agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-09-2009, 15:09   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-09-2009
Acemi Bonsaici

Merhaba arkadaşlar,
Muhteşem forumunuza yeni katıldım. Sayenizde az önce "sözde" bonsai tohumu siparişimi ipttal ettirdim, size minnet borçluyum =). Bonsai ile tanışmam 2 gün önce hediye gelen tanımlayamadığım ağaç ile oldu. Sonra hevese gelip kendim yetiştireyim dedim ve internetten yabancı sitelerden yaptığım araştırmalarla kendime bir tohum belirleyip, buradaki bir online alışveriş sitesinden tohumunu gübresini kabını alıyordum ki, gözüme siteniz çarptı ve tüm siparişi iptal ettim.
Bonsai üstüne biraz daha araştırma yapıp kendi bonsaimi yetiştirmeye karar verdim ve şimdilik hediye bonsai ile uğraşmayı kafama koydum.

Bonsaimin resimleri,
http://img248.imageshack.us/gal.php?g=img5822h.jpg

Bitkinin ne olduğunu, şu an sağlığının nasıl gözüktüğünü, nasıl bir ortam ve bakım koşulları istediğini belirtirseniz sevinirim. Sulama sıklığı ise toprağın kuruluğuna göre değiştiğini öğrendim, yanlışım varsa düzeltin lütfen.
Öncelikle ilk dikkatimi çeken şey saksımın altında delik olmadığı, altını delmeliyim tabii ki değil mi? Yoksa bitkinin toprağını, saksısını temeldenmi değiştirmemi tavsiye edersiniz?
Ayrıca bu bitki resimde de görebileceğiniz üzere zaten şekil verilmiş ve büyümüş gibi. Ben bu bitki üzerinde ne gibi çalışmalar yapıp, bonsai üzerinde ne gibi tecrübeler edinebilirim?
Hepinize çok teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

Bonsaiforever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2009, 15:36   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Bonsaiforever, aramiza hos geldin.
Dusundugun gibi, suyun suzulup disariya cikmasi icin, bir sekilde saksiya ya delik acmali ya da saksiyi degismalisin.

agacin Cin karaagaci ve ya da zelkova olabilir. asagidaki ekte bilgiler var, bir de link linki acarsan cinkaraagaci ve zalkovanin yaprak fotograflarini goreceksin agacindaki yapraklarla karsilastirirsan agacinin ne oldugunu anliyabilirsin.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ali H. ALI Mesajı Göster

Cin karaagaci = Chinese elm[Ulmus parvifolia] ve Japon karaagaci = Japanese elm[Zelkova serrata], Yalniz yeni basliyanlari deyil, bir birlerine cok benzedikleri icin bircok insani yaniltabilir.

Asagida iki agacin yapraklarindan ornekler var. Dikkatli bakinca aradaki fark goruluyor. Usteki yaprak Cin karaagacina,(U. parvifolia) altaki yaprak da Japon karaagacina (Z. serrata) ait. Cin karaagacinin yaprak kenarlarindaki tirtirlar, Japon karaagacindaki tirtirlar kadar seyrek deyildir. Japon karaagacindaki yaprak tirtirlari bir birine daha oval baglaniyor.

Agacini disarida tutarsan daha saglikli olacaktir. Ic mekanda daha dikkatli olman gerekecek Topraginin tamamen kurumasina izin verme, cok sulaman da susuz birakman kadar tehlikelidir kok curumesinden agacini oldurebilirsin, sulama konusunda dikkati ol.(saksinin altinda suyu toplamak icin altlik olmasin, altlik koklerin surekli su ile temas ettirdiginden curumeye sebeb olabilir)

Buyume sirasinda(bahardan yaz sonlarina kadar)gubre verebilirsin paket uzerinde yazan miktardan fazla gubre vermemelisin. agac yapraklarini dokmiye baslaycagi zaman gubre vermeyi kesmelisin.

Yeni surgunlerin 3-4 yaprakli olmasina izin ver sonra surgunleri uzerlerinde 1-2 yaprak kalcak sekilde buda. Agacin istedigin forumu aldiktan sonra, yaprak budamasi ile yapraklarini kucultebilirsin.

Eklenti 8920
usteki yaprak Cin karaagcinin, altaki yaprak Japon karaagacinin[Zelkova serrata]

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2009, 15:47   #3
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Aramıza hoş geldiniz Sayın Bonsaiforever. Çok hızlı bir şekilde öğrenmiş doğru yola yönelmiş durumdasınız. Tebrikler.
Ağcınızın sizinde dediğiniz gibi şekli verilmiş. Verilmiş şekli beğniyorsanız yapmanız gereken sulamak ve beslenmesini sağlamak. Beslediğiniz sürece de gelişecektir filizler uzatacaktır.
Sizde bir berber gibi tıraşı tamamlanmış bir insanın uzayan saçlarını eski formunu ve şeklini kaybetmesin diye sürekli tıraşlamaktır.
İleride model değişikliğine gidecek olursanız kendinizi geliştirdikce ki olacak ozaman değişik modeller verip şekillendirip ona göre budama ve tellemeler yapabilirsiniz.
Telkrar aramıza hoş geldiniz ve kolaylıklar diliyorum.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2009, 01:04   #4
Ağaçsever

Budama mevsimi bu bitkinin geçti heralde, genelde ilkbahar yaz arası denmiş okuduğum kadarıyla. Resimde görebileceğiniz gibi şu anda çok sayıda ufak çöp samanı gibi çıkmış olan kurumuş olan ve ya hoş durmayan dallar var. Kurumuş olanları dibinden çimdikleyerek almalımıyım? Hoş durmayanları almak istesem bile ilkbaharımı beklemeliyim? Ayrıca şekil vermek için sizce tepede duran dal ve yanlara çıkan ana dallar yeterli kalınlıkta, değil mi?
Ayrıca sitenin geneline baktım çalışmalara filan, genelde kocaman fidanlar üzerinde çalışmış herkes. Yabancı sitelere baktığımda ise bodur duran çok sevimli bonsailer görüyorum. Sonradan mı büyük fidanları bodur hale getiriyorsunuz? Sitede araştırdım fakat gözüme çarpmadı, bodur bonsai elde etmenin yolunu biri anlatabilir/link atabilir mi? Teşekkürler

Düzenleyen Bonsaiforever : 18-09-2009 saat 04:19
Eski 18-09-2009, 09:27   #5
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
SAyın Bonsaiforever

Ağacınız cinsi bir karağaç

Sorularınızı tektek yanıtlamadan önce forumdaki ve genel anlamda bonsai tanımı çok önemli.

Bonsai boyutları itibari ile sınıflandırılan bir ölçeklendirmeye sahiptir.

ORan ölçü küçütme oranlamada ki boyutu belirler.

Doğada 30 m olan bir ağaç saksıda 30 cm olabilir.

Ama bu gövde ikle dalların kök sistemi ile saksının da bir oran ölçüsünde dengeli bir şekilde orantılanmasıdır.

5cm ila 15 cm
15cm ila 30 cm
30 cm ila 60 cm
60 cm ila 150 cm arasında değişen bonsai boyutları bir tür ölcüdür.

Bu ölcü yukarıda belirtiğim dal gövde saksı ve yüksekliğin orantılanmış halidir.

Japonyada en popüler bonsailer 5 ila 30 cm arasında bonsailerdir.

5 cm ila 15 cm arasında ki bonsailere shohin yani minyatür bonsailer denir.

Bu uzunluk köklerden en üsteki sürgüne göre bakılır.
Keshitsubuku: 7.5 cm bonsai.
Mame-bonsai: 7.5 -15 cm bonsai
Ko-mono-bonsai:15-30cm bonsai
chu-mono-bonsai: 30-60 cm bonsai
Dai-mono-bonsai: 60-120

olarak japıncada isimlendirilirler.

BU bilgiler forum içeriisnde mevcuddur.

Ağacınızn genel bakımı hakkında ise gelişme dönemi şu sıralar yavaşladı.

Lakin yanılmıyor isem ağacınız bir çin karaağacı

Çin karaağaçları yıl içinde de aktif olurlar.

Ama serin bir mekanda ise yaprak dökerler **** kısmen dökerler.
Benim tavsiyem ağacın uyması adına kışın serin bir mekanda tutmanız bu onun baharda daha iyi gelişmesini sağlar

Aşağıda ki linki okuyun
http://agaclar.net/forum/showthread.php?t=16042

BU ilk ise bir boy büüyk saksıya alım ile ilgili ağacın çinsi çin karaağacı

Ve kışın yapraksız hali

http://agaclar.net/forum/showthread.php?t=7007

SAygılar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2009, 20:26   #6
Ağaç Dostu

bonsade's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2006
Galeri: 16
Eline sağlık bonsaisan . Çok güzel anlatmışsın . Benim kafam devamlı karışır büyük bonsailer yani 100 cm den yukarısı . Bu kadar büyük ağaçlar bonsai statüsüne girerse ve kabül görürse o zaman ağaçları küçültmek için uğraşmamız boşuna . .Bence bukadar büyük ağaçların ismi bonsai olmamalı . Sadece peysaj içın şekillendirilmiş ağaçlardır diye düşünüyorum .

bonsade Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2009, 00:29   #7
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Ağaçların en büyükleri genelde 160cm ama kabul görenler 120cm

160 ve üzeri olanlar eğer saksıda değilde toprağa ekili iseler bahce bonsai olarak niteleniyorlar.

Kelime anlamı saksıya dikili ağaç olduğu için 120 cm bir ağaç kabul görüyor.

Fakar burada biraz kişisel ve mekansal faktörler etken yazıda belirtiğim gibi japonyada 30cm ve altında ki ağaclar en popüler olanlar.

Ve sanılanın aksine bonsai sadece çin ve japonyada değil asya ülkelerinin çoğunda mevcud.

Vietnam kore honkong tayvant ve burada ki ağaçlar farklı özelikler gösteriyor.Ayrıca saksılarıda ülkeye özgü.

Çin de ki büüyk boy ficuslar

Ölçklendirilmiş hali

Bir diğer konuda web ortamı ve fotoğrafın boyutu genelde her hangi bir boyut algılayıcı malzeme kulanılmadığında tekil olarak ele alınmış bir bonsai fotğrafında ağacın boyutu algılanmaz.

BU yüzden çoğu bonsai sever genelde ağaçların boyutlarını belirliyemiyor.

Büüyk bonsailer ile çalışmak daha farklı ama üzerinde yapılna görsel uygulamalar ufaklara göre daha belirgin ve daha detaylı bir görsel sağlıyor.

Aşağıdaki fotoğrafda bu boyut algılaması daha belirgin bakın farklı boylarda bir kaş adet bonsai var ve ölçek adamın kendisi.

Halbuki her ağacı tektek fotoğrafladığımızda ağacların boyutları algılanmıyor.

Tabi aslında bu bir seçim.

Yani ister 5 cm ister 120 cm boyunda bir ağaçla çalışın önemli olan onun 5 cm kende minyatür bir ağaç görseline sahip olması 120cm boydaykende minyatür bir ağaç olarak algılanması.

SAygılar.

Eski 19-09-2009, 09:58   #8
Ağaç Dostu

bonsade's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2006
Galeri: 16
Çok güzel ve aydınlatıcı bir açıklama oldu . Teşekkürler bonsaisan .

bonsade Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2009, 00:16   #9
Ağaçsever

Tekrardan Merhaba,
Çin karaağacı bonsaimin toprağı farkettiğim kadarıyla ben suladıktan 4-5 gün sonra kuruyor. Okuduklarıma göre normal bir bonsainin sulanma periyodu 3 günü geçmemeli, aksi takdirde bitkinin köklerinde nemden ötürü mantar türü şeyler oluşabiliyor. Saksım baya kalın ve seramik yanılmıyorsam. Toprağın karışımı hakkında bir bilgim yok hazır aldım. Altında 2 tane suyun akması için delik mevcut. Bana kalırsa toprağın karışımından ötürü ama sizlerede danışmak istedim.

Eski 15-10-2009, 01:11   #10
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Bonsainizin sulanması, yaz ve kış aylarında hava sıcaklığına göre ve bulunduğu yere göre değişir. Yazın sıcak günlerde her gün sulanması gerekebilirken, kışın yapraklarını dökünce belki 1 hafta 10 gün sulamamak gerekir.

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2009, 18:21   #11
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Don bonsai olmasa da bütün ağaçları etkiler. Don olmadan , ağaçlarınızı dona karşı korumak için bir perdeleme önlemi almanız gerekecek.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2009, 20:52   #12

memet's Avatar

Bu konuda forumdaki bilgileri okuyabilirsiniz. Başlıklarda gerekli bilgiyi bulacaksınız.

Eski 15-10-2009, 21:53   #13
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Alıntı:
zahmet verdiğim için özür dilerim ozaman
Sn zatoichi;
Önceki mesajlarda benim de belirtiğim gibi soracağınız soruların bir çoğu konular içerisinde yer almakta.
Arama butonunu kullanarak aradığınız bilgilere ulaşabilirsiniz.
Okumadan sorulan sorular ve gereksiz yazılan mesajlar, forumdaki konularda mesaj kirliliğine yol açmakta ve sizin gibi bilgi arayanların gerekli bilgileye ulaşmasında sorun yaşamasına neden olmaktadır.
Bu nedenle, özür dilemenize veya teşekkür etmenize de gerek yok.

Forumda Türkçemizi kullanma konusunda da mümkün olduğunca özen göstermekteyiz.

Uyarılarımız size özel değil, okuyan herkesin duyarlı olması içindir.
Kolay gelsin...

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2009, 12:13   #14
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zatoichi Mesajı Göster

Fazla alıngan davranarak bu mesajı yazdıgım ve verdiğim rahatsızlıktan dolayı ben tekrar özür dilerim tüm forum üyelerinden.
Iyi gunler Zatoichi,
Dusundugun gibi fazla alinganlik gostermissin.
Daha once hicbir foruma uye olmadigini ve bu ilk uyeliginde de zorlandigini belirtiyorsun. Yine senin belirtigin gibi bu foruma ilgi duydugunuz bonsai icin girdiniz. Bonsai yani sira, agaclar.net'ten tum bitkiler hakkinda ogrenecekleriniz de sizin bonsai yapmanizi kolaylastiracaktir, ama agaclar. net'in de kendi icerisinde kurallari vardir ben yine kurallar forumda vardir okuyun derken, yazilan turkcenin forumda nasil olmasi gerektigini yazan bir link veriyorum
Forumda Türkçenin doğru kullanımı hakkında digerlerini de siz bulup okursunuz

Bonsaiseverin size ozel degildir yazisi, sadece sizin icin degil, yazilanlari bircok kisi gorecegi icin uyari herkes icindi. Paylasilan bilgiler de herkes icindir ki forumda yaziliyor. Istenilen soru sorulmadan once foruma bir goz atilsin, eger cevap bulunamazsa o zaman sorulur ve ya anlasilmayan bir sey varsa daha fazla aciklik getirilmesi istenir.

Istedigin bilgilere ulastigin zaman, sohbetlerin de bilgiler icerisinde yer almasindan yakiniyorsun haklisin gercekten bircok konuda gereksiz yazismalar olabiliyor elimizden geldigince onlari ayiklamaya ugrasiyor ve uyelerimizi de bu konuda duyarli olamaya cagiriyoruz.

Simsiriniz icin belkide o da forumda var diyeceksiniz diye yakiniyorsun.
Bonsaiyi diger sanat dallarindan ayiran bir ozellik var. Ornegin, birinin eseri olan resim ve ya heykeli kopya edip aynilerini yapamazsiniz. Oysa bonsaide baskasinin yaptigi agaclari kopya edebilirsiniz( ne kadar da kopya etseniz aynisi olmiyacaktir) daha dogrusu baska agaclari ornek alip benzer calismalar yapabilirsiniz. O yuzden foruma baska simsirler eklenmisse ve siz de simsir bonsai yapmak istiyorsaniz, forumdaki simsirler yaninda bulabileceginiz her simsir calismasina bakmalisiniz.

Daha once de yazdim simdi yine yaziyorum, Gordugunuz o guzel bonsailer kisa surede olusmus agaclar degildir. Bonsai sabir ve ozveri ister ve bonsai yaparken ister istemez bunlari da ogreniyoruz.

Hepimize kolay gelsin.

Ben de bir not dusecegim, bu yazilanlar sadece Zetoichi icin degildir.

Eski 16-10-2009, 12:59   #15
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Yeni başlayan arkadaşımız,

Sanırım ufak bir ilave yapmak, yetecekti, konunun toparlanması için. Bonsaiyi kuvvetli dondan da koruman gerek. Mesela Çok soğuk olan dönemde, bir kapalı balkonda ya da serin bir cam önünde ağacını tutarak dondan koruyabilirsin. Çin karaağaçları içmekanda da bozulmadan uzun süre kalabilirler.

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2009, 13:15   #16
-

Giriş Tarihi: 12-10-2009
Galeri: 1
cok sağol vyssera

zatoichi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2009, 10:52   #17
Ağaçsever

Arkadaşlar bitkimin yapraklarında solmalar başladı gibi. Fazla gübre veya suyuna fazla super thrive koymamdan ötürü soluyor olabilir mi? Yoksa kış geldiği için mi solmalar başladı?
Gereksiz endişe ediyor olabilirim ama erken teşhis çok hayatlar kurtarmıştır
Teşekkürler

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_5959.jpg (39.0 KB, 1107 views)
Dosya Türü: jpg IMG_5962.jpg (43.6 KB, 1101 views)
Dosya Türü: jpg IMG_5963.jpg (47.3 KB, 1092 views)
Dosya Türü: jpg IMG_5964.jpg (46.4 KB, 1093 views)
Eski 21-10-2009, 13:57   #18
Ağaç Dostu

Endise etmene gerek yok.
Agacin yapraklarini dokup dinlenmeye cekilecektir

Eski 21-10-2009, 16:08   #19
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Şubat ayının sonuna kadar gübre ve Superthrive vermeyin.

Eski 21-10-2009, 23:29   #20
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Sayın Bonsaiforever

Ağacınızın için endişeleneçek bir şey yok.

Bu ulmuslarda olağan bir şey.

Her bitki gibi ulmusda kış ayları için uykuya geçiyor.

Yani bünyesinde topladığı zararlı atıkları yapraklarına depoladı ve artık yapraklarını dökerek bu atıklardan kurtulaçak.

Yani sararma ve dökülmeler normal.

Eğer ağacınız iç mekanda 20 ial 25 derecede ise kışın yapraklarda azalma sararma ve dökülme normal.

Ulmuslar kışın serin yerlerde yapraklarını kaybederler ama kısmen.

Serin değil soğuk hata ısının 1 ay boyunca 2 ila 5 derece olduğu yerlerde tüm yapraklarını dökerler.

Sera ortamında ise aktif bir şekilde gelişirler.

Ağacınızın yaprak dökülmesi ve sararması gayet normal.

Besin verme konusunda dediğim gibi ılık bir ortamda kalıçak ise ayda bir besin vermeniz normaldir.

Superthrive ise düşük dozlarda verirseniz. Kışın serin yerlerde dayanıklık artıraçak ilkbaharda olduğundan iki kat daha güçlü ve sık sürügn veriçektir.

Ama unutmayın hormon ve vitamin etkilidir.
Fakat ağacın bu etkili güçü devam ettirmesi için ağacın iyi bakılmalı düzenli sulanması ve iyi şekilde beslenip iyi ışık ve havadar bir mekanda olmasıdır.

Yaniherşey bir denge içinde olmalıdır.

BEnim tavsiyem hem besini hemnde hormon ve vitamini orantılı biçimde ocak ayına kadar azar azar düşürün ve ocak ayında ağacı dinlenmeye alın.

SAksı değişimi yapmak için dinlensin.

Sonra yeni toprak ve saksı değişimi sırasında süperthrive ile yeni saksıya dikim yapıp saksı değişim stresini azaltmış oluçaksınız bahar ayı ile bereber hormonu ve gübrelemeye başlayın.

Unutmayın saksı değişiminden sonra 4 hafda gübre vermeyin.

Saygılar.

Eski 22-11-2009, 20:14   #21
Ağaçsever

Tekrardan merhaba arkadaşlar,
Teorik bilgilere az çok sahip oldum denebilir, uzun zamandır okuyorum. Hafta içinde bauhausa bir fidan almaya gideceğim. Kafamda 20-25cmlik, dallar üzerinde pek kıvrım büküm yapmadan "dik tarz"(formal upright) bir bonsai elde etmeyi planlıyorum. Bu benim ilk tecrübem olacak dolayısıyla, büyük ihtimalle planladığımla alakasız birşey ortaya çıkacak ama olsun önemli olan niyet Altlarda sık dalları olan, kalın gövdeli bir ağaç almayı düşünüyorum. Başka dikkat etmem gereken husus var mı arkadaşlar veya yanıldığım bir nokta?(1)
Can alıcı noktaya gelecek olursak, ardıç ve şimşir bildiğim kadarıyla dış mekan bitkileri ve ben bonsaimin güzelliğini heran yaşamak istiyorum. Bu bitkiler gibi üstünde çalışması kolay olan ve kısa zamanda bonsaiye çevirebileceğim bir iç mekan türü gerekli bana. Balkonum var dormancyde dışarı alabilirim. Hangi türü önerirsiniz acaba?(2)
Teşekkürler

Eski 05-02-2010, 16:20   #22
Ağaçsever

Ulmus'um dışarda kışı doya doya yaşıyor fakat yapraklarının tümünü dökmedi. Elimle yaprakların hepsini alayım mı ilkbahara temiz bir sayfa açması için. Ayrıca toprak değişimini ne zaman önerirsiniz?

Teşekkürler

Eski 05-02-2010, 18:49   #23
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Yapraklarını almanız şart değil.
Meteoroloji İstanbul için Şubat ortasında ılık, sonunda ise tekrar karlı ve soğuk hava beklediklerini söyledi.
Bu durumda Mart başı gibi toprak değişimini yapmanız uygun olur.

Eski 23-05-2010, 12:08   #24
Ağaçsever

Arkadaşlar bitkimde uzun zamandır örümcek ağları oluşuyordu, bende sürekli fiziksel olarak önüne geçiyordum fakat bugun toprakta iki üç tane çok küçük, ince, böcek sürüngen arası bir şey gördüm. Ne yapmalıyım?

Teşekkürler.

Eski 23-05-2010, 13:17   #25
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2009
Fiziksel olarak temizleyin, suyla yıkayın. Mümkünse böcekleri fotoğraflayın, ismini öğrendikten sonra forumda ev yapımı ilaçlar bulabilirsiniz.

jeomeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2010, 15:22   #26
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-10-2010
yeni saksıda ağacım

merhabalar

Ben de bu siteden okuduklarımdan heveslenerek bir saksıda ağaç aldım. Yeni başlarken ölebilme ihtimaline karşılık koçtaştan 19 tl ye ucuz bir bonzai aldım. Eğer cesaretim kırılmassa daha pahalı bonzaileri ve yeni fide alarak üzerinde çalışmayı deneyeceğim. Ayrıca tohumdan bitki, hele hele ağaç yetiştirme fikri çok heyecan verdiği için bir kaç tohum alıp hazırlıklara başladım. Zengarden diye bir sanal dükkandan aldığım tohumlar japon porsuk ağacı, wisteria bolusanthus ve river sheoak. Tariflerine uygun olarak river sheoak ı direk torf dolu saksıya diktim, wisteria yı iki üç gün ılık suda bekletip torf dolu saksıya yüzeyel ektim, japon yew ise soğuk uygulama gerektirdiği için buz dolabında sebzelerin arasında beklemede.
Resmini gördüğünüz koçtaştan aldığım saksı ağacı veya bonzai. Buralardan okuduğuma göre türü Fukua Tea gibi bir şey olabilir.

Sizden ricam acizane, Fukua tea nın bakımı için ne yapmalıyım , ne yapmamalıyım bu konuda bana yardımıcı olmanız. Ev içinde bakmayı planlıyorum. alalı 1 hafta oldu. Hava çok güneşli olmadığından pencere önüne koydum, ara ara bol güneş alıyor. Çok açık havalarda sadece 1-2 saat güneş alacağı bir pozisyona almayı planlıyorum. 15 günde bir koçtaştan aldığım bir sıvı gübreyi 300 cc suya 1/3 kapak katıp sadece birazını veriyorum. hepsini mi vereyim. sıvı gübreyi ne kadar vereceğim pek açık değil. zamanı açık ama ne kadar sıvıya ne kadar gübre. sıvı akıp gidiyor. saf gübre zararlı mı olur. kaynayıp soğumuş su veriyorum iş görür mü? toprağı kurudukça suluyorum genelde 3 günde kuruyor. arada spreyle su püskürtüyorum ama ne sıklıkla olmalı bilmiyorum. saksısını değişmem gerekli mi?

diğer ricam tohumların gelişimi ile ilgili. ev içinde büyüteceğim tohumlar göğerince ne yapmalıyım?
tüm tavsiyeleriniz için teşekkürler
işim nedeniyle arada bir girip siteyi kontrol edebiliyorum.
ayrıca sitede fikirlerini ve bilgilerini paylaşan herkese teşekkürü borç bilirim.
furkan

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg xxDSC09232.jpg (36.2 KB, 886 views)
furkanerol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2010, 17:30   #27

memet's Avatar

Konya'nın kış soğuklarına içeride bakmanız en uygun olanı olur. Artık bitkiler uyuklam dönemine geçecekleri için, gübre ihtiyacı olmayacak bahara kadar gübrelemeyi kesebilirsiniz.

Baharda gübreli suyu azar azar verirseniz akıp gitmesine engel olursunuz. Yani bir seferde sulama yerine azar azar beş on dakika içinde sulama.
Saksı değişimi yerine toprak değiştirin. Bunu için, torf dere kumu (yıkanıp elenmiş) ve ponza kullanabilirsiniz. Üçte bir oranında hepsinin oranları.

Bir budama ihtiyacınzı var ama acele etmeyin önce nasıl yapacağınıza karar verin.

Eski 31-10-2010, 09:30   #28
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-10-2010
eyvallah üstad
hemen yeni sorular geliyor
marketten torf elde ettim ancak bu dere kumu ve ponzayı nerden tedarik edebilirim?
normal sulama 3 günde bir iyi mi?
toprak değişimi için şubat mart ayları iyi midir?
budama için bende inceliyorum. biraz okumadan budamayı düşünmüyorum. nede olsa geri alamayacağım bir şey.
bu arada koçtaşta biraz kalın köklü daha pahalı bonzailer var, türü farklı. boyu daha uzun. kökü daha heybetli ancak gövdenin kesildiği yer bazılarında iyi kamufle edilememiş.
gören varsa söylesin bakımı zormu, alırken nelere dikkat edeyim?
gören yoksa ben gidip fotoğraflarını çekeceğim
yardımlar için teşekkürler

furkanerol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2010, 16:24   #29

memet's Avatar

Dere kumunu inşaat malzemesi satıcılarından bulabileceğiniz gibi. Derenin kendisi de bu işe uygun olur.
Ponza genellikle fidancılar seracılarda olur.
Önümüzdeki ay içinde de toprak değiştirebilirsiniz.
Koçtaştan hazır bonsai almak yerine yavaşça fidancılara doğru yönelin. Oradan alacağınız kalın köklü fidanları bonsai olarak biçimlendirin.

Hazır bonsailern daha önce hangi şartlarda bakıldığını bilemeyeceğiniz için bakımı konusunda bazı riskler olabilir. Genellikle ortam değişikliği, aldıktan sonra ölmelerine neden oluyor.

Fidanalıp onlar üzerinde çalışmak hem daha zevkli hem daha garantili.

Eski 01-11-2010, 14:12   #30
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-10-2010
sevgili memet, furkanerol'un sorusuna verdiğiniz cevaplardan kendi Fukien Tea'm için de faydalanacağım, benim sorum toprak değişimini yaparken nelere dikkat etmem gerektiği konusunda olacak. Forumda bu konuda başlıklar ve açıklayıcı bilgiler var ancak sadece 1 aydır bonsai sahibi olduğum için yanlış birşey yaparak ağaca zarar vermek istemiyorum, bu sebeple bilgilendirmenize ihtiyacım var. şimdiden teşekkürler..

lesoleil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024