agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni100Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-08-2012, 21:49   #601
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Idontme Mesajı Göster
Herkese selamlar aranıza yeni katılıyorum ve de bonsai tutkusu uzun zamandır var bende bi başlayamadım. Ama 1 hafta kadar süre icinde alıp başlayacagım. Acemiyim bakalım ne tür acı tecrübelerle karşılaşacağım .
Aramıza hoşgeldiniz sn Idontme.

Ali H. ALI beğendi.
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2012, 19:28   #602
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-08-2012
merak ettiğim bir soru var yeni yeni öğreniyorum tohum **** fide haricinde
Dalından koparılıp dikilse tutma ihtimali varmı acaba bonsainin ficus cinsi.

Idontme Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2012, 20:11   #603
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Ficus ile kastınız benjamin mi?
Daldan çelik alınarak çelikleme ile çoğaltma mümkün olabilir.
Dalında havai köklenme yapmak da mümkün olur.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2012, 23:25   #604
Ağaçsever

arıfy's Avatar

Giriş Tarihi: 02-09-2012
bılgılerınız derya denız okumaya doyamıyorum elınıze emegınıze saglık

arıfy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2012, 16:36   #605
Yeni Üye

umutcelen34's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2012
*** arkadaşlar öncelikle forma yeni üye oldum ve bonsai olarak da ilk deneyimim olacak bu gün fidanlıktan 30 - 40 cm civarında bir zeytin fidanı aldım bu zeytin fidanının üstünde şuan bir çalışma yapmak doğrumudur telleme toprak değişimi vs. yardımlarınızı bekliyorum

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Fotoğraf0236.jpg (35.1 KB, 414 views)
Dosya Türü: jpg Fotoğraf0237.jpg (44.6 KB, 408 views)
Dosya Türü: jpg Fotoğraf0238.jpg (41.1 KB, 413 views)
umutcelen34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2012, 10:29   #606
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Umutcelen 34, iyi gunler.

Uzgunum ama bonsai icin elverisli bir fidan secmemisiniz! o yuzden bu fidanin sadece saksisinda dallanip budaklanmasini beklemenizden baska birsey su an yapilmamali diye dusunuyorum.

Asagidaki eklenti, fidancilerden nasil bir fidan almaniz konusunda size yardimci olur sanirim Yeni başlayanlar, bonsai için fidan seçimi

size iyi calismalar diliyorum.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2013, 16:04   #607
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-02-2013
merhaba;
ben sitede ve bonsai yetiştiriciliğinde yeniyim. yurt dışından bir süpermarketten 5 tl gibi ucuz bir fiyata bonsai aldım. fakat ne cinsini ne de nasıl bakılcağını biliorum. yaprakları susuzluktan aşağı doğru eğilmişti. bende almasaydım eminim ki o karanlık oramda ölürdü. fotorafını nasıl koyacağımı da bilemedim. bana yardımcı olun.

premature Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2013, 16:10   #608
Yeni Üye

Eski 04-03-2013, 21:34   #609
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-03-2013
Selam
Yalova-Çiftlikköy yakınlarında (Özdilek'İn yanında) bir Bonsai bahçesine girdim. Ancak ağaçların en küçüğü bir metre, fiyatları da 700-800 ytl civarıydı. Bu durum normal mi?

cancan1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2013, 22:42   #610
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Sn cancan1

Bonsailer değişik boyutlara göre sınıflandırılmakta ve 3-5 cm boyunda bonsai olabildiği gibi 1 hatta 1,5 metre boyunda bonsailer de olabilmekte.
Ancak bir bonsainin değeri boyutuna göre değil, üzerinde harcanmış emeğe, yapılmış çalışmalara, harcanmış yıllara ve sabra, doğal bir ağaca benzeyip benzememesine, kurallara uygunluğuna/aykırılığına, vs. gibi kıstaslara göre belirleniyor.

Dolayısıyla ağacı görmeden normal veya değil demek çok yanlış.

Eski 05-03-2013, 12:08   #611
Ağaç Dostu

Ben gorene kadar Sakaki cevaplamis sagolsun. Onun yazdiklarina katiliyorum. Dikkatli olmalisiniz, o fiyata, saksidaki herhangi bir bitki degil, her seyi ile bir bonsai satin almalisiniz.

Eski 07-03-2013, 02:11   #612
Yeni Üye

yeni

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi premature Mesajı Göster
merhaba;
ben sitede ve bonsai yetiştiriciliğinde yeniyim. yurt dışından bir süpermarketten 5 tl gibi ucuz bir fiyata bonsai aldım. fakat ne cinsini ne de nasıl bakılcağını biliorum. bana yardımcı olun

Eski 07-03-2013, 18:16   #613
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi premature Mesajı Göster
merhaba;
ben sitede ve bonsai yetiştiriciliğinde yeniyim. yurt dışından bir süpermarketten 5 tl gibi ucuz bir fiyata bonsai aldım. fakat ne cinsini ne de nasıl bakılcağını biliorum. bana yardımcı olun
Aşağıdaki link sanırım size yardımcı olacaktır:

Fukien Tea (Carmona Microphylla)

Eski 21-04-2013, 11:25   #614
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-04-2013
selamlar

IMG_0260.jpg

IMG_0264.jpg

IMG_0266.jpg

IMG_0270.jpg

Selamlar Ali bey
2 haftadan beri devamlı formu okuyorum sizin gibi bu sanatın ustadlarından bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum.Geçenlerde 1 adet şimşir fidanı aldım (yukarıda resimleri olan) resimlerden belli oluyormu bilmiyorum ama toprak seviyesinden 30cm boyunda gövde kalınlığı 1.5cm 2cm civarında bir kaç sorum olacak sırasıyla
1--Forumdan okuduğum kadarıyla bu zamanlarda fidanıma bir şey yapamıyacağım en uygun zaman ne zamandır ?
2--Daha büyük bir saksıya almam gerekirmi ? (şimdiki saksısının boyutları yük.20 cm çap.15cm civarında)
3--Tarz olarak süpürge tarzı düşünüyorum (başka tarz öneriniz varmıdır?)
fotograf makinasının tarihinde yanlışlık var doğru tarih 21-04-2013

asmacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2013, 12:01   #615
Ağaç Dostu

Sayin Asmaci, iyi gunler.

Bonsai ogrenmek icin iyi bir yerdesiniz. ama yalniz okumakla kalmayiniz okuyup ogrendiklerinizi pratikte de uygulamalisiniz. forumda daha onceleri deginilmeyen konularda birseyler ogrenmek istiyorsaniz buradaki tum arkadaslarin size yardimci olacaginidan hic supheniz olmasin.

Sordugunuz sorulari cevaplamaya calisayim.
1- simirinize bu mevsim birsey yapmama dusunceniz tam olarak dogru degildir, bonsaide bahar ve yaz aylarinda da(buyume zamani) islemler yapilir. Ornegin uzayan surgunlerin uclari alinir, istenen dallarin gelismesi icin istenmiyen dallar budanabilir gibi. Toprak degisme ve kok budamasi ise dusundugunuz gibi bu mevsimde yapilmasi pek uygun degil(Deneyim kazandiktan ve uygun yer olduktan sonra belki bu mevsimlerde de kimi agaclara istediginiz uygulamalari yapabilirsiniz)

Dikkat ederseniz simsir bir cit bitkisi olarak kullanilmakta ve buyume mevsimlerinde surekli budanip citin duzgun olmasi saglanmatadir. Bundan yola cikarsak simsirinizi bu mevsimde budayabilirsiniz , budadiktan sonra yeni cikacak olan surgunlerin uclarini da cimcikleyip agacinizi sekillendirmeye basliyabilirsiniz.

2-Agaciniz simdiki saksisinda oladukca rahat gorunuyor, bir saksi deyisme ihtiyaci oldugunu dusunmuyorum.

3- Dusundugunuz gibi, simsir en uygun supurge tarzi olur diye gorunuyor.

Size kolayliklar dilerim. Baska tarzlar icin de fidancilari dolasirken ilginizi ceken fidanlar uzerinde durun. Ozellikle yerli agaclardan bonsai yapmak hem sizin icin hem de agac icin zor olmiyacak..

Eski 22-04-2013, 18:29   #616
Yeni Üye

Rajien's Avatar

Giriş Tarihi: 17-04-2013
Merhaba Ali Bey,

bahçe çiçekçiliğinden sonra bu yıl bonsai ile ilgilenmeye basladım...baslangıc olarak 1 adet hazır bonsai ve ilk gelişiminde bilgi sahibi olabilmek için küçük bir şimşir aldım.forumdaki bilgileri okuyarak ihtiyacım olan aletleride öğrenmeye çalışıyorum..sizce başlangıc olarak

*CBG, Bonsai, Bonsai-Werkzeug-Profi-Set im Koffer, 10-teilig, P2, | eBay

linkteki set yeterli mi? Yaprak kesimi için makas göremedim başka eksikleri var mı?

Teşekkürler.

Rajien Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2013, 19:09   #617
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-04-2013
merhaba arkadaşlar. acer palmatum fidanını uygun bulabileceğim bir yer varmı istanbulda

themarmara44 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2013, 09:19   #618
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi themarmara44 Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar. acer palmatum fidanını uygun bulabileceğim bir yer varmı istanbulda
http://www.agaclar.net/forum/fide-fi...atis/29223.htm

Size yardımcı olacaktır

Eski 23-04-2013, 13:30   #619
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-04-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ali H. ALI Mesajı Göster
Sayin Asmaci, iyi gunler.

Bonsai ogrenmek icin iyi bir yerdesiniz. ama yalniz okumakla kalmayiniz okuyup ogrendiklerinizi pratikte de uygulamalisiniz. forumda daha onceleri deginilmeyen konularda birseyler ogrenmek istiyorsaniz buradaki tum arkadaslarin size yardimci olacaginidan hic supheniz olmasin.

Sordugunuz sorulari cevaplamaya calisayim.
1- simirinize bu mevsim birsey yapmama dusunceniz tam olarak dogru degildir, bonsaide bahar ve yaz aylarinda da(buyume zamani) islemler yapilir. Ornegin uzayan surgunlerin uclari alinir, istenen dallarin gelismesi icin istenmiyen dallar budanabilir gibi. Toprak degisme ve kok budamasi ise dusundugunuz gibi bu mevsimde yapilmasi pek uygun degil(Deneyim kazandiktan ve uygun yer olduktan sonra belki bu mevsimlerde de kimi agaclara istediginiz uygulamalari yapabilirsiniz)

Dikkat ederseniz simsir bir cit bitkisi olarak kullanilmakta ve buyume mevsimlerinde surekli budanip citin duzgun olmasi saglanmatadir. Bundan yola cikarsak simsirinizi bu mevsimde budayabilirsiniz , budadiktan sonra yeni cikacak olan surgunlerin uclarini da cimcikleyip agacinizi sekillendirmeye basliyabilirsiniz.

2-Agaciniz simdiki saksisinda oladukca rahat gorunuyor, bir saksi deyisme ihtiyaci oldugunu dusunmuyorum.

3- Dusundugunuz gibi, simsir en uygun supurge tarzi olur diye gorunuyor.

Size kolayliklar dilerim. Baska tarzlar icin de fidancilari dolasirken ilginizi ceken fidanlar uzerinde durun. Ozellikle yerli agaclardan bonsai yapmak hem sizin icin hem de agac icin zor olmiyacak..
Ali bey yine ben
şimşirime gövde kalınlaştırması yapmak istiyorum bu mevsimde olurmu formda bir kaç teknik okumuştum telle gövdeden boğmak, gövdeyi keskin bir bıçakla çizmek ve fazla sert olmamakla birlikte gövdeye plastik bir çekiçle vurmak bunları yapmamda bir sakınca varmıdır cevap için şimdiden teşekkürler

asmacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2013, 23:18   #620
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-04-2013
bütün doğaseverlere selamlar aranıza yeni katıldım en büyük zevkim güller saksıda yetiştirmeye çalıştığım bir yediverenim var güller hakkında araştırma yaparken bu siteyi buldum ve bonsaiyle tanıştım

şimdi sorum şu balkonu ve bahçesi olmayan vede en önemlisi bonsai hususunda hiçbir bilgisi olmayan bana tavsiyeniz nedir

abaydar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2013, 12:12   #621
Ağaç Dostu

Rajien iyi gunler,
Umarim, bonsai hevesiniz surekli olur, cunku buyuk bir olasilikla ilk bonsailer kaybediliyor ve bu da moral bozup heves kiriyor. Oysa baslsngic doneminde herkesin basina gelebilecek bir durum.

Linkini verdiginiz bonsai aletleri, bonsaiye baslamak icin yeterlidir. Benzer bonsai aletleri olmiyanlar(ya da alamiyanlar) normal budama makasi ile de bir sure budama yapabilirler.

Yaprak budamasi icin her hangi keskin bir makas kullanip yapraklari, yaprak diplerinin( dalciklarinin) 1cm kadar dal uzerinde kalmak uzere budayabilirsiniz( burada tekrar belirteyim yaprak budama daha cok yaprak kucultmek icin yapilan bir islemdir ve bu islemi, tarz uzerinde artik her sey istediginiz gibi oldugu zaman yapilacak son islemdir. Ayni zamanda agaciniz bu islem yapilirken saglikli olmali. Bu islem igne yapraklilarda uygulanmaz)

Yeni bonsai tutkunuz devamli olsun.

Eski 24-04-2013, 12:21   #622
Ağaç Dostu

Sayin asmaci, simsirinizin govdesini kalinlastirmak istiyorsaniz, oralarda bitkilerin aktif oldugu zaman simdi! govde kalinlastirma islemleriniden birini yapacaksaniz bu mevsim uygulayabilirsiniz.

Iyi calismalar.

Eski 24-04-2013, 12:52   #623
Ağaç Dostu

Aybadar iyi gunler.

Balkon ve ya bahcenizin olmayisi bonsai icin hic de iyi olmiyan bir durum.
Ayni durumun guller icin de gecerli oldugunu dusunuyorum. Yadiveren gulunuz sorun yasiyorsa nedeni bu olabilir.

Her neyse ic mekanda belki bir tropikal incir cinsi yetistirebilirsiniz ornegin Ficus microcarpa, Ficus benjamina, Ficus retusa, Ficus ginseng gibi. ( konu acilmisken sunu da yazayim, nerdeyse dunyada 850 cesit incir var, bildiginiz gibi incirin ingilizcesi "FIG" Latincesi de "FICUS" Hangi cins incir oldugunu belirtmek icin bilimsel ismi olan Latinceyi kullanmak onemlidir de, cogu yerde Turkce yazilar icerisinde INCIR yerine "FICUS" kullaniliyor, yani baska bir dilin inciri oysa Turkcedeki incir sadece oralarda yetisen meyvesini yedigimiz incirin adi degildir Turkcedeki incir de diger dillerdeki incir gibi tum incirlerin genel adidir diye dusunuyorum.)

Aybadar, bonsaiyi hic bilmiyen biri once onune cikan bilgilerden olabildigince ogrenmeye calismali. baslamak icin bu bilgiler su an bana yeter diye dusundugunuz zaman da isi pratige dokup agaclar uzerinde calismalar yapmalisiniz. Agaclar. net'te istediginiz bonsai bilgilerine ulasabilirsiniz.

Kolay gelsin.

abaydar beğendi.
Eski 25-04-2013, 14:57   #624
Yeni Üye

arkadaşlar toprak ile ilgili karasız kaldım. forumdada genelde farklı tavsyelerde bulunulmuş. şuan bonsai adaylarım normal saksılarda ve fazla bir işlem yapmıyorum. toprak olarak sadece alt kısmına çakıl kaya koyarak üstünede sadece torf kullandım. fideyi aldığım kişi ormandan toprak alıp torfla karıştırırsam iyi sonuç alacağımı söyledi. siz ne tavsiye edersiniz

Eski 26-04-2013, 14:09   #625
Yeni Üye

derya d.'s Avatar

Giriş Tarihi: 17-03-2013

merhabalar. sorumu "hazır bonsai alanların soruları" kısmında da sormuştum ancak cevap alamadığım için burada da soruyorum. yanlış yere yazıyorsam kusura bakmayın.mesajımı değiştirmeden kopyalıyorum;
yaklaşık 1buçuk ay önce marketten almış olduğum fukien tea ağacım var. yaprakları gayet canlı ve yeşil, aldığım gibi toprağını da değiştirdim. üst kısımdaki yapraklarının bir kısmını döktü ama gövdeden çok sayıda yeni filiz veriyor. sulamasını da sisteme oturttum, bir sıkıntısı yok diye düşünüyorum. ancak 3-4 sefer toprağında fotoğraftaki mantar benzeri şeyin çıktığını gördüm. devamlı tam olarak aynı noktadan çıkıyor, ben de koparıyorum. bu nedir, neden çıkar, zararı var mıdır, nasıl önleyebilirim? cevaplarsanız çok sevinirim.

derya d. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2013, 15:31   #626
Ağaç Dostu

Iyi gunler Derya D.

Fotografini eklediginiz mantarin bonsainize bir zarari yoktur. Mevsim ve sicaklik ile nem uygun oldugu icin siz sokuyorsunuz o tekrar cikiyor. Birakin 2-3 mantar ayni yerde cikip bir sure orad dursun bu agaciniza ayri bir estetik getirecektir, mantarlar etrefina birz da yosun yerlestirirseniz guzel bir konpozisyon yakalayabilirsiniz..

Tek agacla kalmayin fidancilari dolasip bonsaiye uygun fidanlara bakip kendi bonsainizi de yapmaya calisin. Kolay gelsin..

derya d. beğendi.
Eski 26-04-2013, 15:42   #627
Ağaç Dostu

Themarmara 44 iyi gunler..

Bonsai topragi konusunda yazilan bilgiler ilk anda sizi kararsiz birakmis olabilir. Cunku her bonsaici deneyimlerinden elde ettigi toprak karisimini kullanmayi tercih ediyor o yuzden degisik toprak karisimlarina rastladiniz.

Suyu suzen bir toprak karisimini tercih edip agaclarinizi o toprak karisimini kullanarak tekrar saksilara dikebilirsiniz. Su an agaclariniz aktiv(buyume mevsimi) oldugu icin, simdiki saksilarinda birakin onlari, rahatsiz etmeyiniz, ust tarafinda, buyume gosteren agac, toprak altinda da ayni sekilde gelisir. Oyle bir zamanda toprak degisimi kokleri olumsuz etkileyebilir.

Kolay gelsin..

themarmara44 beğendi.
Eski 28-04-2013, 23:07   #628
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-04-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ali H. ALI Mesajı Göster
Aybadar iyi gunler.

Balkon ve ya bahcenizin olmayisi bonsai icin hic de iyi olmiyan bir durum.
Ayni durumun guller icin de gecerli oldugunu dusunuyorum. Yadiveren gulunuz sorun yasiyorsa nedeni bu olabilir.

Her neyse ic mekanda belki bir tropikal incir cinsi yetistirebilirsiniz ornegin Ficus microcarpa, Ficus benjamina, Ficus retusa, Ficus ginseng gibi. ( konu acilmisken sunu da yazayim, nerdeyse dunyada 850 cesit incir var, bildiginiz gibi incirin ingilizcesi "FIG" Latincesi de "FICUS" Hangi cins incir oldugunu belirtmek icin bilimsel ismi olan Latinceyi kullanmak onemlidir de, cogu yerde Turkce yazilar icerisinde INCIR yerine "FICUS" kullaniliyor, yani baska bir dilin inciri oysa Turkcedeki incir sadece oralarda yetisen meyvesini yedigimiz incirin adi degildir Turkcedeki incir de diger dillerdeki incir gibi tum incirlerin genel adidir diye dusunuyorum.)

Aybadar, bonsaiyi hic bilmiyen biri once onune cikan bilgilerden olabildigince ogrenmeye calismali. baslamak icin bu bilgiler su an bana yeter diye dusundugunuz zaman da isi pratige dokup agaclar uzerinde calismalar yapmalisiniz. Agaclar. net'te istediginiz bonsai bilgilerine ulasabilirsiniz.

Kolay gelsin.

verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim alibey

abaydar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2013, 23:51   #629
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-05-2013
Merhabalar, aranıza yeni katılıyorum, sorumu umarım doğru yere yazmışımdır.

Bonsaiye yeni gönül verdim sayılır, yaklaşık 3 aydır ikeadan alınmış bir çin karaağacım var ve şimdilik gayet sağlıklı, bu yüzden böceklerle ilgili bilgi sahibi olamadım henüz. Sanırım bonsaiyle ilgilenmeye başlayınca bir taneyle yetinmiyor insan. Bugün bir çiçekçiden 125 liraya 15 yaşında olduğu söylenen bir karaağaç aldım, çiçekçi bonsaimi paketlemişti. Eve gelip açtığımda bir anda içinden bir sürü minik siyah sinek çıktı. Belki havasızlıktan olmuştur diye düşündüm ama üzerinden saatler geçti hala yaprakların etrafında dolanan, gövdeye konan minik sinekler var. Gövdede de kabuklu salgangoz biçimli parlak siyah bir haşere buldum ve ne olduğuna dair hiçbir fikrim yok. (alıp fotoğrafını çektim) bu sorunlar doğal mıdır ilaçlayıp çözmeye mi çalışayım? Yoksa bana satılan hastalıklı bir bonsai mi götürüp değiştirmeli miyim? Cevap vermeden önce belki fotoğraflarını görmek istersiniz diye eklemeye çalışacağım.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_2383.jpg (30.5 KB, 145 views)
Dosya Türü: jpg IMG_2384.jpg (32.3 KB, 145 views)
Dosya Türü: jpg IMG_2385.jpg (32.8 KB, 146 views)
Dosya Türü: jpg IMG_2389.jpg (11.2 KB, 144 views)
Dosya Türü: jpg IMG_2390.jpg (49.2 KB, 145 views)
topitop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2013, 10:12   #630
Yeni Üye

asd.jpg
merhaba arkadaşlar. 15 gün önce aldığım acer fidanımın yaprakları soluyor. yanlış yaptığım bişeymi var. acaba acer stresemi girdi yer değişikliğinden dolayı. balkonda yarı gölge bir yerde tutuyorum. öğleyin 1-2 saat güneş görüyor. acer fidanımı baya beğenerek almıştım. inşallah kaybetmem. aldığım sıvı bonsai gübresini uygulasam fayda eder mi acaba

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024