agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-08-2009, 05:38   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-05-2009
ficus ginseng, kök çürümesi problemim

Sormak istediğim birkaç konu var fakat biri çok acil! yarın operasyon yapacam.

daha önce kökün açıkta olan bir kısmının çürüdüğünü görmüştüm ve kesmiştim.
geçen haftadan beri yapraklar fazla dökülmeye başladı ve bugün farkettim ki bir kısım kök çürümüş.

Sanırım acil bir toprak değiştirme oprasyonu yapmam gerekiyor. Bununla alakalı olarak;
1- toprak değişimi için zaman uygun değil fakat çürüyen köklerden dolayı mecburum sanırım. Yapmayı planladığım şey doğrumu? yaptıktan sonra telafi edebilmek için ne gibi önlemler alabilirim?

2- daha önce toprakta küçük kurtçuklar olmuştu. ilaçlarla zor öldürdüm. tekrarlanmasıdan çekiniyorum toprak değişiminden sonra.
yeni ekeceğim toprağı %50 bahçe toprağı, %50 yumuşak torf düşünüyorum.
Benzer sorunu tekrar yaşamama neden olurmu?

Bunları mikrodalga fırından geçirmem içindeki sporların ve zararlı organizmaların ölmesini sağlayacak. Peki mikrodalgada fırınladığım toprağın dezavantajı olurmu? Normal fırında fırınlamak dahamı doğru olur? fırınlama doğru bir hareket ise süresi ve ısısı ne olmalı?

3- Yağmur suyu gibi kireçsiz ve kimyasalsız olduğunu düşünerek klimanın yoğunlaştırdığı su ile suluyorum ve yapraklarını spreyliyorum. fakat yapraklarda kireç benzeri beyaz kalıntılar var. yoksa bunlar mantarmı? klima suyundan dolayımı yoksa zaten olacağımı varmış böyle? (geçen yıl aldığımdan beri bazı yapraklar böyle)

4- kestiğim odunsu köklere macun uygulamalımıyım?

5-ağacım 80 cm boyunda ficus ginseng. Ben kışın içinde hazır aldım. galiba uyumamıştı, bende uyutmadım. Buzdolabına koysam uyurmu?

x_coder Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2009, 08:57   #2
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Kök çürümesi varsa toprak değiştirmek için beklemeyin. Yeni toprağı neden fırına ya da mikro dalgaya koyacaksınız? Onlar da mı enfekte?
Klima suyu bir tür saf su içeriğinde. Genellikle eb lerde başka çare olamayınca kullanıyorlar. ama onun da sterlil olduğuna bir garanti yok. Musluk suyunu istemiyorsanız, damacana su kullanın.
Yapraktaki lekeler suyun kirecindendir büyük olasılıkla.
Kış geldiğinde, zaten geliyor, ağacınız doğal olarak uykuya geçecek neden dolaba koyasınız?

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2009, 11:46   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Tropik incirler yasamini yavaslatsa da diger bitkiler gibi bir dinlenme bir uyku donemine girmiyor. Onu buzdolabina korsaniz uyur ve belkide o uykudan hic kalkmaz.(Memedin dusundugu gibi buna hic gerek yok)
Koklerinin curumesi topragin suyu iyi suzmemesinden, Cok sulamadan, saksi altinda suyu tutan altlik varsa ve kokler surekli su ile temas ediyorsa. Agaciniza kok budamasi ve toprak degisimi yapapinca bir mudded onu serin ve golge bir yerde tutunuz.

Tek bir agac uzerinde olusan zararlilari kimyasal ilaclarla yok etmek yerine onlari toplayip agacinizdan uzaklastirabilirsiniz.

budadiginiz koklere macun surmeniz gerekmiyor.

Firinlama yanlis bir hareket olmamasina karsi toprak steralise yapilirken tum canli organizmalar yok olacagindan bitki icin bir dezavantajdir. Uygun bir toprak karisimi uygularsaniz bu isleme gerek yok diye dusunuyorum.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2009, 13:03   #4
Ağaçsever

uyutmaktaki maksadım, kök budamasını bir süre erteleyip uyuduktan sonra yapma düşüncesiydi. Fakat ficus ginseng uyumuyor diyorsanız, dediğiniz gibi budamayı yapıp serin bir yere koyacam.

Toprağın nem durumunu, toprağa sapladığım, suyu çekebilen bir çöpü arada çekip kontrol ederek anlamaya çalışıyorum. Renk tonundan nemi anlaşılıyor. Toprağın üstü kurusa dahi diplerinin daha nemli olduğunu görüyorum. Kökün bundan dolayı çürüdüğünü tahmin ediyorum. Drenajı iyileştirince alt ile üst tarafın nem farkının daha az olmasımı beklenir?

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

Eski 30-08-2009, 17:40   #5
Ağaçsever

durum tahminimden kötü çıktı. çürümeye bir parazit neden olmuş. odunsu kısımlarda çok sayıda 1-2 mm genişliğinde tüneller açarak ilerlemiş. küçük siyah karıncaya benziyor, antenlerinin ucunda beyaz bir un tanesi varmış gibi. larvaları beyaz kurtçuklar.
hemen hemen bütün köklere bulaşmış. hepsini kesmeye kalksam ağaç beslenemeyecek. köklerin içini yemiş ama kabukları bazılarının sağlam ve kabukların üzerinden ince sağlam kökler çıkıyor. o nedenle uyma bıçakları ile köklerin bozulmuş kısımlarını çıkarmaya çalışıyorum.
pek ümidim yok ama.
görünen o ki, bu böceklerin büyük kısmı ölmüş. sanırım ilaçladığımdam dolayı.

acaba toprağa gömmeden önce kökleri ilaçlasammı? hepsini tam olarak temizleyebileceğimi sanmıyorum.

ağaç bunca zamandır çok iyi dayanmış bu duruma göre.

Eski 17-12-2009, 12:44   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-12-2009
Ağacınız için üzüldüm. Gelişmeleri yazmamışsınız ancak umarım kurtarabilmişsinizdir. Kök çürümesi ile ilgili sormak istediğim bir konu var. Benzer bir durum benim de başıma gelmişti. Bir arkadaşım Ficus Ginseng cinsi bir bonsai almış ancak bunu drenaj deliği olmayan bir ev saksısında, %100 torf içinde bakmış. Doğal olarak o derecede su tutan ve drenajı olmayan saksının dibinde biriken nem ve su bir süre sonra ağacın yapraklarını dökmesine neden olmuş. Arkadaşımın yerini beğenmediği düşüncesiyle ordan oraya taşıması da olaya tüy dikmiş. Ağaç kurtarmam için bana geldiğinde oldukça kötü durumdaydı. Öncelikle ciddi bir kök budaması yapmadan, ancak çürümüş kök var mı diye inceleyerek saksısını değiştirip toprağını iyi drenajlı bir cinsle değiştirdim. Çürüme ve Nem nedeniyle topraktan inanılmaz pis kokular yükseliyordu. Ve ağacın üzerinde yalnızca 3-4 yaprak kalmıştı.

Aradan 3-4 ay geçti. Ağacın biraz da olsa kendine geldiğini düşünüyorum. Resmini daha sonra ekleyip yorumlarınızı almak isterim, ancak şu an toplam 20-25 yaprağı var. tüm dalları kaplamasa da baharda bu durumun değişeceğini düşünüyorum. Asıl sormak istediğim şu: Yeni yapraklar çıkması, ve canlılığın nispeten artması ağacın yaşama döndüğünü gösterir mi? Ağaç yaşamını devam ettirirken bir dalı kuruyabilir mi? Kuruyan dal üzerinde yeni yaprak çıkmaz sanıyorum?

Ozanorhon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2009, 20:10   #7
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Ağacın tüm cevresi iletim demetleri ile sarılıdır.ç
Bu demetler suyu ve besin alışverişini sağlar.
Kök sistemi bu inanılmaz yapının ana motorlarıdır.
Sistemin iletişim halinde ki ksımı olan iletim demetleride boru sistemi gibidir.

Eğer kök sisteminde bu boru sisteminin bağlı olduğu uç noktada bir dal var ise ve kökde **** iletim demetinde sorun var ise o kısmda kuruma görülür.

Ve tekrardan düzelme olmaya bilir ve o dal **** o kısım kurur.
BU gibi durumlarda ya dal uygun şekilde jin **** shari mikibibi teknikler ile estetize edilir.
**** o kısıma yakın bir kısımda aşı yolu ile bozulan kısım yenilenmeye çalışılır.
Ficuslar sürekli olarak bir yerde değilde farklı yerlerde yer değiişliğine uğruyor ise yaprakları sararır ve ya dökülür ama aynı yerde ışık nem hava gibi etkenler stabil ise hızla yeşillenirler.

Saygılar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2010, 19:56   #8
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Hhatice's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2006
Galeri: 2
ficus ginseng çiçek açıyor mu?

Hhatice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
kök çürümesi, kurtçuklar, sulama, toprak değiştirme, uyutma

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024