agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Yaşantımızda ve Sanatta Bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/yasantimizda-ve-sanatta-bitkiler/)
-   -   Kurutulmuş Çiçek ve Bitkilerden Tablolar (http://www.agaclar.net/forum/yasantimizda-ve-sanatta-bitkiler/17707.htm)

Barçman 15-10-2009 10:58

Kurutulmuş Çiçek ve Bitkilerden Tablolar

5 Eklenti(ler)
Sizlerle kuruttuğum çiçek, sap, yaprak , tohum, böcek ve kelebeklerle yaptığım tablolarımı paylaşmak istiyorum Belki aranızda denemek isteyenler olabilir Çok zevkli bir uğraş Ama çiçekleri kurutma aşaması biraz zaman alıyor sabırlı olmak gerekiyor

Barçman 15-10-2009 11:01

3 Eklenti(ler)
Tabloların devamı

Barçman 15-10-2009 11:10

1 Eklenti(ler)
budahakiki sazlarla kova yapıp çalıştığım bir bitki tablom

eticin 15-10-2009 15:51

gerçekten nefis bir iş çıkarmışsınız. bende bir ara denemiştim ama bu kadar başarılı değildi :) zamanla da çiçeklerin rengi soldu. görünce şimdi tekrar heveslendim. yapıştırma, ve renk koruma konusunda biraz bilgi verebilirmisiniz.

Barçman 15-10-2009 16:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi eticin (Mesaj 512007)
gerçekten nefis bir iş çıkarmışsınız. bende bir ara denemiştim ama bu kadar başarılı değildi :) zamanla da çiçeklerin rengi soldu. görünce şimdi tekrar heveslendim. yapıştırma, ve renk koruma konusunda biraz bilgi verebilirmisiniz.

Teşekkürler bitki tablolarındaki bitkileri uhu ile yapıştırıyorum
Bitkilerin kurudukları hallerini muhafaza etmeleri içinse üstlerine biraz uzaktan
hafif hafif ve kurudukça azar azar saç spreyi sıkıyorum
Ama en önemlisi bitki tablonuzu direkt güneş almayan bir duvara asmanız
benim tablolarım üçüncü yıllarını doldurdular ve renklerinde herhangi bir bozulma yok

4.tekilkişi 15-10-2009 21:38

Çok güzeller. Hayran oldum gerçekten. Ellerinize sağlık. Peki merak ettim, kuruduklarında yapıştırırken ya da herhangi bir işlem yapacağınız zaman formları nasıl öyle kalabiliyor, dökülmelerini nasıl engelliyorsunuz?

sevim.K 16-10-2009 01:59

Emeklerinize sağlık çok güzel çalışmalar. Çiçekleri, yaprakları renkleri bozulmadan nasıl kurutuyorsunuz.

Barçman 16-10-2009 07:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi 4.tekilkişi (Mesaj 512159)
Çok güzeller. Hayran oldum gerçekten. Ellerinize sağlık. Peki merak ettim, kuruduklarında yapıştırırken ya da herhangi bir işlem yapacağınız zaman formları nasıl öyle kalabiliyor, dökülmelerini nasıl engelliyorsunuz?

Beğenileriniz için teşekkürler Zaten kuruduklarında eski yumuşuklıklarını belli bir ölçüde kaybediyorlar Özel kağıtlara yapıştırdıktan sonra çerçeveye verene kadar ,ara ara saç sipreyi sıkıyorum Bu onların dökülmelerini önlüyor

Barçman 16-10-2009 07:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sevim.K (Mesaj 512295)
Emeklerinize sağlık çok güzel çalışmalar. Çiçekleri, yaprakları renkleri bozulmadan nasıl kurutuyorsunuz.

Sevim hanım ince çiçekleri kitap arasında daha etli olanları Gazete kağıdı arasında halı altında kurutuyorum Zaten büyük oranda renkleri değişiyor
ama bazı türler çok güzel kuruyorlar Mesela hatmiler kurumaya çok müsaitler
hercai menekşelerde öyle Gülleri kurutmak zor oluyor

nkoksal 17-10-2009 22:00

Çiçekleri tuz içinde de kurutabilirsiniz. Küçük bir kaba tuz koyun üzerine kurutacağınız çiçeği yerleştirin, üzerini tamamen tuz ile kapatın, kabıda bir kenara kaldırın. Yaklaşık bir hafta sonra kontrol edip bakın büyük bir ihtimalle kurumuş olacaktır. Kurumadıysa biraz daha bekletin. Bu yöntemle renkler daha güzel oluyor ve gül gibi daha hacimli bitkiler bozulmadan kuruyor. Ayrıca bu iş için hobi malzemeleri satan yerlerde çiçek kurutma tozları da satılıyor. Ben ikisini de kullanıyorum aralarında pek fark yok tuz da aynı şekilde iş görüyor.

Barçman 19-10-2009 14:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nkoksal (Mesaj 513211)
Çiçekleri tuz içinde de kurutabilirsiniz. Küçük bir kaba tuz koyun üzerine kurutacağınız çiçeği yerleştirin, üzerini tamamen tuz ile kapatın, kabıda bir kenara kaldırın. Yaklaşık bir hafta sonra kontrol edip bakın büyük bir ihtimalle kurumuş olacaktır. Kurumadıysa biraz daha bekletin. Bu yöntemle renkler daha güzel oluyor ve gül gibi daha hacimli bitkiler bozulmadan kuruyor. Ayrıca bu iş için hobi malzemeleri satan yerlerde çiçek kurutma tozları da satılıyor. Ben ikisini de kullanıyorum aralarında pek fark yok tuz da aynı şekilde iş görüyor.

Çok teşekkürler tuz içinde çiçek kurutma benim için altın değerinde bir bilgi oldu

eticin 19-10-2009 15:11

bilgiler için teşekkürler arkadaşlar, yeni denemelere başlayabilirim.. sayın barçman tablolarda ki arı, kelebek vs. lerin ölmüş hallerini nereden buluyosunuz.

yel 19-10-2009 15:13

Harika eserler bunlar.Kağıt üzerinemi tualemi yani neyin üzrine çalıştınız:)bende yağlı boya tablolar yapıyorum ilgiliyim bu tür çalışmalara...Sizi yormuş olmazsam eğer yapım aşamlarını anlatabilirmisniz..?

Barçman 19-10-2009 15:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi eticin (Mesaj 513987)
bilgiler için teşekkürler arkadaşlar, yeni denemelere başlayabilirim.. sayın barçman tablolarda ki arı, kelebek vs. lerin ölmüş hallerini nereden buluyosunuz.

Benim çiçek ve ağaçlarla dolu bir bahçem var dolayısıyla ölüleri bulmam zor olmuyor

Barçman 19-10-2009 15:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yel (Mesaj 513988)
Harika eserler bunlar.Kağıt üzerinemi tualemi yani neyin üzrine çalıştınız:)bende yağlı boya tablolar yapıyorum ilgiliyim bu tür çalışmalara...Sizi yormuş olmazsam eğer yapım aşamlarını anlatabilirmisniz..?

Bildiğimiz kağıtların kalınları üzerine çalışıyorum
Yapım aşamaları önce tabiattan çiçek , yaprak, sap,tohum, kelebek ,arı, çekirge vs gibi malzemeleri bulup kurutmakla başlıyor En sıkıcı aşama bunların kurumalarını beklemek
Gerisi tamamiyle sizin hayal gücünüze kalmış
Bitkilerinizi yerleştirmek istediğiniz kapları kalın folyoyla yapabilirsiniz ya da sazları ortadan ikiye ayırıp onlardan kova yapabilirsiniz Bir keresinde bir ağaç kabuğuyla çalışmıştım çok şık olmuştu

Daha sonraki aşama Bitki vs yi kağıdın üzerine yapıştırıp
Çerçeveciye götürmek
Paspartuya ve çerçeve kenarına karar verip mat ya da parlak camla çerçeveletmek
Son aşama direkt güneş ışığı almayan duvarlarınız asmak

eticin 19-10-2009 16:15

ailem bahçeli bir yerde yaşıyor ve hafta sonları gidiyorum.. çiçekleri de oradan topluyorum ama hiç kelebek ölüsü bulmadım. daha iyi bakınmalıyım demek ki..

Barçman 19-10-2009 17:32

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi eticin (Mesaj 514012)
ailem bahçeli bir yerde yaşıyor ve hafta sonları gidiyorum.. çiçekleri de oradan topluyorum ama hiç kelebek ölüsü bulmadım. daha iyi bakınmalıyım demek ki..

Dişi kelebeklerin ömrü çok kısadır genellikle bizim kaya bahçemizdeki çiçeklere gelirler çiçek diplerinde bulabilirsiniz Arılarıda ağaçları ilaçladığımızda buluyoruz
Sedir ağacımız var ballı bastra hastalığı oldumu ilaçlıyoruz o zaman çok ölü arı ve çekirge buluyorum

lastmohikan 19-10-2009 17:48

gerçekten güzel olmuş ellerinize sağlık

Barçman 19-10-2009 17:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi lastmohikan (Mesaj 514040)
gerçekten güzel olmuş ellerinize sağlık

Teşekkür ederim

nkoksal 19-10-2009 18:04

Sn.Barçman bilginin işinize yaradığına sevindim. Tuz nemi aldığı için çok güzel kurutuyor. O harika eserlerinize azıcık katkım olduysa çok mutlu olurum. Yaptığınız herşey çok güzel ellerinize sağlık.

samarra 19-10-2009 18:52

çok şık duruyorlr özendim doğrusu bende denemek isterim tamda çiçeklerin solma zamanı kurumuş çiçek bulmakda zorlanmam sanırım deneyeceğim bende ellerinize sağlık sizinkiler çok hoş duruyor

yel 20-10-2009 12:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Barçman (Mesaj 514002)
Bildiğimiz kağıtların kalınları üzerine çalışıyorum
Yapım aşamaları önce tabiattan çiçek , yaprak, sap,tohum, kelebek ,arı, çekirge vs gibi malzemeleri bulup kurutmakla başlıyor En sıkıcı aşama bunların kurumalarını beklemek
Gerisi tamamiyle sizin hayal gücünüze kalmış
Bitkilerinizi yerleştirmek istediğiniz kapları kalın folyoyla yapabilirsiniz **** sazları ortadan ikiye ayırıp onlardan kova yapabilirsiniz Bir keresinde bir ağaç kabuğuyla çalışmıştım çok şık olmuştu

Daha sonraki aşama Bitki vs yi kağıdın üzerine yapıştırıp
Çerçeveciye götürmek
Paspartuya ve çerçeve kenarına karar verip mat **** parlak camla çerçeveletmek
Son aşama direkt güneş ışığı almayan duvarlarınız asmak

Çok ama çok teşekkür ediyorum...

alice 21-10-2009 00:43

Sn.Barçman, tablolarınız çok güzel olmuş.
Merak ettiğim şu,
bu tablolar ne kadar zaman bozulmadan kalabiliyorlar?

Barçman 21-10-2009 07:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi alicee (Mesaj 514693)
Sn.Barçman, tablolarınız çok güzel olmuş.
Merak ettiğim şu,
bu tablolar ne kadar zaman bozulmadan kalabiliyorlar?

alice bu tabloların içinde 3 yıllık 5 yıllıklarda var eğer güneş görmeyen bir duvara asarsanız zarar görmüyorlar

alice 21-10-2009 20:38

Teşekkürler Sn.Barçman.
Yıllarca bozulmadan kalabilecek bir dekorasyon ürünü ortaya çıkıyorsa, hobi edinmeye değer.

KARADENİZ37 03-11-2009 12:58

Sayın Barçman hayranlık ve hayretle inceledim tablolarınızı emeğinize ve hayallerinize sağlık.Ne yalan söyliyim ben yeteneksizin biriyimdir ama bana bile heves verdiniz.Başarılar dilerim.

Barçman 03-11-2009 13:05

Çok teşekkür ederim Sayın KARADENİZ37
Estafurlah yeteneksiz olduğunuzu düşünmeyin
İş bir işe adım atmakta gerisi gelir Bende size başarılar dilerim Hemde tüm kalbimle
Belki birgün sizde kuru çiçek tablolarınızı bizimle paylaşırsınız

berrinb 02-12-2012 00:53

Harikalar yaratmışsınız..Tebrikler....Ellerinize sağlık....Devamını bekliyoruz..:))

farpali 02-12-2012 01:11

Çok beğendim,ellerinize sağlık.

resul22 02-12-2012 09:11

Çok güzeller gerçekten. Fakat bir şeyi merak ettim. Kelebeklerde mi kurutulmuş acaba?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024