agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Yaşantımızda ve Sanatta Bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/yasantimizda-ve-sanatta-bitkiler/)
-   -   Ahşap yakma ve oyma çalışmalarım. (http://www.agaclar.net/forum/yasantimizda-ve-sanatta-bitkiler/26124.htm)

k_donmez 27-01-2012 05:19

Ahşap yakma ve oyma çalışmalarım.

2 Eklenti(ler)
2 yıldır kışla birlikte eve kapandığımda zaman geçirmek ve meşgul olabilmek için yürüttüğüm ahşap yakma ve oyma çalışmalarımı bir blogda paylaştım. İlk çalışmamdan bu yana gelişmeleri anlattım. Yenileri de gelecek. Sitemizle olan ilgileri bakımından iki çalışmamı buradan beğeninize sunuyorum.

Blogum: Ahsap oyma yakma denemeleri

Çalışmalarımdan ilki bahçelerimizin bir güzelliği olan glayöl, diğeri ise kağıt üzerine yakma yaptığım çiftçi deseni.

mandalinci 27-01-2012 07:05

İnanın çok beğendim. Kışın vakit geçirmek için çok güzel bir uğraş, ama siz bir hayli ustalaşmışsınız.

Bloğunuzu da inceledim. Emeğinize sağlık.

mrduran 27-01-2012 11:37

Sayın K dönmez;

Çok çok güzel, şahane uygulamalar. Bloğunuzdakiler de öyle efendim.

Bizlerin gözlerinin ferine fer katan yeni çalışmalarınızdan yoksun bırakmayın lütfen.

Kolay gelsin, sağlıkla yaşayın inşallah.

Saygılarımla lütfen.

nurcanaybay 27-01-2012 11:38

Ben de çok beğendim :)
Elinize sağlık.

k_donmez 27-01-2012 12:20

5 Eklenti(ler)
Sayın Mandalinci, Mrduran, Nurcanaybay,

İlginize teşekkür ederim. Sitemizin alanından ayrılmadan birkaç çalışma daha. Ağaçlar ve bitkilerden çıkan güzellikler.

üzüm 27-01-2012 13:21

Sayın k_donmez,

Çalışmalarınız çok güzel; ellerinize sağlık. Kağıt üzerindeki çalışma ne kadar usta olduğunuzu gösteriyor.

Octavio Ocampo ile tanıştırdığınız için de teşekkür ederim.

k_donmez 27-01-2012 16:27

Sayın Üzüm,
İlginize teşekkürler. Octavio Ocampo'nun çok güzel desen ve çizimleri var. Ayrıca ilgiliyseniz, illusion kelimesi ile görsel aratırsanız çok zengin bir alan olduğunu göreceksiniz.

Tura 28-01-2012 08:37

Sayın k_donmez.
Sayfanız çok güzel olmuş.
Bloğunuzu daha önceden görmüştüm. Buraya da taşımış olmanıza sevindim.
Çok güzel şeyler yapıyorsunuz. Özellikle Octavio Ustanın illuzion resimleri sizin yakma tekniğinizle daha bir başka olmuş. Ellerinize sağlık.
Bizim için görsel bir şölendi.
Saygılar.

k_donmez 28-01-2012 11:33

Sayın Tura,
İlginize teşekkür ederim. Beğenmenize sevindim. Bugün bitirdiğim bir yakma çalışması var. Öğleden sonra bloga ekleyeceğim. Arada ziyaret ederseniz sevinirim. Saygılar.

COYOTE 28-01-2012 20:11

Calismalariniz gercekten cok guzel, ellerinize saglik.

k_donmez 29-01-2012 01:02

Sayın COYOTE,
İlginize teşekkürler. Sağ olun, var olun.

nevsune 29-01-2012 11:47

Sn k_donmez ahşap oyma çalışmalarınız gerçekten çok güzel olmuş. Özellikle 5. mesajınızdaki son 2'sinden çok etkilendim. Orada da sürprizler var:)

Blogunuzdaki çığlık oldukça zor bir çalışma olmuştur ama ortaya harika bir sonuç çıkartmışsınız. Ben de herkes gibi Octavio Ocampo desenlerini çok beğendim. Bu tür gizlenmiş objeler beni hep şaşırtmıştır. Nasıl oluyor da böyle şeyleri yaratabiliyorlar:) Gizlisi, alenisi desenler çok güzel. Siz de epey bir emek vermişsiniz ellerinizden çıkan çok daha anlamlı olmuş. Breaking bad çalışmanıza çok güldüm. Walter ve Jesse yanımızda gibi olmuşlar, ellerinize sağlık.

Küçüklüğümde dayılarım ahşap yakma yaparlardı, ben de başlarında büyülenmiş gibi onları izlerdim. Ahşaptan çıkan kokuya da bayılırdım. Çok zor, zahmetli iştir ve ince ince ayrıntılarla uğraşmak öyle her baba yiğidin de harcı değildir. Bir de gerçekten sanata bulaşmışlık ister. Sizin çalışmalarınızda nasıl bir emek var çok iyi anlayabiliyorum ve sizi yürekten kutluyorum.

k_donmez 29-01-2012 13:08

Sayın Nevsune,
İlginize ve candan değerlendirmelerinize çok teşekkür ederim. Benim hobi amaçlı çalışmalarım özellikle kış mevsiminde evde yapılabilecek güzel faaliyetler. Özellikle yakma resim alanında Dünya çapında yerli ve yabancı ustalar var.

Selahattin Ölçeroğlu yurt dışındaki müzelerde eserleri bulunan büyük ustalarımızdan. Osmanlı dönemi gravürlerini yakma tablolara dönüştürmüş.

Selahattin LEROLU, Yakma Resim (Pyrogravure) Sanatnn Bir Ustas ,
Dino Muradian ise dünyada kabul görmüş büyük bir üstat.

Dino Muradian - Fine Art

Zamanınız olduğunda incelemenizi öneririm. Saygılar.

orpheus 12-02-2012 20:26

abi süper resimler.. elerinize sağlık.. ben de bi makina aldım başlıyorum yapmaya. umarım başarabilirim.. tavsiyelerinizi bekliyorum.

k_donmez 12-02-2012 21:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi orpheus (Mesaj 910983)
abi süper resimler.. elerinize sağlık.. ben de bi makina aldım başlıyorum yapmaya. umarım başarabilirim.. tavsiyelerinizi bekliyorum.

Detaylı bilgiler ve paylaşımlar arıyorsanız bu siteyi incelemenizi önerim. O forumda da aynı isimle üyeyim. Çok şey öğrenebilirsiniz.;)

Hobi Tutkunları Forumu

orpheus 17-03-2012 17:16

sayın k_donmez ben de bu işe çok hevesliyim. 35 yaşındayım geçirdiğim rahatsızlık odeniyle ayakta uzun süre kalamıyorum bu da mesleğimi yapamama sebep oluyor yani vaktim bol. Gerekli aletleri aldım fakat bunlara bakır uç yaptırmam gerekiyormuş meslek lisesinde bir öğretmen arkadaşım yardım edecek yapımında yalnız uçlar nasıl olacak özellikle gölgeleme ucu nasıl birşey bilemiyorum. Bana yardımcı olabilir misiniz size minnettar kalırım. Msn plutos07@hotmail.com isteseniz burdan da mail atabilirsiniz. Teşekkürler.

k_donmez 17-03-2012 17:44

Sayın Orpheus,
Öncelikle geçmiş olsun diyorum.

Yakma için ısı ayarlı makineler daha iyi sonuç veriyor. Eğer böyle bir makineniz varsa farklı uçlar kullanıp, değişik yakma stilleri uygulayabilirsiniz. Uçlar için kullanılan teller krom nikel tellerdir. Makinelerle beraber verilen uçlar 1 mm kalınlıklı telden yapılmıştır. Güzel ve çabuk ısınırlar, ancak ahşaba bastırdığınızda eğilmeye de başlarlar. Ben 1.2 ve 1.4 mm krom nikel tel temin ederek uçları kendim yaptım. Aşağıdaki linki incelerseniz uçları görebilirsiniz.

Sue Walters Pyrography

Ayrıca benim blogumda kullandığım makine ve uçları görebilirsiniz.

Ahsap oyma yakma denemeleri: Yeni makine ve uçlar

Uçlar için bakır tel kullanırsanız yeteri kadar ısınmaz ve yakma yapamazsınız.

Kolay gelsin.

orpheus 22-03-2012 08:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi k_donmez (Mesaj 927009)
Sayın Orpheus,
Öncelikle geçmiş olsun diyorum.

Yakma için ısı ayarlı makineler daha iyi sonuç veriyor. Eğer böyle bir makineniz varsa farklı uçlar kullanıp, değişik yakma stilleri uygulayabilirsiniz. Uçlar için kullanılan teller krom nikel tellerdir. Makinelerle beraber verilen uçlar 1 mm kalınlıklı telden yapılmıştır. Güzel ve çabuk ısınırlar, ancak ahşaba bastırdığınızda eğilmeye de başlarlar. Ben 1.2 ve 1.4 mm krom nikel tel temin ederek uçları kendim yaptım. Aşağıdaki linki incelerseniz uçları görebilirsiniz.

Sue Walters Pyrography

Ayrıca benim blogumda kullandığım makine ve uçları görebilirsiniz.

Ahsap oyma yakma denemeleri: Yeni makine ve uçlar

Uçlar için bakır tel kullanırsanız yeteri kadar ısınmaz ve yakma yapamazsınız.

Kolay gelsin.

çok teşekkür ederim. Inanılmaz yardım sever bir insansınız. Sizin gibi insanlar pek kalmadı.:-(

k_donmez 22-04-2013 21:20

2 Eklenti(ler)
Uzun süredir yeni bir çalışma eklemedim. Başlığa ve bloguma yapılan ziyaretlerden memnunum. İlgi gösteren herkese teşekkür ederim. Son yaptığım iki çalışma. Birisi bahçemden bir glayöl çiçeği. Ahşap yakma olarak çalıştım. Huş kontraplak. 30 x 18 cm

Eklenti 393951

Diğeri ise ağaçlar arasından çıkan bir görüntü. Kavak kontraplak. 60 x 30 cm. Umarım beğenirsiniz. :p

Eklenti 393952

farmer59 28-05-2014 12:13

merhaba çalışmalarınız çok güzel bende yapmak istiyorum bana yardımcı olurmusunuz birde kullandığınız nasıl bir ağaç ?

farmer59 28-05-2014 12:14

merhaba çok güzel çalışmalar bende yapmak istiyrorum bügün bir makine siparişi verdim acaba uygun mu bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim

k_donmez 28-05-2014 14:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi farmer59 (Mesaj 1289111)
merhaba çalışmalarınız çok güzel bende yapmak istiyorum bana yardımcı olurmusunuz birde kullandığınız nasıl bir ağaç ?

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi farmer59 (Mesaj 1289112)
merhaba çok güzel çalışmalar bende yapmak istiyrorum bügün bir makine siparişi verdim acaba uygun mu bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim

Beğeni için teşekkür ederim Sayın farmer59.
Yardımcı olmak isterim. Ne yapacağınızı söylerseniz, ona göre bildiklerimi aktarırım. Ayrıca bu konularda daha fazla bilgi bulabileceğiniz bir forumumuz var. Fırsat bulursanız uğrayın. ;)

Hobi Tutkunları Forumu

elve 28-05-2014 21:35

ellerinize sağlık güzel olmuş eerleriniz ,bende yakıyorum çok zevlidir...

k_donmez 29-12-2016 18:28

5 Eklenti(ler)
Uzun süredir foruma girememiştim. Yeni çalışmalarım oldu. Ekleyeyim. Belki bir fikir verir.

Çalışmalarımı blogumda da anlatıyorum. Meraklılar uğrayabilir.

Ahsap oyma yakma denemeleri

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024