agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni61Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-12-2016, 21:15   #91
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Hoş geldiniz Nuray Hn.
Sürgün geri budama; gelişmiş bir sürgünün gereğinden fazla uzaması durumunda bazı nedenlerden ötürü uzunluğunun kısaltılmasıdır.
Bu hem ağacın genel olarak şeklini kaybetmemesi için hemde sürgünün koniklik kazanması için periyodik olarak yapılması şart olan bir işlemdir. zaten Bonsai 'deki en önemli iki uygulamadır; telleme ve budama. Bir bonsai tüm yaşamı boyunca budanır, budanır, budanır ve yine budanır. Bu süreç neredeyse sonsuza kadar devam eder.

badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2017, 11:07   #92
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-12-2016
Öncelikler herkese merhaba aranıza yeni katıldım. İnternettte evime bitki ararken bonsai ile tanıştım. Forumda çeşitli konuları okuyarak bilgi toplamaya başladım bunun üzerine 1 tane karaçam fidanı satın aldım. Aldığım fidan Bonsaiye uygun mu? değil mi ? hiç bir fikrim yok ama bir yerden başlamak istiyorum bu konuda yardımlarınıza ihtiyacım var. Resimlerini eklediğim fidan için ne yapabilirim ? Nereden başlayacağımı bilmiyorum. Bulunduğum bölgede hava gündüzleri max. 3-4 derece geceleri -15 civarı ağacı balkonda bırakmalı mıyım yoksa içeride mi tutmalıyım bunu bile çözebilmiş değilim malesef. Budama ve şekil verme konusunda araştırma yapmama rağmen ağacı neye göre budamalıyım bilemiyorum. Ağaca zarar veririm endişesiyle bir dalı kafama göre kesmekten çekiniyorum. Tecrübeli arkadaşlar beni yönlendirebilirse çok sevinirim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg fotoğraf 2 (2).jpg (54.8 KB, 259 views)
Dosya Türü: jpg fotoğraf 4.jpg (60.7 KB, 258 views)
Dosya Türü: jpg fotoğraf 3.jpg (58.5 KB, 259 views)
kamil35 beğendi.
tur178 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2017, 13:02   #93
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tur178 Mesajı Göster
Öncelikler herkese merhaba aranıza yeni katıldım. İnternettte evime bitki ararken bonsai ile tanıştım. Forumda çeşitli konuları okuyarak bilgi toplamaya başladım bunun üzerine 1 tane karaçam fidanı satın aldım. Aldığım fidan Bonsaiye uygun mu? değil mi ? hiç bir fikrim yok ama bir yerden başlamak istiyorum bu konuda yardımlarınıza ihtiyacım var. Resimlerini eklediğim fidan için ne yapabilirim ? Nereden başlayacağımı bilmiyorum. Bulunduğum bölgede hava gündüzleri max. 3-4 derece geceleri -15 civarı ağacı balkonda bırakmalı mıyım yoksa içeride mi tutmalıyım bunu bile çözebilmiş değilim malesef. Budama ve şekil verme konusunda araştırma yapmama rağmen ağacı neye göre budamalıyım bilemiyorum. Ağaca zarar veririm endişesiyle bir dalı kafama göre kesmekten çekiniyorum. Tecrübeli arkadaşlar beni yönlendirebilirse çok sevinirim.
Merhaba, bu fidanı uygun bir açık alana dikerseniz torunlarınızın torunları bile bu ağacın gölgesinde oturabilir. Bu bitki -15 den daha soğuk havalara da dayanır. Toroslar karaçam ormanlarıyla dolu... Hangi ağaç bonsaiye uygun bu konuda bilgim yok Ancak kara çam uygun değil diye düşünüyorum.

kamil35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2017, 13:23   #94
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-12-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kamil35 Mesajı Göster
Merhaba, bu fidanı uygun bir açık alana dikerseniz torunlarınızın torunları bile bu ağacın gölgesinde oturabilir. Bu bitki -15 den daha soğuk havalara da dayanır. Toroslar karaçam ormanlarıyla dolu... Hangi ağaç bonsaiye uygun bu konuda bilgim yok Ancak kara çam uygun değil diye düşünüyorum.
Bilgilendirme için teşekkür ederim. Soğuk iklime dayanır demişsiniz, peki oda sıcaklığında sorunsuz yaşayabilir mi diye sorsam?

tur178 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2017, 14:00   #95
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-07-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tur178 Mesajı Göster
Bilgilendirme için teşekkür ederim. Soğuk iklime dayanır demişsiniz, peki oda sıcaklığında sorunsuz yaşayabilir mi diye sorsam?
Merhaba, oda sıcaklığı demişsiniz, evin içerisinde mi bakmayı düşünüyorsunuz? Bildiğim kadarı ile dışarda kalması gerekiyor.

obigo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2017, 23:10   #96
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-10-2016
merhaba,
almış olduğum begonvil fidanını budama yptıktan sonraki yapraklaşması, budamayı kafama gore yaptığımdan ilk deneme olarak ne hata yaptığımıda bilmiyorum açıkçası, bundan sonra ne yapmam gerekir, yaprak kucultme için erkenmi yardımlarınızı bekliyorum,

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 20170329_212615.jpg (71.6 KB, 223 views)
zeygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2017, 23:58   #97
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-05-2017
Merhaba yazışmalarını okudum hepsi birbirinden faydalı teşekkür ederim resimdeki Acer içi. Yapraksizlastirma işlemini nasıl yapmalıyım.
Şimdiden teşekkürler

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Screenshot_2017-06-10-23-53-57.jpg (78.9 KB, 201 views)
Furkan alpaslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2017, 13:29   #98
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-09-2017
Daha öğreneceğimiz çok şey var

winterhascome Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2017, 13:55   #99
Yeni Üye

boccereco's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi winterhascome Mesajı Göster
Daha öğreneceğimiz çok şey var
çok hemde, elime bir bitki geçti daha onun ne oldığunu bile bilmiyorum

boccereco Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2017, 16:29   #100
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-09-2017

Tohum olarak aldım. Mart ayının ortasında ektim. Şuan resimde ki gibi. Sizce şu aşamada yapmam gereken birşey var mı?

kamil35 beğendi.

Düzenleyen AnlGncl : 23-09-2017 saat 14:21
AnlGncl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2018, 15:09   #101
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-12-2018
Ficus Ginseng Telleme ve Yosun

49402059_798222257187183_2002402534664175616_n.jpg

Merhabalar resimde görmüş oldugunuz fıcus gingeng bonsaim, ithal olan ve marketlerde satılan bir ürün. Tellemeye uygun olmadığı diğer konularda yazıyor.

Fakat telleme yapmak istiyorum arsız bir tür olduğu için tellemenin cok zor oldugunu okudum. Fakat bana önerebileceğiniz bir telleme yöntemi var mıdır?
Veya telleme yerine ne şekilde budama yapabilirim?

Birde toprağına yosun ektim bonsaime bir zararı olur mu?

irmtrk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2019, 13:47   #102
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-01-2019
merhaba arkadaşlar. bende bu işe yeni merak salanlardanım. bir kaç sorum olacak forumu okudum ama ilk başta haliyle kafa karışıklığı mevcut bende de .

internetten baktım kırmızı yapraklı akçaağaç fidanı satılıyor 30 TL filan , 60-80 cm boy var, ben Çorum ilinde ikamet ediyorum, evde yetiştirmeyi düşünüyorum, şimdi ben bu fidanı alsam eve koysam yeterli mi boyut olarak ?

burada baktım bazı arkadaşlar daha büyük ağaçları köküne yakın yerden kesip saksıya dikmişler, öyle bir şey yapsam ne zaman budamam lazım, 3-5 yaşında bir ağacı kesip saksıya diksem gövdesine nasıl şekil verebiliriz ? örneğin kıvrımlı bir şekil vermek istesek nasıl olacak ? nasıl bükülecek , kafamda deli sorular arkadaşlar.

Hasan20 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2019, 08:57   #103
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-11-2018
Öncelikle herkese iyi çalışmalar diliyorum. Bilgisi olan arkadaşlara bir sorum ve ricam olacak, şimdiden yardımcı olan arakaşlara teşekkür ederim. Yukardaki makaleyi 10larca kez okumuşumdur ama bazı yerlerini anlamakta zorlanıyorum. Örneğin ilk görseldeki “yeni dal oluşturmak için budama yapılacak yerler” başlığının 3. Görseli ardıç görseli midir? Eğer ardıç ise kırmızı çizgiyle gösterilen 9 yerden uç alımı yaparsak yeni dalın çıkabileceği muhtemel yerleri görsel üstünde çizerek gösterebilir misiniz rica etsem.

Abaragambi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2019, 19:24   #104
Yeni Üye

Srpp's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2017
Merhaba arkadaşlar bonsailere yeni merak saranlardanım acaba nasıl bir budama yapmam lazım bazı dallar gereğinden fazla uzamış gibi geliyor

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_20190409_192015.jpg (74.1 KB, 76 views)
Dosya Türü: jpg IMG_20190409_191951.jpg (71.6 KB, 75 views)
Dosya Türü: jpg IMG_20190409_191924.jpg (73.5 KB, 75 views)
Srpp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2019, 19:39   #105
Yeni Üye

caglayesil's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2019
Merhabalar.Bonzaimi budamam gerekiyor mu?

Düzenleyen caglayesil : 11-04-2019 saat 19:46 Neden: resimi yüklüyemedim
caglayesil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2019, 17:59   #106
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-05-2019
Ateş dikeni ağacı aldım.Ne zaman budama yapmalıyım?

erdem_camyar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2019, 16:27   #107
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-08-2019
bu ağaç bonsai yapımına uygunmu

Herkeze merhaba arkadaşlar ,
bu ağaç bonsai yapımına uygunmu ? ve nasıl budama yapmam gerekiyor ?
yardımcı olursanız çok memnun olurum teşekkürler.

cum_hur1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2020, 12:47   #108
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-04-2020
Bonsai son durum

Merhaba H. Ali Bey,
Biliyorum aradan çok uzun yıllar geçmiş fakat araştırma yaparken 2006 yılında yapmış olduğunuz yorumları okudum. İncir ağacınız duruyor mu daha önce incir ağacından bonsai deneyeni görmemiştim.
Eğer duruyorsa resim gönderebilir misiniz?
Sağlıklı günler dilerim.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ali H. ALI Mesajı Göster
Ben incir agacima iki sene ust, uste yaprak budamasi yapmistim. Ikinci budamadan sonra bir iki yapraktan baska yaprak acilmadi, agaca birsey olur diye uzuldum ama olmadi oyle bir iki yaprakla seneyi gecirdi. Ertesi sene yapraklara hic dokunmadim, bir sonraki sene yine yaprak budamasi yaptim olumlu yanit verdi agac yapraklarini dahada kuculterek acildi.

Sonralari daha genc agaclarda iki sene ust uste yaprak budamasi yaptim olumsuz birsey olmadi [acilmayan incir agacim 10 yasinda idi], sanirim ki genc agaclar kendini daha cabuk toparlayabiliyor da agac biraz yasli olunca iki sene ust uste onu strese sokuyor.

Sizler de deneyebilirsiniz her sene budanamaz diye kesin bir yargim yok, yalniz olumsuz deneyimim sizlerin agacinin basina da gelmesini istemedigimden iki senede bir dedim.

Unutmayin bu yaprak budamasi kesinlikle igne yaprakli agaclara uygulanmamalidir. Genelde yapraklarini doken agaclara, yapraklarini dokmiyen Incir ve diger agaclara uygulanabilir.

Yaprak budamasının diğer yararları:
  • yanik, yari kurumus, yirtilmis yapraklarin yerine yenilerinin cikmasini saglamak.
  • Sonbaharda yapraklar dokulmeden once daha guzel ve parlak renkte olmasini saslamak.
  • Agac iki bahar gecirdigi icin dal olacak tomurcuklarin daha cabuk buyumesini saglamak.

Gonderdiginiz resimdeki akcaagacin ilk ve ikinci dalindaki yapraklar tam olgunlasmis değil onlar simdi kucuk ama daha da buyuyeycekler gibi.
Agaciniz saglikli ama cok genc gorunuyor daha bonsai olacak kivamda değil.

Tellerini cikarin, bonsai saksisinda ise ordan da cikarin daha genis bir saksiya ekin bir iki sene ellemeden buyuyup serpilmesini bekleyin sonra ondan guzel bir bonsai yaparsiniz. Biliyorum simdi kiyamazsiniz ona gozunuz gibi bakiyorsunuz ama iyi bir bonsai olmasini istiyorsaniz elemeyin birakin buyusun.

Bir iki resimde fark ettim ki telleme yonteminiz pek dogru değil bu hafta sonu fisat bulursam resimlerle ornekler gostererek tellemeyi tarif edecegim
Iyi gunler dilegi ile hosca kalin

Neogenetic Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2020, 17:02   #109
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-11-2019
Herkese kolay gelsin. Dün bonsai ile uğraşmak için limon fidesi aldım yakşalık bir metre boyunda. Yazılanların bir çoğunu okumama rağmen anlayamadım nerden başlamam lazım tecrübeli arkadaşlar cevaplarsa sevinirim.
1.) Bu limon ağacı bonsai için uygun mu?
2.) Şuan ki haliyle bir şey yapmak gerekir mi gövdesinin biraz daha kalınlaşmasını mı bekleyeyim. ?
3.) Nerden başlayayım ?

Drsn_19 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2020, 15:25   #110
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-01-2015
[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

arkadaşlar bu bonsainin türü sanırım zelkova. fakat bonsai görünümünde değil. ne yapmam gerektiğini gerçekten bilmiyorum. yönlendirme olanağınız var mı?

WaWeyLa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024