agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni5Beğeniler
  • 4 Gönderen bonsaikon
  • 1 Gönderen badrobot

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-10-2011, 22:58   #1
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Türkiye'de Bonsai/Bonzai'nin yanlış tanınmasına vesile olan haber

Çevremde Bonsai ile ilgilendiğimi duyan ve Bonsai sohbeti olduğunda ben biliyorum bonsai (bonzai) uyuşturucu imiş diyenler oldukca şaşırmaya başlamıştım.
Neden böyle diye araştırayım bakayım istedim Buradaki bir haber videosuna rastladım.
Bonsai yi tanıtım da ve bu yalnış algılamayı gidermek baya zor olacak gibi.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2011, 23:35   #2
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2009
Malesef benzer diyaloglara ben de girdim bir kaç defa. Daha sonradan öğrendiğim üzere son zamanlarda kolay ulaşılan, yaygın bir uyuşturucuya verilen isim olduğunu öğrendim. Hatta artık insanlara bonsai ile uğraşıyorum derken inceden bir tedirginlik hissetmeye başladım.

jeomeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2011, 09:53   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2009
Galeri: 5
Gelişmesi için oldulça fazla emek verdiğimiz hobimizin zamanla uyuşturucu ile karıştırılabileceğini düşündüğüm için, aşağıdaki yazıyı 16/06/2010 tarihinde Bizimbahçe sitesinin forumuna yazmıştım,

Sevgili bonsai dostları, Bonsai' nin anlamı; Japoncada bon tabak, sai bitki anlamına gelmektedir, bon- sai birleştirildiği zaman saksıda ( Tabakta ) bitki anlamı çıkıyor.
Bonzai ise, kızıldereliler tarafından bulunup uygulanan bir tür rahatlatıcı özelliği olan baharattır, içinde bitkisel özlerle birlikte reçine bulunmaktadır ve kızıldereliler bu malzemeyi tütünle karıştırıp önemli toplantılarında uzun çomaklar ucunda yakıp rahatlamaları için sırayla içip birbirine vermektelerdi.
Sizce hangisi tabakta bitki?...

kalambaklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2014, 15:25   #4
Ağaçsever

bonsaikon's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2012
Bu konuda bir kampanya başlattık !

http://www.change.org/tr/kampanyalar...i-hayat-girsin linkinde kampanyamızı görebilir ve imzalayarak destek verebilirsiniz.

Twitter üzerinde de #bonsaivsbonzai hastag ile duyurular yapacağız.

Sizlerin de desteklerinizi bekliyoruz. Özellikle change.org üzerindeki kampanyayı imzalamanız ve linkini sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşmanız çok önemli.

Herkese şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg bonsaivsbonzai5.jpg (25.9 KB, 199 views)

Düzenleyen Harun Parlak : 21-07-2014 saat 21:18 Neden: Link kendi gurupari reklami
bonsaikon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2015, 22:44   #5
Yeni Üye

Kabuki's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2015
sanırım çiçek s ile zehir olarak satılan z ile yazılıyor bonsai/bonzai?

Kabuki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2015, 23:47   #6
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Sn.Kabuki.
Verdiğiniz destek ve ilginiz için ben şahsen size teşekkür ederim. Çünki çevremizde bizleri anlayabilen o kadar az insan varki. Herkes herhangi bir işin dahi altında bir neden aramakta. "neden yapıyorsunuz?" "ne işe yarayacak şimdi bu?" vb. çok can sıkıcı ve gereksiz sorulara maruz kalmayanımız yoktur herhalde.
Evet! birde bu uyuşturucu belası var başımızda, sanki takacak başka isim bulamamışlar. Oysaki doğayı taklik eden, içinde saygı,sevgi, felsefesi olan böylesine güzel bir sanat/hobi'nin adını bir zehrin adıyla özdeş haline getirmişler. Gerçektende kızıyorum, hem hayatlarını hiçe sayan uyuşturucu kullananlara hemde bu benzeş ismi kullanıp, takanlara.
Ama benim sizden de özel bir ricam var; "çiçek" olarak ifade etmşsiniz. "bitki" hatta "ağaç" deseniz daha sempatik ve doğru olur. Amacımızı karşıya daha net anlatırız gibi geliyor.
Saygıyla, sevgiyle kalın.

ser.duman beğendi.
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2016, 04:28   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-06-2016
Gecen hafta bir arkadaşa " ya bu bonsai ağaçları var ,çok güzel duruyor dedim " adam bana " aman aga dikkat et ,yasa dışı işlere bulaşma" dedi ,tabi 1 saat ona durumu anlatmak zorunda kaldım ...
Bu hobiye ilgi duyali daha birkac hafta oldu ,ne olduğunu nasıl yapıldını anlayamamışken birde bu tip sorunlar çıkıyor ,gelde adama anlat bunun ne olduğunu,tabi anlarsa !!!!
Şuan hala ,hergün sitede yazılanları okuyorum ,kısmetse 2 aya kadar bu işe başlayacağım ama adını söylediğimde herkes bi irkiliyor ,hakkaten kötü bir durum...( bonsai nedir ? Gibi ,kolay bulunabilen bir başlık olmalı bence ,mesela suan bakiyorum ,o kadar fazla konu açılmışki ,istediğinizi bulmak cok zor ,arama yaparak asıl istediğinizi bulamama şansıda var ,artık elimizden geldiğince araştırıcaz...

Medemkas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2016, 11:17   #8
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Medemkas
Herkesi boşverin ve bu hobiye olan sevginizle kendinizi geliştirmeye, keyif almaya bakın. Bizim ülkemizde Bonsai tam bir kavram karmaşası içindedir. Bonsai yi uyuşturucu olarak anlayanda var, sığ saksıya ekilmiş bir sopa olarak anlayanda. Önemli olan bizim Bonsai yi nasıl anladığımız.

badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024