agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni68Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-05-2014, 23:11   #31
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-05-2014
Ben yeni ve acemi bi bonsai meraklisi olrak dun 3-4 tane agc begnip kucuk saksilara koyup biseyler yapmaya calstm ancak toprak ve keci gubresi vardi elimde.bu ikisni harmanlayip kullandim.foruma baktikca acaba olurler mi diye bi endise kapladi beni.kum cakil vs deniyo surekli.blgilendirsenz sevnrim

yukselari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2014, 08:18   #32
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Sn.yukselari.
Öncelikle "hoş geldiniz" diyerek başlıyorum sözlerime.
-"Dün" ağaçlarınızın saksı değişimi yaptığınız söylemişsiniz. Ağaçlarınız topbada (tüpde de denir) alıp topraklarını dağıtmadan, çıplak kök haline getirmeden saksılara aldıysanız sorun yok. Ama ağaçların köklerini bu mevsim çıplak kök haline getirdiyseniz çok büyük sorun yaşayacağınızı üzülerek söylemek zorundayım.
-Küçük saksı derken ağaçlarınızın topraklarını alacak kadar saksılarsa yine sorun yok. Ama ağaçlarınıza ve kök sistemlerne göre çok küçük saksılar içine aldıysanız ağaçlarınızın büyüme hızları oldukça yavaşlayacaktır. Bonsaide sığ ve küçük saksı kullanılaması bir gerçektir ama ağacınızın "AĞAÇ" formunu bulacağı çok uzun süreci sığ saksıda geçirmesi bu süreği gereksiz yere çok daha fazla uzatacaktır. Bu nedenle ağacınız formunu buluncaya kadarki süreçte ağacınız mümkün olan en büyük saksılarda konumlandırmanız çok doğru olacaktır.
-Keçi gübresi çoğu kişnin organik tarımda kullandığı doğal bir malzemedir. Ama keçi gübresisininde bazı kuralları varıdr. İçinde olabilecek yabani ot tohumlarının ölmüş olması amacıyla iyice yanmış olması gerekir.
Ama siz yinede bonsai çalışmalarınızda keçi gübresi yinede kullanmayın. Bonsai'de şöyle bir prensip edinin; "kaynağı ve kontrolü sizin bilginiz dışında hiç bir malzemeyi kullanmayın."
Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Vegy beğendi.
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2014, 12:19   #33
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-03-2014
Arkadaşlar buğün tv de birşey duydum çok şaşırdım, saksılara balık koyuyorlarmış fosfor ihtiyacını ordan karşılıyormuş.Uyğulayan varmıdır. (Program çiçek-bitki bakımı üzerineydi).

glarienn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2014, 12:26   #34
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
saksıdaki balık canlımı olacak)
Doğrudur, fosfor ihtiyacı için balık kemiği çok iyi bir fosfor kaynağıdır.
Bizim (Nevşehir) mübadele öncesi rumlardan kalan üzüm bağlarında çok miktarda midye kabuğu vardır.(Deniz neresi Nevşehir Neresi)

efi beğendi.
selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2014, 12:40   #35
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-03-2014
Canlısı daha makbul herhalde :P
Bahsedilen sırf kemiği ya da kılçığı değildi, çiğ balık 3e 4e bölünür toprağa gömülür şeklinde bir tarifti

glarienn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2014, 12:54   #36
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Balık unu ve ya balık gübresi denilen bir şey bu. Balık parçalarının işlenmesi ve toz haline getirilmisiyle elde edilen toz halinde bir gübre bu. Canlı balık değil sn. Arkadaşlar.

badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2014, 13:26   #37
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2010
Eski yıllarda çokça uyguladığım bir yöntem, balıkların kuyruğunu, derisini ve etleri ayıklanmış kafasını birkaç parçaya ayırıp bitkilerin dibine gömerdim. Birebir test yapma imkanım olmadı fakat çokça faydasını gördüğümü düşünüyorum. Aynı şekilde tuzdan arındırılmış kırılmış midye kabuğu da çok kullandım.

Sonrasında fish emulsion gibi ürünler çıktı (daha doğrusu Türkiye pazarında bulunur hale geldi), her ne kadar aynı etkide olmasa da.
Sonrasında yine balık hammaddeli farklı gübreler de çıktı.

Sn. glarienn, bağ bahçe gibi ortamlarda sorun olmayabilir ama saksıdaki bitkinizin toprağına bütün balık gömerseniz o balık tamamen çürüyene kadar çeşitli kurt, parazit ve kötü koku problemleriyle karşılaşmanız muhtemeldir.

glarienn beğendi.
nicholai hel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2014, 10:11   #38
Ağaç Dostu

prıtt's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Arkadaşlar elimde NPK 20 20 20 toz gübre var. Ziraatçi arkadaş balkon bitkilerine bir çay kaşığı gübreyi 1Lt yua karıştır ver dedi. Ben bunu suya karıştırdıktan sonra yapraktan spreylesem nasıl olur.

prıtt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2014, 11:46   #39
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi prıtt Mesajı Göster
Arkadaşlar elimde NPK 20 20 20 toz gübre var. Ziraatçi arkadaş balkon bitkilerine bir çay kaşığı gübreyi 1Lt yua karıştır ver dedi. Ben bunu suya karıştırdıktan sonra yapraktan spreylesem nasıl olur.
Yaprak gubresı degıl ıse yapraklarda yanma olma ıhtımalı cok yuksek. Kokten vermenız daha saglıklı olacaktır.

prıtt beğendi.
İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2014, 23:22   #40
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-07-2013
Arkadaşlar merhaba, elimde sıvı ve toz halde solucan gubresi, ve dengeli npk gübre var. Toz halde solucan gübresini saksı toprağına karıştırsam, sulama suyuna bir hafta sıvı solucan gübresi, bir hafta npk sıvı gübre karıştırarak versem ağır olurmu acaba

GT-N8005 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

YeniBON beğendi.
murat doğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2014, 08:11   #41
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi murat doğan Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba, elimde sıvı ve toz halde solucan gubresi, ve dengeli npk gübre var. Toz halde solucan gübresini saksı toprağına karıştırsam, sulama suyuna bir hafta sıvı solucan gübresi, bir hafta npk sıvı gübre karıştırarak versem ağır olurmu acaba

Karıştırmanız sorun olmaz ama bu kadar sık vermeniz aşırı olur. Normal gelişim döneminde 15 günde bir verirken, bitkinin büyümesinin yavaşladığı yazın sıcak aylarında bu süreyi daha artırmakta ve gübreyi daha az ve dikkatli vermekte fayda var.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2014, 09:06   #42
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-07-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Karıştırmanız sorun olmaz ama bu kadar sık vermeniz aşırı olur. Normal gelişim döneminde 15 günde bir verirken, bitkinin büyümesinin yavaşladığı yazın sıcak aylarında bu süreyi daha artırmakta ve gübreyi daha az ve dikkatli vermekte fayda var.
Teşekkür ediyorum. Solucan gübresi doğal bir ürün olduğu için. Kimyasal sıvı gubrelerdeki gibi toprakta tuzluluğu artırmaz, kökleri etkilemez diye düşünmüştüm. Yani bir anlamda fazlası zarar vermez mantığı, doğal ya. sanırım yanlış düşünmüşüm.

Sakaki beğendi.
murat doğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2016, 11:10   #43
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-11-2014
Selamlar npk 2-2-2 npk 20-20-20 mi demek oluyor yoksa oran olarak npk2-2-2 20 ye göre oranca dahmı azdır.

yeşilaşk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2016, 20:34   #44
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-12-2014
Selam
2-2-2 demek gerçekten yazdığı gibidir düşük oranlı muhtemelen katı zamanla eriyen pelet gübrelerdendir.npk oranları nasıl yzılmışsa öyledir 30-15-25 veya 5-9-7 gibi .bitkileriniz çiçekli meyveli tür ise ona göre,yeşil iğneli vs ise ona göre oranları seçin.

Seiryu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2016, 21:34   #45
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-03-2014
Gübre Paketlerini Okuma

NPK 7-4-7 Gübre paketlerinin üzerinde yazan bu üç sayı, sırasıyla N Azot, P fosfor ve K potasyum elementlerinin miktarlarını belirtmektedir ve çok kullanılan manasında, makro elementler olarak adlandırılmaktadır. Şimdi bu elementleri yakından tanıyalım.

N ( Nitrojen ) Azot elementinin latince adının baş harfidir, bitkilerde yeşil aksamın gelişmesinde rol oynar. Değişik formlarda bulunabilir. NO3 nitrat azotu suda hızlı çözünür ve bitkilerce çabucak alınır. ( Üre - amonyum ) Amonyak azotu yavaş çözünür ve bitkilerce zor alınır. Azot bitkilerin en çok ihtiyaç duyduğu elementtir. Yeterli azot bulunmadığı durumlarda yapraklarda sararmalar gözükür ve bitkiler canlılığını kaybeder.

P ( Phospor ) Fosfor elementinin latince adının baş harfidir. Bitki genel sağlığı için çok önemlidir. Köklenmeyi ve meyve tutumunu teşvik eder. Daha çok bitki büyüme döneminde kullanılır. Eksikliğinde yapraklarda kızarma ve morarmalar olur.

K ( Kalium ) Potasyum elementinin latince adının baş harfidir. Bitki genel sağlığı ve yapısal gücü için çok önemlidir. Meyveli bitkiler için meyve olgunlaşma dönemlerinde daha çok kullanılır. Eksikliğinde yaprak uçlarında kararma, meyvelerde çatlamalar görülür.

Mikro elementler ( İz element )
Demir (Fe), Bakır (Cu), çinko (Zn), Bor (B), Mangan (Mn) ve Molibden (mo) Bitkide çok az miktarda bulunmalarına karşın bitkiler için hayati önem taşırlar.

Not:
Kullanılacak gübre türüne karar verirken toprak testi yaptırmak çok önemlidir. Farklı bitkiler farklı gübrelere ihtiyaç duyarken, gelişim dönemlerine görede gübre içerikleri değişmektedir.
Bazı mikro elementlerin ETDA şelatlı olduğu yazıyor. EDTA elementlerin toprakta bozulmadan kalmaları ve bitkilerin kolayca faydalanmaları için geliştirilmiş organik bir bileşiktir.

ibocandan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2016, 19:20   #46
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-06-2016
Selamlar
Demin botanikçiden genel kullanım için besin aldım. Etikette npk değerlerinin hepsi %18di ve kullanım oranı 1 litre suya bir çay bardağı yazıyordu. Daha önce gördüğüm yerel ya da ithal hiçbir üründe böyle uçuk değerler ve kullanım dozajı okumamıştım. İşgillendim. Etikette marka olarak YÖRESEL TOHUMCULUK yazıyordu. İnternet aramalarımda böyle bir şirkete rastlayamadım. Arkasında açık adres yoktu. Yazan irtibat numarasını aradığımda ise numaranın kayıtlı olmadığını yani ucunun boş olduğunu farkettim. Galiba bir dolandırıcılık söz konusu. Siz ne dersiniz? Şikayet formu oluşturmalı mıyım?

Vegy beğendi.
Anil TIRYAKILER Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2018, 20:37   #47
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-01-2014
NPK tohuma uygulama

Acaba tohumların hızlı çıkıp gelişmesi için NPK uygulanabilir mi? ne kadar uygulanmalı? (Sıvı veya katı halde)

Düzenleyen remus2 : 12-08-2018 saat 13:10
remus2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2018, 12:55   #48
efi
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-07-2018
Uzun süredir okuduğum forumdaki ilk mesajım herkese merhaba,
Bugün saksıdaki elmalarım için koçtaştan sıvı gübre aldım, NPK değerleri 4-6-8. 2 litre su yerine 1 lt ile karıştırdım acaba yakar mıyım diye araştırırken burada 20-20-20 uygulamalarını gördüm kafam karıştı. Acaba uygulama şeklinden dolayı mı böyle bir fark var yoksa çok da işe yaramayan birşey mi aldım Burayı okuduktan sonra sanki olduğu gibi döksem bile hiçbir şey olmazmış gibi hissettim.

efi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2018, 01:49   #49
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi efi Mesajı Göster
Uzun süredir okuduğum forumdaki ilk mesajım herkese merhaba,
Bugün saksıdaki elmalarım için koçtaştan sıvı gübre aldım, NPK değerleri 4-6-8. 2 litre su yerine 1 lt ile karıştırdım acaba yakar mıyım diye araştırırken burada 20-20-20 uygulamalarını gördüm kafam karıştı. Acaba uygulama şeklinden dolayı mı böyle bir fark var yoksa çok da işe yaramayan birşey mi aldım Burayı okuduktan sonra sanki olduğu gibi döksem bile hiçbir şey olmazmış gibi hissettim.
Sizin aldığınız ürün fiyat performans ürünü değil daha çok kçtaşın dükkanın kirası çıksın diye X fiyata alıp 4X fiyata sattığı hobi amaçlı bir ürün. Siz 1 kapak gübreye 2 litre su ile karıştırın yazıyorsa 2 litre suyla karıştırın yoksa bitkiyi yakarsınız. Düzenli kullandığınız taktirde bitki güneşide iyi alırsa sorun olmaz bitki beslemede yeterli olur 4-6-8 gübresi.

Bu sene artık geçmiş yeni ürününüz hayırlı uğurlu olsun ama gelicek yıl gübre alıcak olursanız 1 kg varsa hayvan gübresi+2 kg npk15-15-15 ya da 1kg solucan gübresi+3kg npk15-15-15 almanızı ve önce organik gübreyle sonrada npk gübresi ile bitkilerinizi beslemenizi tavsiye edebilirim.

latif.07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2018, 07:36   #50
efi
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-07-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi latif.07 Mesajı Göster
Sizin aldığınız ürün fiyat performans ürünü değil daha çok kçtaşın dükkanın kirası çıksın diye X fiyata alıp 4X fiyata sattığı hobi amaçlı bir ürün. Siz 1 kapak gübreye 2 litre su ile karıştırın yazıyorsa 2 litre suyla karıştırın yoksa bitkiyi yakarsınız. Düzenli kullandığınız taktirde bitki güneşide iyi alırsa sorun olmaz bitki beslemede yeterli olur 4-6-8 gübresi.

Bu sene artık geçmiş yeni ürününüz hayırlı uğurlu olsun ama gelicek yıl gübre alıcak olursanız 1 kg varsa hayvan gübresi+2 kg npk15-15-15 ya da 1kg solucan gübresi+3kg npk15-15-15 almanızı ve önce organik gübreyle sonrada npk gübresi ile bitkilerinizi beslemenizi tavsiye edebilirim.

Cevabınız için teşekkür ederim. Fakat şunu anlamadım NPK 15-15-15 direkt toprağa karıştırılıyor sulandırılmadan değil mi? Benim aldığım ürünün neredeyse 3-4 katı tuz demek bu. O nasıl yakmaz da 4-6-8 yakabilir?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Başarılı beğendi.
efi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2022, 22:02   #51
Yeni Üye

Anti Kapitalist's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2022
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sıradan biri Mesajı Göster
Ankara şu an yağışlı, ağaçlar için topraktan NPK uygulama zamanı uygun mu şimdiler?

Uniba Unısol Foliar 20-20-20 Te
Yağıştan bir gün önce atabilirsiniz bu sayede gübre suyun etkisiyle hemen çözünür ama dikkat etmeniz gereken içerisindeki bakır ve manganez ağır metal element olması sebebiyle dozu fazla kaçırırsanız ağaçlarınızı zehirlersiniz. Lütfen toprak analizi yapmadan bir işlem yapmayın yoksa ağaçlarınızdan olursunuz.

Anti Kapitalist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024