agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni61Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-09-2008, 13:46   #31
Ağaç Dostu

gönder's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2008
Çin kara ağacından ne zaman çelik alınabilir.

Hocam ***,

Çin kara ağacımı daha önce size bahsettimiştim tam olarak ne zaman çelik alabilrim şu an burada 20/09/2008 havalar biraz serin bu günlerde olur mu?Yoksa 1 ay sonrasını mı?beklemeliyim.Ağacım halen yaprakları yeşil ve güzel bazı bölgelerde yaprak dökülmeleri var ama genel durumu iyi.

gönder Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2008, 13:00   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Bu gun, uzun zamandir ilgilenemedigim ve forumunu kaybetmiye basliyan, bir Ingiliz sarmasigimi budadim.
Budamadan once ve budadiktan sonraki fotograflari sizlerle paylasmak istedim.

ingiliz sarmasigi 001.jpg
Budanmadan once

ingiliz sarmasigi 003.jpg
Budandiktan sonra.

sagol ve karabetca beğendi.
Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2008, 14:11   #33
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2005
Ali Bey güzel bir bonsai. Fotoğrafı çekme açısındanmıdır yoksa her yönden aynımı görünüyor bilemiyorum ama gövdesinin güzelliğinin daha iyi görülme olanağı yokmu?

cemboa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2008, 12:59   #34
Ağaç Dostu

Cemboa iyi gunler.
Ingiliz sarmasigi, kurumus bir govde uzerine sarilmistir(tanuki) sol tarafa uzanan dal(bircok dalcigin birbirine sarilarak elde edilmis) iyice gelisti ama sag tarafa uzananlar daha istedigim forumu almadi o yuzden agacin govdesi onunde duran, birbirine sarilmis bircok dalcik var. Belki bu yil veya daha sonra yaprak budamasi yapip, dallari ortaya cikarip tekrar bir dal dizimi yaparim.

Eski 02-11-2008, 09:02   #35
Ağaç Dostu

2007 yilinda yaptigim bir sarmasik orman tarzi 2007 aralik agaclar net dergisinde yayinlanmisti. O calismadan sonra sadece bazi agaclarin uzerinden telleri cikarmis baska bir calisma da yapmamistim.

Bu gun sarmasiklar uzerinde budama yaptim sizlerle paylasiyorum.

sarmasik budama 001.jpg
Budama yapmadan once.

sarmasik budama 002.jpg
Budama yaptiktan sonra.

Eski 23-05-2009, 21:55   #36
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Yaprak küçültme işlemini, yukarıda yapılan açıklamalara göre yerde sabit yerinde iken yapamazmıyız. Çünkü yer değiştirmek gerekiyormuş. Yarı gölgeli yerde ise yapılması düşünülebilir mi?

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2010, 15:17   #37
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-02-2010
Selamlar, ilk mesajım bu.

Budama önemli bir mevzu olduğu için bu konuda deneyimli arkadaşlara nokta atışı sorular soracağım, umarım cevap alabilirim.

Ben bonzaimi yaklaşık 4 önce aldım, bu süre zarfında ise uzayan dalları 3. boğumun hemen ardından budadım. Burada okuduğumdan anladığım 3 boğuma sahip olan bir dalın 1. boğumundan sonra budanmasının daha faydalı olacağı. Doğru mudur?

Bir de ben budamayı tırnak makası ile yapıyorum. Bunun herhangi bir olumsuz etkisi olur mu?

Bonzaimin türü Carmona microphylla. Resim 1 ay önce çekildi, şu an bu resimde bulunan yaprakların 4te 3ünü kaybetmiş durumda.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg bonzai.JPG (51.8 KB, 1523 views)
Tree Beard Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2010, 14:03   #38
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-06-2009
Bonsai'ye yapılan bu budama ve yaprak küçültmeyi normal bitkilerde de uygularsak aynı sonucu verecek midir? Mesela evdeki benjamine geriye doğru budama yapmakve kısmı yaprak küçükltme yapmak istesek aynı sonuca uaşabilir miyiz acaba?

unalsel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2010, 10:27   #39
Ağaç Dostu

Sayin Unalsel, bonsaide yaprak kucultme, kucuk agacin, yapraklarinin buyuklu, agac ile orantili olsun diye yapiliyor.

Salondaki benjamin incirinizin yapraklarini kucultmek istiyorsaniz, bonsaideki yontemle kucultmeniz mumkundur. Bonsai yapilan benjamin incirlerinin(diger incir cinslerine gore kucuk olan yapraklari) yapraklari kucultulebiliyor.

Eski 19-03-2010, 13:45   #40
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-01-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tree Beard Mesajı Göster
Selamlar, ilk mesajım bu.

Budama önemli bir mevzu olduğu için bu konuda deneyimli arkadaşlara nokta atışı sorular soracağım, umarım cevap alabilirim.

Ben bonzaimi yaklaşık 4 önce aldım, bu süre zarfında ise uzayan dalları 3. boğumun hemen ardından budadım. Burada okuduğumdan anladığım 3 boğuma sahip olan bir dalın 1. boğumundan sonra budanmasının daha faydalı olacağı. Doğru mudur?

Bir de ben budamayı tırnak makası ile yapıyorum. Bunun herhangi bir olumsuz etkisi olur mu?

Bonzaimin türü Carmona microphylla. Resim 1 ay önce çekildi, şu an bu resimde bulunan yaprakların 4te 3ünü kaybetmiş durumda.
öncelikle bonsainizin türü fukien tea hazır marketlerde satılan bir bonsai saksısındanda anlaşılıyor. bonsainiz guzel bir bonsai fakat hazır marketlerden alınanlar son kullanıcısına can çekişirken veriliyor.. sizinkisinin durumuda buna benziyor budamanızın neyle yapıldığı hiçbirşey farketmiyor fakat bonsainizin toprağı bitik durumda saksısı dar kökler kuş yuvası gibi ve çürümeye başlamak üzeredir. üzerine birde sulamada hata bitkiye alındıktan 3 ay içinde öldürüyor.. ilk başladığım tür fukien tea olduğundan oldukça tecrübeliyim bu türde.
tavsiyem forumda bir hazır market bonsaisi saksı değiştirme klavuzu var onu okyun. bitkiyi kenarlarını bıcakla yavasca dikkatlice sıyıra sıyıra saksıdan cıkarmaya calışın.köklere zarar vermemeye calışın. cıktıktan sonra köklere hiç dokunmayın açmaya bile calışmayın. bir boy buyuk saksıya alın parayla satılan plastik saksılara cicek saksılara yuksek olmayan. akvaryumculardan cakıl alın 5 ile 3 mm arası olan. vermikult veya carli kedi kumu alın . en kolay kedi kumu bulunur duruyalın kumu kucuk parcaları elekten geçirin biraz da torf lazı olcak . cakıl %40 olsun carli kum %30 torf %30 karıştırın. çakıl biraz daha fazla %50 bile olabilir.şarttır bu torf toprak az olmalı. saksının dibini taşlarla buyuk tas olur kaplayın. sonrada üstüne karışım koyun ardından bitkiyi koyun kalan yerleri tekrar karısım toprağıyla kapatın. toprağı bastırmayın. sonra kalan sulayın . biraz estetik olmucak ama fukien tea zor bir bitkidir dayanıklı değildir su andaki o saksıda kesin ölür toprağıda satıldığı toprak ve iyi değil.. yaprak dökmesindende belli dallar kurumaya başlamış olabilir toprak ve kök sorunundan. sevdiğim bir bitki estetiktir bonsainiz kıvrımlıdır ölmesine izin vermeyin. fukien tea nın sulama zamanı yapraklar bir sabah eğilmeye başladımı sulamak lazım olduğu kesindir ordan bir iki gun önce sulanmalıdır periyotu yakalamanızda etkili olur susuzluktan yaprak eğilmesi, önce sulanmalı. oda bitkisi olarak geçsede ısıtmalı odalarda cok olumsuz etkilenir. yaz yaklaşması bitkiyi olumlu etkilicektir. 15 derece altı yerlerde olmamalı
veya su andaki haline hiç dokunmadan sulamayı ayarlayın ama bu saksı değişiminden daha riskli...ben değiştirdim oldukça i durumdalar. hazır bonsai alıncaksa zelkova (chinase elm) alın müthiş dayanıklıdır. zaten olanlar ya ficus ya fukien tea ya zelkova dır.

samur79 ve sbakir beğendi.

Düzenleyen cem_83 : 19-03-2010 saat 14:16
cem_83 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2010, 21:36   #41
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
İyi günler Ali Bey,
Üzümümü önümüzdeki Ocak ayında bonsai saksısına almayı düşünüyorum. (izzeterisen / Üzüm) Zamanlı mı zamansız mı bilmiyorum ama öyle düşündüm. Yetiştirdiğim üzüm diğer üzüm çeşitleri gibi hemencecik dallarını kalınlaştırıverecek bir üzüm olmayıp 3-5 yılda dallarını kalınlaştıracağa benziyor.
Şu an yapraktan bitkinin içi görünmüyor ve içlerde oluşan filizler güneş alamıyor durumda. Şubat ayında filiz verdi. Üçüncü kere uç alma yaptım. Filiz vermeye devam ediyor.
Yaprak küçültmeyi ne zaman yapabilirim. Aslında bana sorarsanız şimdi istiyorum.
İlk çıkan yapraklar şimdi olgun. Resim gerekirse eklerim.
Ne önerirsiniz?

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2010, 14:37   #42
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi izzeterisen Mesajı Göster
İyi günler Ali Bey,
Üzümümü önümüzdeki Ocak ayında bonsai saksısına almayı düşünüyorum. (izzeterisen / Üzüm) Zamanlı mı zamansız mı bilmiyorum ama öyle düşündüm. Yetiştirdiğim üzüm diğer üzüm çeşitleri gibi hemencecik dallarını kalınlaştırıverecek bir üzüm olmayıp 3-5 yılda dallarını kalınlaştıracağa benziyor.
Şu an yapraktan bitkinin içi görünmüyor ve içlerde oluşan filizler güneş alamıyor durumda. Şubat ayında filiz verdi. Üçüncü kere uç alma yaptım. Filiz vermeye devam ediyor.
Yaprak küçültmeyi ne zaman yapabilirim. Aslında bana sorarsanız şimdi istiyorum.
İlk çıkan yapraklar şimdi olgun. Resim gerekirse eklerim.
Ne önerirsiniz?
Izzet bey iyi gunler. Onumuzdeki ocak ayinda(2011) de agaccinizi bonsai saksisina almayi dusunuyorsunuz. Oradaki iklimin nasil oldugunu bilmiyorum o yuzden ocak ayi uygunmu degilmi siz karar vereceksiniz. Asmanizin filizleri acilmadan once, onu bonsai saksisina alabilirsiniz bu da kis sonu bahar basina denk geliyor.

Agaciniz uzerindeki yapraklar dediginiz gibi caksa ve agacin ic taraflari isik ve hava alamiyorsa yaprak budamasi yapabilirsiniz. (bunu yaparken agacinizin saglikli olmasi gerekiyor.) Yaprak budamasi yaptiktan sonra agacinizi bir sure golge bir yerde tutunuz.

Kolay gelsin.

Eski 10-01-2012, 13:25   #43
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-10-2007
Ali Bey başta olmak üzere, bu başlık altındaki iki sayfaya emeği geçen herkese çooooooook teşekkürü bir borç bilirim. Gerçekten çok yararlı ve net bilgiler aktaran paylaşım...Zevkle değerlendireceğim...

UfukMeşe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2012, 12:41   #44
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-12-2010
merhaba,
Subat ayinda aldigim bonsaim fotograflarda gordugunuz gibi kontrolsuz sekilde buyumeye basladi.Ilk aldigimda saksisini ve topragini degistirdim.Kok budamasi yaptim cunku saksiya sigamayacak kadar buyumustu kokler eski saksisinda.Sivi besin kullanmaya baslamadim henuz.
Dallarin bu sekilde buyumesine izin mi vermeliyim yoksa budamali miyim bilmiyorum.
Ayrica yeni cikan yapraklar daha buyuk ana govdedekilere gore.Yapraklari nasil kucultebilirim?
Yardimci olursaniz cok sevinirim.Simdiden tesekkuler

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 09 subat 12-1.jpg (62.1 KB, 1077 views)
Dosya Türü: jpg 04 nisan 12-1.jpg (37.1 KB, 1060 views)
Dosya Türü: jpg 04 nisan 12-2.jpg (54.5 KB, 1055 views)
Dosya Türü: jpg 04 nisan 12-3.jpg (49.1 KB, 1051 views)
Dosya Türü: jpg 04 nisan 12-5.jpg (57.1 KB, 1066 views)
opera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2012, 13:33   #45
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Sn opera,

Bonsailerimizin formunu belirli dönemlerde yapılan kök ve dal budamalarıyla sürekli koruyoruz.
Yaprak küçülme için de uygulanan yöntem/ler var.
Bonsai biçim verme teknikleri ve budama başlıklarına bakarsanız orada gerekli bilgiler yer almakta.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2012, 09:57   #46
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Sn. Opera ,
Ağaçtaki belirgin forumu korumak için Sn. Sakaki'nin dediği gibi uygulamalar var.
Ben size yol göstermesi açısından bir kaç çizim yaptım, Buna göre ,
- ilk resimdeki çizdiğim üçgen dışındaki bölgenin uzaklaştırılması gerekiyor.
-Üçgenin kenarlarına yakın olan dalların bulunduğu bölgeler GÜÇLÜ bölgelerdir, bu yüzden burdaki ara dalları geride 1-2 yaprak kalacak şekilde,
- Üçgen kenarlarından uzaklaştıkça, yani iç kesimlerde ve dal gerilerinde ve daha az ışık giren yerler AZ GÜÇLÜ- ZAYIF bölgeler olduğu için en az 3-4 yaprak bırakarak budanması gerekmektedir.

Not : Burdan görebildiğim kadarıyla, Sarı renkli çizgi ile budanması gereken yerleri belirledim. Ama siz yukardaki dediğime dikkat ederek daha fazla yerde budama yapmalısınız.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg op1.jpg (44.8 KB, 1054 views)
Dosya Türü: jpg op2.jpg (36.3 KB, 1044 views)
tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2012, 22:19   #47
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-05-2012
Herkese Merhaba

Şu an elimde fotoğraflarını gönderdiğim üç fidanım var. Budama ve şekil verme tekniklerini incliyorum belkide bunlar için bile erken. Bilemiyorum. Ama edindiğim bilgileleri uygulamaya dökmek çok zor. Siz ustadlarımızdan ricam özellikle flamingo türü fidanımı nasıl ve nazaman budam gerektiği konusunda bilgilendirmeniz ve mümkünse hangi dalları kesmem gerektiğini belirtmenizdir. Ben bu fidanı acıkcası hatalı bir müdahale yapıp kurutmak istemiyorum,ama bonzai içinde şimdiden az da olsa şekle sokmak istiyorum.Yardımcı olursanız sevinirim

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg DSC_0022.jpg (64.4 KB, 1001 views)
Dosya Türü: jpg DSC_0023.jpg (63.5 KB, 986 views)
enes_32 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2012, 22:34   #48
Yeni Üye

diger iki fidanım

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg DSC_0029.jpg (71.3 KB, 994 views)
Dosya Türü: jpg DSC_0015.jpg (27.1 KB, 974 views)
Dosya Türü: jpg DSC_0024.jpg (55.8 KB, 981 views)
Dosya Türü: jpg DSC_0025.jpg (62.4 KB, 979 views)
Eski 25-05-2012, 03:50   #49

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Bir flamingo bende de var. İzmir sıcaklarına dayanabiliyor ( biraz) pembe rengi çok güzel.

Fotoğrafta gördüğüm kadarıyla dip sürgünlerini alabilirsiniz. Yukarı düz giden obur dalı da budayabilirsiniz. Bir kuru dal var gibi. Bu mevsimde diğer dallarda uç alımı yapabilirsiniz. Tourkana uç alımı ile ilgili bir uygulama videosu ekledi aynı tekiniği burda uygulayabilirsiniz.

Çamı büyümesi için bir kaç yıl müdahele etmeden bırakın. Ben olsam onu için bonsai planı yapmazdım.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2012, 13:43   #50
Yeni Üye

çok teşekkür ederim mehmet bey. Düz giden obur dalı havai köklendirmesi yapıp çoğaltma düşüncem var.Fidanım için bir sakıncası olurmu? Diger söylediklerinize de uygulamaya koyulacağım hemen.

Eski 25-05-2012, 15:40   #51

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Havai köklendirme fidana bir sorun yaratmaz ama uğraşmaya değer mi. Çok ince bir dal olacak, yere dikecekseniz bir fidan alın. O da bonsai olsun diyorsanız, çabanızın karşılığına değmez. Bende yapıyordum bunu sonra uğraşamaya değiyor mu aldığım netice deyip budamaya başladım.

Bir süre boyunda o dal kesilmediği için diğer dallara gidecek enerjiyi harcamış olacaksınz böyle bir sıkıntıyı düşünebilirsiniz.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2012, 22:40   #52
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Sn. Enes32 , aşağıdaki önerdiğim işleri yapmadan önce biraz telleme tecrübesi edinin.
Çam ağacınızda eski yıl iğnelerini kesin, uçtaki bu yılın yeni çıkan sürgünleri kalsın. Gövdeye hareket kazandırmak için yeterli kalınlıkta bir tel ile sarım yapıp kıvrımları oluşturun. Telin gövdeye zamanla zarar vermemesi için arada bir gözlem yapın.

Ficus için biraz daha zamana ihtiyaç var, yeterli güçlülüğe ulaştıktan sonra sürgün uçlarındaki tomurcukları yaprakları çıkmadan koparın, diğerlerinden büyük yaprakları sapların hemen üzerinden kesin.Yine üstteki ince dalları telleyip yanlara doğru eğerek açın, bir taç görünümü kazanırsa daha estekik olacaktır.

Akçaağaç için ise havai köklendirme deneyin ama gövde üzerinden deneyin ki Memetin dediği gibi değsin , böylece hem ağacın gövde boyu kısalır, hem de fazladan adayınız olur ama ne olur havai köklendirme işlemi hakkında yeterince bilgi edinin.

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2012, 14:10   #53
Ağaç Dostu

Sayin enes32, sordugunuz sorulari arkadaslarimiz cevaplamis. Umarim sizlere yardimci olur.

Bonsai yapmak icin cevrenizdeki fidancilari gezip bonsaiye uygun fidanlar bulmaniz mumkundur. Iyi bir fidan secimi ile bonsaide istediginiz yere daha cabuk ulasabilirsiniz.

Kolay gelsin..

Eski 28-08-2012, 20:24   #54
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-08-2012
iyi günler. erguvan ağacının tohumunu doğadan alıp saksıma ekmiştim. çıkmış.şu an gövdesi çok ince, 40 cm civarında boyu var, ve üzeri yapraklarla dizili.. gövdenin kalınlaşması için kesmelimiyim yoksa istediğim kalınlığa gelene kadar hiç dokunmadan büyümesini mi beklemeliyim. teşekkürler.

elmaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2012, 00:41   #55
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Sn. elmaa,

Kalınlaşmasını istiyorsanız bırakın büyüsün ve gelişsin. Hatta mümkünse bahçenize ekin.
İstediğiniz kalınlığa ulaşana kadar gövdesine istediğiniz şekli verin veya istediğiniz bir tarz varsa bu doğrultuda ufak müdahalelerde bulunun derim.
Erguvan benim de çok sevdiğim bir ağaçtır ancak yaprak küçültmeye olumsuz cevap verdiğini okumuştum bir çok yerde.

Bende küçük bir erguvan adayı var ama sadece yaprak küçültmeye verdiği yanıtı görmek için mame (mini) tarzda geliştiriyorum şimdilik.

Eski 08-04-2013, 12:41   #56
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-10-2012
yaprak küçültme ve şekil verme çalışması

merhabalar,
7-8 ay önce ikeadan aldığım ve cinsini ulmus olarak bildiğim bir ağacım var. almadan önce bonsai ile ilgili bilgim yoktu ve sadece sempatim vardı. aldıktan sonra ise araştırma yapınca apayrı bir dünyaya yelken açılabildiğini keşfettim. bu ilgi ve merak ile epeydir yazılanları okuyorum ve sizlerden öğrendiğim bilgilerle ağacımın bakımını yapmaya çalışıyorum.

son olarak şekil verme ve yaprak küçültme operasyonuna kalkıştım. ağacımın yapraklarının bedenine göre çok büyük olduğuna kanaat getirerek yapraklarını küçültmeye çalıştım. telleme ile de şekil vermek istedim. bu çalışma bittikten sonraki ağacın şekli hoşuma gitti. tabi sizlerinde burada yapacağı yorumlar benim için çok önemli. doğru ve yanlışları teşhis edip paylaşırsanız çok sevinirim.

budama öncesi ve sonrası resimlerini ekliyorum.

bu işlem üzerinden 1 hafta geçti ve küçültmek için kestiğim yapraklar kuruyup dökülmeye başladı. bu normal mi, değil mi bilemedim. açıkçası biraz endişe ediyorum. umarım ağacı küstürmemişimdir. bu konuda da aydınlatabilirseniz iyi olur. şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg budama oncesi.jpg (29.9 KB, 742 views)
Dosya Türü: jpg budama sonrasi.jpg (23.4 KB, 738 views)
olcim beğendi.
murcix Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2013, 15:17   #57
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi murcix Mesajı Göster
merhabalar,
7-8 ay önce ikeadan aldığım ve cinsini ulmus olarak bildiğim bir ağacım var. almadan önce bonsai ile ilgili bilgim yoktu ve sadece sempatim vardı. aldıktan sonra ise araştırma yapınca apayrı bir dünyaya yelken açılabildiğini keşfettim. bu ilgi ve merak ile epeydir yazılanları okuyorum ve sizlerden öğrendiğim bilgilerle ağacımın bakımını yapmaya çalışıyorum.

son olarak şekil verme ve yaprak küçültme operasyonuna kalkıştım. ağacımın yapraklarının bedenine göre çok büyük olduğuna kanaat getirerek yapraklarını küçültmeye çalıştım. telleme ile de şekil vermek istedim. bu çalışma bittikten sonraki ağacın şekli hoşuma gitti. tabi sizlerinde burada yapacağı yorumlar benim için çok önemli. doğru ve yanlışları teşhis edip paylaşırsanız çok sevinirim.

budama öncesi ve sonrası resimlerini ekliyorum.

bu işlem üzerinden 1 hafta geçti ve küçültmek için kestiğim yapraklar kuruyup dökülmeye başladı. bu normal mi, değil mi bilemedim. açıkçası biraz endişe ediyorum. umarım ağacı küstürmemişimdir. bu konuda da aydınlatabilirseniz iyi olur. şimdiden teşekkürler.
Merhabalar,

Öncelikle ağacınız ulmus değil, bir ficus.

Yarıdan kestiğiniz o yaprakların dökülmesi normal bir durum, ancak ağacınız tropik bir tür olduğundan yeterince gün ışığı alması ve toprağının devamlı nemli kalması (aşırı değil) gerekiyor. Bunlara dikkat ederseniz kısa sürede toparlanacaktır.

NOT: Ayrıca bitkiler için gelişme dönemine girdiğimiz şu aylarda bitkiniz gelişmeye ve dallar kalınlaşmaya başlayacağı için telleri sıkça kontrol etmeniz gerekir, aksi halde teller hızlı gelişen dalların içine gömülecektir.

Başarılar dilerim.

Eski 08-04-2013, 16:01   #58
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Merhabalar,

Öncelikle ağacınız ulmus değil, bir ficus.

Yarıdan kestiğiniz o yaprakların dökülmesi normal bir durum, ancak ağacınız tropik bir tür olduğundan yeterince gün ışığı alması ve toprağının devamlı nemli kalması (aşırı değil) gerekiyor. Bunlara dikkat ederseniz kısa sürede toparlanacaktır.

NOT: Ayrıca bitkiler için gelişme dönemine girdiğimiz şu aylarda bitkiniz gelişmeye ve dallar kalınlaşmaya başlayacağı için telleri sıkça kontrol etmeniz gerekir, aksi halde teller hızlı gelişen dalların içine gömülecektir.

Başarılar dilerim.
verdiğiniz bilgiler için sağolun. bu ağacı odada büyütüyordum, ortam aydınlık fakat gün ışığını direkt olarak almıyor. balkona çıkartsam daha faydalı olacak o halde. birde tam budama sayılmaz bu yaptığım, lakin şekil olarak uygun mudur yoksa önereceğiniz budama varsa bundan faydalanmak isterim.

Eski 08-04-2013, 16:13   #59
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Sn murcix,

Dallar fazla uzamış gibi ve bu şekilde geriden yeterince dallanma yapmayacaktır. Enerji daha ziyade uçlara gideceğinden yerinizde olsam geriden dallanma sağlamak için dalların boyunu kısaltırdım.

Başarılar dilerim.

Eski 08-04-2013, 17:11   #60
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Sn murcix,

Dallar fazla uzamış gibi ve bu şekilde geriden yeterince dallanma yapmayacaktır. Enerji daha ziyade uçlara gideceğinden yerinizde olsam geriden dallanma sağlamak için dalların boyunu kısaltırdım.

Başarılar dilerim.
çok teşekkür ederim Sn. Sakaki. forumdan o konularıda iyice okuyup dal budamasını da en kısa zamanda yapacağım.

Sakaki beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024