agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni100Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-01-2011, 17:49   #481
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Sayın AgacSevdalisi aramıza hoşgeldiniz. Adaylarınız çok güzel. Doğadan sökülen ağaçlar ilk yıl kesinlikle sığ kaplara almaması gerekli. İlk yıl büyükce saksılarda hazırlamalısınız. Ayrıca şahsa ait olmayan yerlerden fidan sökmek yasaktır.
Fidanlarınızı bol topraklı kaplara dikip bu yaz sadece uç almalar yapın seneye üzerinde çalışmak için hem tecrübeniz artacak hem ağaçlarınız kendisini toparlayacak. Anlayacağın her iki tarafa da şans tanıyın.
Kolay gelsin.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2011, 18:16   #482
Ağaç Dostu

AgacSevdalisi's Avatar

Giriş Tarihi: 12-11-2008
çok teşekkür ederim tekin bey sizin çalışmalrınızı ilgiyle izliyorum.İsmi bilinmeyen diye yazdığım ağacın ismi nedir biliyormusunuz? o ağaca en azından bahar ayında herhangi bir budama şekil budaması istermi? aynı şey keçi boynuzu içinde geçerli.teşekkür ederim.

AgacSevdalisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2011, 18:21   #483
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Gövde ve yapraklardan net fotoğraf çekebilirseniz türünü belirleyen arkadaşlar olacaktır. Bu hali ile anlayamadım ben.

Eski 01-01-2011, 18:33   #484
Ağaç Dostu

AgacSevdalisi's Avatar

tamam çok teşekkür ederim tekin bey.ben fidanları dikerken saksının altına 4-5 cm kadar çakıl ve talaş koydum kazık kök gelişimi fazla olmasın diye.doğrumu yaptım bilmiyorum.bu arada sizinle adaşız benimde ismim tekin.

Düzenleyen AgacSevdalisi : 01-01-2011 saat 20:06
Eski 01-01-2011, 18:51   #485
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Saksılarınızda talaş kullanmayın. Zamanla çürüyecek ve toprakta oksijen tüketecek, çürüme köklerde de zararlı sonuçlar yaratabilir.
Kazık kök budama ile kontrol edilebir daha sonra.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2011, 19:01   #486
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2007
Galeri: 1
Sayın AgacSevdalisi üçüncüsünü tanıyamadım ancak çam ve harup ağaçlarının sökülmesi konusunda çok deneyimli olmak gerekiyor.

Yaşama şansları çok zayıf. Umarım yaşarlar.

Bu ağaçlara hiç işlem yapmayın, aşırı sulamayın, sadece hayatta kalmaları önemli.

msgurkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2011, 20:08   #487
Ağaç Dostu

AgacSevdalisi's Avatar

anladım arkadaşlar inşallah fidanları tuttururum. çamdan fazla umudum yok ama inşallah harnup tutar.Talaşı çok az bi miktar koydum. asitliği düzenlesin diye çam talaşı bilmem yanlışmı yaptım.Şayet yanlış yaptıysam saksılardan çıkarıp tekrar dikmem gerekiyor sanırım.

Eski 02-01-2011, 13:07   #488
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Sayin agac sevdalisi, yapman gerekenleri arkadaslar yazmislar.
Benim ekliyecegim pek birsey yok. Yalniz asagidaki linki okursaniz, Yamadori konusunda size(ve yamadori ile ilgilenen diger arkadaslara) yardimci olur diye dusunuyorum.

http://agaclar.net/forum/showthread.php?t=2975

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2011, 19:35   #489
Ağaç Dostu

AgacSevdalisi's Avatar

teşekkür ederim sayın Ali H.Ali bey.tavsiyelerinize uyarak bu sene gözüm gibi bakacağım.İnşallah hepside sağlıklı bir şekilde büyürler.Büyüdükten sonra sizlerin tavsiyelerine çok ihtiyacım olacak.

Eski 13-02-2011, 14:51   #490
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2009
Galeri: 10
Sayın hocam belirttiğim gibi 10 adet huon pine tohumundan aldım yakında ekeceğim..

Emre Kuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2011, 13:47   #491
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-05-2009
herkese merhaba, daha önceden 1 kez güngören kültür merkezinde yapılan çalışmaya katılmıştım, o tarihten sonra katılma fırsatı bulamadım.
ali beye forumda böyle bir başlık açarak ilgililere yardım ettiği için teşekkürler.tekin beye de ilgilendiği için ayrıca teşekkürler.
üstatlardan ricam resimlerini eklediğim bonzailerime nasıl daha güzel bir şekil verebilirim konusunda fikir almak. ikisinde de seyreltme yapmak gerektiğini düşünüyorum ancak yanlış şeyler yapmaktan korkuyorum.teşekkür ederim

http://www.agaclar.net/forum/attachm...1&d=1297775984

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg iphone 065.jpg (72.5 KB, 362 views)
Dosya Türü: jpg iphone 067.jpg (70.5 KB, 183 views)
avtaha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2011, 16:02   #492

memet's Avatar

Güzel fidanlarınız var. Be nbonsaisaksısına alamk konusunda biraz daha yavaş davranırdım. Kökleri erken budamak gövdenin kalınlaşamsını yavaşlatan bir etmen.
Ortada duran ağaç nedir? Süpürge trazında sanırım. Çok belirgin değil ama görüntü, bu aralar budama yapmak gerekir ona.
Çamlarda telleme ve uç alımları yapmak gerek. Çamlarda tereddüt yaşıyorsanız bir süre daha bekleyin. Yavaş dallanıp yapraklanacağı için hataların telafisi de vakit alır.

Eski 15-02-2011, 17:02   #493
Ağaç Dostu

yeşillim's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2008
Galeri: 14
Oğlumda bonsai ye karşı merak uyandı ve bir ev ziyaretinde durgunluk gösteren bonsai yi
ben bakarım diyerek eline geçirdi. Forumda aynı bilgisayardan üye kaydı yapamayacağından dolayı değerli bilgilerinize ve bitki sağlığı için neler yapılabileceği hakkında katkıda bulunmanızı istiyorum.

Yaprakları dökülüyor toprağı saksısı uygun mudur? bir yapı marketten alınmış.
Ağacının adını merak ediyorum. Lütfen bilgilendirir misiniz?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_4183.jpg (29.0 KB, 177 views)
yeşillim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2011, 17:16   #494

memet's Avatar

Aynı bilgisayardan üye olabilir. Bir aksaklık olursa yönetime bir mesaj atarsınız.
Üzerindeki örtüyü alın. Gölgede kaldığı için ince uzun dallanmış gibi duruyor. Yer değişiklikleri etkilediği için yaprak döküyor olaiblir. Soba kalorifer gibi ısıtıcılardan uzakta, ısıtılmayan ama korunaklı bir ortamda ışık alsın. Toprağı kurumaya başladıkça azar azar sulayın.
Ficus ginseng.
Canlı kalmaya devam ederse budama ihtiyacı olur.

Eski 17-02-2011, 18:55   #495
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-02-2011
merhaba bir sorum olacak :

haya carnosa'dan bonsai ye başlasam acaba nasıl olur...

Mehmet.B Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2011, 19:08   #496

memet's Avatar

Hoya gövdesi kalınlaşmayan, odunsulaşmayan bir sarmaşık, biraz zor olacak bu bitkiyle bonsai yapması.

Eski 18-02-2011, 10:52   #497
Ağaç Dostu

Avtaha aramiza hos geldin. Memet'in de belirtigi gibi agaclarinizin budanip tellenmesi gerekiyor. Asagidaki link bu konuda size yardimci olur diye dusunuyorum. Bonsai'de Budama ve Yaprak Küçültme

Yesilim siz de hos geldiniz. Umarim oglunuz bu agacla bonsaiye gonul dusurur ve bu sevda bir omur devam eder.

Memet'in yazdiklarina ekliyecegim. Saksi altinda altlik varsa orada su birikmesine izin vermeyiniz. Biriken su, agacin icinde dikili olan saksidaki topragi da etkileyceginden, buyuk bir olasilikla kok curumesi olabilir.

Mehmet B. size de iyi gunler, hos geldiniz.
Mehmet'in yazdigi gibi mum ciceginden bonsai yapmaniz zor. Ama cevrenizde yetisen agaclardan bonsailer yapmaniz mumkundur. Fidanliklardan bonsaiye uygun bir agac alip calisma yapmaniz en iyi yontemdir.

Hepinize kolay gelsin.

Eski 26-02-2011, 15:40   #498
Ağaçsever

kirangokhan's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2007
Merhabalar,

Kök budaması ile ilgili bir sorum olacaktı. Kök budamasını bildiğim kadarıyla kökler soğuk almasın diye bahar ayının başlangıcında yapıyoruz. Peki ağacın yapraklanma durumu için önemli midir? Yani kök budaması zamanında ağacın yapraklarının nasıl olması gerekir? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

kirangokhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2011, 15:48   #499
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Kök budamasını kesinlikle bitkiler uykuya geçtikten sonra yapmalısınız.
Uyanmış yaprak açmaya hazırlanmış ağaçlarda kök budaması riskli olacaktır.
Sonbaharda yapraklar döküldükten sonra Mart başına kadar kök budaması yapabilirsiniz.
Havalar soğuk olursa bitkiler uyanmamış ise belki Nisan başlarına kayabilir.

Eski 26-02-2011, 15:53   #500
Ağaçsever

kirangokhan's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2007
Teşekkür ederim Tekin Bey

kirangokhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2011, 19:13   #501
Ağaç Dostu

Lymyt's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2007
Benim bildiğim kök budaması baharda ilk sürgünler çıkmaya başlar başlamaz yapılmalı. Yani tomurcuklar tam şişmiş açılmak üzereyken. Nedeni ise şöyle:

Bildiğiniz gibi kökler fazla şekerin depolandığı yerdir. Baharda da bitki bu önceden biriktirdiği şeker rezervini kullanarak büyümeye başlayacaktır. Eğer biz bu kökleri büyüme başlamadan kışın kesersek içerisindeki şekeri de tamamıyle kaybetmiş oluruz. Ayrıca bitkinin şeker rezervi de azalmış olacağı için büyüme istenildiği kadar sağlılklı olmaz.

Ama bahar başında tomurcuklar açarken kesersek bu şekerin bir kısmı ilk büyümede kullanılacak ve ilk büyüme daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca bahar başında yapılan kök budamalarında kökteki kesik yerlerinin iyileşmesi daha kolay oluyor. Kışın ise daha riskli; çünkü bitki dormant'ta olduğu için yaranın kapanması çok yavaş olacak ve dolayısıyla kesik olan yerden hastalık kapma riski var.

Saygılar..

Lymyt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2011, 20:42   #502
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Benim belirttiğim zaman dilimi. Tecrüblerimden ibarettir. Akedemik bilgisi olan arkadaşlar konuya açıklık getirir sanıyorum.
Sizin söylediğinize göre yılda 15-20 günlük bir zamanımız oluyor.
Buradaki bilgileri düzgün çeviri yapan arakdaşlarımız da olursa daha doğru bilgiler edinmiş oluruz.
Orjinal sayfa

Eski 26-02-2011, 21:06   #503

memet's Avatar

Bitki uyandıktan sonra saksı değişimi ve kök budaması yapmak uygun olmaz. Kışın uyuklama dönemi bu iş için en uygun dönem.
Uyanma başladığında yeni kılcal kökler de uyanacak, toprak değiştirilip budama yapıldığında bu oluşuma zarar verilmiş olacak,geç uygulama bitkinin topralanmasını zor olacağı bir durum yaratır. Kökler toparlanmaya, yeniden kılcal yapılar oluşturmaya çalışırken gövdeyi beslemesi kolay olmaz.

Eski 27-02-2011, 10:13   #504
Ağaç Dostu

Kok budamasi icin onerilen en uygun zaman, havalar isinmaya basladigi ve tomurcuklarin patlamak icin kabardigi bir zaman olan baharin ilk gunlerine denk gelen zamandir. Tomurcuklar patlayip acildiktan sonra kok budamasi yapilmamali.

Sonbaharin sonlarinda da kimi bonsaiciler kok budamasi yapsalar da bu zaman dilimi kok budamasi icin pek onerilmiyor. Nedeni de bitkinin buyumesini durdurup uykuya gectigi bir zaman oldugu icin koklerde yapilan budamalardaki acik yaralar onundeki kis surecinde hic bir gelisme gosterip kapanmiyacagindan kok curumesi ve diger hastaliklara acik kalmis bir risk kapisi olacagindandir. Oysa baharda(tomucuklar patlamadan) yapilan bir kok budamasinda agac buyume, gelisme mevsimine girdigi icin koklerde yapilan budamalardaki yaralar da cok cabuk kapanacak ve bunun yani sira da bircok kilcal kokler gelisecektir.

Unutulmamasi gereken bir diger nokta da kok budamasi yapilan agaclar 3-4 hafta dogrudan gunes goren bir yerde tutulmamali ve ayni zaman dilimi icerisinde gubre ve besin de verilmemeli.

Eski 27-02-2011, 17:48   #505
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Bu durumda riskli bölgelerde (Kış sert geçen don tehlikesi)olan yerlerde kök budaması uygun olmuyor.
Teşekkürler arkadaşlar. Bu bölgelerde olan Kök budaması yapacak arkadaşlar'ın fazla zamanı yok kendilerini ayarlayayıp tomurcuklar patlamadan işleriini bitirmesi gerekiyor demek ki.

Eski 27-02-2011, 22:51   #506
Ağaçsever

bitkici_volkan's Avatar

Giriş Tarihi: 13-12-2007
Merhabalar, benim 5 veya 6 tane süs narım var ve ben bunlardan bonsai yapmak istemekteyim. şuanda hepsi aynı saksıdalar ve daha çok küçükler. Önce onları ayıracağım ancak şuanda dinlenme peryodunda olduklarından acaba onları direk küçük ortamlaramı yerleştirsem ve o ortamlardamı büyütsem diye düşünüyorum. Sizce ne yapmam gerekir.

bitkici_volkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2011, 01:08   #507
Yeni Üye

yeşilhayranı's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2011
Merhaba lütfen yardım

Merhaba son 5,6aydır bonzaiye merak saldığım için forumun bonzai(BONSAI) ile ilgili mevcut bölümünü takip ediyorum. Genel tavsiye hazır almayıp fidandan bonzai(BONSAI) yapmak bunu anladım ancak Çatalca tarafında gezebildiğim fidancılarda buna uygun fidan bulamadım maalesef. Geçen hafta sonu bir marketten aldığım çok şirin bonzai(BONSAI) gördüğüm kadarıyla ölmek üzere ne yapmam gerek ona nasıl davranmam gerek bilmiyorum. Lütfen yardım edermisiniz? :-(
http://www.agaclar.net/forum/attachm...6&d=1266831203

(buradaki ulmusun saksısına kadar aynısı ama ölmek üzere olanı)

Düzenleyen yeşilhayranı : 28-02-2011 saat 01:40 Neden: Fotoğraf
yeşilhayranı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2011, 08:22   #508
Ağaç Dostu

Bitkicivolkan iyi gunler.
Narlarinizi ayri saksilara almak icin sanirim oralarda en uygun zamandir. Nar fidanlarin buyukluklerine gore saksilar kullanin, saksilar ne cok buyuk ne de cok kucuk olsun. Gerekirse 1-2 yil sonra saksilari degistirip daha buyuk saksilar kullanabilirsiniz.

Narlarinizi saksilara dikerken onlari ileride nasil bir tarzda bonsai yapacaginizi planlayip oylece dikiniz.(ornegin supurge tarzi yapacaksaniz narinizi dik bir sekilde dikiniz. Egik tarz yapacaksaniz narinizi bir tarafa egik dikiniz.)

Kolay gelsin.

Yesilhayrani iyi gunler.
Fidancilardan bonsaiye uygun fidanlar bakarken bakacaginiz fidan bonsai olmamis fidandir. Onun dallarinina govdesine sekline bakip fidan bulacaksiniz ve onu evde siz sekillendireceksiniz.

Sagliksiz ve olmume adim atmis bir fidani kurtarma sansiniz ne kadar bilmiyorum.
Fidaninizin uzerinde ne kadar yaprak varsa budayiniz. Agacinizi dis mekanda ve dogrudan gunes almiyan bir yerde tutunuz. Sulamasina dikkat ediniz. Gubre ve besin vermeyiniz. Bahrda uzerinde yeni yapraklar gorurseniz onerilen miktarin yarisi kadar besin ve ya gubre vermiye basliyabilirsiniz. Agaciniza da size de bol sanslar.

Agacinizi kurtaramasaniz bile uzulmeyin sizin icin bir tecrube olur ve ayni zamanda elinizde bir bonsai saksisi olur. Fidancilarda surdureceginiz aramalarla da mutlaka bonsaiye uygun bir fidan bulup saksiniza dikersiniz.
Kolay gelsin.

Eski 30-03-2011, 14:59   #509
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-03-2011
Merhaba ali bey 35 yaşımdayım türkiye'de bonsai konusu çok az bilinirken ben yurtdışından bile bonsai satın aldım ve maalesef onları bile yaşatmayı başaramadım. Sanırım bu konuda çok bilgi eksikliğim var. Bu ay doğum günü münasebetiyle eşiminde bildiği merakımdan dolayı bana bir fıcus gınseng hediye etti ve ben de tekrar bu işe merakımı abarttım ve bir adet bonsai daha satın aldım ve bidiğim kadarıyla karaağaç cinsi ve ithaldir yani yerli değil. Evim kaloriferli ve çok çok güneş ışığı almamakta bu sebeple pencere kenarına koydum ağacımı. Ilk aldığımda çok sağlıklı ve güzel olan ağacımın yaprakları sararmaya başladı ve döküliorlar ve bir ip ucu olabilecek konu var sulama yapınca toprağından bir koku geliyor. Yani ağacımın ölmesini gerçekten istemiyorum ve bir yeni hayal kırıklığını yaşamak istemiyorum ne yapmam gerektiği konusunda bilgi verirseninz memnun olurum özellikle sulama ve mekan konusunda

saygılarımla
gökmen tuna

tozpembe beğendi.
GÖKMEN TUNA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2011, 15:28   #510
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın GÖKMEN TUNA

Gİnseg ficusunuzu sulamasını toprak kurmaya başladığında yapınız.
Ulmus karaağaçınızda ki yaprak sararması sebebi az su **** fazla sudur.
Ulmuslar sulama hatalarını bu şekilde onun ile ilgilenen kişiye gösterirler.

Havalar artık ısındı ulmusunuzu pencere önüne değilde balkonda yarı gökge bir yerde havadar bir mekana alınız.

Çİn karaağaçları - 5 derecede dahi yaşamlarını sürdüre bilirler.Yaprak dökerek kışı geçirirler.İçmekanda ise kısmi yaprak dökerek yaşamlarına devam ederler.

Koku sebebi organik yapıdan olabilçeği gibi satın aldığını yerde yapılan yanlış sulmanın size yansımasıdır.

Bahar geldi.
Forumda yazan şekilde yeni toprakve kök budaması ile ağacınızın saksı değişimini yapınız.

Forumda belirtildiği toprak karışımı ile ona daha sağlıklı bir yaşam sağlayınız.
Yüksek drenajlı toprak karışımı ağaçınızn kökleri için gerekli hava ve su tutumunu sğlıyarak sulama problemlerinden kaynaklanan hataları tölare edeçektir.

Saygılar

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024