agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-03-2009, 22:16   #1
Ağaçsever

zm_sayhan's Avatar

Giriş Tarihi: 11-05-2008
Havai köklendirmeye uygun ağaçlar hangileridir?

Arkadaşlar öncelikler hepinize selamlar... Umarım benim gibi bonsaiye merak sarıp yeni başlayacak birini aranıza alırsınız...
Öncelikle ben bonsaiye yeni başlayacağım için(önce bonsai ile ilgili tüm konuları okumaya çalıştım) tohum olmaz(ömürlük). Uzun bi süre bekleyeceğim için fide de olmaz benim gibi sabırsız bir öğrenciye (biliyorum bonsai sabır işi).

Aklıma Ali H. ALI hocamın anlattığı air layering (havai köklendirme) (Air Layering (Havai Köklendirme)) sistemi geldi...Bu sistemle başlangıç yapsam olurmu..

Veya;
Yeni başlayacak bir öğrenciye ne önerirsiniz bonsai hakkında.. Konya da ikamet ediyorum, ne tür ağaçlar önerirsiniz bonsai için?

zm_sayhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2009, 23:48   #2
Ağaçsever

zm_sayhan's Avatar

Benim yardım almak istediğim konu başlığı bu değildi aslında düzeltilmiş yine de teşekkür ederim...

Eski 18-03-2009, 23:57   #3
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Burada herkese yeterince yer var kardeş Güzel bir başlangıç ve başarılı çalışmalar yapmanı dilerim. Ağaç seçimi başlarken çok önemli, ağacı ağaç kılığına sokan genelde kalınca bir gövdeye sahip olması. İnce ağaçları da bazen bonsai yapıyoruz elbette ama gövde kalınlığı her zama ndikkat çekici bir özellik.

Fidancıdan alacağın ya da bahçeden sökeceğin bir ağaçtan nasıl bonsai yapabileceğini öğrendikten sonra çok uzun olmayan bir sürenin sonunda bonsailer elde etmeye başlayabilirsin. Ayrıca senin dediğin gibi havai köklendirme de bir seçenek. Güzel bir dal buldun mu, ilkbahardan itibaren işleme başlayabilirsin. Bu yöntem hemen hemen her ağaçta er ya da geç köklendirme sağlıyor. Bazıları daha uzun sürede, bazıları daha kısa sürede, ama hangi ağaç diye sorsan kesin birşey diyemem.

Fidanlıkların köşelerinde kalmış, yerinde yaşlanmış, kimsenin almadığı ağaçlara bak. onlar kendiliğinden belli bir şekle oturmuş oluyor, kalınlaşmış oluyor. Bu senin için boınsaiye uzanan yolda zamanın kısalması demek.

İnternetteki ağaçları ve yapılan çalışmaları incele, böylece hangi ağaçlardan ne yapabileceğini kestirebilirsin. Bir ağaçtan neler çıkarabileceğini görmeye başlarsın.

Hiçbir zaman acele etme. Ağacı hazır olmadan bonsai saksısına almak onu öldürür. Zamansız budamak ve saksı değiştirmek onu yine öldürür. Birçok konuda acelecilik ağacının mutlak sonu olacaktır. Ama bunun yanında doğru işlemi doğru zamanda uygulamak da bir o kadar başarılı ve sonuçta sevkli bir iştir.

Hangi ağaçlara merakın var, meyveli, çam, yaprak döken türler. Bunları incele. ona göre yerin de müsaitse, çeşitli fidanlarla bu işe başla.

En kolayı bir söğüt dalını suda köklendirip hemen bir saksıya alırsın, Salkım tarzı bir ağacın olur. Bir top şimşirde yapacağın ufak budamalarla onu şekle sokup daha küçük bir sakıya alabilirsin, böylece bonsai hevesini bir miktar tatmin etmiş olur bu sırada ağaçlarla ilgili deneyim kazanırsın.

Sonra da yeni ağaçlar, bakım, değişik teknikler zevkli bir uğraşın içinde bulursun kendini.

Yardıma ihtiyacın olduğunda biz gelende buralarda oluruz

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2009, 10:18   #4
Ağaçsever

zm_sayhan's Avatar

Çok teşekkür ederim... Şu anda bir söğüt dalını köklendirip işleme başlamayı düşünüyorum.. Bunun yanında dediğiniz gibi fidanlıklara da hemen bakıp 1-2 adet fidan ve havai köklendirme ile de kalın bir dalla başlayacağım ***...
Yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim tekrar...

Eski 19-03-2009, 23:05   #5
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Her zaman

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024