agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni175Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-06-2014, 15:55   #451
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-06-2014
ilk defa bonsai deniyorum taflan aldım sizce ne yapmalıy???

Defalarca bonsailer hakkındaki yazıları okudum, resimlerine baktım. Kendimi hala yeterli görmesemde bir yerden bu işe başlamak istedim ve bir taflan aldım. Taflan acemiler için sizce doğru bir seçenek mi sizce? Ağacın yapısı bonsaiye ne kadar uygun? Yaklasık bir parmak kadar gövde kalınlığı yeterli mi? Şu an ağır budama yapmamak gerekiyor sanırım ama acemi sabırsızlığı var sanırım üzerimde. Dalları ve kökü ne zaman budamalıyım? Şimdiden hepinize yardımlarınız için tesekkur ederim.

PicsArt_1402580469517.jpg
PicsArt_1402580433275.jpg
PicsArt_1402580404538.jpg

yeşilperest Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2014, 21:44   #452
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Merhaba sn yeşilperest

Aramıza ve bonsaiye hoş geldiniz.
İlk aşamalarda bu tür sabırsızlıklar normal
Taflan bonsai için oldukça uygun ve sıkça da kullanılan bir tür zaten ancak sizin fidanınız çok da uygun ve gelişmiş bir aday değil, daha doğrusu bonsai süreci gelişmiş gövdeli bir adaya nazaran çok daha uzun sürecek durumda. Fakat öte yandan, bu birazda sizin ne büyüklükte bir bonsai yapmak istediğinizle alakalı.

Eğer küçük boy bir bonsai istiyorsanız hemen şimdi üzerinde çalışmaya başlayabilirsiniz, ancak daha kalın, örneğin 2-3 parmak kalınlığında bir gövdeye sahip bir bonsai olsun istiyorsanız, yapmanız gereken ilk şey ya çok büyük bir saksıya almak ya da toprağa indirmek olacaktır.

Budama işlemleri için bahar mevsimlerinin başı en uygun zamandır ama köklere müdahale için sadece ilkbahar başını/kış sonunu beklemenizi tavsiye ederim.

Başarılar...

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2014, 23:04   #453
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-06-2014
Sakaki verdiğin bilgiler için tesekkur ederim. Ben küçük boyutlarda bir bonsai planlamıştım zaten. Ne kadar mantıklı bilmiyorum ama iyi bir gübre bulup dal budamaya başlayacağım sanırım. Dallar biraz gevrek duruyor inşallah ölmez. Ölürsede artık bir ardıç fidanı ve akcaagactan çelik alıp bu muhteşem hobinin beni sürüklenmesine kendimi bırakabilirim.

yeşilperest Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2014, 16:17   #454
Ağaç Dostu

umutdunyasi's Avatar

Giriş Tarihi: 22-06-2014
Merhaba bonsai ağaçlarına benimde merakım var o yüzden hazır bonsai kitlerinden aldım resimde görüldüğü gibi 2 tane filiz vermeye başladı yavaşta olsa büyütmek istiyorum bu aşamada yapmam gereken bir işlem var mı saksı **** toprak değişimi gibi...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg bonsai.jpg (58.5 KB, 242 views)
umutdunyasi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2014, 18:40   #455
Ağaç Dostu

meetoo's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2014
sn umutdunyasi

Tohumdan bonsai yapımı başlığı altında bilgiler ve uyarılar bulabilirsiniz ... bence bu başlığı çok iyi inceleyin ... bonsai kitleri hakkında genel düşünceler sizi de yönlendirecektir .. şansınız bol olsun ...

Sakaki ve umutdunyasi beğendi.
meetoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2014, 11:42   #456
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-06-2014
Merhaba,
Bir haftalık bonsai meraklisiyim, ve bunun ömür boyu süreceğine neredeyse eminim
Forumdaki konuları okumaya başladım çoğu bitti diyebilirim o yüzden sürekli Sorulan soruları tekrarlamayacagim ancak birkaç küçük sorum var,

1.Adana bölgesinde hangi fidanlarla başlamam uygun olur? Sanırım SAKAKI usta hemşerim o yüzden Fidanlık tavsiyesi de bekliyorum (benim aklimdakiler; ardıç ve begonvil)

2. Bu dönemde aldığım fidanları bekletmeli miyim yoksa üzerinde yapacağım ufak tefek işlemler var mıdır?

3. Budama vs için malzemeleri nerden edinebilirim?

mümtaz&dilay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2014, 11:51   #457
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mümtaz&dilay Mesajı Göster
Merhaba,
Bir haftalık bonsai meraklisiyim, ve bunun ömür boyu süreceğine neredeyse eminim
Forumdaki konuları okumaya başladım çoğu bitti diyebilirim o yüzden sürekli Sorulan soruları tekrarlamayacagim ancak birkaç küçük sorum var,

1.Adana bölgesinde hangi fidanlarla başlamam uygun olur? Sanırım SAKAKI usta hemşerim o yüzden Fidanlık tavsiyesi de bekliyorum (benim aklimdakiler; ardıç ve begonvil)

2. Bu dönemde aldığım fidanları bekletmeli miyim yoksa üzerinde yapacağım ufak tefek işlemler var mıdır?

3. Budama vs için malzemeleri nerden edinebilirim?

Merhaba sn mümtaz&dilay

Hemşeriniz olarak elimden geldiğince cevap vereyim o halde

1) Kesinlikle delice zeytin, ardıç, ficus (hemen her türü), begonvil, incir, nar gibi türlerle başlayın.

2) Bu dönemde yapılacak pek bir işlem yok. Fidanınızı aldıktan sonra ilk etapta (temel bonsai bilgilerinin yanı sıra) türe özgü bakım koşullarını, tür ihtiyaçlarını, sulama ve gübreleme rejimlerini vs. iyice öğrenmeniz çok faydalı olacaktır.

3) Ülkemizde bu konuda malzeme sıkıntısı çok büyük. Satılan bazı basit malzemeler de (örneğin makas, concave cutter, knob cutter, vs.) genel çok düşük kalitede. O yüzden ben genelde yurt dışından siparişle getirtiyorum. Tel temin etmede de sıkıntılar var. Adana'da sanayi bölgelerinde temin edebileceğiniz yerler var, ancak hazır bonsai teli olmadığından düzleştirip sararak ve kullanmadan önce de ısıtarak kullanabileceğiniz bakır teller temin edebilirsiniz.

Tekrar hoş geldiniz & başarılar

nur.erdoann beğendi.
Eski 07-07-2014, 14:32   #458
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Merhaba sn mümtaz&dilay

1) Kesinlikle delice zeytin, ardıç, ficus (hemen her türü), begonvil, incir, nar gibi türlerle başlayın.

2) Bu dönemde yapılacak pek bir işlem yok. Fidanınızı aldıktan sonra ilk etapta (temel bonsai bilgilerinin yanı sıra) türe özgü bakım koşullarını, tür ihtiyaçlarını, sulama ve gübreleme rejimlerini vs. iyice öğrenmeniz çok faydalı olacaktır.

3) Ülkemizde bu konuda malzeme sıkıntısı çok büyük. Satılan bazı basit malzemeler de (örneğin makas, concave cutter, knob cutter, vs.) genel çok düşük kalitede. O yüzden ben genelde yurt dışından siparişle getirtiyorum. Tel temin etmede de sıkıntılar var. Adana'da sanayi bölgelerinde temin edebileceğiniz yerler var, ancak hazır bonsai teli olmadığından düzleştirip sararak ve kullanmadan önce de ısıtarak kullanabileceğiniz bakır teller temin edebilirsiniz.

Çok teşekkürler peki verebileceğiniz fidanlık tavsiyeleri var mıdır?

Eski 07-07-2014, 14:42   #459
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Mümtaz bey,

Şu veya bu fidancı demem pek anlamlı olmaz. Bazen 5 fidancı geziyorsunuz güzel bir aday bulamıyorsunuz, bazen aday bulma ihtimali zayıf olduğundan hiç şans vermediğiniz ve gitmediğiniz bir fidancıda çok güzel bir adayla karşılaşabiliyorsunuz. En iyisi hepsini ara sıra ziyaret etmek ve incelemek.

Önümüzdeki hafta sonu fidancıları ben şöyle bir dolaşacağım, dilerseniz beraber bakabiliriz. Başka bir zaman ayıracak olursanız da hepsine uğrayın derim.

Eski 07-07-2014, 15:03   #460
Yeni Üye

Çok iyi olur ancak nasıl geleceğimi bilmiyorum çünkü araç kullanmıyorum söylediğiniz bir fidancida görüşebiliriz

Sakaki beğendi.
Eski 07-07-2014, 15:12   #461
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mümtaz&dilay Mesajı Göster
Çok iyi olur ancak nasıl geleceğimi bilmiyorum çünkü araç kullanmıyorum söylediğiniz bir fidancida görüşebiliriz
Özel mesajla bilgi verdim size mümtaz bey.
Kolay gelsin

Eski 14-07-2014, 10:49   #462
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-07-2014
Selam,
Bonsai konusunda çok yeniyim, birtane zelkovam kurudu kuruyacak elimde bulunan resimdeki fıstık çamını bonsai yapabilir miyim, yardım edebilirmisiniz.

AZ08mv.jpg

Düzenleyen Sakaki : 15-07-2014 saat 11:53 Neden: Fotoğrafların doğrudan foruma yüklenmesi gerekiyor
melancholyyy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2014, 11:25   #463
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Daha kalın bir gövde istemiyorsanız uygun dönemde , budama - telleme ve saksılama işlemleri ile şu çalışmaya benzeyen bir çalışma yapabilirsiniz.

tourkana / Sedir

Bunun için ilgili konuları öğrenmenizde yarar var, (TELLEME- BUDAMA- SAKSILAMA- Çamlarda iğne azaltımı-uç alımı gibi) Bu konular forum içerisinde yer almakta.

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2014, 11:58   #464
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi melancholyyy Mesajı Göster
Selam,
Bonsai konusunda çok yeniyim, birtane zelkovam kurudu kuruyacak elimde bulunan resimdeki fıstık çamını bonsai yapabilir miyim, yardım edebilirmisiniz.

Eklenti 509152
Merhaba sn melancholyy,

Ağacınız üzerinde bonsai çalışmalarına başlamadan önce gelişmesi için önünde daha birkaç yıl var en az ve bu süre içerisinde ağacınızı mümkün olduğunca büyük bir eğitim saksısında veya bahçede bakmanız en iyisi.

Bu süre zarfında ağacın kontrolsüz büyümemesi ve iğnelerin gövdeden ve ana dallardan çok uzaklaşmaması için iğnelilerde mum seçimi, mum uzaklaştırma, enerji yönlendirme, iğne kısaltma, budama tekniklerini, vs. çok iyi okumalı ve öğrenmelisiniz. İğnelilerde budama ve enerji yönlendirme, yaprak döken ağaçlardan çok daha farklıdır. Yaprak dökenlerde uyguladığınız gibi bir budama yapmanız (yani dalları gelişi güzel kesmeniz), ağacınızı veya en iyi ihtimalle budama yaptığınız dalı kaybetmeniz anlamına gelir.

Eski 02-08-2014, 10:06   #465
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-07-2014
Herkese merhabalar. Benimki bir hevesmidir yoksa ilahi bir yönlendirmemi bilmiyorum ama hiç yok yere bende bir bonsai merakı ve sevgisi başladı. Yaklaşık 1-2 haftadır işlerimden fırsat buldukça forumda yazdıklarınızdan bir şeyler kapmaya çalışıyorum. İşten eve giderken her ağacı inceler oldum.

Dün bir avm nin yeşillik alanında bir çam türü vardı araştırdım juniperus communis miş türü bir dal aldım çelikleme (böyle tabir ediliyor sanırım) yöntemi ile köklendirmeye çalışacağım. Tabi amatörce. Yönlendirirseniz sevinirim. Aldığım dalın alt kısmından kabuklarını soydum ve suyun içinde bekletiyorum toprakla birşey yapmam gerekirmi?

ve bu ağaç türünden yani juniperus communis ten bonzai yapabilirmiyim?

Dalını aldığım bitki resimdeki gibi. Resimde çalı gibi duruyor ama bir kaç tane farklı bitkinin gövdesi alttan bakıldığında 15-20 cm kadar uzundu bonzai için minimum bir gövde boyu sınırı varmı?

Sakaki beğendi.
raif_junior Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2014, 16:35   #466
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Merhaba sn raif junior,

Aramıza hoş geldiniz

Resmini yüklediğiniz tür bir ardıç (juniperus) ağacı, çam değil ve çelikle çoğaltmak için de pek uygun bir mevsimde değiliz açıkcası. Aslına bakacak olursanız bonsai yapmak için çelikle çoğaltmak pek tercih edilmeyen bir yöntem. Bunun yerine size yakın fidanlıklardan uygun gövde, şekle ve gelişmişliğe sahip ardıçlara çok rahatlıkla ve ucuz fiyatlara ulaşabilirsiniz.

Ayrıca bonzai değil de bonsai diyoruz, "bonzai" denildiğinde, son zamanlarda haberlerde sıkça karşılaştığımız uyuşturucu maddeyi çağrıştırıyor.

Başarılar diliyorum

otekcan beğendi.
Eski 22-08-2014, 15:53   #467
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-08-2014
Arkadaşlar forumu okudum fakat şunu sormak istiyorum bonsai olmuş bir ağaç örneğin ardıç ağacı bonsai formundayken de gövdesini kalınlaştırmak mümkün müdür? Yoksa findan halde gövde kalınlığı ne ise öyle mi kalır? Çünkü benim beğendiğim bonsailer özellikle çin ardıçı gövdesi kalın ve beyazlatılmış olanlar

boyieee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2014, 09:16   #468
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-08-2014
Arkadaşlar merhaba,

aşağıdaki Acer Palamut fidesi bonzai için uygun mu sizce?

bir de kesimi sizce nerden yapmalıyım?
en attaki 2 ufak dalı bırakmak istiyorum.

dippu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2014, 00:26   #469
Yeni Üye

erdem7's Avatar

Giriş Tarihi: 02-06-2013
Wink hangi tür ile başlamalıyım?

Salkım söğüt dalını köklenrmeyi ve onla bonsai yapmayı düşünüyorum. Ama elimde aday zeytin ve servi de var. Zeyin dallı, ince yapraklı ve ucu sivri ama gövdesi çok ince. Servini ni se gövdesi kalın ama eğik ve yaprakları çok büyük. Pek çok araştırma yaptım ve salkım söğütün pek de uygun olmadını biliyorum. Siz ne önerirsiniz?

Ekleme: Zeytinle işe başladım. Yakında fotoğraflarını çekip foruma atacağım...

Düzenleyen erdem7 : 12-09-2014 saat 16:59 Neden: Ekleme
erdem7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2014, 03:49   #470
Ağaçsever

modelci's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Merhaba sn mümtaz&dilay

merhabal;
bende bonzailere karşı ilgiliyim, burdan öğrenmeye çalişiyorum. geçenlerde başka bir konuda tel konusunda bişeyler yazmıştım, gördünüzmü?

http://www.agaclar.net/forum/bicim-v...tm#post1323998

Sakaki beğendi.
modelci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2014, 11:22   #471
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-11-2014
Merhabalar, sanırım bende bonsai ye ilgi duymaya başladım. Sitedeki makalelerin bir kısmını okudum ve bonsaiyle uğraşmanın ne kadar meşakatli ve sabır gerektiren bir uğraş olduğunu anladım. Hele ki bitkiler adına hiç bir şey bilmezken. Sitede bir çok değerli bilgi var, bunları okudukça sanki bir bonsai yetiştirmek için gerekli donanımı asla elde edemeyecekmişim gibi hissetmeye başladım.Bu kadar çok bilginin içinde kaybolmadan bir an önce başlamaya karar verdim.İlk olarak hazır bir bonsai almak yerine fidandan başlamayı düşünüyorum. Ve daha çok ev ortamında bakmayı düşündüğümden dolayı cins olarak da begonvil ve ficus cinslerini düşünüyorum. Bu fidanları Bursa'da nereden temin edebilirim bildiğiniz güvendiğiniz yerler varsa tavsiye eder misiniz?

bonsaibonsai Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2014, 12:12   #472
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonzaibonsai Mesajı Göster
Merhabalar, sanırım bende bonsai ye ilgi duymaya başladım. Sitedeki makalelerin bir kısmını okudum ve bonsaiyle uğraşmanın ne kadar meşakatli ve sabır gerektiren bir uğraş olduğunu anladım. Hele ki bitkiler adına hiç bir şey bilmezken.
Merhaba sn bonzaibonsai,

Aramıza hoş geldiniz

Alıntı:
Sitede bir çok değerli bilgi var, bunları okudukça sanki bir bonsai yetiştirmek için gerekli donanımı asla elde edemeyecekmişim gibi hissetmeye başladım.Bu kadar çok bilginin içinde kaybolmadan bir an önce başlamaya karar verdim.
Bu kadar çok bilgi yılların birikimi elbette, hiç gözünüzü korkutmasın ve başlamakla iyi bir karar vermişsiniz, çünkü başlamak yolun yarısı
Gerisi çorap söküğü gibi kendiliğinden gelecektir.

Alıntı:
İlk olarak hazır bir bonsai almak yerine fidandan başlamayı düşünüyorum.
Bu kararınızdan ötürü sizi tebrik ederim. Genelde hazır market bonsaileri (ben bonsai müsvettesi diyorum) alarak yanlış bir başlangıç yapıyor insanlar. Siz baştan doğru bir giriş yaptınız!

Alıntı:
Ve daha çok ev ortamında bakmayı düşündüğümden dolayı cins olarak da begonvil ve ficus cinslerini düşünüyorum. Bu fidanları Bursa'da nereden temin edebilirim bildiğiniz güvendiğiniz yerler varsa tavsiye eder misiniz?
Bursa'da nerelerde satılır bilemiyorum ancak tercih ettiğiniz türlerin yanlış olmadığını söyleyebilirim. Işığı ve hava akımını mümkün olduğunca çok almalarına özen gösterin.

Başarılar diliyorum.

Eski 11-11-2014, 12:14   #473
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi modelci Mesajı Göster
merhabal;
bende bonzailere karşı ilgiliyim, burdan öğrenmeye çalişiyorum. geçenlerde başka bir konuda tel konusunda bişeyler yazmıştım, gördünüzmü?

http://www.agaclar.net/forum/bicim-v...tm#post1323998
Merhaba sn modelci,

Bu mesajınız gözümden kaçmış kusura bakmayın!
Az sonra bakıyorum

Eski 11-11-2014, 13:45   #474
Yeni Üye

Çok teşekkür ederim, umarım bende sizler gibi başarılı olabilirim. Gelişmeleri burada paylaşacağım.

Sakaki beğendi.
Eski 11-11-2014, 14:11   #475
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Sn.bonzaibonsai.
Ficus dediğinizden dolayı küçük bir uyrıda bulunmak isterim. Ficuslar çok geniş bir aile. Bizim bildiğimiz incirin (yemiş) adıda Ficus Carica'dır. Aslında Ficusların hepsi bir incir ırkıdır ve çok arsızdırlar. Ülkemizde de Ficus Benjamin salon bitkisi olarak sık kullanılan ve hemen her çiçekçide bulabilceğiniz bir bitkidir.
Siz daha yeni başlıyorsunuz. Bu bitki size küçük sorunlar çıkaracağı şimdiden bellidir. Yeri değiştiğinde bile bazı yapraklarını dökebilen, çok yavaş gelişen bir bitkidir.
Bu nedenlerden ötürü ben size çok daha hızlı gelişen ve çabuk köklenen tropik türlerden Ficus Microcarpa ve Ficus Retusa'yı öneriyorum.

badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2014, 15:04   #476
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi badrobot Mesajı Göster
Sn.bonzaibonsai.
Ficus dediğinizden dolayı küçük bir uyrıda bulunmak isterim. Ficuslar çok geniş bir aile. Bizim bildiğimiz incirin (yemiş) adıda Ficus Carica'dır. Aslında Ficusların hepsi bir incir ırkıdır ve çok arsızdırlar. Ülkemizde de Ficus Benjamin salon bitkisi olarak sık kullanılan ve hemen her çiçekçide bulabilceğiniz bir bitkidir.
Siz daha yeni başlıyorsunuz. Bu bitki size küçük sorunlar çıkaracağı şimdiden bellidir. Yeri değiştiğinde bile bazı yapraklarını dökebilen, çok yavaş gelişen bir bitkidir.
Bu nedenlerden ötürü ben size çok daha hızlı gelişen ve çabuk köklenen tropik türlerden Ficus Microcarpa ve Ficus Retusa'yı öneriyorum.
Acaba bahsettiğiniz Ficus Microcarpa ve Ficus Retusa çiçekçilerde ve fidanlıklarda kolay bulunan türler mi. Ayrıca Begonvili de sayarsak 3-4 yıllık fidanları için fiyat tahmini yapabilir misiniz. Malum daha önce hiç fidan almadım, satıcı bunu fark edince kötü niyetli biriyse bundan faydalanabilir.

Eski 11-11-2014, 16:16   #477
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn.bonzaibonsai.
Ficus türlerinin çoğu çiçekçilerde ve seralarda bulunmaz. Çünki bu türler tropikal olduğundan kış aylarından muhakkak iç mekanlarda olmalı. Buda fidanlıklara ekstra bir işgücü ve maaliyet getirmekte.
Begonvilde bakım ortamı şartları hemeh hemen aynı olsada çiçeklerinde dolayı durum biraz farklıdır. Yani çiçeklerinden dolayı fidanlıkların ve seraların çok rağbet ettiği bir tür olabilir. Fakat sizin Bursa şartlarında da çok fazla rağbet göreceğini sanmıyorum.Begonvilin Ülkemizde en yaygın 3 çeşidi var; Çalı-Sarıcı-Cüce...Bunlar arasında Bonsai için en uygunu Cüce olanı olduğunu tecrübelerime dayanarak söylemeliyim. Bunun bir çok nedeni var. Kısa boğum aralıkları, hemen kalınlaşması, kısa dalcıklarında dahi çiçeklenmesi, hızlı büyümesi bir çok yönden sevilen özellikleri.

Eski 12-11-2014, 17:02   #478
Yeni Üye

Merhabalar bir begonvil fidanı aldım ama sanırım biraz genç. Şu anda bir müdehale etmeden yaşatmayı planlıyorum. Bu fidanın bonsai yapılacak kıvama gelmesi ne kadar sürer. Ayrıca varsa tavsiyeleriniz, çok mutlu olurum.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMAG1614.jpg (66.7 KB, 105 views)
Dosya Türü: jpg IMAG1615.jpg (63.6 KB, 103 views)
Dosya Türü: jpg IMAG1616.jpg (61.6 KB, 102 views)
Dosya Türü: jpg IMAG1617.jpg (59.9 KB, 103 views)
Dosya Türü: jpg IMAG1618.jpg (51.5 KB, 104 views)
Eski 12-11-2014, 19:06   #479
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Bu sarıcı Begonvil. Mor çiçekli türü soğuğa en dayanıklı olandır ama oda -1 derecedir. Eğer yere ekliyse ve yerini sevdiyse ve birazda kuytudaysa -5'e kadar dayanır. Bursa şartlarında kışın koruma altına almak gerekir.
Fidan çok ince, hatta çok ince. Bu tür çok boy yapmasına karşın çabuk kalınlaşmıyor. Bir kaç yıl iyi bakarsanız mini bonsai olarak değerlendirebilirsiniz.

bonsaibonsai beğendi.
Eski 14-11-2014, 13:43   #480
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2014
Galeri: 1
reguler / Mahonia (Sarı Boya Çalısı, Oregon Asması)

Bu ağacı kökten kesmişler ama tekrar çıkmış. bende alıp saksıya koymayı düşünüyorum ya da olduğu yerde biraz şekillendiririm.

Bonsai için yatkınlığı nedir acaba büyüme hızı yaprak küçültmeye yatkınlığı ... Bonsai olur mu diye sormayacağım bonsai için uygun bir tür müdür ?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 038f9f5cd299ac6856ae9d0dd692e94f.jpg (58.5 KB, 97 views)

Düzenleyen reguler : 14-11-2014 saat 21:56
reguler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
bonsai, bonsai eğitimi, bonsai fidan seçimi, bonsai köklendirme, bonsaiye adım atanlar, havai köklendirme, limon ağacı

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024