agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-01-2010, 22:24   #1
uur
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-01-2010
Wink Fukien Tea, Sorular ve Daldan Üretim

Arkadaşlar sizlere birkaç şey danışmak istediğim.Elimde sağlıklı olduğunu düşündüğüm bir Fukien Tea'im var.Yakın zamanda 1-2 dalını budamayı düşünüyorum ama merak ettiğim bir şey var; kestiğim dalları köklendirme gibi bir şansım var mı acaba ? Varsa nasıl bir yol takip etmeliyim.Önce suda mı bekletmeyim ? Yoksa çimlendirme iştemi yapılan kaplardan birisine dikip sulamalı mıyım? Ekstra bir köklendirme hormonu mu kullanmalı mıyım ?

Diğer bir sorumda kökleri saksıdan baya bir taşmaya başlamış.Bende evin sıcaklığı iyi olduğundan 18 derecenin altına düşmüyor.Saksı değişikliğine gitmeyi düşüyorum.Budamamı bu değişim sırasında mı yapayım, yoksa değişimden daha sonra mı ?

Birde gelir gelemez saksına NPK'sı 10 6 8 olan bitki besini çubuklarından koydum...Hata mı ettim acaba ?

Son olarakta toprak değişikliğinde porselen bir kap kulalnıcağım, çapı 15 cm derinliği 7 cm civarı. Altına 4 adet delik açtığım. Toprak olarakta bu ürünü kullanıcağım uygun olduğunu düşünüyorum; http://urun.gittigidiyor.com/ITHAL-B...QQidZZ23660016 siz ne dersiniz ?

En başta söylemem gerekeni en sonda söyledim sanırım....Bonsai adayım bana ulaşını 2 hafta olacak. Yeni filizleri ve üzerinde 6-7 adet tomurcuğu var. 2. bonsai adayım oluyor kendisi...İlkinde yaptığım hataları yapmamaya çalışıyorum.

Keşke fotoğraf makinem yakınlarda olsada fotoğraflarını yükleyebilsem

Sabırla okuduğunuz için çok teşekkürler....

Düzenleyen uur : 26-01-2010 saat 22:27 Neden: Harf hatası
uur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2010, 10:21   #2
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Carmona suyu sever ışı dahada çok sever.
Isı onun gelişimi için iyidir.

İzmride şu sıralar ısı gece 4 derece oluyor.
Daha önceleri geceleri ısı 8 dereceydi ozaman kadar dışarıda balkonda ikamet ediyorlardır.

Şu anda riske girmemek için özellikle art of bonsai yarışmasına katılan carmonamda dahil olmak üzere bir hafdalıına içeri aldım.

Ama iç ısı 10 ila 12 derece.

Gellelim soruya.

Saksı değişimi kök budaması ilkbahar ayında gireken yapın üzerinde çiçek olmamasına dikkat edin.

Budadığınız dallar 8 cm uzunluğunda üzeridne yaprak olsun.

4 cm derinliğ-inde geçirgen bir kap bulun ve içene tem tutan bir karışım hazırlayın.

Çelikleri yani budadığınız daları köklendirme hormonu kulanarak toprağa daldırın.

Kabın üstünü bir şeffef kap **** malzeme ile kapatın bu iç nemi koruyaçak aynı zamanda ışık almalarını sağlıyaçak.

Başka bir türdeki uyglamay ilişkin ev yapımı bir köklendirme serası.

Bonsaisan ficus retusa ve budanmış dallarından çelikle üretim

Fazla kökleride köklerin ucları 1 cm kadar dışarıda kalıçak şekilde toprağa gömersenzi onlarda dal veriçeklerdir.

BU köklü carmonalar elde etmenizi sağlar.

Toprak değişimi tavsiyem ilkbahar.

Toprak örnekteki toprak İzmirli bir satıcımıza ait.

Aynı şekilde bana ait bir dükkan mevcud.

Sitede satışlar ksımında zaten satışımız mevcud ve üyelere indirim mevcud.

Bonsai gelişmeye başlamış türlerde perlit pomza yosun cocolifleri aşırı su tutar hafif malzemelerdir.AMa bu malmemeler karışım için yüksek oranda su tutar eğer orantılı sulama yapmaz iseniz köklerde problem çıkar.

BUna dikkat ederek.Karışımı hazırlayın.

Saygılar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024