agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni100Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-08-2006, 00:25   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Selamlar Berayatalay.
Cinarin ne kadar buyuk ? saksidami yerdemi ekilidir? Yoksa oda celikmi? Egaer yeni ekilmis celikse topraginin kurumamasina surekli nemli kalmasina dikkat et.
Yeni diktigin celikleri tellemek icin cok erken. Birak once bir guzel koklenip budaklansinlar, sonra yapacagin tarza karar verip agacini teller ve budarsin.
Bu arada forumdaki telleme ve budama ile ilgili bilgileri okumayi ihmal etme.
takildigin konular olursa bizlere sorabilirsin.
Kolay gelsin der yapacagin bonsailerde basarilar dilerim.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2006, 13:34   #32
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-08-2006
Ben kastamonuluyum lise öğrencisiyim.Abi limonun (bonsai olmasına daha çook var) meyve vermesi için (yemek için değil) aşı yapmak gerekir mi? şimdiden teşekkürler

berayatalay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2006, 15:48   #33
Ağaç Dostu

Iyi gunler Berayatalay.
Limon agacini bonsai yapacaksin ? yoksa bahceye mi dikeceksin?
Limon agacin cekirdekten yetitirilmis ise ve limon vermesini istiyorsan bildigin iyi bir limon agacindan ona asi yapmalisin [asilanacak agacinen az 2-3 yasinda olmasi gerekir] asi yapmazsan yine meyve verir ve bu zaman alir, bir de varecegi meyvenin nasil olacagi belli deyildir, belki de meyve turunc olur, limon olmaz.
Diger bir soruna da burda cevap vereyim. Limon agacindan mini bonsai olmaz yapisi uygun degildir.
hosca kal.

Eski 03-09-2006, 18:30   #34
Ağaçsever

Abi çok teşekkür ederim(limonu bonsai yapmaya çalışacam ve tohumdu cevabımı aldım yani) son bir sorum daha olacak izninle ;
Abi, bu köklendirme hormonu yerine (onun kadar etkili olmasada) bir öneriniz var mı? Yaşadığım yerde bu tip şeyleri bulamamda.
Bir de mini bonsai için ne tip ağaçlar gerekir ? ( yerim müsait olmadığı için sık sık mini bonsai soruları soruyorum )

Abi bu arada çınarım çelikti yani cevabımı verdin tekrar çok teşekkür ederim.

Eski 04-09-2006, 04:27   #35
Ağaç Dostu

Iyi gunler Berayatalay.
Koklendirme tozu bulamiyorsan, koklendirme tozu yerine baska birsey koyman gerekmiyor. Bu durumda belki koklenme daha gec olacaktir.
Mini bonsailerin bakimi diger bonsailerden daha zordur.Senin
icin belki ortaboy bonsailerle baslaman daha iyi olur diye dusunuyorum.Ben yaparim diyorsan, kucuk yaprakli agaclari secmelisin ornegin simsir, nar, hanim eli,[Lonicera nitida] kolay gelsin.

Eski 04-09-2006, 11:18   #36
Ağaçsever

Teşekkürler abi.(Şimşir bulabilirim sanırım , en azından büyük mini bonsai yapmaya çalışırım )

Eski 30-09-2006, 00:53   #37
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-09-2005
Ali Bey merhaba!
Bu bilgiler (Sonbaharda 2-3 çift yaprak kalacak şekilde derin budama) bütün türler için geçerli mi ,yoksa yasemine has bir budama şekli mi?
Örneğin daha önce albizanın bonsai denemeleri sayfasına da yüklemiş oduğum aşağıdaki resimdeki leylağın sürgününü nerden budamalıyım.(Gövde deki yanlış budamayıda düzelteceğim.Budama sırasında ön yüzünü gözönünde bulundurarak bir budama yapmamıştım.Uyarı için teşekkürler.
leylak.jpg)

albiza Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2006, 13:30   #38
Ağaç Dostu

Iyi gunler Albiza.
Agaclarimdan ornekler formunda yazdiklarim, yaseminler icindi, cunku yaseminler icin sordugunu dusunmustum.
Leylaginiz guzel bir surgun verdi. Su an o surgune birsey yapmayin, birakin buyusun[belki 10cm kadar veya agacinizin daha boylu olmasini istiyorsaniz surgunun daha fazla uzamasina izin verin] sonra surgunun ucunu alin, yan taraflardan atacagi yeni surgunleri degerlendirip nasil bir tarz yapacaginiza karar verip yeni cikan surgunlerle dal dizimini yaparsiniz.
Tum agaclarin diledigin gibi olsun

Eski 02-10-2006, 16:48   #39
Ağaç Dostu

Soru

Ali hocam merhaba
Benim öğrenmek istediğim ibreli ağaçların ibre boylarını nasıl küçültüyorlar.Bu konuda bilgilerinizi bizimle paylaşırsanız çok seviniriz.Teşekkürler

Eski 02-10-2006, 22:59   #40
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-07-2005
Galeri: 2
Ali Hocam
Dikenli ağaçlardan bonsai çalışması yapılması konusunda sizler ne düşünüyorsunuz. Bu konuda genelin benimsediği bir tercih varmıdır ? Yoksa bu konu tamamen kişisel bir tercih olarak mı düşünülmeli ? Bu soruyu daha önce başka bir sayfada size sormuştum buraya taşıdım. Fakat gördümki Sayın Albizanın sorusu daha önemli bir konu konudan konuya atlamamak ve için Albizanın sorusuna öncelik vermenizi rica edebilirmiyim. Bu konu benimde çok ilgimi çekiyor.
http://www.agaclar.net/forum/showthr...2613#post42613
Teşkkür ederim.

Uğur KANLI
ANKARA

acerpalmatum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2006, 00:55   #41
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-07-2006
söz dikenden açılmışken ben de bir soru sorayım istedim
ateş dikeninden bonsai yapma aşamalarınsa dikenlerini kesmemizin bir zararı olur mu? (olmayacağı kanısındayım ama yine de danışmadan birşey yapmak istemedim. tabii bu soru diğer dikenli türler için de geçerli)

gallus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2006, 09:09   #42
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-04-2005
Galeri: 66
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acerpalmatum
Ali Hocam
Dikenli ağaçlardan bonsai çalışması yapılması konusunda sizler ne düşünüyorsunuz. Bu konuda genelin benimsediği bir tercih varmıdır ? Yoksa bu konu tamamen kişisel bir tercih olarak mı düşünülmeli ? Bu soruyu daha önce başka bir sayfada size sormuştum buraya taşıdım. Fakat gördümki Sayın Albizanın sorusu daha önemli bir konu konudan konuya atlamamak ve için Albizanın sorusuna öncelik vermenizi rica edebilirmiyim. Bu konu benimde çok ilgimi çekiyor.
http://www.agaclar.net/forum/showthr...2613#post42613
Teşkkür ederim.

Uğur KANLI
ANKARA
Ben olabileceğini düşünüyorum. Hatta kafamda iki tür var birisi Karaçalı (Paliurus spina-christii) diğeride Çakal eriği ( prunus spinosa ) . İkiside bir çalı türü ve bunlara her yerde rastlamak mümkün. Söküm zamanı geldiğinde bunlarla ilgili çalışma yapmak istiyorum.

oktars Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2006, 21:14   #43
Ağaçsever

musubeyd's Avatar

Giriş Tarihi: 22-09-2005
Dikenli türler denilince çok geniş bir yelpaze açılıyor.İçine akasyadan, ateşdikenine kadar pek çok tür giriyor.Bunların bir çoğu da zaten bonsai için kullanılıyor.Acerpalmatum galiba özellikle dikenli çalıları kasdetti bilemiyorum.dikenli ve de çalı denilince benim de aklıma hemen Karaçalı geldi.Geçen baharda bir kır gezisinde kayada çok hoş bir karaçalı görmüş ve resimlemiştim.Dallanması zarifti.Hazır,güzel bir bonsaiydi.Denemeye değer.
Resim 159.jpg

musubeyd Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2006, 13:27   #44
Ağaç Dostu

Herkese iyi gunler.
Islerimin yogunlugu nedeni ile bir iki gun foruma ugrayamadim, sorularinizi ancak simdi cevapliyabildim, kusura bakmayin.
Arkadaslar, daha once kimsenin bonsai yapmadigi bir agac turu bonsai olamaz diye bir kural yoktur. Kaldiki zaman, zaman kisisel gorusler bir kural gibi algilanir.[benim ,genis, buyuk yaprakli agaclarla ilgili okuduklarim, yapraklari cok buyuktur boyle bir agactan bonsai olsa bile yapraklari ile agac arasinda bir denge kurlamiyacaktir. sonra bir gun incirden bonsai denemeye kalktim ve oldu]
Calidan, cicekten, dikenli agactan,dikensiz agactan ve dusunebileceginiz diger agac cesitlerinden bonsai denemenizin hicbir sakincasi yoktur diye dusunuyorum. Olsa, olsa daha onceleri baskasi yapmadigi icin biraz zorlanmis olursunuz. Bu da yapacaginiz hic denenmemis bonsai icin deger diye dusunuyorum .
Dikenli agaclarin dikenlerini budarsaniz ona bir zarar vereceginizi dusunmuyorum
Ornegin alic agaci ve gelin duvagi dikenli bir cins olmalarina ragmen dikenleri budandigi zaman agaclar olumsuz etkilenmiyor.
Hepinize bonsai yapacaginiz yeni agac turlarinde basarilar diler, kolay gelsin derim[yapacaginiz bonsai resimlerini ve deneyimlerinizi forumda paylasmayi unutmayiniz]

Eski 04-10-2006, 15:09   #45
Ağaç Dostu

igne yaprakli agaclarda yapraklari kucultme.

Igne yaprakli agaclarda, igne yapraklari kucultmek, genis yaprakli ve yapraklarini doken agaclardan daha zordur. Sabir ve deneyim isteyen bir calismadir igne yapraklari kucultmek.

Once camlardan basliyayim, camlar uzerinde fazla deneyimim olmasada sizlere arkadaslarimdan, gorduklerimi ogrendiklerimi aktarayim, mutlaka yarari olacaktir.

Japon kara cami[Pinus thunbergii], kizil cam ve diger iki igne yaprakli camlarda yaprak kucultmeyi, ornek vererek soyle anlatayim, onunuzdeki yil agacta yeni cikacak surgunleri, "kandil" durumundan kurtulup[camlarda kandil, yeni cikan surgunlerde, tum igne yapraklarin toplu halde bir birine yapisik gibi, surgunun uzerinde bir zaman durur. Sonra igne yapraklar bir birinden ayrilip acilir, ingilizcede cam surgunlerinin acilmadan onceki durumuna "candle" deniyor o durumdaki surgunlere turkcede ne dendigini bilmiyorum, ben de ingilizcede oldugu gibi, tukcede ne dendigini ogrenene kadar kandil deyimini kullanmayi uygun gordum] tamamen acildiktan sonra. Yaz ortalarina dogru, keskin temiz bir makasla cikan tum surgunleri , dallarin uzerindeki cikis yerlerinden[surgunun dibinden az yukarisi] budayiniz. [dal uzerindde genelde iki ,uc surgun ayni yerden cikar bu surgunlerin bir tanesi diger birlikte oldugu surgunlerden daha hizli buyur.Once yavas buyuyen surgunleri budayin, bir hafta kadar sonra da hizli buyuyen surgunu budayin. bu bir hafta bile yavas buyuyen surgunlerin kesildigi yerler diger hizli buyuyenden once kasildikleri icin yeni cikacak surguncukler hep ayni hizla buyuyeycekler]Surgunleri budadiginiz yerlerden yeni surgunler cikacaktir, bu surgunler budadiklarinizdan hem igne yapraklari daha kucuk hem de surgunler daha kisa olacaktir. Bu yeni cikan surgunlerden hepsini agacinizda birakmayiniz, iki uc tanasini birlikte ciktigi yerde, hangi yone buyltmek isterseniz bir ikisini secip digerlerini , cimcik budama ile[isaret ve bas parmaklarinizla cimcikler gibi surgunu tutup koparmak] agacinizdan aliniz.
Sonbaharda yeni surgunlerin ciktigi dallarin uzerinde kalmis bir iki yilik igne yapraklari cekip agacin uzerinden sokunuz.[yeni surgunlerdeki yapraklari sokup almayiniz] bu islem agacinizin sonbahar ve kista dallarinin daha fazla isik gormesini saglaycagi gibi agaciniz uzun yapraklardan da kurtulmus olacaktir.
Agaciniz birakacaginiz surgunlerle istediginiz sekle geldikten sonra surekli cimcik alimla yeni surgunlerin uclarini alip agacinizi ayni sekilde tutmaya calismalisiniz surgunlerinizin uclarini cimcik alimla budayiniz, makas kullanirsaniz kestiginiz yer kahve rengi olacak ve uzun zaman agacinizin uzerinde oylece kalacak. Igne yapraklari yaridan kesip kisaltmayiniz kestiginiz yerlerden kaverengi kesik uclari hep gorunecek.

Bes igne yaprakli camlarda yaprak kisaltma islemi biraz daha deyisik bir yontemle yapilmaktadir. Bes igne yapraklilada yapraklar iki igne yapraklilardan daha kisadir bu yuzden kimi bonsai yapacaklar bes igne yapraklilari, bonsai yapimina daha uygun buluyor.[Japon beyaz cami, Pinus parviflora]

Bes igne yaprakli camlarda surgunler kandil seklinden kurtulup acilmaya basladiklari zaman tum surgunlerin, ucte biri, cimcik alimla uclari budanir.
Burdaki budama iki igne yapraklilarnin tersi olur once birlikte buyuyen surgunlerden en hizli buyuyenin ucu alinir bir hafta kadar sonra da yavas buyuyen surgunlerun uclari ilk budanan surgunun boyunda budanir. budanan surgunlerin uzerinde bir yil sonra cikacak olan surgunler daha kisa yaprakli surgunler olarak cikacaktir .Sonbaharda eski igne yapraklar, cekilerek agac uzerinden iki yaprakli camlarda oldugu gibi alinir. Ayni sekilde cimcik alimla yeni cikacak surgunlerin ucleri surekli alinarak agacin sekli korunur.

Diger igne yapraklilara daha sonra devam edecegim. Gec oldu saat 11 gece ve yarin erkenden ise gitmem gerekiyor.
Herkese kucuk igne yaprakli bonsailer yaparken basarilar dilerim.

hebip ve eehbee beğendi.
Eski 04-10-2006, 15:20   #46
Ağaç Dostu

Ali hocam merhaba!
Bilgiler için çok teşekkürler ,merakla diğer yazınızı bekliyorum.Sevgilerle.

Eski 05-10-2006, 00:08   #47
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Ali Hocam! Bizim bir şeyler öğrenmemiz adına bıkmadan bildiklerinizi aktarıyorsunuz, gerçekten size ne kadar teşekkür etsek azdır. Çok şey mi istemiş olacağız bilmiyorum ama; bu iğne yapraklılardaki yaprak küçültmeyi resim aracılığıyla ya da uygulamalı olarak gösterme imkanınız var mı? Sanki iğne yapraklılarda yaprak küçültme işlemini ilk defa duyuyor gibiyim.

Şule Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2006, 09:00   #48
Ağaç Dostu

Ali abi çok teşekkürler. Eğer zor olmayacaksa bende sule gibi resim olsa daha kolay anlayacağım diye düşünüyorum. Emeğinize sağlık.

murare Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2006, 15:29   #49
Ağaç Dostu

Igne yapraklilar, devami

Herkese selamlar.
Bu gun geriye kalmis igne yapraklilarin , yapraklarini kisaltip kucultmeye devam ediyorum. Bu igne yapraklilar camlara gore biraz daha kolay gibi gorunuyor, yalniz camlarda oldugu gibi bunlarda da zamanlama cok onemlidir.

Ladinlerde, daha sertlesmemis, yumusak olan yeni surgunler 2cm kadar olunca, ucundan cimcik alimla yumusakca, kivrilarak 1cm kadar alinip budanir.
agacin uzerinde yapilan bu uygulamaya, 4 hafta kadar devam edilir. Bu 4 hafta sirasinda zamana yayilip buyuyeycek olan surgunler, hep budanir.
Agacinizin uzerinde ince dallar varsa ve o dallarin kalinlasmasini istiyorsaniz o dallar uzerindeki surgunleri budamayiniz.
Bu 4 haftalik budama suresi icerisinde agacinizin uzerine zaman, zaman su puskurtup onu yari golge bir yere aliniz. Agaciniz istediginiz sekli almissa bu cimcik budamayi surekli olarak her sene yapmalisiniz ki toplu ve istediginiz sekilde kalsin. Agaciniz uzerinde bu calismalari yaparken, agacinizin yapraklarinin kuculdugunu goreceksiniz.

Ardic, Japon sediri, Sedir,Porsuk ve Goknar:
Bu agaclardayeni surgunler acilmaya baslarken[1-2cm olduklari zaman] cimcik alimla surgunlerin boylarinin yarisi budanir.Yine ladinler gibi uzerlerine zaman zaman su puskurtulup yari gaolge bir yere alinir.
Ardiclarda kalin dallar uzerinde ve govdede istenmiyen surgunler cikarsa buyumelerini beklemeden budayiniz.

Cin ardici, yalanci selvi ve selviler:
Bu agaclar genelde kisa surgunlerle buyurler, bu surgunler buyurken surekli cimcik alima budanmali, bu budama ilk bahardan, son bahara kadar devam etmeli, sonbahara yaklasirken, budamayi daha seyrek zamanlarda yapiniz bu, budamanin azaltilmasi, agacin dogru zamanda, soguklar gelmeden, buyumesini durdurmasini sagliyacaktir.

Igne yapraklilarda verebilecegim bilgiler simdilik bunardir. Zaman icerisinde ogrennecegim baska bilgiler olursa ,yine sizlerle paylasirim.

Resimlerle anlatmam mutlaka daha iyi anlamaniza yardimci olacaktir. Bunun icin kesin soz vermiyeyim[daha once resimlerle anlatacagim diye soz verdigim bazi konulari bile daha yerine getiremedim]ileride belki resimlerle de bir eklenti yaparak anlatmaya calisirim.

Her sey dilediginizce olsun.

hebip ve eehbee beğendi.
Eski 06-10-2006, 08:28   #50
Ağaç Dostu

Sağol Ali abi. Resimler içinde kendini sıkıntıya sokma sakın, zaten yeterince uğraşıyorsun bizimle.

Eski 06-10-2006, 10:51   #51
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
ardic.jpg

Sanırım bu görüntü Sayın Ali beyin anlatmak istediği konuya ait kısımlardan birini görüntüsüdür.Umarım beyenirsiniz ve yararlı olur.

Düzenleyen oktars : 06-10-2006 saat 20:09 Neden: Fotoğrafı boyutunu küçültme
bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2006, 13:35   #52
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-07-2006
Bonsaisan ve Ali Hoca'ya emekleri için teşekkür ederim.

gallus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2006, 18:52   #53
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Ali Hocam verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyorum. Bonsaisan resimler için teşekkürler.

Şule Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2006, 10:51   #54
Ağaç Dostu

Herkese iyi gunler .
Cimcik alimla budamayi gosteren resimleri[bu gun budama yapacaktim resim cekip sizlerle paylasmadan edemedim, umarim faydali olur] bonsaide budama ve yaprak kucultme formuna ekledim.
Herkese iyi hafta sonu tatilleri.
Bonsaisan ekledigin resimler icin tesekurler, mutlaka igne yapraklilari budamada herkese yardimci olacaktir.

Eski 09-10-2006, 08:14   #55
Ağaç Dostu

Emek harcayanlara çok teşekkürler.

Eski 10-10-2006, 22:16   #56
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-10-2006
Merhabalar Ali abi ;
Sorum , açaba bonsaimizi bir taşa/kayaya/kütüğe sarılı/yapışık nasıl büyüteceğiz ? hangi zaman aralığında ve yaş aralığında ne yapmak lazım...
Ayrıca özel msj attım bakarsanız sevinirim ...
Teşekkürler

Tanus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2006, 23:25   #57
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Ali abi bu konuları görüntülü olarak açıklamıştı daha önce forumlarda gerekli bilgileri bulabilirsin...

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2006, 23:52   #58
Ağaçsever

O konuda sadece gövde kalınlaştırma anlatılıo,örnek olarakta taş üzerinde kök salmış bir fidan kullanılıo...Nasıl yapıldıgında dair bilgi yok

Eski 11-10-2006, 02:03   #59
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Bir sorunuz veya sorununuz varsa genele yazın ki herkes bundan faydalanabilsin.
Özel mesajlarla gelen sorulara cevap verilmiyor.

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2006, 06:50   #60
Ağaçsever

Kişisel soruları genele yazmayı uygun bulmamaktayım.Forum ortamının korunması ve chat odasına dönmemesi için.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024