agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni5Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-05-2007, 20:55   #31
Ağaçsever

dentist48's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2007
Bence hazır bonsai alırken dikkat edilecek bir konuda ağaç üzerinde neler yapmak istediğiniz ve alacağınız bonsainin şeklinin buna uyup uymayacağı.Bonsai belli bir şeklini almış olsada yıllar içinde birçok değişiklik yapılacaktır...Bu resimlerde tezime örnek..3 ay önce alınan(koçtaştan) ağacın saksı düzenlemesi yapılıp,kabuğuda soyulduktan sonra kiprit çöplerinden yapılmış bir salıncak ile küçük biblo ilavesi son görünümleri...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg CIMG0559.jpg (80.5 KB, 636 views)
Dosya Türü: jpg CIMG0561.jpg (68.0 KB, 616 views)
Dosya Türü: jpg CIMG0560.jpg (46.3 KB, 606 views)
Dosya Türü: jpg CIMG0562.jpg (91.8 KB, 605 views)
dentist48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2007, 16:50   #32
Özlem

Giriş Tarihi: 09-05-2007
Ağacı soymak ona zarar vermıyormu? soydugunuz yerlerdeki beyaz şeyler nedir?

OZLEMN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2007, 18:05   #33
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Ölü dal, ölü gövde, bonsaide zaman zaman kullanılan bir teknik.
ağaç kabuğunun diğer tarafından beslenebildiği için canlı kalıyor.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2007, 19:59   #34
Yeni Üye

microo's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Herkese selamlar,
Düşüncelerimi buraya yazmam daha dogru olur dedim ama eger yanlış yerde isem lütfen konuyu ilgili yere admin arkadaslar taşısınlar...
Dün arkadaşımla alışveriş yapmak üzere Migrostaydık..Gördüğüm manzara karşısında inanın şok oldum..İnanılmaz üzüldüm.. Cok küçük bir mekanda çiçek standı yapmışlar..Belki bir bonsai görürüm ve alırım sevdasıyla yanaştım standa doğru..Gördüğüm manzara hiç iç açıcı degildi arkadaşlar 6-7 tane bonsai vardı.. Hepsi kurumuştu Sanırım son nefeslerini veriyorlardı.. İçlerinden hiç olmassa bir tanesini bile alıp yaşatabilsem kardır diye düşündüm..Gönül isterdiki hepsini alıyım hepsini yaşatabileyim.. Raflardan kaptığım 1 litre suyu aldıgım gibi hepsini suladım (musluk suyu olsun isterdim ama orda bunu bulmam pek kolay degil).. Yarın bir daha gidecegim ve bir daha sulayacağım göz göre göre bu kadar muhteşem bir bitkinin yok olmasına izin veremem..
Aşağıdaki resim aldıgım bonsai... Forumda aradım taradım ama bulamadım..Cinsi nedir ve nasıl bir ortamda yetiştirmem dogru olur? Suyu cok sever mi? Bir adette yeşim ağacım war onunda fotograflarını eklemiştim forumumuza onda da yaprak dökme sıkıntısı yaşıyorum.. Yerini begenmemiştir dedim degiştirdim biraz daha toparladı kendisini....
Demek istediğim su ki arkadaslar büyük marketlerde satılan bu bonsailer gözlerimizin onunde yok olup gidiyorlar.. Bu bonsailer üzerinde kim bilir ne emekler harcandı ne özveri gösterildi...Ben bunu cok buyuk bir saygısızlık olarak goruyorum..

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg P1000678 (Small).jpg (44.0 KB, 611 views)
Dosya Türü: jpg P1000675 (Small).jpg (56.0 KB, 589 views)
Dosya Türü: jpg P1000668 (Small).jpg (47.9 KB, 580 views)
Dosya Türü: jpg P1000669 (Small).jpg (56.2 KB, 579 views)
Dosya Türü: jpg P1000673 (Small).jpg (30.5 KB, 586 views)
microo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2007, 22:54   #35
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Microo, ağaç ulmus
Bunu canlandırmak için sadece sulaman onları kurtarmaz.
Toprak değişimi, gübere ve gerekiyorsa kök budaması yapman lazım.

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2007, 22:56   #36
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-06-2006
Merhaba Ozlemn,
Benim ağacım da şu anda bundan farklı görünmüyor diyebilirim. Sadece biraz daha fazla yaprak var o kadar. Hatta senin ağacında daha çok dal bulunuyor. Ben pek güneş almayan fakat aydınlık bir pencerenin kenarında ve içeride tutuyorum. Aldığımdan bu yana pek dışarı çıkarmadım diyebilirim. Kış mevsiminde kapalı balkon var oraya koyuyorum. Tek derdi yapraklarının az sayıda olması. Çiçekleri ise oldukça fazla sayıda. Bence ağacın kendini toparlayacak. Kendi ağacımın da birgün bol yapraklı hale geleceğini ümit etmekteyim.

banzay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2007, 12:31   #37
Özlem

Giriş Tarihi: 09-05-2007
Sevgili banzay agacım yeşermeye başladı bile yaprak sayısı arttı bir sürüde yeni filiz çıkmaya başladı çiçeklerde açmaya başladı, darısı senin başına. ben camın önünde tutuyorum saat 14 ten 19 a kadar güneş alıyor..

OZLEMN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2007, 09:31   #38
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-08-2007
Merhaba, İzmir'de Koçtaştan bonsai aldım. Aynı burada kırk nolu mesajdakine benziyor.
Daha önce hiç bonsai ile ilgilenmemiştim. Nasıl bakılacağını öğrenmek için araşırırken siteyi buldum.
bana yardımcı olursanız sevinirim.

erdal67 beğendi.
hakı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2007, 15:10   #39
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Haki aramiza hos geldin, bonsai ogrenmek icin iyi bir yerdesin.
Agacinin bir resmini ekleme imkanin varsa, belki daha fazla yardimci olabiliriz.

Satin alacagin fidanlarla, kendin guzel bonsailer yapabilirsin.
Kolay gelsin.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2007, 16:50   #40
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2007
lagerstromia indica bosai

selam arkadaşlar
bu da benim bonsaim.
lagerstromia indica(oya) (100yaşında)

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg lagerstromia bonsai.JPG (39.0 KB, 535 views)
hamibasoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2007, 14:28   #41
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2005
Hazır bonsai almak isteyen ankaralılara geniş bir alternatif daha çıktı.Ankara bauhouse açılmış.Bouhouseda ciiddi miktarda bonsai var.

cemboa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2007, 16:36   #42
Yeni Üye

badboy27's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2007
Merhaba arkadaşlar ben de ankara migrostaki koçtaştan yeni küçük bir bonsai aldım.
Türünü micro ya da ligustrum privet olarak tahmin ediyorum. Sizlere de göstermek istedim bakalım sizlerin yorumları ne olacak. Yanında bir de gübre olarak vilmorin aldım. 15 günde bir 4lt suya bir kapak olacak şekilde karıştırıp bir bardak kadar vermem önerildi.
Şimdi ofiste ve toprağı nemli bırakıldı. Güneş direk olarak gelmiyor ancak oda gün ışığı alıyor. Sizce yeterli mi yoksa pencere kenarına koyulmalı mı?
Gövdesi toprağında biraz oynuyor. Ve toprak değişimini yapmadım. kış aylarına girdiğimiz için güvenli olmayacağını düşündüm. Baharı bekleyeceğim.
İlk bonsaim olduğu için kurutmaktan korkuyorum. Sizlerin yardımlarıyla devam etmeyi umuyorum.

badboy27 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2007, 18:02   #43

memet's Avatar

Kış olduğu için sulamaya dikkat etmek şart.
Fazla sulama, buharlaşma az olduğu için kökleri çürütebilir. Kışın gübreleme yapmamak daha uygun.
Budanması gereken sürgünler var ama, önce, bonsainin canlı kalacağı ortamı ayarlayıp, adapte olmasını beklemek en iyisi.

Eski 13-11-2007, 18:09   #44
Yeni Üye

badboy27's Avatar

Ben sabah güneşini alması için gece cam kenarına koyup işe gelinceye kadar güneş almasını istiyorum. Şimdi toprak veya saksı değişimine gitmek doğru olurmu yoksa bekleyip canlı kalıp kalmayacağını görmek mi gerekir?
Bir de gece koyup sabah gölgeye almak bonsainin dengesini bozarmı? cam arkasından vuran direk güneş ışığının faydası zararı nelerdir?

Eski 13-11-2007, 18:37   #45

memet's Avatar

Sık sık yer değiştirmek bitkide gerilime neden olabilir. En uygun olan yerde sürekli durması daha iyi. Toprak ve saksıyı değiştirmeyin. Önce yerine alışsın, kendine gelsin.

Eski 14-11-2007, 08:43   #46
Yeni Üye

badboy27's Avatar

Memet bey işte yeni fotoğrafları bonsaimin yerini değiştirdim. Güneş alan pencere kenarına koydum. Sizlerin de yorumlarını bekliyorum. Biraz da olsa budama gerekmiyormu?
Mevsimi değil ama yine de sormak istedim.

Eski 14-11-2007, 09:01   #47

memet's Avatar

Budama istediği kesin, fakat, önce yerine alışmasını ve yaşamaya devam etmesini sağladıktan sonra da yapılabilir. (sulama konusuna dikkat etmeli, toprağın kök çürümesine neden olacak kadar ıslak olmasına engel olmalısınız)

Ağacın gücünü boşa harcamamasını düşünerek, fazla çıkmış olan ince sürgünleri almak da mümkün. Steril bir makasla bunu yapabilirsiniz. Aşırıya kaçmadan, sadece fazla olan bir iki sürgün.

Eski 14-11-2007, 09:06   #48
Yeni Üye

badboy27's Avatar

Altındaki tepsideki suyu sulamadan sonra alıyorum. Sanırım doğru olan bu. Bir de genç sürgün derken yemyeşil yeni uzamış olanlardan bahsediyorsunuz sanırım. onların alınması gerektiğini ben de düşünüyorum. Ancak şimdi bi kaç yaprak seyreltiyor bu aşamada çok fazla stres vermek de istemiyorum. En iyisi bir hafta kadar bu şekilde beklemek.

Eski 14-11-2007, 10:14   #49

memet's Avatar

Toprak kurumaya başlamadan sulama yapmayın, bu konuda bonsai başlığında nasıl sulama yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz.

Eski 28-11-2007, 02:53   #50
Ağaç Dostu

Emre Albayrak's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2007
Galeri: 4
Arkadaşlar öncelikle uzun zamandır gördüğüm bir dolandırıcılığı anlatmak istiyorum.. Süper marketlerde ve bazı çiçekçilerde bildiğimiz Buxusu "şimşir" belli bir yaştan sonra dibe en yakın boğumdan budayıp bize bonsai gibi kakalamaya çalışıyorlar.. Bonsai dediğimiz olay bu değil.. Yani bildiğin çok yaşlı budanmış bir şimişir maalesef bonsai değildir, o sadece çok yaşlı budanmış bir şimşirdir.. Alırken dikkat etmeniz gereken mevzu bonsainizin tepeden budanmamış olması.. Şöyleki 2 santim çaplı bir gövde aniden kesiliyor ve etrafında dallarla bir bonsai görünümü verilmeye çabalanıyorsa bu bonsa değildir, bunu çok rahatlıkla sizde yapabilirsiniz.. Alırsınız bir adi şimşir güzelce kesersiniz gövdeyi 5-6 santimden itibaren yan dallara dokunmazsınız biraz da köke makas attınız mı olur size bonsai.. Mümkünse bonsainizi siz tohumdan itibaren yetiştirmeye çabalayın.. Alın tohumunu çimlendirin.. Mevsimsel kök budamalarını kendiniz yapın.. Yoksa böyle yıllar gerektiren bir sanata aldım oldu mantığıyla yaklaşmayın.. Ve bu dolandırıcılara da para kaptırmayın.. Hiç bir bonsai 20 ytl ye satılmaz..

Düzenleyen Emre Albayrak : 28-11-2007 saat 09:09
Emre Albayrak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2007, 23:52   #51
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2007
bonsai bir felsefedir

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emre albayrak Mesajı Göster
Arkadaşlar öncelikle uzun zamandır gördüğüm bir dolandırıcılığı anlatmak istiyorum.. Süper marketlerde ve bazı çiçekçilerde bildiğimiz Buxusu "şimşir" belli bir yaştan sonra dibe en yakın boğumdan budayıp bize bonsai gibi kakalamaya çalışıyorlar.. Bonsai dediğimiz olay bu değil.. Yani bildiğin çok yaşlı budanmış bir şimişir maalesef bonsai değildir, o sadece çok yaşlı budanmış bir şimşirdir.. Alırken dikkat etmeniz gereken mevzu bonsainizin tepeden budanmamış olması.. Şöyleki 2 santim çaplı bir gövde aniden kesiliyor ve etrafında dallarla bir bonsai görünümü verilmeye çabalanıyorsa bu bonsa değildir, bunu çok rahatlıkla sizde yapabilirsiniz.. Alırsınız bir adi şimşir güzelce kesersiniz gövdeyi 5-6 santimden itibaren yan dallara dokunmazsınız biraz da köke makas attınız mı olur size bonsai.. Mümkünse bonsainizi siz tohumdan itibaren yetiştirmeye çabalayın.. Alın tohumunu çimlendirin.. Mevsimsel kök budamalarını kendiniz yapın.. Yoksa böyle yıllar gerektiren bir sanata aldım oldu mantığıyla yaklaşmayın.. Ve bu dolandırıcılara da para kaptırmayın.. Hiç bir bonsai 20 ytl ye satılmaz..
değerli arkadaşım,
aslında bir bakıma haklısın ancak şunu da belirtmek gerekirse bonsai bir felsefedir,belirli bir kalıpta tanımlanması yanlıştır.tohumdan,çelikten veya aşı ile elde edilmiş olması bir yaklaşımdır.Budanma şekli,ağacın türü,gövde kalınlığı veya formunun nasıl olması gerektiği konusu bir kalıpla tanımlanamaz diyebiliriz.
fiyatta bonsaide bir ölçü değildir.Son getirdiğim 300 yaşındaki oya ağacı 25bin dolara alıcı buldu ama getirdiğim öyle bonsailer var ki 20 -30 ytl ye bile satılabiliyor.
Kısacası bir şimşir de istenilen şekilde budanıp şekil verilerek bonsai haline getirilebilir.Zaten yaşlı ağaçlardan elde edilen bonsailerin çoğu bu yolla elde ediliyor.illaki de tohumdan itibaren bonsai saksısında yetişmiş olması gerekmiyor.
selam ve saygılarımla.

hamibasoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2007, 00:03   #52
Ağaç Dostu

Emre Albayrak's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2007
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hamibasoglu Mesajı Göster
değerli arkadaşım,
aslında bir bakıma haklısın ancak şunu da belirtmek gerekirse bonsai bir felsefedir,belirli bir kalıpta tanımlanması yanlıştır.tohumdan,çelikten veya aşı ile elde edilmiş olması bir yaklaşımdır.Budanma şekli,ağacın türü,gövde kalınlığı veya formunun nasıl olması gerektiği konusu bir kalıpla tanımlanamaz diyebiliriz.
fiyatta bonsaide bir ölçü değildir.Son getirdiğim 300 yaşındaki oya ağacı 25bin dolara alıcı buldu ama getirdiğim öyle bonsailer var ki 20 -30 ytl ye bile satılabiliyor.
Kısacası bir şimşir de istenilen şekilde budanıp şekil verilerek bonsai haline getirilebilir.Zaten yaşlı ağaçlardan elde edilen bonsailerin çoğu bu yolla elde ediliyor.illaki de tohumdan itibaren bonsai saksısında yetişmiş olması gerekmiyor.
selam ve saygılarımla.
****** bu konuda bilginizle aşık atabilecek seviyede değilim. Sadece böyle bir durum benim canım sıkmıştı ve paylaşmak istedim. Yinede beni bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.

Emre Albayrak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2008, 17:18   #53
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-05-2007
bonsai = sabır

bu siteye uzun süredir uzaktım bugün yeniden gördümki süper bir hal almıs bonsai konulari almıs basını gidiyor cok sevindim laf lafi actigi icin konular birbirine biraz karısmıs gibi olsada gayet güzel herkese tesekkür ederim bende bu baslık altında suan icimden geldigi gibi yazmak istedim sircülüsan edersem af ola
yıllardır bonsai_tr@...... nickiyle sanal alemdeyim benim icin bonsai huzur mutluluk demek elbette bir uzak dogulu gibi yaşam felsefesi haline getiremedim öyle aselet peşinde falanda degilim bir türk olarak seviyorum bu tür agaclari ve beni mutlu ediyor
her insan mutlu olmak ister egerki beni mutlu edecekse marketdende alırım kimseyede alma demem bitkilerle ugrastigim icin saglikli olup olmadıgını mesleginde iyi olan her meslekdasim gibi yapraklarından anlayabiliyorum ne derece saglikli oldugunu
hayata bir yerlerinde renk katma degilmidir mutluluk sizi mutlu edecekse alın arkadasim markettende, yakalayın hayatın bir yerinden
tavsiyelerle bilgilenin sadece unutmamanız gereken o bir canli, o sorumlulugu alabilecekseniz alin
az önce dedim benim icin Bonsai huzur ve mutluk,genel olarakda bonsai = sabır, demektir sabrınız varsa ister tohumdan yetistirin ister fidandan,ister ağaçken alın ama sabriniz varsa kalkısın bu işe ve karsılıgını alın aldiginiz huzurun mutlulugun hazını göreceksiniz
yıllar önce bir röpertajda o günlerde yeni ögrendigim ve cok tuttugum su sözleri söylemistim ( hatırladıgım kadarıyla bir Çin atasözüydü )
bir gün mutlu olacaksan içki iç
bir hafta mutlu olacaksan tatile cık
bir ay mutlu olacaksan evlen
ömür boyu mutlu olacaksan toprakla ugras
işim toprak agaç çiçek anlayacaginiz doganin tam içinde olmaya calisiyorum eskiden cok daha mutluydum sanal hayat, hayatıma bu kadar girmemisken

konumuz bonsai ama herkese tavsiyem enazından bir ağac dikmeleri tek bir ağaç hadi dostlar cocuklarımızın ellerinden tutup bir bahceye ,bir parka, bir ormana götürüp bir agac dikmelerine sebep olalım ve orada sizden ricam cocuklarınızın gözlerine bakmanız gözlerindeki parıltıyı görün ve ne demek istedigimi anlayın ve sizin icinde hala gec olmadıgını düsünün ve betonlasmıs dünyamızdan hayatın bir yerinden yakalayın mutlulugu tek bir agac bile sizi ne kadar mutlu edecek göreceksiniz
ve sabirli dostlar kapatın arka balkonlarınızı camekanla bir orman yapın kücük agaclarla o ormanlarda mutlu devler olun

semvayt beğendi.

Düzenleyen Bonsibet : 11-02-2008 saat 00:35 Neden: felesefesi deki luzumsuz e saygısızlıkdan degil yazı yazarken cok dikatsizimdir affedersiniz
Bonsibet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2008, 12:25   #54
Ağaç Dostu

Bonsibet merhaba, Uzun zamandir bonsai ile ilgilenmeniz mutlaka size bircok deneyimler, bilgiler ve bonsailer kazandirmistir.
Bonsai Turkiyede yeni bir ugras ve ogrenmek icin can atan bir cok kisi var. Bonsaide bildiklerinizi bu forumda paylasirsaniz, bircok arkadasa yardimci olacaginizi dusunuyorum.

Eski 11-02-2008, 00:31   #55
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ali H. ALI Mesajı Göster
Bonsibet merhaba, Uzun zamandir bonsai ile ilgilenmeniz mutlaka size bircok deneyimler, bilgiler ve bonsailer kazandirmistir.
Bonsai Turkiyede yeni bir ugras ve ogrenmek icin can atan bir cok kisi var. Bonsaide bildiklerinizi bu forumda paylasirsaniz, bircok arkadasa yardimci olacaginizi dusunuyorum.
Merhaba Ali H. ALI Arkadas bugün bir mesajımda yazdıgım üzere 1988 yılından bu yana Bonsai'le ugrasiyorum maddi, manevi çok emek harcadim bu son yıllara kadar dogru düzgün döküman bilgi yoktu ( gerci hala yok en iyi olarak bu forumu görüyorum ilk mesajlarimdan birinde yazdım ( emegi gecen herkese tekrar cok tesekkür ederim ) deneme yanılma yöntemiyle, yabancı dökümanlari tercüme ettirerek epeyce bilgiye ulastim kendi capimda mutluyum . ****** elimden geldigi zamanım oldugu sürece gerekli yerlerde fikrimi söyleyecegim bundan emin olabilirsiniz hatta Eylül, Ekim aylarında ogullarımla birlikte sergi acmayi düsünüyoruz ( sergi tamamen görsel paylasımdan ibaret olacak maddi bir düsünce yoktur simdiden belirtmek isterim ) Temmuz Agustos gibi yerini ve zamanını herkese bildiririm tüm agaclar.net üyeleri davetlimizdir, Eylül, Ekim olmasinin nedeni hem mevsim acısından Istanbulda öyle olmalı cünkü ic mekan ve dıs mekanı ayni yerde sergilemeyi düsünüyoruz ogullarımın askerlik görevleri geregi o zamanada denk geliyor yani o tarihden önce olmayacaktır hatta daha iddali bir planımız var muaffak olabilirsek birde bonsai üzerine kitap- kitapcik bastırtmayı düsünüyoruz cünkü böyle bir seye cok ihtiyacımız oldugunu Türk bonsai severler olarak biliyoruz
Kitap halen düsüncede ama cok istekli oldugumuz kesin ne kadar masrafi olur bu tür düsünceler var ve ****** zaman acisindan önemli bugünlerde yalnızım iki oglumda suan vatani görevini yapmakta ( konu bonsai olunca ben cok konusuyorum af ola yine uzadı ) oglumun biri Mayısda askerligini bitiriyor geldiginde foruma cok katkı saglayacagini simdiden söyleyebilirim agac, bitki olarak tanıdiği ilk sey ilk bonsailerimdi cünkü

saygılarımla selamlar

Bonsibet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2008, 12:03   #56
Ağaç Dostu

Sayin Bonsibet, bonsai hakkindaki guzel dusunceleriniz Turkiyede yeni ogrenilmekte olan bonsaiye bir o kadar daha yeni bonsai sevdalilari katacaginizdan hic supheniz olmasin.
Sizden yansiyanlari oglularinizda, sonra cevrenizdeki diger insanlarda gormek size mutluluk verecektir.

Sergileyceginiz agaclariniz ile Turkiyedeki bonsaiseverlere, bonsaiyi cok iyi tanitacaginizdan eminim.

Size ve oglulariniza, yalniz bonsaide degil her iste kolayliklar dilerim.

Eski 26-03-2009, 14:57   #57
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Bugün Koçtaş'ta uzun zamandır görmediğim güzellikte bonsailer gördüm, vuruldum ve bir tanesini aldım. Üzerinde çalıştığım fidanlarla daha da hevesle uğraşmamı sağlayacak, hepsinin bir gün bunun gibi keyifle seyredilecek ağaçlar olması için elimden geleni yapacağım

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg DSC06015.jpg (70.7 KB, 493 views)
Dosya Türü: jpg DSC06017.jpg (71.1 KB, 484 views)
Dosya Türü: jpg DSC06016.jpg (70.0 KB, 476 views)
Dosya Türü: jpg DSC06019.jpg (54.8 KB, 481 views)
Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2009, 21:24   #58
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Güzel sağlıklı ve güçlü bir ulmus bonsai hayırlı uğurlu olsun uzuzn yılar bakmanız ve geliştirmenzi dileğiyle.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2009, 22:30   #59
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Teşekkür ederim sayın bonsaisan

Üzerinde bilgi etiketi vardı, zelkova diyordu ama sanırım kasaya götürürken etiket düşmüş.

Toprağı çok lifli birşeyden oluşuyor, saç-kıl gibi. Bu beni biraz rahatsız etti ama bunun haricinde toprak sağlıklı gözüküyor. İçinde perlit olabileceğini düşündüğüm gri tanecikler de var. Sanırım şu an toprak değişimi yapmama gerek yok.

Bir-iki ay iç mekanda tutmak zorundayım, serin ve sadece sabah 7-9 arası doğrudan güneş gören bir pencere önüne koydum. Dibine biraz da yosun koymayı düşünüyorum.

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2009, 12:54   #60
Ağaç Dostu

Iyi gunler sayin nariel.
Yeni aldiginiz agaciniz yeni surgunler verip buyuyor bu yeni surgunlerin uclarini alip agacinizin seklini korumalisiniz. Bunu yapmazsaniz surgunler her tarafa uzayip agacinizi goruntusunu bozacaktir. Surgunler uzerinde iki cift yaprak birakip uclarini budamak simdi daha kolay. Surgunleri buyumege birakirsaniz daha sonralari belki budamiya kiyamazsiniz.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024