agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni175Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-04-2016, 11:09   #571
Yeni Üye

Diavolo's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2016
Elimdeki bonsai adayları için yardım

Merhabalar arkadaşlar ,

Bu konuda acemi oldugumu söyleyerek başlamak istiyorum. Bir süredir forumu takip ediyorum. Elimde bonsai olarak kullanabileceğim erik , vişne ve meşe fidanlarım var. Hangisi uygun olur veya olmaz , hangisi yapılacak budamalar ile daha iyi hale getirilebilir ? Fotografları yüklüyorum. Her türlü önerinizi (budama , telleme vs. ) bekliyorum. Şimdiden hepinize teşekkürler

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 100_6327.jpg (69.1 KB, 332 views)
Dosya Türü: jpg 100_6328.jpg (73.9 KB, 328 views)
Dosya Türü: jpg 100_6329.jpg (72.3 KB, 326 views)
Dosya Türü: jpg 100_6330.jpg (61.0 KB, 329 views)
Dosya Türü: jpg 100_6331.jpg (58.5 KB, 329 views)
Botanig beğendi.
Diavolo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2016, 11:38   #572
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sayın Diavolo,

Adaylarınız daha ince telleme için erken bırakın serbestçe gelişsinler. Meşe adayınız kalın gövdeden biriki sürgün verirse işiniz daha da kolaylaşır.

Kolay gelsin...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Diavolo Mesajı Göster
Merhabalar arkadaşlar ,

Bu konuda acemi oldugumu söyleyerek başlamak istiyorum. Bir süredir forumu takip ediyorum. Elimde bonsai olarak kullanabileceğim erik , vişne ve meşe fidanlarım var. Hangisi uygun olur veya olmaz , hangisi yapılacak budamalar ile daha iyi hale getirilebilir ? Fotografları yüklüyorum. Her türlü önerinizi (budama , telleme vs. ) bekliyorum. Şimdiden hepinize teşekkürler

Diavolo beğendi.
sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2016, 11:57   #573
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-03-2016
Gördüğüm kadarıyla bahçe ortamınız mevcut bence siz fidanları direkt toprağa koyun gelişimleri daha hızlı ve sağlıklı olacaktır 2,3 yıl sonra saksıya alırsınız,saksıda gelişimleri geç olur başarılar

MI 4LTE cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Diavolo beğendi.
Botanig Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2016, 15:00   #574
Yeni Üye

Narpitjem's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2013
Merhaba, bende bonsai ilgi duyuyorum, suanda elimde iki tane findik fidani, bitane cekirdekten yetisme findik fidani ve iki tane de cekirdekten yetistirdigim cuce nar var. Bunlardan bonsai olur mu? ve/veya nasil olur. Her iki turde iki senelik oldugunu biliyorum.
Fotograflarini da paylasiyim sizlerle...

https://pbs.twimg.com/media/CfyhZ0zUUAAo5Oq.jpg

https://pbs.twimg.com/media/CfyihscW8AAJzVw.jpg

Narpitjem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2016, 16:50   #575
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sayın Narpitjem,

Aramıza hoş geldiniz. Fidanlarınız daha bonsai olacak durumda değil, bırakın biraz daha kalınlaşsınlar. Genellikle çapları 2 cm civarında olunca eğitmeye başlıyoruz, şimdiden kesilirse gövde kalınlaşmaları çok zaman alır. Biraz daha kalınlaşsınlar fotoğraflarını paylaşırsanız yardımcı olmaya çalışırız.

Kolay gelsin....

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Narpitjem Mesajı Göster
Merhaba, bende bonsai ilgi duyuyorum, suanda elimde iki tane findik fidani, bitane cekirdekten yetisme findik fidani ve iki tane de cekirdekten yetistirdigim cuce nar var. Bunlardan bonsai olur mu? ve/veya nasil olur. Her iki turde iki senelik oldugunu biliyorum.
Fotograflarini da paylasiyim sizlerle...

https://pbs.twimg.com/media/CfyhZ0zUUAAo5Oq.jpg

https://pbs.twimg.com/media/CfyihscW8AAJzVw.jpg

Eski 29-04-2016, 19:54   #576
Ağaç Dostu

edasu's Avatar

Giriş Tarihi: 02-10-2011
edasu

Merhabalar bonzaiye merak sarmaya başladım evde küçük bir benjamin var ondan bonzai olurmu Nasıl yapabilirim ?

edasu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2016, 20:56   #577
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sayın edasu,

Benjaminden bonsai oluyor ama türü biraz tanımak lazım. Budanırken en uçta en az 1 yaprak bırakıyoruz. Kaynaşması çok kolay olduğundan aşı yapmak kolay.
Forumda Murat Dogan ve reguler'in paylaştığı çalışmalar var. Ben türü tanımak için, aşı, kaynaştırma gibi denemeler yapıyorum sonuç aldıkça paylaşırım.
Birkaç örnek link:

murat doğan / Ficus Benjamin (Aday No.2)
reguler / ficus benjamin aday no 1
murat doğan / Ficus Benjamin (Aday No.1)
murat doğan/ ficus benjamin (aday no:3)
...

Başlamadan önce okuyun, inceleyin, ağacınızı foruma yükleyip fikir sormanız iyi olur.

Kolay gelsin....
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi edasu Mesajı Göster
Merhabalar bonzaiye merak sarmaya başladım evde küçük bir benjamin var ondan bonzai olurmu Nasıl yapabilirim ?

reguler beğendi.
Eski 20-06-2016, 19:30   #578
Yeni Üye

Narpitjem's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2013
Sayin sagol (Guven),

Tavsiyeleriniz icin tesekkur ederim. Bende bekletmeyi dusunuyorum, bildigim dogrunun yanlis oldugunu anladim. Ben budama zamani, nar ne kadar budanirsa, okadar govde kalinlasir zannediyordum...

Suanda narlar bu halde:

Narpitjem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2016, 11:31   #579
Ağaçsever

blop's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2015
Ardıç bonsai hakkında

Merhaba bugün 2 fidan aldım bonsaiye başlamak adına.
Usta arkadaşlardan tavsiye almak için fotoğraflarını yüklüyorum.

Cascade stilinde düşündüğüm juniperus Horizantalis Glauca Blue Carpet
gövde toprak altında birleşiyor mu emin olamadım. Yapraklarını yoğunlaştırmak için pinching yapmak planım doğru mudur?bonsai.jpg

Bu da Juniperus Variegata
Bu arkadaşta henüz kararım yok önerilere açığım. Slanting geldi aklıma gövdesi kıvrımlı gelişmiş genellikle düz eğik gördüm nette olurmu bilmem.bons1.jpg

bu diğer taraftan
bons2.jpg

herhangi birinde sert budama önerir misiniz? Bu gibi işlemler için Ardıçlarda doğru zaman nedir? Vakit ayırıp vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler.
Not:biçim olarak fidanları ben seçmedim netten alındı.

blop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2016, 14:05   #580
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-11-2012
Sn. Blop,

Ardıç çokta hızlı gelişen bir tür değil. Sitede düzenlenenen bonsai 2013-2016 maratonu var. Bence bu yarışmadaki ağaçlar ve gelişim hikayelerini okuyabilir size katkısı olacaktır diye düşünüyorum. Çünkü yarışmanın amacı kısa sürede (3 yılda ) bonsai haline getirmek olduğundan ve aday seçimleri hakkında çok iyi fikirler vermektedir.

Saygılarımla

anily Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2016, 13:41   #581
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-10-2016
[IMG][/IMG]
[IMG][/IMG]

Merhabalar
Bonsaiye merak sardim ve yukaridaki iki fidani aldim ardic ve begonvil mumkun oldugunca bonsai hakkinda bilgi almaya calisiyorum fakat nerden nasil baslayacagimi ilk budamayi nasil yapacagimi ne zaman bekleyip ne yapmam gerek uygulayamadim sizlerden rica etsem nasil bir islemle baslamaliyim

zeygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2016, 22:50   #582
Ağaç Dostu

boguz's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2015
Ardıçın gövdesi güzele benziyor. Gövde ve nebarinin daha net fotoğrafını ekleyebilir misiniz

boguz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2016, 10:09   #583
Yeni Üye

Henuz gonderemedim ama bugun gonderirim mutlaka
Peki begonvil nereleri budamam gerek yaprak vs bisey yapmam gerek mi acaba

Eski 21-10-2016, 12:53   #584
Ağaç Dostu

ParlakYıldızlar's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2015
Merhaba,sizce aday olabilirmi? Begonvil.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 20161020_224428.jpg (31.1 KB, 245 views)
Dosya Türü: jpg 20161020_224407.jpg (26.5 KB, 243 views)
ParlakYıldızlar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2016, 20:55   #585
Yeni Üye

Merhabalar ardicin govdesi bu sekilde hem ardic hem begonvil icin yardiminizi bekliyorum lutfen

S6d3 (Custom).jpg

Düzenleyen nicholai hel : 22-10-2016 saat 10:50 Neden: .
Eski 22-10-2016, 10:57   #586
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2010
Forum sayfalarımıza eklenen fotoğraflar kendi sunucumuz içine değil de harici sitelere yüklenerek buraya link verme yoluyla koyulduğunda bu birçok sorunu beraberinde getirmektedir.

Hatırlatmakta fayda görüyorum;

Foruma fotoğraf nasıl yüklenir?

Dikkat: Fotoğrafları neden foruma yüklemelisiniz?

nicholai hel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2016, 12:05   #587
Yeni Üye

Tesekkur ederim dikkat etmemisim hem daha kolaymis

Eski 22-10-2016, 13:28   #588
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2010
Aday ağaçlara genel olarak bakacak olursak, evet tümü potansiyel barındırmakta ve geçecek yıllarla birlikte her biri güzel birer bonsai olmaya adaylar.

Fakat şöyle bir gerçek var, her ne kadar bonsai bir sanat ve sanatta da kişisel keyif ve beğeni öğeleri ön planda olsa da, eğer kişi henüz o sanat dalında amatör ve yardıma ihtiyaç duyar pozisyondaysa, o sanat dalıyla ilgili bazı genel geçer kuralları öğrenmeli ve ilk çalışmalarını bu öneriler ışığında şekillendirmelidir.

Aday ağaç seçiminde dikkat edilmesi gereken unsurların en önemlilerinden birinin gövde kalınlığı olduğunu sıklıkla vurguluyoruz. Uygun ölçülerde kalın bir gövde ile başlamak ilerleyen süreçte elinizi çok güçlendirecektir. Çünkü en basit anlatımla, kalın bir gövdeye dallar, dalcıklar, yapraklar ekleyerek onu ağaca benzetebilmek, aynı işlemlerin ince bir gövdede yapılmasına oranla çok daha gerçekçi bir sonuç verir.

Elbette kalın gövdeli olup da ağaca benzemeyen binlerce örnek, diğer tarafta da incecik gövdeler üzerinde ustalıkla tasarlanmış dal yapısıyla çok gerçekçi binlerce örnek bonsai bulmak mümkündür. Burada vurgulamak istediğim genel kabul görmüş yöntemler üzerinden izlenecek yoldur.

Kalın ve uygun özelliklere sahip bir gövde üzerinde ağacın toplam boyunu belirlemek çok daha kolay olacaktır, çünkü ağacınızı eğer gövde/boy oranına göre şekillendirirseniz oldukça tatmin edici yüksek bir ağacınız olur, hayır o kadar uzun istemiyorsanız, gövdeyi istediğiniz boya indirebilir ve oradan yapıyı inşa etmeye başlayarak sonuçta hedeflediğiniz boyda bir bonsaiye ulaşabilirsiniz.

Bu durumun aksi de elbette seçilebilir, ince gövdeli bir adayla uzun boylu bir çalışma yapılabilir. Hatta bu yapıdaki çalışmalar Literati/Bunjin olarak adlandırılan ve tüm dünyada son derece saygı gören örnekleri de içinde barındıran bir alt sınıfı oluştururlar. Fakat bu tarzda bir bonsai oluşturmak, özellikle yeni başlayanlar için son derece zordur, çünkü ortaya çıkarılacak çalışmanın izleyene o gerçekçi hissi verebilmesi için sanatçının hem zirai, hem estetik, hem de tercihen felsefi yönden bu sanatı özümsemiş olması gerekmektedir.

Sonuç olarak, son eklenen aday ağaçlarla ilgili olarak gözüme çarpan en belirgin özellik ince oldukları yönünde, bu durumda yapılabilecekler;

1 - Shohin dediğimiz, oldukça kısa, cüce tarzda bir yapı belirleyerek o hedefte ilerlemek.

2 - Adayları serbest gelişime bırakarak kalınlaşmalarını sağlamak. Bu süreçte sulama, gübreleme gibi en önemli konularda tecrübe sahibi olmak, zamanı geldiğinde işlemlere başlamak.

3 - Kişisel zevk doğrultusunda, gövde ince de olsa istenen boyda bir çalışmaya başlamak.

Öncelikle bunlardan hangisini seçtiğinizi belirleyerek başlamalısınız. Fakat mevsim itibariyle önemli bir not olarak ekleyeyim, 1 ya da 3 no'lu seçenekler için, adayların çoğunun da İstanbul'da bulunduklarını göz önüne alarak, yapılacak işlemleri mart-nisan aylarına programlamanız çok daha doğru olacaktır.

Adaylarınızda başarılar, her yeni adayınızın öncekilerden daha güzel olması dileğiyle.

nicholai hel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2016, 22:47   #589
Ağaç Dostu

ParlakYıldızlar's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2015
Çok teşekkürler Syn;Nicholai hel,cevabınız eşliğinde ayırdığınız vakit için,çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Düzenleyen ParlakYıldızlar : 22-10-2016 saat 22:49 Neden: duzeltme yapildi
ParlakYıldızlar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2016, 14:56   #590
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-12-2016
arkadaşlar merhaba
uzun araştırmalar sonucu forumdanda aldığım bilgilere göre fotoğraftaki gibi benjamin olduğunu tahmin ettiğim bitkiden çelikle çoğaltma yaptım. ve bu şekilde bonsai saksıma diktim şimdi ne kadar sürede bir bonsai adayı olcak onu öğrenmek istiyorum sizden ve aldığım çelik doğrumu uzunzamandır heveslisiyim fakat harekete geçmeye cesaretim yok kısmet bugüneymiş

DSC_0092.jpg

minuur89 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2016, 15:00   #591
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-12-2016
ikinci sorum şu olacak 1 yaşındaki süs narı bonsai adayı olmak için uygunmudur

minuur89 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2017, 21:51   #592
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-12-2015
Japon Sediri bonsai

Arkadaşlar geçen hafta Japon Sediri aldım. Nasıl şekle sokucam bilmiyorum. Ama araştırıyorum. Doğru bir seçim mi acaba? Salonda güneş alan bir yer uygun mudur ? Resmini ekliyorum.Teşekkürler

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Screenshot_2017-03-26-23-49-58.jpg (39.8 KB, 181 views)
Dosya Türü: jpg Screenshot_2017-03-26-23-50-06.jpg (40.3 KB, 179 views)
Eray Süzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2019, 14:33   #593
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-03-2019
Selamlar,

Hediye gelen bir ağacım var, türünün zelkova diye biliyordum ama forumdaki arkadaşlar Fukien Tea olduğunu söylediler. Kendisi kötü durumda, şuan sadece yaşatma çabası içindeyim. Bu esnada da bir fidan alıp onunla da çalışmak istiyorum. Aklımda bir kaç tür belirledim, Şimşir, ardıç ve akasya. Aslında akçağaçta var da zor olduğunu söyleniyor diye aklımda kalmış.

Fakat bakabileceğim yer balkonum (cambalkonla kapalı). Güzel tarafı sabah güneşi alıyor sadece. sürekli orada kalsa yaz-kış ağaca çok zararı olacağını düşünmüyorum. Yinede bu ağaç türlerinden hangileri şuan ki duruma uygun olacak fikirlerinizi paylaşmanızı istiyorum. Bunlar dışında uygun olacağını düşündüğünüz yine ardıç gibi telafisi daha kolay olan türler varsa paylaşır mısınız.

cankaymaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2019, 22:01   #594
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-07-2019
Merhaba
Juniperus procumbens arıyorum ama Bursa'da fidanlıklarda bir türlü bulamadım. Nerede bulabilirim acaba mümkünse kargo ile gönderebilecek bildiğiniz fidanlık var mı

muhammedkzgn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2020, 14:49   #595
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-04-2020
IMG-20200427-WA0070.jpg

IMG-20200427-WA0069.jpg

IMG-20200427-WA0068.jpg
Arkadaşlar merhaba, bende heves ettim bu aralar. melisa fidanı uygun mu sizce?

Ahmetserhat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2020, 09:26   #596
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-05-2020
Merhaba,

Cocukken de sanirim renk degisimlerinden dolayi cok ilgimi cektigi icin akcaagac aldim. 2 fidan 1 tane de agac olarak.

Hem genel olarak daha detayli bilgi edinmek hem de bonsai ilgimi gelistirmek ve teknikleri uygulamaya gecirerek ogrenmek amacindayim.

Forum’da cok sayida onemli bilgi bulunuyor. Ancak, online egitimler arayisindayim.

Onerilerinizi iletirseniz cok sevinirim.

ctrn08 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2020, 23:37   #597
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-05-2020
Merhabalar. Yaklaşık 1 hafta-10 gündür forumu oku oku bitiremedim. Bonsai yetiştiriciliğine yeni başlamak istiyorum ama okudukça kafam karışıyor artık bi yerden başlamak lazım diye düşündüm. İlk başta hangi türü seçmem konusunda yardımcı olursanız müteşekkir olurum. Burdur yaşıyorum. Akdeniz bölgesi olmasına rağmen karasal iklim özelliklerine daha yakın iklim çeşidine sahip bir yer. Günün büyük bir kısmı iş yerinde olacağım için iş yeri şartlarına uygun bir bonsai edinmemin daha uygun olacağını düşündüm. İç mekanda yetişecek olması ve ofisimin fazla güneş almıyor olması beni oldukça kısıtlıyor. Gülibrişim, Şimşir, Akasya, Begonville, Zelkova, Mabed Ağacı, Ligüstrüm biraz araştırıp uygun olabileceğini düşündüğüm türler gibi geldi. Sizin de bunlar arasından veya başka bir türde öneriniz varsa (özellikle hızlı büyüyen, yaptığım yanlışları telafi edebileceğim bir tür) önerilerinizi bekliyorum. İyi günler dilerim.

kemalenes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2024, 17:00   #599
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-05-2023
Bu fidandan bonsai olur mu?

Elimde 1 adet kendim çekirdekten yetiştirdiğim 50cm boyunda narenciye fidanım var (Greyfurt) Bonsai yapmak istiyorum uygun mudur? Nasıl bir yol izlemeliyim?
İlk denemem olacak yönlendirmelerinizi ve tavsiyelerinizi bekliyorum...
20240404_163209.jpg

almuud Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
bonsai, bonsai eğitimi, bonsai fidan seçimi, bonsai köklendirme, bonsaiye adım atanlar, havai köklendirme, limon ağacı

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024