agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen malina

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-02-2006, 13:58   #1
Ağaç Dostu

Baki Berk Kayalar's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2005
Galeri: 73
Çelikleme

Çelikleme konusunda bildiklerimizi buradan paylaşalım diyorum.

Öğrendiğime göre en uygun çelikler bir bitkinin orta bölümlerinden alınıyormuş. Bu sayede ne çok hızlı büyüyor, ne de bodur kalıyor.

Çelikleyeceğiniz dalın üçte ikisinin toprağa gömülmüş olması gerektiği öğrendiklerim arasında.

Baki Berk Kayalar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2006, 14:09   #2
Ağaç Dostu

hasan42's Avatar

Giriş Tarihi: 04-11-2005
Galeri: 112
Ben, gül'ün çelikle çoğaltılabildiğini öğrendiğimde şaşırmıştım. Acaba o gördüğümüz birbirinden alımlı, iri gül açan ağaçların çeliklerinden çoğaltma yapsak aynı kalitede güller elde edebilir miyiz?

hasan42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2006, 14:25   #3
Ağaç Dostu

Bu çelikleme ile birlikte aşılama ile üretiliyor. Fakat herhangi bir beğendiğiniz gülden aşırı ince olmayan bir dal alıp bir saksı **** bahçenize dikerseniz zaman içinde köklenecektir. Aslında hemen hemen bütün yaprağını döken ağaç ve çalılar için yılın bu dönemi son derece müsait. Tomurcuklar uyanmadan şu sıralarda çelikleme yapılabilinir.

Öğretmenlerimden öğrendiğim kadarıyla ilk olarak yaklaşık 0.5-1.5cm. kalınlığında bir kuşburnu dalını çelik olarak dikiyorsunuz, ve yetiştirmek istediğiniz gülden bir tomurcuk alıyorsunuz. Bu tomurcuğu, kuşburnu çeliği üzerinde açacağınız bir çentiğe yerleştirip bağlıyorsunuz.

Kuşburnu çok çabuk yetişebilen bir bitki ve yabani gül olduğundan son derece dayanıklı olduğunu öğrendim. Aşılama yapmadan da gül çelikleyebilirsiniz (şahsen denedim ve şehrin ortasında beton bir saksıda fazla dikkat çekmeden açan bordo bir gülüm var). Fakat aşılama olunca kuşburnu gülü çok dayanıklı yapıyormuş. Piyasada satılan topraklı güllerin çok büyük çoğunluğunun aşılama ile üretildiğini belirtmek isterim.

Eski 26-02-2006, 14:29   #4
Ağaç Dostu

hasan42's Avatar

Giriş Tarihi: 04-11-2005
Galeri: 112
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BayMineral
Öğretmenlerimden öğrendiğim kadarıyla ilk olarak yaklaşık 0.5-1.5cm. kalınlığında bir kuşburnu dalını çelik olarak dikiyorsunuz, ve yetiştirmek istediğiniz gülden bir tomurcuk alıyorsunuz. Bu tomurcuğu, kuşburnu çeliği üzerinde açacağınız bir çentiğe yerleştirip bağlıyorsunuz.
Teşekkür ederim. Bu bilgi yararlı oldu benim için.
Önce kuşburnu dalının köklenmesi gerekir, sanırım.

hasan42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2006, 14:37   #5
Ağaç Dostu

Aslında kuşburnular hemen filizleniyor fakat ne kadar sürede kökleniyorlar bilemiyorum. Şahsen benim kuşburnuların hemen hepsi filiz büyütmeye devam ediyor. Biraz yaprak çıkardıktan sonra aşılamayı yapmanızda sakınca olmayacaktır. Yinede çok ayrıntılı bilgim ve tecrübem yok. Yeni yeni öğreniyorum.

Eski 26-02-2006, 19:27   #6
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Dün Zeytinburnu Metro istasyonunun yanında bulunan Ağaç A.Ş. nin satış yerine gittiğim de ufak bir serada çelik dikiyorlardı. Çelikten üretimi nasıl yaptıklarını sordum. Şubat sonu mart başı itibari ili diktikleri çeliklerin, 2-3 göz toprağın altında 2-3 göz toprağın üstünde olacak şekilde sık aralıklarla diktiklerini çeliklerin yaklaşık 3 ay sonra tutup tutmadıkları çeliklerin kurumuş olduğundan anlaşıldığını, kuruyanları söküp attıklarını, yeşil kalan diğerlerinin ise önümüzde senenin şubat ayında sökülerek tüplere yerleştirildiğini söylediler. Çelikleme için torf kullanacaksınız.

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2006, 05:14   #7
ağaç dostu

Giriş Tarihi: 10-01-2006
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BayMineral
.... Aslında hemen hemen bütün yaprağını döken ağaç ve çalılar için yılın bu dönemi son derece müsait. Tomurcuklar uyanmadan şu sıralarda çelikleme yapılabilinir.
....
Baymineral burada söylemek istediğin yaprak dökenler için sadece mevsimin uygunluğu mu? Çeliklemenin yaprak dökenler için daha uygun olduğu gibi bir anlam da var mı? (bilmiyorum ne yapalım)

arsakay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2006, 06:00   #8
Ağaç Dostu

Yaprağını döken dostlarımızın uyanmak üzere olduğu bir zaman dilimi içinde olduğumuz için şu sıralarda çelikleme yapılması en uygun dönem kabul edilebilir. Marmara Bölgesi koşullarında (*) dışarıda yetişen (**) yaprağını döken dış mekan bitkilerinin pek çoğu tomurcuk yapmış durumda. Bu tomurcuklar yaprağa dönmeden evvel çeliklemenin yapılması gerekiyor. Aksi takdirde uyanan bir bitki parçası yeni mekanına alışmakta zorlanacaktır ve tutma ihtimali güçleşecektir. Aslında gül için en uygun çelikleme zamanı sanıyorum ki sonbaharda ama şu sıralarda işin en iyi yapılacağı son zamanlar olarak kabul edilebilir. Martın ortasından itibaren dışarıdaki geniş yapraklılar bile yaprak çıkarmaya başladığında sürenin sonuna gelmeye başlandığı anlamına gelebilir. Yinede gülün hemen her mevsim çelikle tutabileceğini belirtmemde yarar var.

* Ege ve Akdeniz Bölgelerinde koşullar erken ılınmaya başladığı için yapraklanma başlamıştır, bu yüzden o bölgelerde daha erken haftalarda çeliklemenin yapılmasında fayda var.

** Kapalı balkonlarda bizim gibi saksı koşullarında ağaç yetiştirmeye çalışanlar bitkilerinin parktaki örneğinden daha erken yeşerdiğini göreceklerdir. Şahsen yapraklanmasını beklemediğim bir kırmızı erik dalım yaprak çıkardı ve yapraklarını büyütmeye devam ediyor.

Eski 07-03-2006, 00:42   #9
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
yazılmış mesajlar:
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner
Köklendirmede kullanılabilen basit bir söğüt suyu tarifi ile bitireyim, söğütün en kalını kalem gibi olan dallarından toplayın, budama artıkları olabilir. Dalları ince ince doğrayın,ne kadar ince parçalarsanırsa o kadar iyi sonuç alırsınız,en büyük parça 1cm genişliginde olsun, Tencereye koyun, bir taşım kaynatın. Sonra ağzı çok sıkıca hava almayacak şekilde kapanan kaba aktarın (süzmeyin).Kapağı sımsıkı kapatın, soğuyunca karanlık serin bir yerde hatta mümkünse buz dolabında 1 ay bekletin. Süzün yine dolapta saklayın. Çelik aldığınız zaman çelikleri hazırlayınca ve bu solüsyona akşamdan batırın sabah alıp dikin.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaisever
Öğrendiğim kadarı ile köklendirme hormonlarında çeliğin 1 cm'sini 3-5 saniye hormonda tutuyorsun dışarıda bir süre kurumaları için bekletilip daha sonra mantar hastalıklarına karşı fungusit ile ilaçlayıp dikiyorsun.

Sizin vermiş olduğunuz solüsyon tarifinde akşamdan sabaha kadar suyun içinde mi duracak? Çeliğin kaç cm'sini suda tutacağız? Bir de şöyle sorayım bitkinin cinsine göre yukarıdaki sorulara verilecek cevaplar farklı mı olur? son olarak Vermiş olduğunuz tarifte su ve dal miktarı ne olmalı?
Alıntı:
Bu tarifi salisilik asit söz konusu olduğu için verdim.Su ve bitki eşit miktar olacak. Her bitkinin köklendirme solusyonları ile muamele farklıdır. farklı derişiklikte ve farklı sürelerde köklenirler. daldırma derinliği genellikle çeliğin 1,5-3 cm lik dip kısmıdır. Köklendirmeyi etkilemek için çok başka şeyler kullanırsınız örneğin yosun preparatları, hümik asit ve başka diğer pek çok madde. Profesyonel yetiştiricilikte indol butirik asit, naftal asetik asit gibi köklendirme hormonlarından başka yosunu ve hümik asiti ben çok kullanıyorum. Çeliği ya da köklendirme ortamınızı fungusitle muamele etmeniz iyi olur.Ancak biz artık ilaçları yüksek dozda kullanmamak için aktivatörlerle destekliyoruz. Aktivatörler bitkinin direncini arttırıyor.Dezenfektan olanlar da var.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaisever
Benim ilgim olan Acer Palmatum'un İba ile üretimi Nisan-Haziran aylarında yumuşak odundan % 0.8’lik toz IBA %100 köklenme oluyormuş. İndol bütirik asit'i bir yerde buldum 5 gr 170 Ytl dediler haliyle şimdilik vaz geçtim. Botanik bahçem var sandılar her halde 7 bin çelik üretirsiniz demişlerdi Acer üretimi için özel bir solüsyonunuz varmı?
Alıntı:
Acer palmatumla ilgili sorularınıza keşke sizi çok mutlu edecek süper cevaplarım olabilseydi. Ancak çok kolay üretilebilen bir bitki olmadığı malum. Ben seracılıkta aşı ile yaygın üretildiğini biliyordum,siz sorunca araştırdım, eski kitaplarım, sizin yaptığınız gibi internet sayfaları vs. Ve gördüm ki, çeliklerinde köklenme, tohumlarında çimlenme yüzdesi düşük bu güzelim ağaç doğada hiçbir müdahaleye kalmadan kendi dinlenmesini canı isteyince bitiriyor ve soyunu idame ettirecek kadar bireyi çimleniyor.

Tohumda katlama için hocam Sn.Ercüment Orçun'un ağaçlandırma tekniği kitabına baktım.Acer için 24 saat tohumu suda şişirme sonra 3-4 ay soğukta katlama diyor. Katlama imkanı yoksa şişirin yastıklara ekin tabiata bırakın.Nette bu suyun sıcak olmasını önerenler var. Ben de olsam sıcak suya koyar, 24 saat bekletir, süzer, kurular ve hemen nemli yaprak çürüntüsü ve perlit karışımına ekerdim. Naylon bir torbaya koyup eşimin bütün serzenişlerine rağmen dolaba koyardım. Arada bir havalandırmayı ihmal etmeyin çürümesinler.şöyle hafifçe karıştırmak hastalık gelişmesini önler.Hatta işi daha ileri götürüp bence kullanacağınız çürüntü veya torfu dezenfekte edin ( tabii hazır temiz materyal de bulabilirsiniz).Evde basit bir yol var.Biraz sıkıcı da olsa şöyle bir tepsiyi aluminyum folyo ile kaplayın. Materyalinizi içine dökün, yayın.Önceden en yüksek derecede ısıtttığınız fırına sürün bir iki kez tepsiyi çıkarıp karıştırın. 15-20 dakika kadar tutun, sonra soğutup kullanın. Malzemeyi yakmayın dikkat edin.

Çelikle üretimde ise kullanılabilecek ev tipi köklendirme solüsyonları ne derece etkili olur bilmiyorum. Çünkü ciddi dozda hormon muamelesi ve sisleme altına köklenme gerçekleşiyor.

Umarım denemelerinizden sizi memnun edecek sonuçları en kısa zamanda alırsınız.

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2007, 21:44   #10
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-03-2007
çelikle üretim için çelik bir süre suda bekletilir mi?

nemesisx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2007, 00:47   #11
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Çelikle üretim en rahat uygulama şubat mart aylarında lakin bu evrede hızlanma ve verimi artırmak için uygulanan bir hile **** metot bulunur.Bu metot basitçe söyle.

Kesilen dal **** çelik yapılaçak bitki.Bu genelde 2 yılı geçmemiş bir dal olmalı.
2. Kesilen çeliğin üzerinde en az 5 adet patlamaya hazır tomurçuk bulunmalı.
3.Çelik için hazırlanan çubuğun kesimi sırasında toprağa gömüleçek kısı 45 derece açı ile kesilmeli ki açılan yara geniş olsun kesinlikle gömüleçek yer dala paralel olmamalı.
4.cubuk toprağa gömüldüğünde en az 3 tomurçuuk toprağın dışında kalmalı.
5.kesilen yere köklendirme hormonu olan asitik asit **** nafdanik asit **** en güçlüsü indol Bütirik Asit Sitede Genelde "IBA" olarak geçiyor neden açılımını kimse yazmamış anlamadım. ki bu çok pahalıdır ama sonuçları kesindir.Sürülmelidir.

Not:indol Bütirik Asit neden sürülür?
Bitkiden kesilen yer aşıır öz suuy kaymının önlenmesi amaçı ile bitki tarafından kapatılır bu bir savunma mekanizmasıdır.
Fakat kesilen yere sürülen bu hormon yaranın kapatılmasını engeller.Bu sayede yara köklendirmeye yani gelişime açık kalır.

6.Dikim sık olmayan gevşek yüzeyli yastık denelen bir yüzeye gerçekleştirrilmelidir.Bu yüzey perlit torf **** ince dere kumudur.
7.Dikim yapıldıkdan sonra sabir 20 derece **** 25 derece ısı ile nemin korunaçağı bir sera oluşturula bilinirse 6 hafda gib bir sürede köklenme görüleçekdir.
8.Sabin ardıçı gibi bir ibrelide çelikle üratim yapıla bilmekdedir.Lakin diğer ibreli olan çam türlerinde **** sedir ve ladinde örneğine raslamadım.RAslayan varsa yazmasına sevinirim çünkü bilgi payşaltıkça büyür ve herkeze ulaşır.

Benden bukadar.
Umarım işinize yarar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2007, 01:15   #12
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Sitede Genelde "IBA" olarak geçiyor neden açılımını kimse yazmamış anlamadım
IBA(Indol Butirik Asit) ile ağaçlardan çelik alma

Yazılı olan yerler de var...

Joong beğendi.
malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2007, 16:06   #13
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sıte moderatoru olrak yapmıs oldugunuz acıklama ve lınk ıcın teşekkurler.Bıızm gozumuzden kacsa bıle sızın gozunuzden kacmaması bu sıteye verdıgınız onemı ve yapmakda oldugunuz ıse saygınızı taktır edıyorum.
Saygılarımla

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2007, 20:35   #14
Ağaç Dostu

ÇeteÇakal's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2007
çeliğin toprağa girecek kısmına derin olmamak kaydıyla çentik atılması kallus oluşumunu tetikleyerek kök oluşumuna yardımcı olacaktır. çeliğin toprağa girecek kısmına bir kaç çentik atabilirsiniz...

ÇeteÇakal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2007, 16:06   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nemesisx Mesajı Göster
Merhaba nemesisx
Bu konunun uzmanı değilim ancak çeliğin suda bekletilmesi yanlıştırda diyemiyeceğim. Kendi denemelerimde aynı gün dikilmesinin veya bir gün sanra dikilecekse gazete kağıdına sarın ve hafif ıslattıktan sonra buzdolabına koyun. Tabii buzluğa değil. Aslında onuda bir dememek lazım.

Umarım yardımcı olmuşumdur.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2007, 00:54   #16
Yeni Üye

ilyas2's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2007
Suda bekletmeye başlarsan, kök çıkartana dek bekleyeceksin demektir (tabi her ağaç için geçerli değil)
Direkt bir yatak yapıp dikmekte ise sulamasını düzgün yapacaksan. Bitkine özen göstereceksen olur.
Suda bekletmekte kendi tercihin tabi.

ilyas2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2007, 21:28   #17
Ağaç Dostu

karaselvi's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2007
Galeri: 12
Bizim oralarda 1 metre uzunluğundaki üzüm çubuklarını demet yapıp bir süre ahırlara (hayvanları su içmesi için yapılmış devamlı su akan havuzcuk)ıslarlar. Ondan sonra bağa dikerler. Bu demetler 20-30 çubuk içerir. Budamada kesilen kuru çubuklar topraktan aldıkları suyu su içinde daha çabuk alırlar. Dikilincede tutma yönünden daha avantajlı olurlar. Ama ne kadar suda tutuluyorlar bilmiyorum.

karaselvi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2007, 21:35   #18
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-08-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nemesisx Mesajı Göster
Bir "süre"den kastınız nedir.?

mehtap gürbüz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2007, 00:16   #19
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hasan42 Mesajı Göster
Ben, gül'ün çelikle çoğaltılabildiğini öğrendiğimde şaşırmıştım. Acaba o gördüğümüz birbirinden alımlı, iri gül açan ağaçların çeliklerinden çoğaltma yapsak aynı kalitede güller elde edebilir miyiz?
tabiyki olabilir sonuçta aynı kaliteli bölümden yani ağacın en güçlü bölümünden alınan bir parça

oğuzveemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2008, 19:09   #20
Ağaçsever

yazsonu's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2008
Bir kaç gün önce bir arkadaşım çelik dikimi yapıyordu, çeliğin toprağa gömülecek ucunu 2 cm kadar yarık açarak dikim yaptı. Bunun geleneksel bir alışkanlık olduğu belli ama en etkili yönteme ne denli yakın bilmek isterdim.

yazsonu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2011, 03:17   #21
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-01-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaisan Mesajı Göster
Çelikle üretim en rahat uygulama şubat mart aylarında lakin bu evrede hızlanma ve verimi artırmak için uygulanan bir hile **** metot bulunur.Bu metot basitçe söyle.

Kesilen dal **** çelik yapılaçak bitki.Bu genelde 2 yılı geçmemiş bir dal olmalı.
2. Kesilen çeliğin üzerinde en az 5 adet patlamaya hazır tomurçuk bulunmalı.
3.Çelik için hazırlanan çubuğun kesimi sırasında toprağa gömüleçek kısı 45 derece açı ile kesilmeli ki açılan yara geniş olsun kesinlikle gömüleçek yer dala paralel olmamalı.
4.cubuk toprağa gömüldüğünde en az 3 tomurçuuk toprağın dışında kalmalı.
5.kesilen yere köklendirme hormonu olan asitik asit **** nafdanik asit **** en güçlüsü indol Bütirik Asit Sitede Genelde "IBA" olarak geçiyor neden açılımını kimse yazmamış anlamadım. ki bu çok pahalıdır ama sonuçları kesindir.Sürülmelidir.

Not:indol Bütirik Asit neden sürülür?
Bitkiden kesilen yer aşıır öz suuy kaymının önlenmesi amaçı ile bitki tarafından kapatılır bu bir savunma mekanizmasıdır.
Fakat kesilen yere sürülen bu hormon yaranın kapatılmasını engeller.Bu sayede yara köklendirmeye yani gelişime açık kalır.

6.Dikim sık olmayan gevşek yüzeyli yastık denelen bir yüzeye gerçekleştirrilmelidir.Bu yüzey perlit torf **** ince dere kumudur.
7.Dikim yapıldıkdan sonra sabir 20 derece **** 25 derece ısı ile nemin korunaçağı bir sera oluşturula bilinirse 6 hafda gib bir sürede köklenme görüleçekdir.
8.Sabin ardıçı gibi bir ibrelide çelikle üratim yapıla bilmekdedir.Lakin diğer ibreli olan çam türlerinde **** sedir ve ladinde örneğine raslamadım.RAslayan varsa yazmasına sevinirim çünkü bilgi payşaltıkça büyür ve herkeze ulaşır.

Benden bukadar.
Umarım işinize yarar.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Yararlı bilgiler için çok teşekkür ederim.

murtiiii Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2012, 20:34   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-06-2012
Şu anda bahçede dut, erik, elma, ceviz, çeşitli çamlar ve eğer yanlış hatırlamıyorsam iğde ağaçları var. Bunların arasından çelik alabileceklerim var mı?

swap Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2015, 19:50   #23
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-12-2015
Arkadaşlar merhaba.İnternette yaptığım araştırmada aşılı erik ağaçlarının çelikle çoğaltılamayacağını öğrendim. Bu doğrumu bilmiyorum ama kırmızı erik veren ağacımızdan aldığımız yaklaşık 30 cm uzunluktaki çelikleri uçlarını çekiçle ezip yarısına kadar torf ve az miktarda perlit içine sokup saksıyıda su dolu bir leğenin içine yerleştirip salonun aydınlık fakat direkt güneş ışığı almayan bir yerine koyduk.Yaklaşık yirmi gün sonra dallarda yeşil tomurcuklar belirdi ve yavaşça irileşmeye başladılar. Bu çeliklerin kesin olarak tuttuğundan ne zaman bahsedebiliriz. Bu çeliklerin tutması şart çünkü bikac ay sonra aynı ağaçtan çelik alma imkanımız olmayacak. Acaba yapmam gereken bir şeyler var mı ?

Eray Süzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2015, 21:12   #24
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Kolay köklenen bir çeşit olmadığı için çok riskli bir ihtimaliniz ortaya çıkacaktır. Tomurcuklanmaya aldanmayın, önemli olan dip kısımda mührün ve köklerin oluşmasıdır.

Bu ağaçtan çelik alıp uygun koşullarda saklarsanız bahar ayına girdiğimiz zamanlarda diğer ağaçlara aşı yaparak çeşidi devam ettirebilirsiniz.

Fidancılardan kalın gövdeli bir fidan alıp bu çelikleri aşı olarak kullanırsanız gelişim çok daha hızlı olacaktır.

Buradaki başlığı takip edebilirsiniz. Tüm ayrıntılı bilgiler mevcut..

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2015, 21:22   #25
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-12-2015
İsmail bey verdiğiniz bağlantıyı açamıyorum. Acaba o bağlantıda çeliklerin hangi koşullarda saklanacağımı anlatılıyor ? Bu yöntem mantıklı geldi. Bahara kadar saklayıp baharda aşı yapmak ...

Eray Süzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2017, 13:37   #26
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-06-2017
Celikten en hizli sekilde yapabilecegimiz bonsai agac hangisidir??

aknszgn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2017, 15:11   #27
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BonsaiAknHtc Mesajı Göster
Celikten en hizli sekilde yapabilecegimiz bonsai agac hangisidir??
Neden çelikten?

nicholai hel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024