agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-08-2008, 19:42   #1
Ağaçsever

expe's Avatar

Giriş Tarihi: 18-09-2007
ACER palmatum 'Atropurpureum' bonsai'ye cevirmek

selam.benim sormak istediğim bi konu var.ben bugun fide olarak (ACER palmatum 'Atropurpureum' ) çimsi cok aradığım fidenin siparişini verdim.muhtemelen yarın elimde olur.benim sormak istediğim konu şu.ben bu fideyi bonsai ye cevirmek istiyorum.fide tüplü fidan olarak elime gececek.ben bunu beklemeden bosai ye cevirebilirmiyim.yoksa bi bekleme süresi varmıdır.aldığım kişi tüplü fide olduğu için cevirebileceğimi söyledi ama güvenemedim.bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.birde eğer cevirebilirsem kök budama ve boyunda bi kısaltma yapabilirmiyim.boyu yaklaşık 45 cm miş.

expe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2008, 21:47   #2
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Fideyi, (önce görmek gerek tabi,( bonsai olarak şekillendirmeden önce bir süre gövde ve kök gelişmesini sağlamak için büyük bir saksıda bakmak faydalı olacak. b uarada, hangi tarzı uygulayacağınıza karar verip, budama ve şekillendirmeler yapacaksınız.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2008, 00:42   #3
Ağaçsever

expe's Avatar

fide elime ulaşınca resmini siteye eklerim.birde büyük bi saksıya alınca boy olarak büyümezmi.o yüzden tepesinden kesmelimiyim

Eski 27-08-2008, 11:34   #4
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın expe

Acer palmatum Atropurpureum diğer acer türlerine oranla palomatumdan sonra daha hassas olan kırmızı yapraklı bir türdür.

Bu yüzden çok özelin bir bakıma ihtiyaç duyar.
Bu türn gövdesinde ki fidan geldiğinde daha iyi anlayaçaksınız bir aşı yarası olaçakdır.

Gövde budamalarında bu aşı yerinin altında bir budama yapılması mantıklı değildir.

Bu tür sıcak esen rüzgardan direk gün ışığında diğer acer türlerine oranla çok daha fazla etkilenir.

Ağaçı derin geniş ve bir saksıya aldığınızda ağaçboy olarak uzarken aynı zamanda gövdesinidde kalınlaştırır.

Ağaçın boyunu kısaltır iseniz alt kısımda sık dalanma olur.
Drenajı iyi bir toprak karışımıiçinde acer geliştiirn bu güçlü ve sağlılı bir kök sistemi oluşturu.
Ağaçınızın fotoğrafını bekliyoruz.
Sayıglar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2008, 16:51   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Expe iyi gunler aramiza hos geldin. Seni anliyorum belkide fotograflarini gordugun Japon akcaagaclardan hemen senin de birtane olmasini istiyorsun ve bu gun eline ulasacagini soyledigin akcaagacini bonsai yapmak istiyorsun.

Bonsai bilgi deneyim sabir isteyen bir ugrastir. Bir agaci hemen bonsaiye ceviremezsiniz. Kimi fidanlar bonsaiye uygun olsalar bile bonsai olabilmeleri icin uzerlerinde calismak yaninda, zamana da ihtiyac vardir.

Siz agacinizin daha nasil oldugunu bile gormediniz. Agaciniz elinize ulassin buraya bir fotografini ekleyin herkes dusuncelerini soyleyip size onerilerde bulunacaktir. Yukardaki mesajlarda oldugu gibi yardim etmiye calisacaktir.

Yalniz sunu soyliyeyim bonsaiye yeni basliyacak biri icin Japon akcaagaci zor bir agactir. Bonsaisanin belirtigi gibi sicaktan , gunes isinlerindan, ruzgardan hep olumsuz etkilenir. Dogru ve zamaninda budama yapmazsaniz agacinizi istediginiz gibi bir bnsai yapazsiniz. Bunlara ragmen siz yine agacinizin fotografini buraya ekleyiniz.

Akcaagacinizi simdi gubrelemeyi dusunmeyiniz. elinize ulastigi zaman belki strese girmis olacak daha sonrada yapraklarini dokup uykuya yatacak. Bilginiz olsun akcaagaciniza, baharda azotu yuksek karisimda olan bir gubre verirseniz9Iki haftada bir) yapraklari daha iyi gelisip gunes isigina daha direncli olabilir. Yapraklar olgunlasinca da gubreyi orantili bir karisimda verebilirsiniz N-K-P = 5,5,5 ve ya buna yakin bir karisim akcaagac icin uygundur(karisimi siz yapmiyacaksiniz alacaginiz gubre veya besin N-K-P yi iceren bir karisimdir) Bir de aklinizda olsun sagligi iyi olmiyan , uykuya yatan , yeni kok budamasi yaptiginiz agaciniza, gubre vermeyiniz. Gubre vermeden once ve gubre verdikten sonra agacinizi sulayiniz. Unutmayin,gubre paketi uzerinde onerilenden, daha az gubre vermek, onerilenden fazla gubre vermekten iyidir.

Kolay gelsin.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2008, 18:13   #6
Ağaçsever

expe's Avatar

arkadaşlarım verdiğiniz tüm bilgiler için teşekkür derim.ama ben başınızı daha cok ağrıtacağım.elime ulaşır ulaşmaz resmini cekip buraya koyacağım.bonzai konusunda 3 senelik bi teçrüben var .ama bu ağaç baya narin olduğunu düşündüğüm için yardımsız olmıyacağını düşündüm.

Eski 28-08-2008, 15:15   #7
Ağaç Dostu

Expe 3 yillik bir bonsai tecrubesi Turkiye sartlarinda oldukca uzun bir zaman.
Bu sure icerisinde yaptiginiz calismalari ve deneyimleri burada paylasirsaniz, bircok uyemiz icin ogretici olacagini dusunuyorum.

Eski 28-08-2008, 15:28   #8
Ağaçsever

expe's Avatar

yaptığın çalişmalar yok diye bilirim genelde hep hazır bonsailer üzererinde çalışmalarım oldu acıkcası.bundan sonra hazır bosai yerine kendim fide alıp calişmalara başlıyacağım.ama her türlü bilgi ve düşüncelerimi sizinle paşlaşmaktan mennuniyet duyarım

Eski 28-08-2008, 15:31   #9
Ağaçsever

expe's Avatar

birde sizin bi yazınızda havai köklendirme diye bi konu gördüm.bunuda denemeyi düşünüyorum.yaptığım araştırmalarda baya bi bilgiye sahip oldum .yanlız sizden bişey hakkında bilgi almak istiyorum.multi crop, take root ve plant cutting powder adlı ilaçlardan internetten aradım ama bi sonuç elde edemedim.nerden bulabileceğim hakkında bilgi verirseniz sevinirim.bu arada fidem cumartesi elimde olucakmış.resmini ekliyeceğim.

Eski 28-08-2008, 15:57   #10
Ağaç Dostu

Koklendirme tozu icin buraya bakabilirsiniz.
http://www.agaclar.net/forum/showthr...t=3605&page=14

Eski 30-08-2008, 12:58   #11
Ağaçsever

expe's Avatar

ali bey.elimde perlit bulunuyo fide bugun elimde olucak.aldığım kişinin söylediğine gere toprağı torfmuş.ben kendi toprağı ile perlit ve bahçe toprağı kariştırarak büyük bi saksıya alsam sizce nasıl olur

Eski 30-08-2008, 14:54   #12
Ağaç Dostu

Once fidan eline ulassin, sonra fidanin fotografini gorelim ve hep birlikte ne yapman gerektigine karar veririz.

Eski 02-09-2008, 12:01   #13
Ağaçsever

expe's Avatar

fide fotorafları

Selam ali bey ve bonsaisan .fidem ança bugun elime geçti ve hemen fotoraflarını cektim.şimdi sizden fidenin durumu .buna neler yapmam gerektiğini ne tür gübre ve toprak eklemem gerektiği konusunda yardımlarınızı bekliyorum.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg DSC00292.jpg (39.2 KB, 453 views)
Dosya Türü: jpg DSC00293.jpg (17.7 KB, 422 views)
Dosya Türü: jpg DSC00294.jpg (29.5 KB, 408 views)
Dosya Türü: jpg DSC00295.jpg (25.4 KB, 406 views)
Dosya Türü: jpg DSC00296.JPG (44.2 KB, 406 views)

Düzenleyen Ali H. ALI : 02-09-2008 saat 12:39
Eski 02-09-2008, 12:05   #14
Ağaçsever

expe's Avatar

yaprakları sanki yanmış gibi geldi bana

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg DSC00297.JPG (47.9 KB, 407 views)
Eski 02-09-2008, 13:47   #15
Ağaç Dostu

Iyi gunler Expe, sonunda akcaagacin eline ulasti. Agacin hakkinda yazacaklarim bonsaiye olan ilgini olumsuz etkilememeli. Yazacaklarimi iyi bonsailer yapabilmek icin bir uyari olarak algilamanizi dilerim.

Su an akcaagaciniz bir bonsai olabilecek durumda degildir.
Govdenin topraktan yukseldigi yerde eger kurumus yaprak degilse cirkin bir yara ve ya asi yeri gorunuyor o goruntuyu ordan yara uzerinden govdeyi tekrar koklendirip kaldirabilirsiniz. Bu sorunu cozdukten sonra agacin govdesinin catallandigi yerden, en altaki bogumlarin hemen uzerinden yapilacak derin bir budama ile agacin boyu kisaltilip yeni surgunlerle bir forum yakalanabilir. Agacin ust tarafindan hic bir budama yapmadan en az 2 yil, yara uzerinde yapacaginiz koklendirmede, yeni koklerin gelismesini beklemelisiniz.
2 yil da yeni surgunleri istediginiz gibi sekillendirirseniz agacinizi belki 5 yil sonra bonsai saksisina alabilirsiniz.(daha once de alabilirsiniz de bonsai saksisinda gelismesi oldukca yavasliyacaktir.)

Bu durumda, ben olsam agacin saksida ve ya yerde iyice gelismesini saglar. Ust tarafdaki dallardan bonsaiye uygun olanlar uzerinde havai koklendirme yapip elde edecegim fidanlardan da bonsailer yapmiya calisirdim.

Akcaagacin yapraklari ordaki sicaklara gore iyi duruyor. Yapraklar icin birsey yapmana gerek yok. Agacini dogrudan gunes isigi gormiyen bir yere al. sonbaharda zaten yapraklarini dokecek. Baharda yeni yapraklar cikarken onun dogrudan gunes isigi gormiyecegi bir yerde olmasina dikkat ediniz.

Bonsai yapmak icin fidan secerken, yapmak istediginiz tarza uygun bir govdesi ve govdenin alt taraflarindan cikan bircok dalin olmasina dikkat ederseniz, yapmak istediginiz bonsailere daha cabuk ulasirsiniz.
Kolay gelsin.

Düzenleyen Ali H. ALI : 02-09-2008 saat 14:18
Eski 02-09-2008, 13:54   #16
Ağaçsever

expe's Avatar

peki şu anda saksısını değiştiriyimmi.ve değiştireceksem elimde perlit bulunuyo.aldığım kişinin söylediğine gere toprağı torfmuş.ben kendi toprağı ile perlit ve bahçe toprağı kariştırarak büyük bi saksıya alsam sizce nasıl olur.

Eski 02-09-2008, 14:41   #17
Ağaç Dostu

Akcaagacin icerisinde dikili oldugu saksi oldukca buyuk gorunuyor. agaci su an daha buyuk bir saksiya aktarmaniz gerekmiyor.

Havalarin biraz daha serinlemesini bekleyip, agacinizin kokleri uzerindeki topragi dokmeden, onu saksidan cikarip, belirtiginiz toprak karisimini kullanip onu tekrar ayni saksiya dikebilirsiniz(Bulursaniz toprak karisimina %10 kadar kalin dere kumu ekleyiniz, suyun topraktan suzulmesini kolaylastiracaktir.)

Eski 02-09-2008, 14:56   #18
Ağaçsever

expe's Avatar

peki şu anda havai köklendirme yapabilirmiyim.her şeyi tek tek soruyorum ve bi defterim var ona not ediyorum kusura bakmayın

Eski 02-09-2008, 15:25   #19
Ağaç Dostu

Havai koklendirme icin bahari beklemelisiniz. Kisa bir sure sonra agaclar uykuya yatacagi icin su an yapacaginiz havai koklendirme basarisiz olacaktir.

Heyecanininzi anliyorum, en iyisi siz bir fidanciya gidip, bonsaiye uygun bir fidan seciniz ama unutmayiniz ki sihirli deynek degmis gibi birden bonsai yapazsiniz zamana ve deneyime ihtiyaciniz var.

Eski 02-09-2008, 15:30   #20
Ağaçsever

expe's Avatar

ilginiz için şimdiden teşekkürler ama kurtuldum sanmayaın benden

Eski 02-09-2008, 15:47   #21
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın expe Ali hoca gerekli her türlü şeyi söylemiş.
Fazla ekliyeçek bir şey yok.
Sadece bir kaç püf nokta belirteyim.
Acer budamsı ile ilgili.
Elinzde ki fidan anaç bir acer palmatum üzerine aşılanmış Atropurpureum bu sayde kızıl bordo bir yapısı var.Bu yüzden budam yaparken aşının bulunduğu yerin altında bir budama yapmayın.

Acerler kanayan ağaçlar sınıfına girer.Bu yüzden şubat mart ayı dışında budama yapmayın çünkü gelişme dönemi evresinde olan bir acerde budama yaptığınız da buradan ağaç çok fazla su kaybeder ve geriye doğru kuruma başlar.

BU yüzden japon ustalar bu sorun kurutulmak için ağaçlarında havi köklendirme işlemini kasım ayında uygularlar.Nisan ayında ise kahve rengi renge ulaşmış yani haviköklendirmeden sonra 6 ay gib bi zaman içinde bu yeni köklenen dalı alıp dikmiş olurlar.

HIzlı köklendirme için köklendirme hormonu şartdır.
Birde havai köklendirme de tecrübe ve koşuların etkisi çok büüykdür.

Bir diğer konunuz hümik asit yerinde organik gübre ......Bu br bitki gelişim düzenleyici bir sıvı hümik asit değil.

Hümik asit toprağı dengeleyen bir sistem bozulmuş **** kötü nitelikde ki toprağı aist bazında dengeler ve organik yaşama teşvik eder.

Saygılar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2008, 21:37   #22
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2005
Expe bitkilerle ilgili bilgi seviyenizin ne olduğunu bilmediğim için bir hatırlatma yapmak istedim.Acerler dış mekan ağaçlarıdır.İçeride tutmayın.Aynı zamanda kışın don olabilecek zamanlarda korumanız gerek.Dona karşı hassastır.

cemboa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2008, 21:19   #23
Ağaçsever

expe's Avatar

arkadaşım bilgim vardı.ama yinede sağolun .bu bolumü okuyan arkadaşlarımıza bilgi amaçlı olur.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024