak dökmesine neden olabilir.

Kolay gelsin...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ecemmm Mesajı Göster
merhaba, fotoğraflarını gönderdiğim cinsinin sitede okuduklarıma göre ficus ginseng olduğunu tahmin ettiğim çiçeğimin yeşermesi için ne yapabilirim? çok fazla yaprak dökmüştü ana dallarının üst kısımları tamamen kuruduğu için budamak zorunda kaldım. yapabileceğim bir şey varsa önerirseniz çok sevinirim.

Eski 20-11-2015, 11:23   #740
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-11-2015
Yeni üye

1 haftadır forumu takip ediyorum hepsi çok güzel paylaşımlar teşekkür ederiz. Bende bu işe merak saldım. Hemen gittim fidanlıktan ateş dikeni ve ligustrum aldım. Ama kesip biçerek hata yapmak istemiyorum şuan. O yuzden sorma gereği hissettim. Kasım ayındayız şuan ağaçlardaki ufak budamalar uygun mudur? Uygunsa bu 2 örneğe neler yapabileceğim konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim
12268520_10206588118114288_807104065_o.jpg

12269050_10206588117914283_1080627977_o.jpg

mfyconqueror Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2015, 12:47   #741
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mfyconqueror Mesajı Göster
1 haftadır forumu takip ediyorum hepsi çok güzel paylaşımlar teşekkür ederiz. Bende bu işe merak saldım. Hemen gittim fidanlıktan ateş dikeni ve ligustrum aldım. Ama kesip biçerek hata yapmak istemiyorum şuan. O yuzden sorma gereği hissettim. Kasım ayındayız şuan ağaçlardaki ufak budamalar uygun mudur? Uygunsa bu 2 örneğe neler yapabileceğim konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim
Eklenti 586138

Eklenti 586139
Şu anda budama yapmasanız daha iyi. Bunun için ilkbahar başını bekleyiniz.
Adaylarınız genç olduğu için şu anda mümkün olduğunca geniş saksılarda (mümkümkünse toprakta/bahçede) hızlı büyümesini sağlayın ve bunu yaparken de ana gövdeye seçeceğiniz tarza göre yönlendirmeler yapabilirsiniz. Örn. "cut & grow" tekniği uygulayabilirsiniz.

Bu teknikler ve bonsai tarzları konusunda bonsai bölümümüzde yeterince bilgi var, okumanızı öneririm.

Bol şans & hoş geldiniz.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2015, 08:10   #742
Ağaç Dostu

bistritz's Avatar

Wink

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bistritz Mesajı Göster
Merhaba,
Geçen günlerde hediye olarak Ardıç ağacı bonsai geldi. Aylardır bir bonsai istiyordum ama yeterli bilgiyi alamadan gelen bonsaim ile baş başa kaldım. Fotoğrafını ekte gönderiyorum. Normalde balkonda foto için içeri almıştım.

Çiçekçi ile görüştüğümde saksının altında drenaj için taş olduğunu ve toprağın ise iç mekan toprağı olduğunu söyledi. ilk sorum burada sizce toprağını değiştirmeli miyim? Toprağın üstünde beyaz pamuksu dokular oluşmaya başladı bile 2 günde

ikincisi ağaç çok dağınık gözüktü gözüme, zamanı geldiğinde budama yapmalıyım sizce yoksa bu halini korumalı mıyım? Bu şekilde geniş bir ağaçcık olması hoşuma gitti ama ağacın sağlığı için yapmalıysam tabi ki öncelik onun sağlığı.

son sorumda; fazla olmadıysam eğer; çiçekçi direk toprağına suyu eşit olacak şekilde yayarak sulamamı söyledi ama internette yağmurlama şeklinde sulayın deniyor. sizce hangisi daha uygundur?

şimdiden çok teşekkürler.

merhabalar tekrar,

Bonsai'im ya da inceliğine bakarsak adayımın yaprak dipleri kurumaya başladı ama bir yandan da yeni sürgünler çıkıyor diğer dallardan. fotoğrafta çok anlaşılmıyor öncelerde açık kahve iken şuan siyaha yakın yaprak dipleri.

Sizce budama yapmalımıyım ya da saksı değiştirmelimiyim? Budama yapılacak ise öneriler nedir? Bu konuda benden tecrubeli arkadaşlardan yanıt bekliyorum. (bende tecrube sıfır olduğundan 1 tık bilgisi olan herkes ustamdır)

herkese mutlu pazarlar.

Eski 22-11-2015, 10:23   #743
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sayın bistritz,

Hayırlı olsun formu güzel ama daha bonsai olması için çoz zaman ve emek gerekiyor. Ağacınız çok ince o nedenle en iyi yol bir süre dokunmadan gelişmeye bırakmak, ne kadar yeşillik varsa gövde ve dallarda o kadar kalınlaşma olur. Bu türde güneş görmeyen kısımlarda sararıp dökülme normal. Yenileri çıktığına göre sağlığı iyi. Beyaz pamukcuklar oluşması hava sirkülasyonunun tam sağlanamadığı durumlarda çok olur, balkonda yerdeyse yüksek bir sehpanın üzerine koyun. Beyaz pamukcukları ya elle ya bir mendili ıslatarak almaya çalışın, çok artarsa ilaçlamak gerekir. Bu mevsimde toprak değiştirmek olmaz, mart ayında değiştiriyoruz ama yaprak dökmeyenlerde toprağın hepsi bir seferde değiştirilmez, her değiştirmede bir bölümünü bırakıyoruz. Bu mevsimde yağmurlama gerekmez, yazın çok sıcaklarda yapıyoruz, toprak çok sıkıysa suyunu alamaz o durumlarda bir leğende daldırma şeklinde suluyoruz.

Kolay gelsin....

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bistritz Mesajı Göster
merhabalar tekrar,

Bonsai'im ya da inceliğine bakarsak adayımın yaprak dipleri kurumaya başladı ama bir yandan da yeni sürgünler çıkıyor diğer dallardan. fotoğrafta çok anlaşılmıyor öncelerde açık kahve iken şuan siyaha yakın yaprak dipleri.

Sizce budama yapmalımıyım ya da saksı değiştirmelimiyim? Budama yapılacak ise öneriler nedir? Bu konuda benden tecrubeli arkadaşlardan yanıt bekliyorum. (bende tecrube sıfır olduğundan 1 tık bilgisi olan herkes ustamdır)

herkese mutlu pazarlar.

Eski 22-11-2015, 12:05   #744
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-11-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Şu anda budama yapmasanız daha iyi. Bunun için ilkbahar başını bekleyiniz.
Adaylarınız genç olduğu için şu anda mümkün olduğunca geniş saksılarda (mümkümkünse toprakta/bahçede) hızlı büyümesini sağlayın ve bunu yaparken de ana gövdeye seçeceğiniz tarza göre yönlendirmeler yapabilirsiniz. Örn. "cut & grow" tekniği uygulayabilirsiniz.

Bu teknikler ve bonsai tarzları konusunda bonsai bölümümüzde yeterince bilgi var, okumanızı öneririm.

Bol şans & hoş geldiniz.
Sn. Sakaki
Cut&grow yöntemine göre gövdenin 2 katı olan bi yerden kesin diyor. Bunu şuan yapmam uygun mudur acaba? Yoksa bahara kadar bekleyeyim mi? Yani şuan çok uğraşmak geliyor içimden daha ilkbahara 3 aydan fazla var nasıl beklicem diye düşünüyorum Suan yapabileceğim bişey varsa benimle paylaşırsanız çok memnun olurum.

mfyconqueror Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2015, 13:24   #745
Ağaç Dostu

bistritz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sagol Mesajı Göster
Sayın bistritz,

Hayırlı olsun formu güzel ama daha bonsai olması için çoz zaman ve emek gerekiyor. Ağacınız çok ince o nedenle en iyi yol bir süre dokunmadan gelişmeye bırakmak, ne kadar yeşillik varsa gövde ve dallarda o kadar kalınlaşma olur. Bu türde güneş görmeyen kısımlarda sararıp dökülme normal. Yenileri çıktığına göre sağlığı iyi. Beyaz pamukcuklar oluşması hava sirkülasyonunun tam sağlanamadığı durumlarda çok olur, balkonda yerdeyse yüksek bir sehpanın üzerine koyun. Beyaz pamukcukları ya elle ya bir mendili ıslatarak almaya çalışın, çok artarsa ilaçlamak gerekir. Bu mevsimde toprak değiştirmek olmaz, mart ayında değiştiriyoruz ama yaprak dökmeyenlerde toprağın hepsi bir seferde değiştirilmez, her değiştirmede bir bölümünü bırakıyoruz. Bu mevsimde yağmurlama gerekmez, yazın çok sıcaklarda yapıyoruz, toprak çok sıkıysa suyunu alamaz o durumlarda bir leğende daldırma şeklinde suluyoruz.

Kolay gelsin....
Merhaba,

Değerli bilgileriniz için çok teşekkürler. Tavsiyelerinize uyacağım. Bu durumda Mart ayı gelene kadar araştırmaya devam.

Pamukçuklar dışarı alınca gitti. Balkonda masa üstünde direk güneş alan bir yerde hava alıyor.

bu güzel güneşli günden selamlar.

Eski 27-11-2015, 22:11   #746
Yeni Üye

Herkeze iyi çalışmalar alman bonsaici Walter Pall'ın sitesinde dolasirken kullandıgı topragı gördüm Maxit / Fibotherm diye bi ürün bunu temin edebilecegimiz biyer varmı türkiyede bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim..

Eski 18-12-2015, 18:03   #747
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-12-2015
iyi günler herkese, bu işe yeni merak salanlardanım

1 yıllık fidan bonsai hediye olarak geldi. Bununla ilgili olarak gövdesi şu an için çok cılız nasıl bir yöntem izlemeliyim acaba ?

rainbowx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2016, 16:44   #748
Yeni Üye

salimoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 18-06-2011
rain arkdaş gibi bende merak saldım uzun zamandır, yaklaşık 3 yıl okuyorum ve takip ediyorum sadece. fakat uzun yıllar isteyen bir uğraş olduğu için takibi zor. neyse sorum arkadaş gibi cılız bir nar ağacı fidem var(van da yaşadığım için iran yöresine uygun soğuğa ve bir çok olumsuz koşullara uygun bir tür olsun istedim araştırıp bunu buldum) şimdi bu fidemin gövdesini ne kadar kalınlıkta eğitmeliyim, ve daha bu kadar körpe iken budama yapmalımıyım?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg P_20160306_112746_p.jpg (74.1 KB, 78 views)
Dosya Türü: jpg P_20160305_135104_1_p.jpg (76.6 KB, 76 views)
salimoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2016, 16:21   #749
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-01-2016
Acil Yardım

Merhaba arkadaşlar, henüz birkaç gün önce bu ağacı edindim , biraz okudum forumu lakin acil müdahale gerektiğini farkedince direk soru sormam gerekti, çünkü yaprakları dökülmeye başladı ve ne yapacağım hakkında hiç bir fikrim yok

O yüzden ilk müdahaleyi yapabilmem için şu soruları sorayım sizlere;
1-Ağacımın türü nedir?
2-Açık havada mı durmalı, evin içinde mi, yoksa balkonun bi köşesi gibi bir yere mi koymalıyım ( Ankara'da yaşıyorum) ?
3-Direk güneş görmemeli diye bir sonuç çıkardım şimdiye kadar okuduklarımdan doğru mudur?
4-Bonsai sulama ile ilgili yazılan bilgilendirme yazılarını okudum , yapraklarını düzenli fısfıslayıp bir kaç günde bir su vermem gerekiyor sanırım , doğru mudur?
5-Yaprak dökülmesi ağacın kuruyacağı ve öleceği anlamına mı geliyor ? Geri dönüş için ne yapmam lazım
6-Ağacı burada yerel bir çiçekçiye getirttik , resimlerde göreceğiniz üzere tellemesi yapılmış lakin , anlayamadım ne yapmaya çalıştıklarını , forumdaki modellere hiç benzemiyor Nisan ayı içerisinde yapılması gerektiren bakımı vs var mı bu bonsainin?
7-Saksının altında bir ufak delik var yeterli midir? Toprağının doğru toprak olup olmadığını nasıl anlayabilirim?

Teşekkür ederim şimdiden. Umarım cevap bulurum.

9.jpg
10.jpg
11.jpg

Berat Aktan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2016, 09:48   #750
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sayın Berat Aktan,

Ağacınız Çin karaağacı, bonsaiye uygun güzel bir tür. Şpiral şekli verilmeye çalışılmış, çoğunlukla Çin Malsai'lerinde(Marketlerde satılan bonsailere verilen ad) olduğu gibi. Yer değiştirmeyle yaprak dökmesi normal. Her ne kadar iç mekan bonsaisi diye satsalarda, çin karaağaçları dış mekan bitkisidir ama kışın -10 derecede donar. Balkonda veya açık pencere önünde bakabilirsiniz. Ankarada kışın korumalısınız. Tüm ithal market bonsailerinde olduğu gibi toprağında yosun fazladır o nedenle fazla sudan öldürmeyin, arada sprey yapmanız iyi olur.

Kolay gelsin....

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Berat Aktan Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar, henüz birkaç gün önce bu ağacı edindim , biraz okudum forumu lakin acil müdahale gerektiğini farkedince direk soru sormam gerekti, çünkü yaprakları dökülmeye başladı ve ne yapacağım hakkında hiç bir fikrim yok

O yüzden ilk müdahaleyi yapabilmem için şu soruları sorayım sizlere;
1-Ağacımın türü nedir?
2-Açık havada mı durmalı, evin içinde mi, yoksa balkonun bi köşesi gibi bir yere mi koymalıyım ( Ankara'da yaşıyorum) ?
3-Direk güneş görmemeli diye bir sonuç çıkardım şimdiye kadar okuduklarımdan doğru mudur?
4-Bonsai sulama ile ilgili yazılan bilgilendirme yazılarını okudum , yapraklarını düzenli fısfıslayıp bir kaç günde bir su vermem gerekiyor sanırım , doğru mudur?
5-Yaprak dökülmesi ağacın kuruyacağı ve öleceği anlamına mı geliyor ? Geri dönüş için ne yapmam lazım
6-Ağacı burada yerel bir çiçekçiye getirttik , resimlerde göreceğiniz üzere tellemesi yapılmış lakin , anlayamadım ne yapmaya çalıştıklarını , forumdaki modellere hiç benzemiyor Nisan ayı içerisinde yapılması gerektiren bakımı vs var mı bu bonsainin?
7-Saksının altında bir ufak delik var yeterli midir? Toprağının doğru toprak olup olmadığını nasıl anlayabilirim?

Teşekkür ederim şimdiden. Umarım cevap bulurum.

Eklenti 603712
Eklenti 603713
Eklenti 603714

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024