agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni61Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-04-2013, 18:45   #61
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-07-2011
Mor salkımda (wisteria) yaprak küçültme nasıl yapılıyor?

delielveli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2013, 20:28   #62
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Bonsaide ilk yıl budaması.

Konuyu kendim çıkardığım bir yerli Karaağacı örnek vererek başlamak istiyorum.
Ağacımı Şubat ayında topraktan çıkardım. Kazık kökkünün kesilmesine mütakip, 10cm bir beden kalınlığı karışında boyunu 40cm kütük boyu kalacak şekilde sert budamasını yaptım.
Sonuç olarak 10cm çapında 40cm boyunda hiç bir dalı ve yaprağı olmayan hatta ne olduğu bile belli olmayan bir şey çıktı ortaya.
Fakat o ŞEY baharın gelmesiyle bir çok göz patlattı. Kısa bir zaman içinde o gözler okadar hızlı geliştiki ağacın ana gövdesini görenmez oldu ve içte kalan yapraklarda güneş ışığı görmemesi ve hava almamasından dolayı sararmalar ve dökülmeler oldu. Dallarda seyreltme ve dalların seçilme zamanı geldiğinin bir işaretiydi bu. Ağaçta 1.dal, 2.dal, 3.dal derken ağaçta hangi dalların kalacağı ve geliştirileceğine karar verdim. Gereksiz olduğunu düşündüğüm dalları keserek ağaçtan uzaklaştırdım.
Şimdi kalan yan dalların kalınlaşması için hiç bir uç alımı veya budama yapmazken (maviyle işaretli), yan dallara bağlı dalcıklardan uç alımı almak (kırmızıyla işaretli) doğrumudur?
Veya doğrusu nedir?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 401756d1368120440-untitled-1.jpg (55.5 KB, 671 views)
Latif, Sakaki, eylül ve 1 kişi beğendi.

Düzenleyen badrobot : 22-07-2013 saat 00:18
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2013, 23:30   #63
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Sn badrobot,

Açıkcası ben dal yeterince kalınlaşana kadar (en az bir sene) genelde herhangi bir budama veya kısaltma yapmıyorum sizin de yazdığınız gibi.
Tali dallarda ise boğum aralıklarının kısa kalması için uç alımı yapmak bence de doğru olanı.

Ama farklı yöntem izleyenler de var; yani dalın kalınlaşması için serbest bırakmayıp devamlı müdahale edildiği örnekler de gördüm ben. Böyle bir durumda ana dal kalınlaşmaz demek de doğru olmaz, ancak kalınlaşması daha uzun zaman alacaktır benim görüşüm.

Tabi tüm bunlar bir de türe göre değişiklik gösterebilecek durumlar: Örneğin Mercan ağacı, Oya ağacı (bazı meşe türleri) gibi odunu gevşek olan bazı türlerin dalları, kış başlangıcına kadar fazla kalınlaşmamaları halinde kışın geri kuruma yapabiliyor, bu durumda dalların yeterince hızlı kalışmasını sağlamak gerekiyor.

Demem o ki, bahsettiğiniz bu konu türe göre yorum farklılıkları olabilecek bir konu. Karaağaç ise benim gördüğüm kadarıyla hızlı gelişen, dallanması güzel, arsız bir ağaç ve gerek sizin gerek bizim bölgede kışlar çok sert olmadığından, "dal yeterince kalınlaşana kadar uzumasına müdahale etmemek gerekir" demek bence çok doğru olmaz.

eylül ve eddie dean beğendi.
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2013, 15:17   #64
Yeni Üye

trojen17's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2013
Galeri: 1
Zelkova

Merhaba arkadaşlar. 2 hafta önce migrostan zelkova aldım. Şimdiki ortamına alıştı, yeni filizler çıkardı. Nasıl budamalıyım ? Nasıl bir şekil verebilirim ? Yardımlarınızı bekliyorum.

trojen17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2013, 22:36   #65
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Merhaba sn trojen17,

Görünen o ki güzel bir süpürge tarzı olacağa benzer.
Forumda süpürge tarzı ile ilgil konu ve çalışmalara bir göz atın dilerseniz.

Başarılar dilerim.

Eski 18-05-2013, 21:40   #66
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-05-2013
Merhabalar

Besin verdikten hemen sonra veya önce bonsailerimizde budama ve yaprak küçültme işlemi yapmamızda bir sakınca var mı ?

eddie dean Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2013, 10:17   #67
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
İyi beslenmiş güçlü ağaçlarda yaprak küçültme işlemi yapabilirsiniz, ama yapraklar kesildikten sonra yeni yapraklar çıkana kadar herhangi bir besin verilmiyor, yaprakları tekrar beslememek için

dusunenadam beğendi.
tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2014, 17:38   #68
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2013
Sayın badrobot, bende de bir delonix var. Gövde serçe parmağı kalınlığında. İlk kışını içeride geçirecek. Sıcak aylarda keyfi yerindeydi. Şimdi, sanırım soğuklardan yapraklarda dökülme ve cansızlık göstermeye başladı.
Asıl sorum şu: Bu ağacın bonsaileri var. Yapraklarını nasıl küçültüyorlar? Standart küçültme teknikleriyle mi? Merakımdan soruyorum, denemeyeceğim

dusunenadam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2014, 18:22   #69
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn.dusunenadam.
Bu tip ağaçlara birleşik yapraklılar diyoruz, Yani bir yaprak sapı üzerinde belli bir düzün içinde sıraya dizilmiş bir çok yapraktan oluşuyor. Hatta 100 mini yaprağa kadar gidiyor. Aslındabu yaprakları şöyle görmek lazım; yüzlerce yaprağın bağlı olduğu yaprak sapı sanki tek bir yaprakmış gibi düsünmekte fayda var.
Birleşik yapraklılar bonsaide yaprak yapılarından dolayı pek tercih edilmiyor. Fakat yinede Gülibrişim, Akasya, Sophora vb. birleşik yapraklılardan bonsai örnekleride yok değil.
Fakat kendi gözlemlerimide şöyle özetliyeyim; bu tip ağaçlardan genellikle mini ve küçük tarz değilde çok kalın bedenli ve büyük ağaçlar yapılmış. Çünki yaprak yapısını buna pek izin vermediğinden olsa gerek.
Birleşik yapraklı yapraklılar arasında dişbudak ağaçlarında yapılan bir yaprak budamasınıda çizimle anlatmaya çalıştım. Yaprak kümesindeki son iki yaprak dizisini bırakıp kesiyoruz. Bu işlem en azından çok fazla yaprağın neden olacağı karmaşaya bir çözüm olabilir.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Adsız.jpg (16.9 KB, 534 views)
dusunenadam beğendi.
Eski 14-11-2014, 00:20   #70
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Sn.Hocam teşekkür ederim. Akasya veya sophora gibi yani. Bu çizimi 10 yapraklı bir akasya veya sophora veya gladiçya gibi algıladım. Doğru mudur?

Eski 14-11-2014, 00:27   #71
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Yani on yapraklı bir dal gibi...

Eski 14-11-2014, 08:33   #72
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Yaprak sayısının önemi yok. Birleşik yapraklılarda türe ve hatta dala göre yaprak sayısı değişiklik gösterebiliyor.

dusunenadam beğendi.
Eski 14-11-2014, 11:21   #73
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Eğer Haziran ortasında yaprak gurubunu resimde çizdiğim gibi keserseniz sapın altındaki gözaktive etmiş olursunuz ve yeni dallanmaya teşvik edersiniz.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Adsız2.jpg (21.0 KB, 525 views)
dusunenadam beğendi.
Eski 27-01-2015, 09:13   #74
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-01-2015
karaağaç bonsai budama

Merhaba Ben ilk kez bir bonsai aldım ve yaptığım araştırmalarda karaağaç bonsai olduğu içi mart ayına kadar yaprak dökeceği bilgisini buldum. Fakat çok fazla yaprak döküyor yeşil olanlar bile dökülüyor. Budama yapılması gerekiyor sanırım. Oldukça fazla dallandı ve nasıl yapılacağı konusunda hiçbir fikrim yok. Yardımınızı rica edebilir miyim? Bir fotoğrafını gönderiyorum.
Teşekkürler.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg bonsai karaagac.jpg (43.8 KB, 490 views)
karabetca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2015, 23:14   #75
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Genel olarak çizdiğim gibi bir budamadan bhsetmek isterim. Alt dallarda uçlardan az kesimler yaprkeni üst dallarda daha derin budamalar...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 534709d1422342769-bonsai-karaagac.jpg (44.0 KB, 490 views)
taisenberg beğendi.
Eski 20-11-2015, 15:24   #76
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-11-2015
Kendimi bonsai profesörü gibi sanmaya başladım sayenizde emeği geçenlere teşekkürler buraları okumadan tohum set olarak aldım henüz gelmedi, fısık çam fidanı var ormanın fidanlığında oradan bir iki fidan alsam bonsai ye uyarlanan bir ağaç mıdır ?

Han_09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2015, 17:24   #77
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Han_09 Mesajı Göster
Kendimi bonsai profesörü gibi sanmaya başladım sayenizde emeği geçenlere teşekkürler buraları okumadan tohum set olarak aldım henüz gelmedi, fısık çam fidanı var ormanın fidanlığında oradan bir iki fidan alsam bonsai ye uyarlanan bir ağaç mıdır ?
İbrelilerle/İğnelilerle başlamanızı önermem. Mümkünse yaprak döken, bölgenize uygun, hataları tolere etme kabiliyeti yüksek ağaç türlerini tercih ediniz ve mümkünse gövdesi gelişmiş adaylar alınız. Aksi halde bonsai işlemlerine başlamadan önce birkaç yıl bitkinin büyümesini beklemek durumunda kalırsınız.

Kolay gelsin!

Eski 14-12-2015, 09:37   #78
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-11-2015
Merhaba Arkadaşlar,

2 yıl önce toprağa ektiğim bir greyfurt çekirdeği şimdi aşağıdaki şekilde. Bunu bonsai olarak küçük saksıya almak sonuç verir mi? Neler yapmalıyım? Fotoğrafta sola doğru uzunca bir dal çıkarmıştı çok biçimsiz ve çok büyük yapraklıydı. Dalın ortasından ilerisini kestim. Hiç tecrübem yok. Forumdaki konuları çokça okudum ama şu an bulunduğum duruma karar veremedim.
Bonsai - Album on Imgur

reguler beğendi.
serdarsezgin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2015, 00:47   #79
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serdarsezgin Mesajı Göster
Merhaba Arkadaşlar,

2 yıl önce toprağa ektiğim bir greyfurt çekirdeği şimdi aşağıdaki şekilde. Bunu bonsai olarak küçük saksıya almak sonuç verir mi? Neler yapmalıyım? Fotoğrafta sola doğru uzunca bir dal çıkarmıştı çok biçimsiz ve çok büyük yapraklıydı. Dalın ortasından ilerisini kestim. Hiç tecrübem yok. Forumdaki konuları çokça okudum ama şu an bulunduğum duruma karar veremedim.
Hocam bunun sağlam 10 senesi var. Ama sabrederim derseniz hafifce telleyip. Şekil verebilirsiniz.

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

reguler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2015, 13:26   #80
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-11-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi reguler Mesajı Göster
Hocam bunun sağlam 10 senesi var. Ama sabrederim derseniz hafifce telleyip. Şekil verebilirsiniz.

Cevap için teşekkürler. Yani aslında sonuç vermez demek benim için

reguler beğendi.
serdarsezgin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2016, 22:42   #81
Ağaç Dostu

-Doğadan-'s Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi -Doğadan- Mesajı Göster
Elimde bir ana dal 1 sürgünlü limon fidanı var . Yaklaşık 2 metre boyunda 1 parmak kalınlığında( 1-2 mm) aşşağıdaki ağaclar gibi olması için nerelerden budamalıyım ? Limon az sürgün veren bir bitkiyimiş , sürgün vermesi için neler yapmalıyım ? ( umrarım doğru başlıkta sorabilmişimdir )

Agaç budama konusuna yazdım ancak bu başlık sanırım daha uygun .. Yardımcı olabilecek var mı ?

-Doğadan- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2016, 10:38   #82
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-01-2016
Merhaba, siteye girip sürekli bilgilerinizden faydalanıyorum fakat ancak üye olabildim. 1.5 aylık bebek bonsaim var Yaprakları açık ve sağlıklı gibi duruyor. Yalnız evde klima var bazen açıyoruz acaba benim bebek bonsaim kendini baharda sanıyor da mı yapraklarını sürekli açıyor :/ yoksa bu durum gayet normal mi? Bir de yapraklarını küçültmek istiyorum yani tam bir ağaç olabilmesi için ama çok korkuyorum yanlış yaparsam diye Bu başlıkta anlatılmış ama dediğim gibi biraz cesaret isteyen bir iş. Ayrıca bonsai saksılarının genelde delikli olması gerektiği söylenmiş, ama benimki öyle değil bu durum sıkıntı yaratır mı? fotoğrafları paylaşabilirsem yardımınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim

reguler beğendi.
minik_bonsai Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2016, 10:51   #83
Ağaç Dostu

Foruma öncelikle hoşgeldiniz. Kendinize başlangıç aşamasındaki çalışmalar altina yeni konu açıp fotograflarini oraya yüklerseniz yardimci olmaya çalışırız.
Saksinizda delik yok ise çok sulamayın kökleri çürür. Bu arada yaprak küçültme işi kolay ama yapilacak en son iş.

Eski 05-02-2016, 11:31   #84
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-02-2016
Merhabalar, forumda yeni üyeyim.
Bu Ficus Ginseng'i 2 ay önce İkea'dan almıştım ve bir süre sonra bütün yapraklarını dökmeye başladı. Ben de çeşitli yazı ve videolardan sulama şekillerini öğrenmeye çalıştım ve tüm bu yapraklar ben aldıktan sonra çıktılar. Ancak evde bulunamadığım bir süre içinde bir tarafı aşırı derecede büyümüş durumda, yaprakları da kocaman. Zaten diğer taraftaki filizlerin de sadece uçları var, büyümeyi kestiler. Uzun tarafı bu mevsimde kesmemin bir sakıncası var mıdır ? Budama işlemini de bu yazı altında anlamaya çalıştım ama spesifik bir öneriniz varsa söyler misiniz?

Teşekkürler.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_1797.JPG (56.8 KB, 337 views)
Dosya Türü: jpg IMG_1796.JPG (47.6 KB, 334 views)
Namaste Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2016, 11:34   #85
Yeni Üye

Harika bilgiler. Teşekkür ederim.

turhangokce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2016, 22:28   #86
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-02-2016
Begonvil bonsai
İyi günler ben de bu bonsai sevgisine yeni bulaşanlardanım ... Ancak bu kadar bilginin verildiği bir forumda benim gibi hiçbir şey bilmeyen biri kayboluyor. Gerçekten ne aradığımı bilmediğim için nereye bakacağımı bilmiyorum. Biraz sabırsız biri olduğum için geçen hafta merak saldığım bu iş için yazlığımızın bahçesinden bir begonvil fidanı ( gövdesi en kalın olan buydu) bir de zeytin fidanı aldım. Zeytin fidanı henüz elime ulaşmadı ancak begonvil ulaştı. Kendim seçemediğim için biraz hayalkırıklığı yaşadım çünkü beklediğimden çok çok uzun geldi. Bunu budayarak ilk deneyimimi mahvetmek istemedim . Size sormak istiyorum bu yüzden . Ne yapmalıyım ?<br />
<br />

Sent from my iPhone using Tapatalk

reguler beğendi.
gencaslann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2016, 13:11   #87
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Namaste Mesajı Göster
Merhabalar, forumda yeni üyeyim.
Bu Ficus Ginseng'i 2 ay önce İkea'dan almıştım ve bir süre sonra bütün yapraklarını dökmeye başladı. Ben de çeşitli yazı ve videolardan sulama şekillerini öğrenmeye çalıştım ve tüm bu yapraklar ben aldıktan sonra çıktılar. Ancak evde bulunamadığım bir süre içinde bir tarafı aşırı derecede büyümüş durumda, yaprakları da kocaman. Zaten diğer taraftaki filizlerin de sadece uçları var, büyümeyi kestiler. Uzun tarafı bu mevsimde kesmemin bir sakıncası var mıdır ? Budama işlemini de bu yazı altında anlamaya çalıştım ama spesifik bir öneriniz varsa söyler misiniz?

Teşekkürler.
Sayin namaste bonsainiz için market bonsaileri başlığı altına bir başlık açın oradan herkes elinden geldikce yardımcı olmaya çalışır . Şimdilik cevabinizi vereyim. Yapraklarin küçülmesi için dalin üzerindeki yaprakları koparın **** daha güvenli bir işlem yapmak isterseniz için yarısını makasla kesin.

Ama bana sorarsaniz daha güzel bir bonsai oluşturmak istiyorsanız .başlık açın farklı tavsiyeler verelim .

Eski 03-04-2016, 09:52   #88
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi reguler Mesajı Göster
Sayin namaste bonsainiz için market bonsaileri başlığı altına bir başlık açın oradan herkes elinden geldikce yardımcı olmaya çalışır . Şimdilik cevabinizi vereyim. Yapraklarin küçülmesi için dalin üzerindeki yaprakları koparın **** daha güvenli bir işlem yapmak isterseniz için yarısını makasla kesin.

Ama bana sorarsaniz daha güzel bir bonsai oluşturmak istiyorsanız .başlık açın farklı tavsiyeler verelim .

Teşekkür ederim ilginiz için, dediğiniz gibi ayrı başlık açıp da bu konuyu paylaşacağım, Market Bonzaileri kısmında.

reguler beğendi.
Namaste Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2016, 19:45   #89
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gencaslann Mesajı Göster
Begonvil bonsai
İyi günler ben de bu bonsai sevgisine yeni bulaşanlardanım ... Ancak bu kadar bilginin verildiği bir forumda benim gibi hiçbir şey bilmeyen biri kayboluyor. Gerçekten ne aradığımı bilmediğim için nereye bakacağımı bilmiyorum. Biraz sabırsız biri olduğum için geçen hafta merak saldığım bu iş için yazlığımızın bahçesinden bir begonvil fidanı ( gövdesi en kalın olan buydu) bir de zeytin fidanı aldım. Zeytin fidanı henüz elime ulaşmadı ancak begonvil ulaştı. Kendim seçemediğim için biraz hayalkırıklığı yaşadım çünkü beklediğimden çok çok uzun geldi. Bunu budayarak ilk deneyimimi mahvetmek istemedim . Size sormak istiyorum bu yüzden . Ne yapmalıyım ?<br />
<br />

Sent from my iPhone using Tapatalk
Gençaslan hoş geldiniz. Öncelikle fidanı kaloriferin yanından kaldırın. Bonsai bölümünün altında yeni bir başlık açın. Düzenli olarak oradan takibini yapar görüşlerimizi paylaşırız

LT26i cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Eski 11-12-2016, 15:39   #90
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-12-2016
selamlar aranıza yeni katıldım acaba sizden bir ricam olucak sürgün geriye budama gibi terimleri biraz daha açarak yazsak **** biraz daha açık konuşsak biz amatör ve yeni başlayanlar için

nurayburan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024