agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni175Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-04-2015, 16:01   #511
/

Giriş Tarihi: 01-01-2013
Boşuna uğraşmamak için en başta sormak istedim. Tip olarak bu ağaçlardan bonsai olur mu? Şimdiden teşekkür ederim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg simsir1.jpg (53.9 KB, 258 views)
Dosya Türü: jpg benjamin1.jpg (51.0 KB, 258 views)
Dosya Türü: jpg benjamin33.jpg (43.3 KB, 255 views)

Düzenleyen taisenberg : 02-05-2015 saat 23:01
taisenberg Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2015, 09:54   #512
Ağaç Dostu

guppy's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2014
Bu ağaçları dün aldım. Bir tanesi nar ve oldukça fazla budama yapılmış. Diğeride sanırım sedir. Yardımlarınızla bir şeyler yapmaya çalışacağım. Sizce nereden başlamalıyım?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg bon 1.jpg (60.6 KB, 267 views)
Dosya Türü: jpg bon 2.jpg (52.5 KB, 262 views)
Dosya Türü: jpg bon 3.jpg (60.5 KB, 262 views)
guppy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2015, 19:53   #513
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-04-2015
Arkadaşlar ii çalışmalar..
Ben sizden en değerli bonsai olbilen ağaç isimleri istiyorum..

reis5534 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2015, 20:30   #514
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Bence her ağaç değerlidir. Hele güzel şekillendirilmiş Bonsai formuna girmiş tüm ağaçlar çok değerlidir benim için. Çünki üzerinde çok emek vardır o ağaçların.
Hızlı gelişmesi ve dayanıklı bir tür olan Ligüstrüm en sevdiğim ağaçlardandır. Hataları kısa zamanda tolere edebileceğinden özellikle yeni başlayanlara (da) tavsiyemdir.

badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2015, 20:50   #515
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-04-2015
çok teşekkürler sn. badrobot paylaşımınız için..

reis5534 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2015, 10:06   #516
Ağaç Dostu

guppy's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi guppy Mesajı Göster
Bu ağaçları dün aldım. Bir tanesi nar ve oldukça fazla budama yapılmış. Diğeride sanırım sedir. Yardımlarınızla bir şeyler yapmaya çalışacağım. Sizce nereden başlamalıyım?
Sedir olanı fidancı taşırken gövdeden tutmuştu. Saksısındann ayrıldı. Tekrar yerine koyduk. Eve gelince de biraz daha toprak takviyesi yaptım. Üstteki mesajımda dahil umarım bir dost bu konuda fikir verir.

guppy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2015, 10:25   #517
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sayın Guppy,

Sediriniz güzel dallanmış, Keşke alttaki dalları almasalarmış. Biraz uzun boylu olsa da bu şekilde yetiştirmeye çalışın. Alttan gelecek birkaç sürgünü zamanla kalınlaştırmak da düşünülebilir.

Narınız da biraz çalışmayla güzel bir bonsai olabilir.

Soldaki dal kesilebilir, sağdaki ise kısaltılıp yeni sürgünlerle bir çalışma yapılabilir.
bon 2-2.jpg

Soldaki dalda sürgün diğer yönden çıksaydı o şekilde devam edilirdi ama bu haliyle bir terslik var. Soldaki ve sağdaki dalları kısaltıp yeni gelen sürgünlerle bir çalışma yapılabilir.

bon 2-3.jpg

Kolay gelsin....

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi guppy Mesajı Göster
Sedir olanı fidancı taşırken gövdeden tutmuştu. Saksısındann ayrıldı. Tekrar yerine koyduk. Eve gelince de biraz daha toprak takviyesi yaptım. Üstteki mesajımda dahil umarım bir dost bu konuda fikir verir.

guppy beğendi.
sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2015, 18:42   #518
Ağaç Dostu

boguz's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2015
Merhabalar
Bende bugün bu Ardıçı aldım.
Daha doğrusu, forumlarda görüp benzettiğim ardıç (juniper) olduğunu düşünüyorum.
Fakat bana satan kişi bunun yayılıcı çalı olduğunu söyledi.
Sizce bu bitki bonsai yapmaya uygun olur mu?

boguz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2015, 23:37   #519
Yeni Üye

merhaba ,bodrumda yaşayan ve bana bonsai (fidan seçimi ,budama v.s)uygulamasında yardımcı olabilecek biri(leri )var mı?

ceropegia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2015, 21:46   #520
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2010
Sn. boguz, ağacınız juniperus procumbens nana, cüce/halı/çalı ardıç gibi isimlerle anılabiliyor. Bonsai uygulamalarında kullanılan bir tür. Biraz daha yaşlı bir aday bulsanız daha iyiymiş ama bu ağaçla da cüce boylarda bir çalışma yapabilirsiniz.

Yalnız fotoğraftaki hali pek sağlıklı görünmüyor, az sulanıyor, az güneş alıyor ya da kırmızı örümcek saldırısı altında. Bu sezon ağacın bakımını öğrenmeye ve sağlıklı tutmaya odaklanın. Gelecek baharda çalışmaya başlamanız daha doğru olur.

İyi çalışmalar dilerim.

boguz beğendi.
nicholai hel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2015, 22:53   #521
Ağaç Dostu

boguz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nicholai hel Mesajı Göster
Sn. boguz, ağacınız juniperus procumbens nana, cüce/halı/çalı ardıç gibi isimlerle anılabiliyor. Bonsai uygulamalarında kullanılan bir tür. Biraz daha yaşlı bir aday bulsanız daha iyiymiş ama bu ağaçla da cüce boylarda bir çalışma yapabilirsiniz.

Yalnız fotoğraftaki hali pek sağlıklı görünmüyor, az sulanıyor, az güneş alıyor ya da kırmızı örümcek saldırısı altında. Bu sezon ağacın bakımını öğrenmeye ve sağlıklı tutmaya odaklanın. Gelecek baharda çalışmaya başlamanız daha doğru olur.

İyi çalışmalar dilerim.
Çok teşekkür ederim nicholai hel.
Saksıdaki gereksiz otları temizleyip, kuruyan kısımlarını çimdikleyip kopardım.
Aslında saksısını da değiştirip daha düzgün bir toprağa yerleştirmek istiyorum fakat saksı değişimleri için hep 10-11.ayları tavsiye etmişler, o zamanı bekleyeceğim bende.

Eski 23-06-2015, 13:18   #522
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-04-2007
Merhabalar, Sn. boguz ve sn. nicholai hel, küçük bir düzeltme yapmak isterim. Sanırım sn. boguz' un ağacı tam olarak juniperus squamata blue carpet (yayılıcı squamata/meyeri ardıcı) olarak bilinen tür (Buy Juniperus squamata Blue Carpet (Juniper Blue Carpet) in the UK).

https://www.google.com.tr/search?q=j...ed=0CAYQ_AUoAQ

Procumbens ler (https://www.google.com.tr/search?q=j...rus+procumbens) çoğunlukla yeşil renkli ve squamata lara göre 3/1 oranında küçük yapraklara sahipler, Squamatalar ise mavi renkli ve yaklaşık 0,5 cm uzunluğunda iğnelere (yapraklara) sahipler. Yine en doğru saptamayı sn. boguz sözünü ettiğim iki türün görsellerini kendi ağacı ile karşılaştırarak verecektir.
Selamlar,

boguz beğendi.
Özgür Tosun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2015, 20:51   #523
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

O da aklıma geldi ama yerel fidanlıklarda hiç görmediğim bir varyete olduğu için eledim. O varyetenin İngilizce isimlerinden biri "Himalayan Juniper", Avrupa'da bile çok yaygın değil.

Procumbensler stres altında aynı mavi renge bürünüyor, yaprak boyutları da güneş alımına göre değişiyor bu nedenle en olası ihtimal bana o gibi geliyor. Üzerinde hergün çalıştığım bir tür ama diğer taraftan "Himalayan" ile hiç çalışmadım bu nedenle en iyi ayrımı Sn. boguz yapacaktır ya da zamanla ağacın gidişatı gösterecektir.

Sn. boguz, saksı değişiminde nisan ayı ardıçlar için daha uygun ama toprak çok kötü kalitedeyse ekim ayında da yapabilirsiniz İzmir ikliminde.

İyi çalışmalar dilerim.

boguz beğendi.
Eski 23-06-2015, 23:15   #524
Ağaç Dostu

boguz's Avatar

Merhaba
Bitkinin yaprakları mavi ağırlıklı, arada sararan yaprakları var, bilemiyorum tam hangi tür olduğunu
Ben aslında ardıç ağacı edinmek istiyordum, izlediğim yabancı videolarda hep juniper üzerinde çalışıyorlardı, ama bulamadım gezdiğim fidanlıklarda, sanırım Türkiye'de çok yaygın değil ardıç ağacından bonsailer.

Eski 24-06-2015, 12:04   #525
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Sn. boguz, ağacınız zaten bir ardıç.

Konuştuğumuz isimler ardıç ailesinin alt varyeteleri, sizin ağacınız ardıç ailesinin iğneli/dikenli tarzda yaprak geliştiren varyetelerinden biri, yoksa ardıç olduğuna şüphe yok.

Ardıç ağacı ülkemizde oldukça yaygın aslında, birçok fidanlıkta bulabilirsiniz çeşitli varyetelerini, şanslıysanız üzerinde bonsai çalışması yapılabilecek tarzda yaşlı, hareketli gövdeli adaylar da yakalayabilirsiniz. Biraz dikkat etmeniz ve fidanlıklara zaman ayırmanız yeterli olacaktır.

İyi çalışmalar dilerim.

Özgür Tosun beğendi.
Eski 25-06-2015, 10:54   #526
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-04-2007
İzmir de yaşadığım yıllarda İnciraltı yolundaki fidanlıklarda meyeri/squamatalardan tek tük vardı ve bir iki tane almıştım, kolay hastalanıyorlar, bu yüzden uygun ışık ve havalandırma olmadığı taktirde durumları çok kolay kötüye gidebiliyor, bu tür ardıçların sulamayla da araları iyi değil, toprak nemliden biraz daha ıslak olursa kök çürümesi sorunu ortaya çıkabiliyor. Ancak bonsailerini çok seviyorum, bu yüzden dikey olanından (Himalayan juniper) yapmaya çalışıyorum ama sert karasal iklimi sevdikleri için Mersin' de biraz zor , ama yine de deniyorum işte.
Sayın Nicholai hel bendeki procumbensler tüm gün, tam güneş alıyorlar ve yapraklarının büyüdüğünü, renklerinin maviye döndüğünü hatta koyu yeşil bile olduğunu görmedim, sizdekilerin mavi renkli procumbens olma ihtimali olabilir mi?

Özgür Tosun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2015, 12:05   #527
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Evet bu tür varsa elinizde, Mersin'de Allah kolaylık versin.

Procumbenslerin standart yeşil varyeteleri de stres altında renklerini mavi/gri tonlara çevirebiliyorlar, şu an bendekiler de tüm gün tam güneş altında keyifli oldukları için renkleri parlak yeşil fakat az güneş aldıkları, yetersiz sulandıkları, kışın az ışıklı ortamda uykuya bırakıldıkları, ya da zararlı saldırısı altında oldukları dönemlerde stresin şiddetine göre folyajları canlılığını yitirip farklı tonlara bürünebiliyor. Yine ibre boyutları da 0.5 cm'in üzerine bile çıkabiliyor az ışık aldıkları ortamlarda. Eğer demir takviyesinde aşırıya kaçarsanız da koyu yeşil renk alıyorlar, fakat bu çoğu zaman sorun olmuyor. Bir süre sonra kendi tonunu tekrar buluyor.

Örnek bir folyaj ekliyorum. Geçtiğimiz kıştan bir görsel. Aslında burada amaç rengi fotoğraflamak değildi, yoksa bundan daha mavi oldukları dönemler de olabiliyor.

IMG_6694 (Large).jpg

Eski 25-06-2015, 14:56   #528
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Squmata güzel bir tür ve çok kolay kökleniyor. İstanbulda ve Ankarada fidanlıklarda bulunuyor, Harun Abinin kalın bir ağaçtan köklendirdiği pek çok çalışması var, bunlardan en çok aşağıdaki şamdan çalışmasını beğeniyorum.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg _DSC7689 harun ardıç.jpg (23.6 KB, 195 views)
Eski 25-06-2015, 22:02   #529
Ağaç Dostu

boguz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Özgür Tosun Mesajı Göster
İzmir de yaşadığım yıllarda İnciraltı yolundaki fidanlıklarda meyeri/squamatalardan tek tük vardı ve bir iki tane almıştım, kolay hastalanıyorlar, bu yüzden uygun ışık ve havalandırma olmadığı taktirde durumları çok kolay kötüye gidebiliyor, bu tür ardıçların sulamayla da araları iyi değil, toprak nemliden biraz daha ıslak olursa kök çürümesi sorunu ortaya çıkabiliyor. Ancak bonsailerini çok seviyorum, bu yüzden dikey olanından (Himalayan juniper) yapmaya çalışıyorum ama sert karasal iklimi sevdikleri için Mersin' de biraz zor , ama yine de deniyorum işte.
Sayın Nicholai hel bendeki procumbensler tüm gün, tam güneş alıyorlar ve yapraklarının büyüdüğünü, renklerinin maviye döndüğünü hatta koyu yeşil bile olduğunu görmedim, sizdekilerin mavi renkli procumbens olma ihtimali olabilir mi?
Özgür bey, bende aynı fidanlıklardan aldım, inciraltı yolundaki bir fidanlıktan
Yukarıda bana tavsiye ettiğiniz bu sezon ağacı sağlıklı tutmaya çalışacağım. Ekim gibi budayıp toprağını değiştireceğim (mevcut toprağı bahçe toprağı, üzerine kum atmışlar gibi duruyor).
Bu arada kahverengi/sarımtırak dalların sebebi fazla güneş mi az güneş mi sizce? Ben balkonda gölge bir yerde bulunduruyorum şuan.
Birde burada okuduğum kadarıyla yaz boyunca gübreleyip (nitrojen, fosfor, potasyumlu) gelişimini takip edeceğim (sanırım gübrelemek için illa bonsai saksısına koymam gerekmiyordur).
Teşekkürler

Eski 25-06-2015, 22:21   #530
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn. boguz.
Ağacınızı için gübrelemek illada bonsai saksısında olmalı diye bir sınır yoktur. Her bitki temel olarak Azot-Fosfor ve Potasyuma (NPK) ihtiyaç duyar. Ben bahçeye ekili ağaçlarımda dahi kullanıyorum. Yeterki hangi ağaca ne zaman ve ne oranda kulandığınızı bilmeniz yeterlidir.

Eski 26-06-2015, 12:09   #531
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Sn.boguz, ağacınızı kademeli olarak tam gün güneş alabileceği bir yere çıkartın. Sadece ardıçlar da değil aslında, birçok farklı ağaç türü yeterli güneş alamadığı ortamlarda eski yapraklarından ve dallarından vazgeçerek sürgün uçlarını büyütmeye, güneşi görebileceği bir yerlere ulaşmaya gayret eder. Ardıç gibi güneşlenme ihtiyacı yüksek ağaçlarda bu durum daha önemlidir, içlerde kalıp yeterli ışığı alamayan dallar çok geçmeden sararıp kurur.

Fakat tabi bu sadece olası sebeplerden biridir. Yine içerideki eski dallardan başlayan sararma başka sorunların da habercisi olabilir, azot eksikliği ya da kırmızı örümcek saldırısı gibi. Şimdi ağacın gölgede beklediğini söylediğiniz için en olası sebep az güneşlenme gibi görünüyor. Güneşe çıkartın, toprağını çok kurutmadan sulamaya özen gösterin, vakit bulduğunuz zamanlarda ağacın yapraklarını spreyleyin. Düşük dozdan başlayıp tam doza çıkarak 15 günde bir gübreleyin. Sonra devam eden sorunlar olursa tekrar yardımcı olmaya çalışırız.

Bir de, "Ekim gibi budayıp toprağını değiştireceğim" demişsiniz, budamaktan kasıt kök değil de toprak üstü yapı ise, bu iki işlem Ekim ayı için fazla ağır olur, ağacın baharı görmesini zorlaştırırsınız. Özellikle elinizdeki gibi dikenli folyaj üreten ardıç varyeteleri bu tür işlemlere daha hassas tepkiler verirler, işlemlerin sertliğini fazla abartmamakta ve müdahaleler arasında uzun zaman bırakmakta fayda vardır. Eğer Ekim'de saksı değişimi yapacaksanız budamayı bahar aylarına erteleyin derim. Ama ağacın sağlığına ve gidişatına göre bu program elbette değişebilir.

Sağlıklı ağaçlar dilerim.

Eski 03-07-2015, 00:14   #532
Ağaç Dostu

boguz's Avatar

Merhaba arkadaşlar
Bugün bir alışveriş merkezinde yine bitkiler bölümünde kayboldum, ve bu zeytin fidanını gördüm (30yıllık egeliyim, ilk kez böyle zeytin ağacı gördüm gerçi yaprakları bi garipti).
Üzerinde "olfa zeytin bonsai 18tl" yazıyordu.
Nasıl bir fidan sizce? Diğer standart market bonsailerine kıyasla nasıl bir seçim olurdu?

Eski 02-08-2015, 21:25   #533
Yeni Üye

Debuu's Avatar

Giriş Tarihi: 22-07-2015
Babamda bu sanata merak sardı fidancıdan bu şimşiri almış birazcık budayıp toprağını değiştirip tabağına almış bu dostumuzdan bonsai yapabilirmiyiz yardımcı olurmusunuz şimdiden teşekkürler

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg image.jpg (64.9 KB, 154 views)
Gcan05 beğendi.
Debuu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2015, 21:57   #534
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sayın debuu,

Şimşir çok yavaş büyüyen bir tür o nedenle başlangıç için pek uygun değil. Bonsai olmaz mı derseniz olur ama çok zaman alır. Saksı değişimini şimdi yaptıysa kuruma olasılığı çok yüksek, bu işlemi genellikle ağacın uykuda olduğu kış sonunda yapıyoruz. Sıcaklık nedeniyle bitkiler yarı uykuda olsa da bu tür için pek uygun zaman değil.

Kolay gelsin.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Debuu Mesajı Göster
Babamda bu sanata merak sardı fidancıdan bu şimşiri almış birazcık budayıp toprağını değiştirip tabağına almış bu dostumuzdan bonsai yapabilirmiyiz yardımcı olurmusunuz şimdiden teşekkürler

Eski 03-08-2015, 13:03   #535
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn.Debuu.
İlk Bonsai girişiminiz hayırlı olsun. Ama herkesin ilk başlarda yapmış olduğı klasik hataları peş peşe yapmış bulunuyorsunuz.
-Bu dönemde köke yapılan müdehaleler çoğu türde ölümcül olur. Sn.sagol'un dediği gibi kök uygulamaları ağaçların uykuda olduğu ve uykudan uyanma zamanının hemen öncesi olarak kabul edilen Mart ayında yapılması en doğrusudur.
-Ağacınıza yaptığınız budama temel olarak Bonsai'de hemen hemen her türde (ibrelilerde biraz farklı) uygulanan bir boy kısaltma işi. Ama verdiğiniz şekil, nebarinin yönü, ağacın ön yüzü, dalların ön yüze göre dizilimi doğru değil. Daha da kötüsü düzelecek gibi de değil.
Şimdi bu kadar olumsuz sözden sonra moraliniz bozulmamıştır umarım. Yukarıda saydığım hatalar ve hatta daha fazlasını pek çoğumuz yapmışsızdır. Önemli olan hatalardan ders almayı bilmek, öğrenmek ve ilerlemektir. Sonunda da güzel ağaçlar elde etmektir elbette.
Bonsai'de daha çok yenisiniz, sizinde benimde öğrenilecek daha çok şeyimiz var. Başarısız çalışmaları fazla dert etmeyin ve sabırla, inatla öğrenmeye ve ilerlemeye çalışın.

Eski 04-08-2015, 12:39   #536
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-08-2015
Ne kadar harika bir tasarım olmuş. Benim bir bonsaim var ama sanki yanlış yaptığım ya da eksik bir şeyler var. Dalli budakli bol yapraklı bir şey oldu bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Fotoğrafını koymak istiyorum ama bunu da beceremedim. Nasıl yapıcam?

Gcan05 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2015, 13:08   #537
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-08-2015
bonsaim

Merhabalar 1 yılı aşkın bonsai yetistiriyorum ama sorun şu ki, sizlerin tasarımları gibi yapamadım bir türlü, bol dallı budakli yapraklı bir ağaç oldu
lütfen yardım edin bir şekle sokalim şunu. Neresini kesmeliyim , neresine tel sarmaliyim..her taraf yaprak her taraf dal oldu

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 1438686220392.jpg (30.6 KB, 142 views)
Dosya Türü: jpg 1438686265100.jpg (32.3 KB, 138 views)
Dosya Türü: jpg 1438686280019.jpg (27.4 KB, 138 views)
Dosya Türü: jpg 1438686315077.jpg (30.3 KB, 138 views)
Gcan05 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2015, 13:10   #538
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-07-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Debuu Mesajı Göster
Bu şimşiri tanıdığım bir fidancıdan ücretsiz aldım. Kurumuş ve tekrar yeşermiş. Atacağım dediği için aldım.Aldığım hali bu. Son hali ise bu.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 2015-08-03 17.06.23.jpg (36.4 KB, 141 views)
Synnada beğendi.
dostlar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2015, 15:50   #539
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-08-2015
merhaba
Bir Zelkova bonsai si hediye geldi bana ve onu daha özel bir konuma getirdim kendim için...ilk defa bir bonsai ile uğraşacağım..kaybetmemem çok önemli ve şuan itibariyle profesyonel takımla ilk defa maça çıkmış genç takım oyuncusu gibiyim (istekli,hırslı ama tecrübesiz )..yeni başlayan arkadaşların ilk yaptığı hata sulama konusu sanırım bu konuyla ilgili baya bir şey okudum nette ve durumu şuan için iyi gibi duruyor..kışları yaprak dökeceği konusunda birşeyler yazıyor nette ama çok temiz bir bilgi ağı olmadığı için kimlere güveneceğim konusu sıkıntı..
öncelikle bana okuma yapabileceğim kitap,link vs gibi argümanları paylaşabilirmisiniz ve öncelikli tavsiyeleriniz neler olabilir??
üşenmeyip yazarsanız sevinirim...

Baro Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2015, 14:14   #540
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gcan05 Mesajı Göster
Merhabalar 1 yılı aşkın bonsai yetistiriyorum ama sorun şu ki, sizlerin tasarımları gibi yapamadım bir türlü, bol dallı budakli yapraklı bir ağaç oldu
lütfen yardım edin bir şekle sokalim şunu. Neresini kesmeliyim , neresine tel sarmaliyim..her taraf yaprak her taraf dal oldu
Merhaba Sn Gran05

"Neresini kesmeliyim, neresine tel sarmalıyım" şeklinde bir soruya cevap vermek gerçekten zor çünkü bunların cevabı sizin ne tür, ne tarz, ne boyutta, vs. bir bonsai yapmak istediğinize göre değişir. Dolayısıyla öncelikle bonsai hakkındaki temel konuları (bonsai tarzları, biçim verme teknikleri...) gibi konuları iyice okuyup anlamanızı tavsiye ederim.

Sonrasında, tasarımla ilgili elbette hepimiz size severek fikirlerimizi belirtir ve yardımcı oluruz.

Kolay gelsin.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
bonsai, bonsai eğitimi, bonsai fidan seçimi, bonsai köklendirme, bonsaiye adım atanlar, havai köklendirme, limon ağacı

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024