agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni175Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-11-2014, 20:00   #481
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Çiçekleri, meyvesi ve sonbahar yaprak rengi güzel bir tür ama doğru dürüst bir bonsai örneğini görmedim, zor bir tür olabilir.
Gövdenin biraz kalınlaşmasını istiyorsanız bir süre toprakta tutmak daha iyi olabilir.

İyi çalışmalar dilerim...

sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2014, 13:25   #482
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-12-2014
Red Maple Acer Rubrum tohumunu aldım kendim yetiştirmek istiyorum yardımcı olur musunuz yeni başlıyorum.

serdarci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2014, 17:19   #483
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-11-2014
Sıfırdan başlamak

Merhaba,

Bir süredir forumu ve bonsai ile ilgili bilgileri takip ediyordum ancak son iki haftadır her gün saatlerce okuyorum. Daha fazla vakit kaybetmemek için bugün kendime marketten iki ağaç alacağım, yarın fotoğraflarını sizle paylaşırım. Birinin ficus benjamin olduğunu hatırlıyorum, diğeri aklımda kalmamış. Sorum şu: aldığım gibi saksısından kurtarmam gerek, ancak bu mevsim saksı değişimi için uygun değil diye de bilgiler okudum. bugün bonsaimi aldıktan sonra yarınki görevim ne olmalı? Yardımınızı rica ederim.

ericca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2014, 23:04   #484
Yeni Üye

Sadece 1 tane bonsai alabildim diğerleri sağlıksız görünüyordu.
Bonsai'min fotoğraflarını da ekleyerek sormak istiyorum:
-Almayı planladığım ağaç bu değildi, bunu aldım ama cinsini bilmiyorum,yardım eder misiniz?
-mevsimi olmadığını okudum ama yine de saksı değişimi yapmalı mıyım?
-1 ay sıvı gübre vermiycem, kurursa kova içine daldırma yöntemiyle sulayacağım ancak bu mevsimde içeride mi durmalı balkondamı bilemedim.

psps.JPG

Eski 05-12-2014, 15:24   #485
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ericca Mesajı Göster
Sadece 1 tane bonsai alabildim diğerleri sağlıksız görünüyordu.
Bonsai'min fotoğraflarını da ekleyerek sormak istiyorum:
-Almayı planladığım ağaç bu değildi, bunu aldım ama cinsini bilmiyorum,yardım eder misiniz?
-mevsimi olmadığını okudum ama yine de saksı değişimi yapmalı mıyım?
-1 ay sıvı gübre vermiycem, kurursa kova içine daldırma yöntemiyle sulayacağım ancak bu mevsimde içeride mi durmalı balkondamı bilemedim.

Eklenti 528510
Merhaba sn ericca, hoş geldiniz!

Birinci sorunuzu uygun başlıkta cevapladım, buradan bakabilirsiniz: Bonsaisinin türünü öğrenmek isteyenler

Saksı değişimi için ilkbaharı beklemeniz uygun olur.

Eğer ligustrumun yaprak dökmeyen türü ise (ki öyle olduğunu düşünüyorum) içeride ama yeterince gün ışığı alan bir yerde tutmanız gerekir.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2014, 16:57   #486
Yeni Üye

Merhaba,

Öncelikle yardımınız için çok teşekkür ederim. Bitkimin yaprak dökmeyen bir cins olması beni ayrıca sevindirdi. Kendimi sürekli telkin ediyordum ilk bir ay şok geçirecek bütün yaprakları dökülebilir, moralim bozulmasın diye.

Eski 06-12-2014, 10:58   #487
Yeni Üye

Daha iki gün oldu ve bütün yaprakları kurudu. Ortamının değişmiş olmasının şoku mudur? Dün akşam baktığımda normaldi, toprağı nemliydi sabah kalktığımda bu halde buldum. Susuzluktan kurumuş olacağını düşünerek(aldığımdan beri toprağını kontrol ediyorum, fazla sulayıp çürütmek istemedim) daldırma yöntemiyle suladım ve kış mevsiminde olduğumuz için camın önüne koyup bol bol ışık alması uygun olur diye düşündüm. Baharda direk ışık almayacak şekilde yerini değiştireceğim.

Yanlış yaptığım bir şey var mıdır?
Panikle hata yapmak istemiyorum.

yeni.JPG

Eski 06-12-2014, 11:07   #488
Ağaç Dostu

caglarxx's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2007
Sn ericca
acaba kaloriferin üzerindemi duruyor ağacınız ,2 günde bu derece kuruma ortamın çok kuru ve sıcak olduğu izlenimi veriyor.

caglarxx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2014, 11:31   #489
Yeni Üye

Kaloriferden oldukça uzak bir köşeye koydum. Zaten evimiz çok soğuk olmadığı için hala kalorifer yakmadık. Kar yağana kadar da yakmayacağız. Evde bir de orkidem var ve o da aynı yerde duruyor. son bi kaç günde onda böyle bir değişiklik görmedim.

Eski 07-12-2014, 08:38   #490
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sayın ericca,

Yaprakların böyle kuruyup dökülmesi pek hayra alamet değil. Ya topraktaki aşırı nemden kökleri çürüyordur ya da dış mekan bitkisidir ve içerdeki hava kuru geliyordur. Kuruyan yaprakları elinizle toplayın fazla yük olmasın, sulamayı da toprağın nemi iyice azaldıkça yapın. Dış mekan bitkisiyse dışarı almakta yarar var, en azından hergün pencere açarak havalandırmaya çalışsanız iyi olur.

Kolay gelsin....

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ericca Mesajı Göster
Daha iki gün oldu ve bütün yaprakları kurudu. Ortamının
değişmiş olmasının şoku mudur? Dün akşam baktığımda normaldi, toprağı nemliydi sabah kalktığımda bu halde buldum. Susuzluktan kurumuş olacağını düşünerek(aldığımdan beri toprağını kontrol ediyorum, fazla sulayıp çürütmek istemedim) daldırma yöntemiyle suladım ve kış mevsiminde olduğumuz için camın önüne koyup bol bol ışık alması uygun olur diye düşündüm. Baharda direk ışık almayacak şekilde yerini değiştireceğim.

Yanlış yaptığım bir şey var mıdır?
Panikle hata yapmak istemiyorum.

Eklenti 528747

Eski 07-12-2014, 11:48   #491
Yeni Üye

Dun bitkiyi sulayip camin yanina koydum ve evi neredeyse tum gun havalandirdim. Uzerinde tamamen kurumayan bir kac yaprak vardi,onlarin canlandigini gordum.dis mekan bitkisi oldugu icin mi boyle oldu yoksa susuz mu kaldi çözemedim. Forumda okudugum bilgilerde bakimi ile ilgili detayli bilgiye rastlamadim. Acilen ic mekan mi dis mekan mi öğrenmem gerek sanirim.

Eski 24-12-2014, 12:30   #492
Yeni Üye

Merhaba,

Bi kaç akşamda ağacımın üzerindeki tüm yaprakların kuruduğunu daha önce paylaşmıştım. 5-10 tane kadar yaprak tamamen kurumamıştı ve yaptığım müdahale ile bu yaprakları kurtardım. Düşündüğüm gibi yeni yuvasına alışma şoku ile bu şekilde ani bir tepki ile karşılaştığımı düşünüyorum hala.
Şu an üzerinde yaprak olan dallardan yeni yapraklar çıkıyor, hatta gövdeden de sürgün vermiş durumda. Ancak yaprakların döküldüğü dallarda bir hareket yok. Bu dallar da kurumuş mudur? Bunları budamalı mıym? Yoksa bir süre daha beklersem bu dallar da yapraklanır mı?

Gövdeden çıkan sürgünü kesmeli miyim? Yoksa baharı mı beklesem?

Ayrıca ağacımı nasıl şekillendirebileceğim konusunda yardımınızı rica ederim. Market bitkisi olduğu için çok fazla şeklini değiştiremeyeceğimi biliyorum ancak ne yapabileceğim konusunda hiç bir fikrim yok. Bonsai türlerine baktım ama ağacıma baktığımda hiç bir tür ile bağdaştıramadım

Yaklaşık 1 ay oldu alalı, önümüzdeki hafta sıvı gübre de kullanmaya başlayacağım.

Öneri ve deneyimlerinizi paylaşmanızı rica ederim.

b1.jpg

b2.jpg

b3.jpg

b5.jpg

b6.jpg

Eski 24-12-2014, 13:04   #493
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Öncelikle geçmiş olsun diyelim

Madem bitkiniz kurtuldu, o halde Market Bonsaileri - agaclar.net bölümünde çalışmanız için bir başlık açarak gelişimini buradan takip etmeniz ve istediğiniz öneri ve cevapları da bu başlık altında istemeniz daha yerinde olur.

Sorularınıza gelince:
Kurumuş dalları tırnağınızla hafif zedelediğinizde altta yeşil canlı doku görebiliyorsanız umut var demektir, eğer görmüyorsanız ve dallar çok gevrek halde ise artık umut yok demektir ve bu kuru dalları istediğiniz zaman temizleyebilirsiniz.

"Yeni çıkan sürgünleri kesmeli miyim?" sorunuzu ise tam anlamadım?
Madem ağaç yaşamaya çalışıyor ve bunun için yeni sürgünler veriyorsa, kendini toparlayana kadar bunlara (ilkbahar bile olsa) müdahale etmemeniz daha doğru.

Şu anda şekil verme/biçimlendirme çalışmaları için erken. Ağacınız bir stresi yeni yeni atlatıyor. Bu yüzden ilkbaharda ilk yapacağınız iş toprağını değiştirmek ve mümkünse saksısını büyütmek olsun ki ağaç rahatça gelişimine devam edebilsin ve tasarladığınız formu oluşturma yolunda daha hızlı ilerleyebilsin. Özellikle toprak karışımı konusunda çok dikkatli olmanızı öneririm. Şu anki gibi çok nem tutan bir toprak, ilerleyen aşamalarda size yine sorun çıkarır.

Gübrelemeye gelince, gübreyi sağlıklı bitkilere ve ilkbahardan sonbahar ortalarına kadar düzenli aralıklarla veriyoruz. Kış mevsiminde gübreleme yapmıyoruz ve ayrıca sağlıksız olan bir bitkiye ne zaman olursa olsun gübre vermemiz yanlış bir uygulamadır.

Ağacınızın şeklinin çok hoş olmaması market bonsaisi olması nedeniyle anlaşılır bir durum. Bu bitkilerde öncelikli amaç şeklinin güzel olması değil para kazandırması. Bölgenize uygun bitki türlerinden uygun biçime sahip olanları bulup ortaya çıkarmak, ileriki aşamalarda sizin ustalığınız olacak artık

Bol şans!

Eski 02-02-2015, 10:48   #494
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-01-2015
Merhaba bonsai severler,
Siz tecrübeli arkadaslardan abi ve ablalarimdan biraz bilgi almak istiyorum. Yose-ue tarzı bir bonsai yapmak istiyorum ama anlayamadığım tek kökten mi yoksa bir kaç kökten mi olduğunu bir türlü anlayamadım
Zamanım çok yasımda küçük Allah ömür verirse ölene kadar istediğimi yapabilirim. Ve hangi tür ağacı kullanmalıyım?
İyi çalısmalar .

Duray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2015, 16:31   #495
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Sn.Duray. Sanırım linkteki video size yardımcı olacaktır.
https://www.youtube.com/watch?v=vQPwgh3XvBI

badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2015, 14:34   #496
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Duray Mesajı Göster
Merhaba bonsai severler,
Siz tecrübeli arkadaslardan abi ve ablalarimdan biraz bilgi almak istiyorum. Yose-ue tarzı bir bonsai yapmak istiyorum ama anlayamadığım tek kökten mi yoksa bir kaç kökten mi olduğunu bir türlü anlayamadım
Zamanım çok yasımda küçük Allah ömür verirse ölene kadar istediğimi yapabilirim. Ve hangi tür ağacı kullanmalıyım?
İyi çalısmalar .
Merhaba Duray,

Aramıza hoş geldin
Bu tarz için bir ağaç seömeden önce seçimini yaşadığın bölgenin iklim özelliklerine göre yapman daha iyi olacaktır. Antalya gibi çok sıcak bir ilde yaşadığın için, mümkün olduğunca sıcağa ve neme çok dayanıklı türleri tercih etmelisin. Sıcağı ve nemi çok sevmeyen türleri tercih etmen, çalışmanın kötü sonuçlanmasına neden olacaktır.

Eski 02-03-2015, 00:46   #497
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-02-2015
Sayın üstadlar ve sevgili arkaşlar, herkeze merhaba...

Şunu belirtmeden geçemicem affınıza sığınıyorum. Daha önce yanlış hobi ve sonucunda yanlış insanlarla tanışmak zorunda kaldım. Hobi edinmeden önce her zaman araştırma yapar hale gelmiştim. Aslında olaylara mantıklı hale
bakar oldum. Bu yönden bana çok şey kattı ama buradaki ortamın çok doğal, saygılı ve mantık çerçevesinde olması beni cezbetti.

Utanarak söylüyorum ki, malesef bende ilk önce tohum siparişi verip daha sonra araştıran guruptayım. Forum ve webte yaptığım araştırmalara göre tohumdan çimlendirmeyi % 60-70 yapabilirim fakat tam anlamıyla
öğrenmek istiyorum. Doğal olarak ilk sormam gereken şey siparişini verdiğim tohumnları daha sonra çimlenmesini sağlamak için nasıl muhafaza edebilirim.

Hobiye ilk başlayanlara yönelik tohumdan yetiştirmemın zor olmasını forumdaki üstadların yönlendirmeleri sonucunda ilk etapta çam fidanını, saksıya alıp budamam gerektiğinin farkına vardım ki hobiden soğumamam lazım . İkinci sorum nasıl bir türde, nasıl bir boyda ve nasıl bir hacimde ( resimli şekilde) çam fidanı almam konusunda yardımlarını bekliyorum. Benim zevkim dışında sizin sevfiklerinizde olabilir.

Sizden tek bir ricam var. Konuya hakim olamadığım ve heyecanlı olduğum için en basit dilde ve olabiliyorsa resimli anlatmanız lütfenn Hepinizin yorum inanın ben ve benim gibi yeni başlangıç yapan arkadaşlar için
çok değerli. Şimdiden zamanınızı ayırdığınız için çok teşekkür ederim...

Serhat Kizgin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2015, 11:22   #498
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-03-2015
Selamlar,
Bonsailerin fotoğraflarını gördükten sonra çok heveslendim bunun için ve ilk iş olarak Google'da arattım hemen. Hepsiburada'da erguvan ve karaçam kare saksı ekim kiti diye bir şey buldum.Biri kendim için diğeri de hediye olarak alınmak üzere. Sizce almalı mıyım, yoksa yanlış bir seçim mi olur?
Şimdiden teşekkür ediyorum sizlere

alpse Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2015, 14:17   #499
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Serhat Kizgin Mesajı Göster
Sayın üstadlar ve sevgili arkaşlar, herkeze merhaba...

Şunu belirtmeden geçemicem affınıza sığınıyorum. Daha önce yanlış hobi ve sonucunda yanlış insanlarla tanışmak zorunda kaldım. Hobi edinmeden önce her zaman araştırma yapar hale gelmiştim. Aslında olaylara mantıklı hale
bakar oldum. Bu yönden bana çok şey kattı ama buradaki ortamın çok doğal, saygılı ve mantık çerçevesinde olması beni cezbetti.

Utanarak söylüyorum ki, malesef bende ilk önce tohum siparişi verip daha sonra araştıran guruptayım. Forum ve webte yaptığım araştırmalara göre tohumdan çimlendirmeyi % 60-70 yapabilirim fakat tam anlamıyla
öğrenmek istiyorum. Doğal olarak ilk sormam gereken şey siparişini verdiğim tohumnları daha sonra çimlenmesini sağlamak için nasıl muhafaza edebilirim.

Hobiye ilk başlayanlara yönelik tohumdan yetiştirmemın zor olmasını forumdaki üstadların yönlendirmeleri sonucunda ilk etapta çam fidanını, saksıya alıp budamam gerektiğinin farkına vardım ki hobiden soğumamam lazım . İkinci sorum nasıl bir türde, nasıl bir boyda ve nasıl bir hacimde ( resimli şekilde) çam fidanı almam konusunda yardımlarını bekliyorum. Benim zevkim dışında sizin sevfiklerinizde olabilir.

Sizden tek bir ricam var. Konuya hakim olamadığım ve heyecanlı olduğum için en basit dilde ve olabiliyorsa resimli anlatmanız lütfenn Hepinizin yorum inanın ben ve benim gibi yeni başlangıç yapan arkadaşlar için
çok değerli. Şimdiden zamanınızı ayırdığınız için çok teşekkür ederim...
Diğer başlıkta yazdığım mesaja bakabilirsiniz: Bonsai'ye başlamak için, ne yapmak gerek?

Eski 06-03-2015, 14:20   #500
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alpse Mesajı Göster
Selamlar,
Bonsailerin fotoğraflarını gördükten sonra çok heveslendim bunun için ve ilk iş olarak Google'da arattım hemen. Hepsiburada'da erguvan ve karaçam kare saksı ekim kiti diye bir şey buldum.Biri kendim için diğeri de hediye olarak alınmak üzere. Sizce almalı mıyım, yoksa yanlış bir seçim mi olur?
Şimdiden teşekkür ediyorum sizlere
Sakın almayın
Bonsaiye başlamak için tercih edeceğiniz en yanlış yöntem bu olacaktır!

Birçok kez yazılmış ve cevaplanmış bir konu/soru olduğu için tekrar yazmayacağım, ancak gerek bu başlıkta gerekse yeni başlayanlar için düzenlenmiş benzer diğer başlıklarda bunun nedenlerini detaylı olarak bulabilirsiniz. (Forumdan daha iyi faydalanabilmek için konunun/konuların başından itibaren okumaya özen göstermenizi tavsiye ederim).

Başarılar dilerim.

Eski 06-03-2015, 15:07   #501
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Sakın almayın
Bonsaiye başlamak için tercih edeceğiniz en yanlış yöntem bu olacaktır!

Birçok kez yazılmış ve cevaplanmış bir konu/soru olduğu için tekrar yazmayacağım, ancak gerek bu başlıkta gerekse yeni başlayanlar için düzenlenmiş benzer diğer başlıklarda bunun nedenlerini detaylı olarak bulabilirsiniz. (Forumdan daha iyi faydalanabilmek için konunun/konuların başından itibaren okumaya özen göstermenizi tavsiye ederim).

Başarılar dilerim.
Cevabın için teşekkür ederim Sakaki. Çoğu konuya baktım ancak atladığım sayfalar ve mesajlar oldu sanırım. Hangi konu altında arayacağımı da bilemedim açıkçası Tekrar araştıracağım teşekkür ederim
Edit: Ayrıntılı arama yaparak mesajlara ulaştım ve okumaya başladım tekrar teşekkür ederim Sn.Sakaki

Eski 10-03-2015, 20:04   #502
Yeni Üye

Herkese merhabalar,
Bugün dik ardıç fidanımı aldım ve bonsai'ye ilk ciddi adımımı atmış oldum. Bir anda panikle gelen bazı sorularım oldu bu süreçte. Bu fidanı geniş bir saksıda mı büyütmem gerekiyor, ne zaman bonsai saksısına aktarmalıyım, telleme ve budama işlemini şimdiden yapmam gerekiyor mu?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_1430.jpg (46.1 KB, 148 views)
Dosya Türü: jpg IMG_1435.jpg (66.7 KB, 147 views)
Dosya Türü: jpg IMG_1437.jpg (58.7 KB, 147 views)
Dosya Türü: jpg IMG_1444.jpg (52.7 KB, 144 views)
Dosya Türü: jpg IMG_1443.jpg (43.0 KB, 145 views)
Eski 28-03-2015, 14:16   #503
Yeni Üye

selester's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2015
Herkese merhabalar. Sitede yaptığım okumalar sonucu bonsaiye başlamanın en iyi yolunun bir fidan almak olduğunu öğrendim ve yarın bir fidan alıp bu konuda kendimi geliştirmeye başlayacağım. Fakat evimde fotoğrafta gördünüz üzere iki tane çam var ve ben bunları ayırıp yeni aldığım fidanımla uğraşırken onları da büyütmek istiyorum. Sorum ise ben bu çamları nasıl ayırabilirim ve bonsaiye uygun olarak bakımlarını nasıl yapabilirim ?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_4498.JPG (66.7 KB, 117 views)
selester Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2015, 21:41   #504
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sayın Selester,

Aramıza hoş geldiniz. Ayırmak için geç kalmış olabilirsiniz, havalar sıcak gidiyor. Ayırmanın en kolay yolu birkaç gün su vermemek, toprak oldukça kuruyken(kökler dağılmasın diye) ortadan testere ile kesmek olabilir. Ayırsanız da ayırmasanızda bırakın gelişsinler, gövde kalınlığı 2-3 cm olduktan sonra dal seçimi yapılabilir. Dalları daha önce azaltırsanız ağacın kalınlaşması da yavaşlayacaktır.

İyi çalışmalar dilerim...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selester Mesajı Göster
Herkese merhabalar. Sitede yaptığım okumalar sonucu bonsaiye başlamanın en iyi yolunun bir fidan almak olduğunu öğrendim ve yarın bir fidan alıp bu konuda kendimi geliştirmeye başlayacağım. Fakat evimde fotoğrafta gördünüz üzere iki tane çam var ve ben bunları ayırıp yeni aldığım fidanımla uğraşırken onları da büyütmek istiyorum. Sorum ise ben bu çamları nasıl ayırabilirim ve bonsaiye uygun olarak bakımlarını nasıl yapabilirim ?

dusunenadam beğendi.
Eski 29-03-2015, 12:26   #505
Yeni Üye

selester's Avatar

Sayın Sagol,
1 senedir neredeyse hiç gelişim göstermediler sizce gübre uygulamasına geçmem gerekir mi ? Veya başka bir saksıya taşımalı mıyım ? Verdiğiniz bilgiler ve ilginiz için teşekkür ederim.

Eski 29-03-2015, 14:59   #506
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sayın Selester,

Çamlar çok yavaş büyüyor, bonsaiye başlanacak duruma getirmeniz için 3-5 sene sabırla beklemeniz gerekebilir. Tohumdan yetiştirdiğim bir Köknarım var yeterince dallandı ama 3 yıldır hala çok ince. İnce fidanken hediye edilen bir himalaya sedirim var 2 yıldır yeterince kalınlaşmadı ama 2 cm çapa ulaştığından beri bonsai olarak eğitiyorum, şekle girmeye başladı.
Ankara için Nisan ortasından itibaren ayda bir azar azar başlasanız olur, 15 ağustostan sonra gerekmez. Toprağı geçirgense 15 günde bir de verilebiliyor ama toprağını bilmiyorsanız ayda bir verin şimdilik. Havalar oldukça ısındı o nedenle başka saksıya almayı seneye şubat sonu mart başına bırakın.

İyi çalışmalar dilerim.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selester Mesajı Göster
Sayın Sagol,
1 senedir neredeyse hiç gelişim göstermediler sizce gübre uygulamasına geçmem gerekir mi ? Veya başka bir saksıya taşımalı mıyım ? Verdiğiniz bilgiler ve ilginiz için teşekkür ederim.

Eski 30-03-2015, 14:05   #507
Yeni Üye

selester's Avatar

Sayın Sagol,
Verdiğiniz bilgiler için tekrar teşekkür ederim dediklerini uygulayacağım.

Eski 30-03-2015, 17:44   #508
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-03-2015
Herkeze iyi çaloşmalar elimde bonsaiye uygun tepesiz bir ağac var daha budama yapmadım ne şekil vericeğimi bulamıyorum yardım edebilecek varsa cok sevinirim

http://imagizer.imageshack.us/v2/640...673/5xa2WZ.jpg
http://imagizer.imageshack.us/v2/640...540/Tm7MnH.jpg

Düzenleyen Sakaki : 01-04-2015 saat 14:14 Neden: Fotoğrafların doğrudan foruma yüklenmesi gerekiyor.
therman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2015, 14:24   #509
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi therman Mesajı Göster
Herkeze iyi çaloşmalar elimde bonsaiye uygun tepesiz bir ağac var daha budama yapmadım ne şekil vericeğimi bulamıyorum yardım edebilecek varsa cok sevinirim

http://imagizer.imageshack.us/v2/640...673/5xa2WZ.jpg
http://imagizer.imageshack.us/v2/640...540/Tm7MnH.jpg
Sn therman

Sedir ağacı başlangıç için çok zor bir aday, hem budaması, hem uç alması hem de diğer şekillendirme teknikleri diğer çoğu türe göre daha farklı. Hataları tolere etme yeteneği daha yüksek ve özellikle yaprak döken bir tür seçmek hem başlangıç için kolay olur hem de hevesinizin taze kalmasını sağlar.

Bu sedir ağacına gelince; bu şekilde yani çok ince ve konik olmayan küçük ibrelilerden bonsai yapmak neredeyse imkansız. İbrelilerde konik ve gelişmiş gövdeli bir bonsai elde etmek için genelde aşılama veya yamadori yöntemi tercih ediliyor (özellikle Japonya'da). Böyle ince bir fidanın gövdesini, nebarisini geliştirmek, konik hale getirmek için serbest gelişmesine ve büyümesine izin vermeniz gerekiyor ki bu durumda da ibreler/yapraklar gövde ve ana daldan uzaklaştıkça geriye dönük dallanma elde etmeniz imkansız hale geliyor. Bu türlerde usta olanlar gövde ve dallarda kurban dallar kullanarak bunu bir dereceye kadar başarıyor ama dediğim gibi bu da ustalık istiyor.

Not: İbrelilerin büyük çoğunluğu iğne olmayan noktalarda geriden dallanma/sürgünleme yapmaz. Yani eğer bir dalı budarsanız ve budadığınız noktanın gerisinde hiç iğne veya mumcuk yoksa, o dal ölür.

Başarılar diliyorum.

Eski 01-04-2015, 15:17   #510
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-03-2015
Tesekkur ederim

therman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
bonsai, bonsai eğitimi, bonsai fidan seçimi, bonsai köklendirme, bonsaiye adım atanlar, havai köklendirme, limon ağacı

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024