agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler
  • 1 Gönderen memet
  • 2 Gönderen arıfy
  • 1 Gönderen eskserkan

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-03-2009, 21:29   #1
Ağaç Dostu

Mehmet Çetin's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2009
İnternette Satılan Bonsai Tohumları (Bonsai tohumu yoktur)

merhabalar, internette bonsai tohumu satanlar var. alıpta deneyen varmı acaba. ne derece sağlıklı. bonsai tohumlamı yoksa büyütme tekniği ilemi ilgili. normal ağaç tohumlarındanda bonsai yapılabilirmi. denemek istiyorum ama sadece tohumu ekip büyütmek yetmiyo sanırım. boşuna bekleyip ümit bağlamak istemiyorum. bilen arkadaşlar varsa yardımcı olursarsa sevinirim.

Mehmet Çetin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2009, 21:32   #2
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Özel bonsai Tohumu diye bişe yok. Tüm ağaç tohumları bonsai olabilir. Bonsai konusunda gerekli bilgiler sitemizde mevcutdur. Okumaya çalışıp aklınıza takılanları tekrar sorabilirsiniz.
Bonsa sevdalıları arasına hoş geldiniz. Artık kurtuluşunuz yok bu sevdada.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2009, 21:40   #3
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Sayın Mehmet Çetin şuraya bir göz atarsa daha iyi bilgilenir diye düşünüyorum.

Bonsainin yıllarca emek vererek, adeta o bitkiyle bütünleşmek, bir hayat görüşü, bir felsefe olduğu hakkında bilgileri, mutlaka okumasını tavsiye ederim.

Bakın ben de çok hevesliydim, hatta bir başkasının yarım bırakıp gittiği sayfaya talip oldum ama birkaç fidanı yaşatamadığım için, acemiliğimden artık şimdilik uzak duruyorum.

Çekirdekten yetiştirdiğim zeytinlerin geniş kovada kök gelişimi göstermesini bekliyorum.

Daha çooook okumalıyım, gözlemlemeliyim...Kafam rahat ve dinç olmalı....uzar gider.

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2009, 22:06   #4
Ağaç Dostu

Mehmet Çetin's Avatar

bonsai tohumlarını çok pahalı fiyatlara sitelerde satıyolar. 5 adedini 30 tl gibi rakamlara. insanlarda inanıp alıyolar. o kadar çok alan varki. ordan ilgimi çekti. o zaman bunlar düpe düz insanları dolandırıyolar.

Eski 10-03-2009, 22:18   #5
Ağaç Dostu

Mehmet Çetin's Avatar

arkadaşlar gerçekten öyle bişe yokmu. simdi tekrar baktım. yurt içi ve yurt dışı sitelerinde o kadar çok satan ve alan varki. artık pazar haline dönüştürmüşler.

bende ceviz üretimi yapıyorum. banada bodur ceviz soruyolar. bazıları kısa boylu çıkma cevizleri bodur diye satmaya başlamış ama türküye ve dünya litaretüründe bodur ceviz diye bir ibare yok.

Eski 10-03-2009, 22:45   #6
Ağaç Dostu

Mehmet Çetin's Avatar

arkadaşlar özel bonsai toprağı gibi bir ibare varmı peki. insanları uyutuyolar. gerçekten çok yazık...

Eski 11-03-2009, 00:00   #7
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Arkadaşım bu sorular daha önce cevaplandı, verdiğim linkte.

Bonsai konusuna, forum ana bölümden ulaşabilirsin.

Önce bir oku, sonra cevabını bulamazsan tekrar aklına takılanı sor.

Eski 11-03-2009, 00:04   #8
Ağaç Dostu

Mehmet Çetin's Avatar

verdiğiniz linkte 18 sayfa döküman var. biçoğunu okudum. ama rastlayamadım. sadece bikaç kısa soru sordum.

Eski 11-03-2009, 00:28   #9
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Bonsai konusunun alt bölümlerinde malzemeden, toprağa, sulamadan tele dek uzanan geniş bir yelpaze var.

Eski 12-03-2009, 12:25   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mehmet Çetin Mesajı Göster
verdiğiniz linkte 18 sayfa döküman var. biçoğunu okudum. ama rastlayamadım. sadece bikaç kısa soru sordum.
Mehmet Cetin bey iyi gunler, aramiza hos geldin.
Bonsaiye baslarken, herkese oldugu gibi bircok soruya bir anda cevap bulup hemen guzel bonsailer yapabilmeyi istemek cok dogal. Bonsaiye yeni basliyan herkes ayni yollardan geciyor. !8 sayfalik dokuman gozunuzu korkutmasin. belki yuzlerce sayfa ve surekli okumaniz gerekecek okuduklarinizdan ogrendiklerinizi de pratikte uygulayip bir gun guzel bonsailer yapabileceksiniz.

Bonsai tohumu olmaz herhangi bir agacin(bitkinin) tohumu olur sen o tohumlari ektigin zaman tohumdan cikan fidan kendi basina bonsai olamaz onu sen sekillendirip istedigin tarzada buyutup bonsai yapabilirsin.

Ozel karisimlarla yapilmis bonsai topragi marketlerde satilabilir bir aldatmaca degildir. Zaten paket icerisinde nasil bir toprak karisimi oldugu mutlaka paket uzerinde yaziyordur. Onu okuduktan sonra senin istedigin bir toprak karisimi ise alip bonsain icin kullanabilirsin.

zaman icerisinde her bonsaicinin yaptigi gibi, agaclarin icin kendi karisimini bulabilir ve o karisimi kullanirsin.

Sayin berdurayin belirtigi gibi bonsai topragi icin yazilmis onlarca mesaj var.
Umarim sizin ve diger arkadaslarin deneyimleri de bu mesajlara eklenip yuzlerce sayfaya ulasan bir bilgi birikimi olustururuz.

Yapacaginiz bonsailerde basarilar dilerim.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2009, 13:58   #11
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-07-2008
Galeri: 8
Satılanlar bonsaide sıklıkla kullanılan ağaçların tohumlarıdır büyük olasılıkla. Buna da dolandırıcılık diyemeyiz pek, tabi satıcı bonsainin sadece bu tohumlardan olduğunu iddia etmiyorsa.

Diyelim ben bonsai yapmak için tohum alacağım. Sitelerde arıyorum, tohum diye ararsam çok değişik şeyler bulacağım; ama bonsai tohumu diye ararsam elverişli, sık kullanılan ya da ülkeye özel tohumlar bulabilirim.

Aybars Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2009, 21:16   #12
Ağaç Dostu

Mehmet Çetin's Avatar

ilginize teşekkürler, ben ebay'da ve türk alışveriş sitelerinde satış yapan bir kullanıcıydım. o zamanlar satan çok vardı. geçenlerde fiyatlarına bakmak için bir göz atayım dedim halen satmaya devam ediyolar. satanların ilanlarında direk o küçük bonzai ağaçlarından itinayla toplandığını yazıyolardı. sadece ekip çimlendirip, büyütmeden, sadece fidesini 1500 - 2000 tl ye satabilirsiniz diye kampanyalar yapıyolardı. bence bu düpedüz dolandırıcılık sayın EspryMaker, sizce....?

Eski 13-03-2009, 08:52   #13
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-07-2008
Galeri: 8
Dediğim gibi o tohumun özel olduğunu iddia ediyorsa dolandırıcılıktır ya da kibar ifadeyle tüketiciyi kandırmaktır . Bu verdiğiniz örnek de buna dahil tabi ki.

Aybars Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2009, 19:54   #14
Ağaç Dostu

Mehmet Çetin's Avatar

bugun satan birine mail attım. adam hala o küçük bonzailerden toplandığını idda ediyo. sonrada siteye mail attım, bakalım ne olucak.

Eski 13-03-2009, 21:01   #15
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Bonsai de ağaç olduğu için tohum verir.
aam ağacın küçük kalamsı için yapılan işlemler fiziki görünümü değiştirir. Tohumun yapısına genetik bir kod yazmaz. Dolayısıyla bonsaiden aldığınız tohum diğer tohumlardan farklı değildir.
Bonsaiden aldınız diye, size ufak bir ağaç vermeyecektir tohum.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2009, 21:21   #16
Ağaç Dostu

Mehmet Çetin's Avatar

2 gündür forumdaki bonsai bilgilerini okuyorum, dediğiniz gibi. zaten öle olmasıda çok mantiksız. satanlar öle olduğunu idda ediyo. insanlarda bunlara kanıyor, araştırmadan alıyolar.

Eski 13-03-2009, 21:40   #17

memet's Avatar

Bu tür şeyler malesef olabiliyor. Burada gübre aldığım bir esnaf var. Bana bütün bonsaiciler gelir benden alışveriş yapar diyor. Ben sanki İzmir'de kaç kişi nerden alır bilmiyorum.

Eski 08-06-2009, 02:18   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-06-2009
Bu ürünler bonzai tohumu ismiyle satılmıyorlar. Geleneksel olarak Bonzai olması için kullanılan bazı ağaç türlerinin tohumları.

Bir tohumu sulayıp toprağa yerleştirince küçük ağaç çıkacağına inanacak bir kişinin olabileceğini düşünmüyorum. Varsa da bu şekilde harcadığı paranın, hiç okumdan ve araştırmadan bir işe girişmenin bedeli olacağından, pek üzüleceğimi söyleyemem.

ozkocaer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2009, 10:08   #19
Ağaç Dostu

cello's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2006
Galeri: 1
Eğer satan kişi bunu dikin ve ellemeyin, harika bir bonsainiz olaca diyorsa koca bir yalan. Daha önce bir dostumuz bu olay için "Bonsai tohumu satmakla karnıyarık tohumu satmak aynı" demişti. Eğer çıkan fideye gereken işlemleri yapıp, beklentilerini karşılamazsanız elbette bonsai değil normal bir ağaç olacaktır. Ancak piyasada bulunmayan ve özel türlerin tohumları ise, satıcı "bonsaiye uygundur, yapılabilir" diye satıyorsa lafım yok.

cello Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2009, 16:20   #20
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Fotoğraf kalitesi için özür diliyor,Olayı belgeliyorum arkadaşlar, İngiliz uyanıklığı...

Photo-0550.jpg

Photo-0553.jpg

Photo-0554.jpg

Eski 08-06-2009, 19:17   #21
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın berduray

ülkemiz dışında diğer ülkelerde bonsai çok uzun bir zamandır bilinmekte.

Burada bu firmayı savunmuyorum ama bir yanlış anlaşılmayı doğru şekle getirmek isterim.

Satıcılar ülkemizde kiler hariç genelde bu tohumları alan kişiler bu tohumları fidan **** bonsai için kültüre edilebileçeğini bilen biliçli tüketiçilerdir.

Ne yazıkki bundan 4 yıl öncesine kadar "bonsai" bnir bitki **** ağaç türü zanneden ülkemiz insanı hala daha bütür bir anlayış yapısına sahip.

Bu forum sitesinde olduğu gibi diğer sitelerde de bo konuda ki bilinçlendirme ve açıklamalar doğrultusunda "bonsai ülkemizde de gerçek anlam ve değerini zaman içinde oluşturaçaktır.

Bu yüzdendirki satıçılara kızmamak sadece kendimizi bilinçlendirir ken cevremizdekileride bonsai konusnda bilinçlendirmemiz gerekmektedir.

Satıcı bu ürününde bir çok farklı ibreli türünün bu tohum poşeti içinde yer aldığını belirtmiş olup sadece hata olarak bonsai tohumu diye belirterek ticari bir olaya girmiştir.

Ama özünde bonsai için uygun tohumları satmaktadır.

Malesef belirli tür ibreli **** yaprak döken agaclarda bonsai çalışmak biraz zor dur.

Bu yüzdendir ki satıcı bonsai için uygun fidanların tohumunu "bonsai ağaçı tohumu" diyerek satmaktadır.

Sizn gibi bilinçli ve etrafında ki kişileride bilinçlendirerek doğru yu göstereç bonsai dostları olduktan sonra zaman içinde bonsai ülkemizde de istenilen ilgi ve bilinç düzeyine ulaşaçaktır.

Saygılar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2010, 15:00   #22
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-02-2010
düpedüz aldatmacadan başka birşey değil bu tohum sektörü...(sakin tohumdan bonzai çıkıyormuş gibi yansıtılıyor (komik)..tohum alacaksanız bile bence bu tür tohumlar alınmamalı unutulmamalı ki tohumlarında bir ömrü ve korunma yöntemleri olmalı..ben bu tip sitelerde satılan tohumların çok sağlıklı ve olduğuna inanmıyorum...

keremania Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2012, 21:56   #23
Ağaç Dostu

naturefan's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2011
Galeri: 12
Bolusanthus speciosa

Bu güzel ağacı morsalkımın gerçek ağaç formunda olan bir türü var mı diye ararken keşfettim. Anavatanı Güney Afrika sanırım. Türkiye'de yaşar mı? Bilmiyorum. eBay'da tohum satışı var; ancak bazılarının yanında 'bonsai' ibaresi var. Tohumdan bonsai yetişir mi?

bolusanthus | eBay

Düzenleyen naturefan : 11-10-2012 saat 11:25
naturefan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2012, 23:21   #24

memet's Avatar

Tohumdan bonsai yetişmez. Tohum hangi ağacın ise onun filizi çimlenir. Bu fidandan bonsai de yapılabilir.
Bu tür satış sitelerinde yanıltıcı olarak bonsai tohumu anlamına gelecek ibareler oluyor. Bu ağacın tohumunu yetiştirip bununla bonsai yapabilirsiniz demek uzun geliyordur sanırım.

Eski 11-10-2012, 11:24   #25
Ağaç Dostu

naturefan's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2011
Galeri: 12
Teşekkürler.... Ben de 'bodur elma' misali bir tür olup olmayacağını merak etmiştim.

naturefan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2012, 21:56   #26
Ağaçsever

arıfy's Avatar

Giriş Tarihi: 02-09-2012
Bu gece huzur içinde yatacağım.
Bende hiç bir bilgiye ulaşmadan neyin doğru neyin yanlış olduğunu bilmeden çin ardıç tohumu (allahtan kargo dahil 10 lira ödemişim)aldım. Siteyi geze geze her sayfasını okuyarak yanıldığı mı anladım. Şimdi tohumlar buz dolabında 45 günleri kaldı.belki birer bonzai olamıyacaklar ama benim için yeni bir tecrübe olacak(buda züğürt tesellisi)
İnşallah

merlict ve Sakaki beğendi.
arıfy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2013, 21:04   #27
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-03-2013
Bende bir alışveriş sitesinde bonsai tohumları görerek heveslendim ve bir şey almadan önce araştırma yapmayı sevdiğimden dolayı tesadüfen bu siteyi gördüm ve üye oldum.İyiki üye olmuşum.Tohumdan bonsai yapmak benim için ilk aşamada imkansızmış öğrendim.

Sakaki beğendi.
eskserkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
afrika wisteria ağacı, bolusanthus speciousa

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024