agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen quiet

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-11-2008, 20:47   #1
Yeni Üye

quiet's Avatar

Giriş Tarihi: 15-11-2008
avokado fidesinden bonsai

merhaba arkadaslar.yeni uyeyim ve yardımlarınıza ıhtıyacım var.yaklasık bes altı saattırde bonsai hakkında onume gelen her yazıyı okudugum ıcın kafam karıstı.1 sene once cekırdegını balkonumdakı bır saksıya gomup unuttugum ve aylar sonrada yeserdıgını gordugum bır avokado fıdem var,yaklasık 50-60 cm boyunda.ve ben onun buyudugunde bonsai olmasına karar verdım.fakat bu agacı hıc tanımadıgım,ve bu konuda hıc tecrubem olmadıgı ıcın tavsıyeye ıhtıyacım var.su anda koklerı saksıdan dısarı fıskırmıs durumda.kok budanması,yaprak kucultulmesı tel sarma yapılması ve bırde sanırım govdesının kalınlasması gerekıyor okudugum kadarıyla,ama hangısınden baslamam gerekıyor ve bunları yapmak ıcın hangı ayı beklemem gerekıyor.sımdıden tesekkur edıyorum hepınıze...

Zemheri42 beğendi.
quiet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2008, 20:59   #2
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Herşeyden önce, bitkinin bir süre boyunca büyümesini takip etmek en önemlisi. bir yaşında bir fide oldukça ince demektir. Gelişmesini sürdürmesi gerekir gövde kalınlığı oluşması için.
Bu arada bir fotoğrafını buraya yüklemeniz fikir yürütmek için daha iyi olacaktır.
Tek bir fidanla başlamak yerine, birkaç fidan daha alıp tecrübe kazanmak daha yararlı olacaktır.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2008, 21:22   #3
Yeni Üye

quiet's Avatar

Teşekkur edıyorum. Kalınlasmadan Şekil vermek daha kolay olur dıye düşünmüştüm. Yarın ilk iş fotografını koyacagım sıteye ve bir seraya gideceğim. sanırım 2 -3 yaşında birkaç fıde uygun olur.bu arada fıdelerı budayacagım mevsımdemı almam dogru olur yoksa alır almaz budayıp sekıl vermeye baslayabılırmıyım? Tekrar teşekkürler

Eski 15-11-2008, 22:25   #4
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın quiet
Hoş geldiniz.
Norveçdesiniz ve çok daha şanslısınız.
Orada bonsai konusunda oslo botanik bahçesinde düzenlenen bonsai seminerleri olması lazım onları takip ederek çok daha fazla bilgiye ve bu konuda ugulamalı çalışmalar yapaçak bonsai dsotlarına raslamanız olası.

Fidanınıza gelince bonsai yapılaçak olan fidanların bonsai için uygun yapıya getirlmesi için.

Şubat mart döneminde ama oslo soğuk olduğu için nisan ayı başında tomurçuklar patlamadan fidanızın boyunu 20 cm kadar indiirlmesi aynı oranda da köklerinin budanarak ugun bonsai toprak karışımına ekilmesi gerekir.
BUndan sonra ki evre ise doğru besleme ve sulama ile ağaçın güçlü ve sağlıklı bir gelişime sahip olmasını sağlamakdır.
Saygılar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2008, 23:31   #5
Yeni Üye

quiet's Avatar

cok tesekkur edıyorum bonsaisan.gercekten cok yardımcı oldunuz.ınanılmaz bır sıte.bır kac saat ıcınde nasıl bır heves sardı anlatamam

Eski 16-11-2008, 08:27   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Iyi gunler quiet,
Aramiza hos geldiniz. Yurt disinda olmaniz bonsai ogrenmeniz icin size avantajlar sagliyacaktir. Kaldiginiz bolgede bir arastirma yapip yakinlarinizda bonsai kulubu varmi ogreniniz. Varsa hemen uye olunuz. Cunku orada deneyimli bircok kisiden ogreneceginiz cok sey olacak.

Bonsai yapmak icin fidanlari simdiden alabilirsiniz. Bahar gelmeden de onlar uzerinde calismalar yaparsiniz. Alacaginiz fidanlarin fotograflarini eklerseniz bircok arkadasimiz size gorus ve onerilerini bildirecektir.

Tekrar hos geldiniz.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2008, 12:38   #7
Yeni Üye

quiet's Avatar

hosbulduk arkadaslar.aranıza katılmaktan cok memnunum.su anda bır surelıgıne turkıyedeyım.bu avokadonun cekirdeginide gecen sene tatile geldigimde ekmistim topraga.doner donmez ılk ısım oslo botanik parka gitmek olacak.kızıyorum kendıme evime beş dakıka uzaklıkta olmasına ragmen hic heves etmedim,**** aklımın ucundan gecirmedim.sitenin kurucuları ve yardımcı olmaya calısan butun arkadaslara cok tesekkur edıyorum.toprakla hasır nesır olmak kadar guzel bır sey yok.sayenızde ınanılmaz bır hobı edındım.sımdı gelelım benım ufak kızım avokadoya bu onun resmı su anda sadece sekıl vermeyı ve ılk bahara dogruda budamayı dusunuyorum.fıkırlerınızı yazarsanız cok memnun olurum cunku bu kucuk kız annemın goz agrısı,bonsaı olmasına gonlu hıc razı degıl.bırde onun zıyan oldugunu gorurse cok uzulur

avokado.jpg

Eski 16-11-2008, 14:32   #8
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Bana kalırsa bu güzel ağacı bonsai yapmayın.
Nedenine gelince büüyk ve gösterişli bir yaprak yapısı olmasında dolayı yaprakların ufalması zaman alaçak belkide ufalmıyaçakdır.

BU yüzzden önce hazır bir bonsai satın alın.
**** bonsai için orada satılan fidanalr vardır onun başlayın bu sayede tecrübe edineçek ve ilerye dönük güzel çalışmalar yapaçaksınızdır.
Saygılar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2016, 03:03   #9
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-05-2009
Ben de bu soruyu soracaktım tam.
Bir bahçeye ekmek için rica ettiler, 2 avokado çimlendirdim. Fakat bir türlü götürüp ekme fırsatımız olmadı. 2 yaşını geçtiler ve artık çok büyüdüler, arabayla götüremeyebilirim.
Bonsai mi yapsam diye düşünmeye başladım ama yapraklar çok büyük ve gövde hala otsu görünüyor.
Budamaya nasıl tepki verir acaba?

x_coder Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024