agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-11-2010, 17:12   #31
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Bitkinizi toprağı kuruyana kadar bir kaç gün susuz bırakın.

Bir çorba kaşığı alın. Saksının etrafından sapıyla yavaş yavaş toprağı eşmeye başlayın.
Bir kaç denemeden sonra toprak saksıdan çıkacaktır. Çıkmıyorsa zorlamayın, toprağı eşmeyi sürdürün.
Önceden torprak karışımınız hazır olsun kenarda.
Yavaşça kaşığın sapıyla köklerdeki toprağı dökmeye başlayın. Kökleri zedelemeden bu işi yapmak önemli. Ucuz yağlıboya fırçalarından alın. Onların kılları daha sert. Bununla köklerde kalan toprağı süpürün. Kesinlikle yıkamayın.

Sim derma saçak kökleri güçlendiren bir ürün onu kullanaiblirsiniz, ya da zorunlu da değil.

Kökleri temizlediniz. Çürük kökler olabilir. Temiz ve keskin bir makasla bu kökler alınmalıdır.

Saksının dibine biraz ponza koyun drenaj sağlaması için. Üstüne biraz toprak karışımı. sonra kökleri yayarak üstüne yerleştirin. Bitkinin gövdesine saracağınız bir bakır telle saksının altındaki deliğe sabitlemeniz de mümkün.

Kalan toprağı ekleyin. Kesinlikle bastırmayın. Bir kalem ya da o kalınlıkta bir malzemeyi toprağa kökleri zedelememeye dikkat ederek saplamaya başlayın, bu toprağı yerleştirmek için gerekli.

Gübre kullanmayın.

İş bitince azar azar gerektiği kadar sulayın. Bir süre yarı gölge korunaklı bir ortamda bekleyin.

Düzenleyen memet : 02-11-2010 saat 16:01
memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2010, 09:20   #32
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-10-2010
Detaylı anlatımınız için çok teşekkürler. Haftasonu bu işlemi içim daha rahat olarak uygulayacağım..

lesoleil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2010, 13:56   #33
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-10-2010
mehmet çok teşekkür ederim
koçtaşı tercih etmekteki amacım ilk olarak biraz hevesimi almaktı.
bahsettiğim yeni ektiğim tohumların bazıları göğerdi.
şimdi sıra fidanlara geldi. burda okuduklarımdan sonra bizim sitenin bahçesindeki çevre düzenlemesi ağaçlarına bile alıcı gözle bakar oldum. bir an önce fidancı bulup üzerinde çalışacağım bir bonzai adayı satın almayı planlıyorum.
söylediğin gibi fukua tea nın toprağını değişeceğim
bilgiler için teşekkürler
furkan

furkanerol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2011, 15:11   #34
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Merhabalar ismim mevlüt, bonsaiye heves yapanlardan ve sanırım birazda zor yolu seçenlerden birisiyim.Bugün istanbuldan 10 adet red japanese maple ağacının tohumlarından getittirdim.Ancak yeni başlayan birisi olduğum için bu tohumları nasıl çimlendirmem gerektiğini bilmiyorum.Kullanma klavuzunu yollamışlar ancak tam olarak anlayamadım.Satıcı firmadan gelen klavuzda :
'' %70 kaliteli torf,%20 perlit ve % 10 dere kumu büyükçe bir kapta karıştıralarak nemlendirilir.KArışım ne çok ıslak nede çok kuru olmalıdır......
Tohumlar 24 saat sıcak suda bekletilmelidir.Daha sonra plastik bardaklar veya viyol gözleri daha önce hazırlanmış olan karışımlara doldurularak her bardağa veya viyol gözüne 1 tohum gelecek şekilde ekim yapılır ve 3 ay boyunca buzdolabında saklanır.
Çimlenmeden sonra bitki yeterli gelişimi gösterdiğinde 7,5 cm büyüklükte bir saksıya dikilir.'' ** alıntıdır**

şimdi anlamadığım ben bardak içersine gerekli olan toprağı koyduktan sonra 3 ay buz dolabında çimlenmesini bekleyip çimlendikten sonra mı saksıya dikim yapacağım.eğer böyle yapacak isem zaten nemli olan toprak buzdolabına girince tohumla birlekte donmaz mı?

Konu hakkında yardımlarınızı rica ederim.

Mevlüt Ekici

mekici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2011, 18:37   #35

memet's Avatar

Acerler için soğuk katlama gerekiyor. Bu işlem yapılmazsa tohum çimlenmiyor. Dolap dört derece olduğu için tohum donmuyor.
Tohumlar çimlendikten sonra ikibuçuk yaprak olana kadar viyollerde duracak, daha sonra saksıya alacaksınız.
Bonsai olmaları için bu fidanların birkaç sene boyunca büyümesini beklemeniz gerektiğini unutmayın.
Yani bir kaç fidan alıp bekleyeceğiniz zamanı onlarla geçirmek pratik olabilir.

Eski 05-03-2011, 13:43   #36
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-02-2011
intenetten aldığım beyaz çiçekli dogwood cornus bonsai tohumu aldım yaklaşım 4 aydır buzdolabında yetiştirdim fotograf eski ama 7 cm oldu suanda buzdolabından ne zaman cıkartmam gerekiyor cıkarttıktan sonra da ne işlem yapmam gerekiyor pek bilgim yok yardımlarınızı bekliyorum simdiden tedekkürler

http://img850.imageshack.us/img850/8125/dsc00009.jpg

ErolSs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2011, 15:25   #37
Ağaç Dostu

Ferit Aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2011
Erol bey, filiz verdikten sonra buzdolabından çıkarmanız gerekmekte diye biliyorum. ki bu eski resim dediğinize göre artık çıkarmalısınız bir hafta kadar gölde bir yerde tutun Filiz 9-10 cm e ulaştığında ise zarar vermeden bardaktan alın. Gövdeden tutarak çıkarmayın, en üst yapraklardan tutarak çıkartıp yeni toprak karışımı ile tekli küçük saksıya almanız gerekiyor.

Üstadlar mutlaka bu konuda daha detaylı bilgileri aktaraktır.

Ferit Aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2011, 05:18   #38
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-08-2011
arkadaşlar ben de bugün koçtaş'tan bir bonsai aldım. cinsini bilmiyorum, ve ilk olarak neler yapmam gerektiği hakkında fikrim de yok dolayısıyla. markette bahçe kısmındaki elemanın da bonsaiden anladığı söylenemez. yardımlarınızı bekliyorum.

http://c1110.hizliresim.com/q/n/1qh3.jpg

megoer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2011, 02:56   #39
Yeni Üye

yok mu yardimci olucak?

Eski 21-10-2011, 03:06   #40
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın megoer

Yanlış görmüyor isem dün gece 5 gibi bu günde 3 gibi sorularınızı ve cevabınızı sormuşsunuz.

Ağaçınızın türü tam olarak detay vermek için ideal bir fotoğraf çekmemenize rahmen carmona

yani fukien Tee yaprak yapısına benziyor daha detaylı bir fotoğraf daha iyi olur.

Buna göre bakımı hakkında size daha çok bilgi verme şansıız var.

Saygılar

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2011, 15:33   #41
Yeni Üye

teşekkür ederim bonsaisan. en yakın zamanda yeni fotoğraflarını çekicem. ilk defa bonsai bakımı üstlenince, insan acele edebiliyor. malum nazlı bir tür. öldürmeyelim yok yere

Eski 03-11-2011, 15:16   #42
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-09-2011
selamlar
yaklaşık 1 ay önce ektiğim pinus densifloralar ve iki picea glauca çimlendi... fotoğrafta da gördüğünüz üzere.. an itibariyle ne yapmam gerekli? her birini teker teker saksılara şaşırtmalı mıyım? http://imageshack.us/photo/my-images/51/005mie.jpg
http://imageshack.us/photo/my-images/829/008tep.jpg

thewhitetree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2011, 18:07   #43

memet's Avatar

Asıl yapraklar çıkmadan önce şaşırtmayın. İki buçuk yaprak, kural olarak.
Çamlarda kök boğazı çürüklüğüne neden olan mantar çok sorun yaratabiliyor.

Eski 03-11-2011, 18:20   #44
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-09-2011
teşekkürler memet bey

thewhitetree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2013, 11:40   #45
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-12-2013
Ben de aranıza bugün katıldım. Çok yararlı bilgiler mevcut sitede. Emeği geçenlere teşekkürler.

emaema Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2014, 15:23   #46
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-03-2014
katran ardıcı

arkadaşlar ben bonsai yapmaya başladım sayılır. yeni yeni doğadan ağaç topluyor tohum ekiyorum. sizlerden ricam ormandan saksıya aldığım katran ardıcını nasıl canlı tutabilirim ve sert budama işlemini hangi aylarda yapabilirim.
ilginiz için şimdiden teşşekkürler.

spooky Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2014, 01:51   #47
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi spooky Mesajı Göster
arkadaşlar ben bonsai yapmaya başladım sayılır. yeni yeni doğadan ağaç topluyor tohum ekiyorum. sizlerden ricam ormandan saksıya aldığım katran ardıcını nasıl canlı tutabilirim ve sert budama işlemini hangi aylarda yapabilirim.
ilginiz için şimdiden teşşekkürler.
Merhaba,

Eğer ardıcı bu sıralar söktüyseniz (nasıl ve ne şekilde söktüğünüze de bağlı olarak) büyük ihtimal yaşamayacaktır. Tahmin ettiğim gibiyse 2-3 ay içerisinde kurumaya başlayacaktır.

Eğer işlem anının ve sonrasının fotoğrafları varsa yükleyebilirsiniz, fikir sahibi olmada faydası olur.

Sert budama için en az bir sene bekleyin derim, tabii ağacınız yaşarsa.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2014, 10:19   #48
Yeni Üye

shellomen's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2014
Arkadaşlar merhabalar tohumdan yetiştirdiğin 8 adet FENER AĞACI oluştu ve şu anda boyları hemen hemen 15 cm yi buldu. Ne dersiniz usta bonsaiciler bu ağaçten bonsai olur mu? Fikir verirmisiniz lütfen.

shellomen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2014, 12:59   #49
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Merhaba,

Eğer ardıcı bu sıralar söktüyseniz (nasıl ve ne şekilde söktüğünüze de bağlı olarak) büyük ihtimal yaşamayacaktır. Tahmin ettiğim gibiyse 2-3 ay içerisinde kurumaya başlayacaktır.

Eğer işlem anının ve sonrasının fotoğrafları varsa yükleyebilirsiniz, fikir sahibi olmada faydası olur.

Sert budama için en az bir sene bekleyin derim, tabii ağacınız yaşarsa.
1 ayı geçti sanırım ama başka şansım yoktu ve olabildiğince köklerini topraktan çıkarmadan(topraklı sökmeye çalıştım) ilk halinin fotosu yok fakat sürgünleri dik idi son halini fotograftaki gibi.(boyut küçük olduğundan foto garip oldu inşallah anlaşılır.) ilgilendiğiniz için teşşekkürler.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_18791.jpg (63.1 KB, 57 views)
Eski 19-06-2014, 13:53   #50
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
1 ayı geçti sanırım ama başka şansım yoktu ve olabildiğince köklerini topraktan çıkarmadan(topraklı sökmeye çalıştım) ilk halinin fotosu yok fakat sürgünleri dik idi son halini fotograftaki gibi.(boyut küçük olduğundan foto garip oldu inşallah anlaşılır.) ilgilendiğiniz için teşşekkürler.
Yaşamasına çok ihtimal vermiyorum (üzülerek) ama acele etmeden önce birkaç ay bekleyin derim; ölmüşse bile bunu anlamanız uzun sürebiliyor ardıçlarda.
Bu süre zarfında direk güneş ışığı almayan yarı gölge ve serin bir yerde tutun.

Bol şans!

Eski 19-06-2014, 15:33   #51
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Yaşamasına çok ihtimal vermiyorum (üzülerek) ama acele etmeden önce birkaç ay bekleyin derim; ölmüşse bile bunu anlamanız uzun sürebiliyor ardıçlarda.
Bu süre zarfında direk güneş ışığı almayan yarı gölge ve serin bir yerde tutun.

Bol şans!
teşekkürler

tohumdan yetiştirdiğim 5 adet kestane fidesi bu fidelerin tepesini kessem dalverme işlemi hızlanırmı.

Eski 19-06-2014, 16:58   #52
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
teşekkürler

tohumdan yetiştirdiğim 5 adet kestane fidesi bu fidelerin tepesini kessem dalverme işlemi hızlanırmı.
Kastanelerle ilgili inanın hiç malumatım ve deneyimim yok (ortam ve iklim koşullarım gereği yetiştiremediğim bir tür).
Deneyimi olan arkadaşlar umarım size yardımcı olacaktır bu başlıkta.

Eski 19-06-2014, 17:41   #53
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Sn.spooky.
Öncelikle ağaçlarınızın kalınlıklarını çap olarak yazarsanız nasıl bir uygulama yapacağınız hakkında size daha çok yardımcı olabilirim.
Size yinede kestaneler ve diğer ağaçlar hakkında genel bir bilgi vermek isterim. Yaprak döken ve gerden sürgün veren tüm ağaçlarda tepesi kesildiğinde geriden sürgün verme eğiliminde olur. Yani gerideki sürgünlere baskı yapmış olursunuz. Çünki alttaki pompa (ağacın kök sistemi) su ve besin pomalaya devam edecektir. Amaşunuda hemen söyliyeyim; ağacın tepesini kestiğinizde gelişiminide yavaşlatırsınız taaki yeni lideri seçip geliştirmeye başlayana kadar. Yeni lider tekrar gelişmeye başlayınca ağacınızın gelişim hızını tekrar yakalayacaktır. Kestane bildiğim kadarıyla yavaş gelişen bir türdür.

badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2014, 20:11   #54
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi badrobot Mesajı Göster
Sn.spooky.
Öncelikle ağaçlarınızın kalınlıklarını çap olarak yazarsanız nasıl bir uygulama yapacağınız hakkında size daha çok yardımcı olabilirim.
Size yinede kestaneler ve diğer ağaçlar hakkında genel bir bilgi vermek isterim. Yaprak döken ve gerden sürgün veren tüm ağaçlarda tepesi kesildiğinde geriden sürgün verme eğiliminde olur. Yani gerideki sürgünlere baskı yapmış olursunuz. Çünki alttaki pompa (ağacın kök sistemi) su ve besin pomalaya devam edecektir. Amaşunuda hemen söyliyeyim; ağacın tepesini kestiğinizde gelişiminide yavaşlatırsınız taaki yeni lideri seçip geliştirmeye başlayana kadar. Yeni lider tekrar gelişmeye başlayınca ağacınızın gelişim hızını tekrar yakalayacaktır. Kestane bildiğim kadarıyla yavaş gelişen bir türdür.
en kalını 8 mm, 2 tanesi 5 mm diğer 2 tanesi 3 mm ayrıca az önce gördüm saksımın birinde mantar oluşmuş bunun hangi tür mantar olduğunu nasıl öğrenirim acaba. ilginiz için teşşekkürler

Eski 19-06-2014, 23:15   #55
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Mantar oluşumu fazla sulamanın bir işaretidir. Bazen bende çimlerimin üzerinde bulurum. Mantarı olduğu gibi oradan alıp çimden uzaklaştırırım. Çünki sporlanıp sağa sola saçtımı başa çıkılmaz bir hal alır.
Fazla sulamayla ilgili sizi uyarmak isterim. Toprak üstünde mantarlaşma olduğu gibi toprak altındada mantarlaşma oluyor ve bu çok daha tehlikeli. Suyu daha dengeli verminizi öneririm.
Ağaçlarınız henüz çok inceler, bence yavaş büyüyen bu türde üstten budama yapmadan boyunu ve enini arttırmasını sağlayın. 2-3cm olunca cut/grow (kes/büyüt) yöntemiyle süper konik bir ağaca ulaşabilirsiniz.

badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2014, 11:58   #56
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi badrobot Mesajı Göster
Mantar oluşumu fazla sulamanın bir işaretidir. Bazen bende çimlerimin üzerinde bulurum. Mantarı olduğu gibi oradan alıp çimden uzaklaştırırım. Çünki sporlanıp sağa sola saçtımı başa çıkılmaz bir hal alır.
Fazla sulamayla ilgili sizi uyarmak isterim. Toprak üstünde mantarlaşma olduğu gibi toprak altındada mantarlaşma oluyor ve bu çok daha tehlikeli. Suyu daha dengeli verminizi öneririm.
Ağaçlarınız henüz çok inceler, bence yavaş büyüyen bu türde üstten budama yapmadan boyunu ve enini arttırmasını sağlayın. 2-3cm olunca cut/grow (kes/büyüt) yöntemiyle süper konik bir ağaca ulaşabilirsiniz.
verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024