agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Yaşantımızda ve Sanatta Bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/yasantimizda-ve-sanatta-bitkiler/)
-   -   Su ve süs kabağı kurutma, boyama ve diğer kullanım alanları (http://www.agaclar.net/forum/yasantimizda-ve-sanatta-bitkiler/16956.htm)

nesne 24-04-2010 18:42

ne güzel şeyler üretmişsiniz öyle.ellerinize sağlık

tatenkof 28-04-2010 11:58

Meyve Tabağı

Sayın Sakagun bende uzun süredir su kabakları ile ilgileniyorum ve edindiğim bilgiler ışığında sizi uyarma ihtiyacı hissettim "su kabağını tabak olarak kullanacaksanız çok dikkatli olmanız gerekiyor; çeşitli yağlarla kabağın iç yüzünü kaplamanız gerekli sebebi ise kabak kuruma evresindeyken çeşitli küf ve mantarlar oluşturuyor ve bunlar iç tabakalarda yerleşiyorlar. İçerisine yerleştireceğiniz sebze meyve vb.. şeylere geçtiği için hastalıklara sebeb olabilir. İyi günler..

sakagun 28-04-2010 12:13

Ne gibi yağlarla kaplamam gerekiyor tatenkof? Bilgi verir misin? İyice kuruduktan sonra vernikle kaplasam olur mu?

nevsune 28-04-2010 12:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tatenkof (Mesaj 626886)
çeşitli yağlarla kabağın iç yüzünü kaplamanız gerekli sebebi ise kabak kuruma evresindeyken çeşitli küf ve mantarlar oluşturuyor ve bunlar iç tabakalarda yerleşiyorlar.

Sakagün gerçekten çok güzel olmuş. Yalnız bitkiler için de mantar tehlikesi olur mu acaba? Yazık olur mavişe.

sakagun 01-05-2010 14:26

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nevsune (Mesaj 626923)
Sakagün gerçekten çok güzel olmuş. Yalnız bitkiler için de mantar tehlikesi olur mu acaba? Yazık olur mavişe.

Maviş şu an sağlıklı görünüyor. Ama kabak siyahlaştı. Bu siyahlık içindeki torf ve sudan mı kaynaklanıyor yoksa kabak çürüyor mu bilmiyorum.

aysegulo 07-05-2010 11:22

Çürüyorda olabilir sevgili sakagün. Keşke kabağın içine toprağı koymadan önce ince bir naylon poşet kaplasaydınız.

Zafer İnandıklı 08-05-2010 22:30

Susaktan yaptığınız saksıların iç kısmını, selülozik tinerle inceltilmiş deniz tutkalı ile kaplayınız. Tutkal kabağın suyu emip çürümesini önleyecektir.

tamaşa 08-05-2010 22:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Zafer İnandıklı (Mesaj 634648)
Susaktan yaptığınız saksıların iç kısmını, selülozik tinerle inceltilmiş deniz tutkalı ile kaplayınız. Tutkal kabağın suyu emip çürümesini önleyecektir.

Tinerin ve tutkalın çicege zararı olmaz mı:confused:

aysegulo 09-05-2010 16:45

Peki Zafer bey deniz tutkalını kabağa nasıl uygulayacağız? Fırça yardımıyla mı?

ece. 09-05-2010 18:24

Geçen sene aldığım kabağın içini boşalttım ve oydum.Ucuz boncuklarla süsledim.(Kabakçılardan biraz fikir hırsızlığı yaptım ama asla kötü niyetim yok) ((:
Bu kabağın içinden çıkarttığım tohumlarla bu sene kendi kabaklarımı yetiştirmeye çalışıyorum.Çok hızlı büyüyorlar.
http://i44.tinypic.com/5d0f8.jpg

Zafer İnandıklı 10-05-2010 22:45

1 Eklenti(ler)
Bir miktar deniz tutkalını kabağın içine dökünüz. Sonra selülozik tinere batırdığınız, bir fırça ile tutkalı kabağın içine yayınız.

Yaklaşık yirmi dakikalık bir zaman içinde, kısa aralıklarla fırçayı kabağın içine yaydığınız tutkal üzerinde gezdirin ki, tutkal kabarmasın.

Tiner zamanla uçacaktır. Tutkal da suyu emmeyeceği için bitkiye zararı olmaz. Kolay gelsin, sevgiler.

tatenkof 29-06-2010 12:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sakagun (Mesaj 626900)
Ne gibi yağlarla kaplamam gerekiyor tatenkof? Bilgi verir misin? İyice kuruduktan sonra vernikle kaplasam olur mu?

Kusura bakmazsınız işallah geç kaldım cevaplamakta, söz konusu kpss olunca insan erteliyor herşeyi neyse... "vernik kullanabilirsiziniz heralde çünkü kuruduktan sonra hiç bir tehlikesi olmaz gibi geliyor..." ya da "pirinç yağı ile 10 kat yağ vurmak kabağın iç kısmına" biraz uğraştırıcı çünkü her kat arasında 4-5 gün beklemeniz gerekiyor. Başka bir yol daha var; fakat o daha çok matara yapımında kullanılıyor. Örnek olarak uzun saplı bir kabağın içi temizlenmiş şeklide matara yapacaksınız ama nasıl ? Mum yapımında kullanılan saf parafin elde etmeniz gerek ya da balmumu da olur. ilk önce balmumunu belmari usülünü kullanarak eritiyoruz. daha sonra temizlenmiş su kabağını fırında 5-10 d. ısıtıyoruz; ısınan kabağın içine ısıtığımız balmumunu döküyoruz ve kabağın ağzını kapatarak sallıyoruz daha sonra fazlalık balmumunu döküp kabağı kurumaya bırakıyoruz.. işte bu kadar...güzel bir matara.. suyu çok uzun süre soğukta tutar..

cihan_as 29-07-2010 14:50

Sn tamergulsun, su kabaklarını size göndermeden önce çekirdeklerini çıkartmam için alt tarafından 5 santim, çapında delik açmam gerekiyor, avize yapımınıza engel teşkil edermi.

sungurak 02-09-2010 13:53

Kabuk

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sarigoz (Mesaj 690217)
Bunlar da benim yetistirdigim susaklar

SAYIN SARIGÖZ,
yurda gelişinizi sabırsızlıkla bekliyıruz,bir sorum olacaktı,
acaba bu yetiştirdiğiniz tür,kuruduktan sonra klasik susaklar gibi kalın ve sert işlenmeye müsayit kabuk oluşturuyor mu yoksa mevsim sonunda yumuşayıp çürüyorlar mı??
Saygılarımla.

mardic16 04-09-2010 14:16

Merhaba,
Nihayet birşeyleri gerçek anlamda palaşabileceğim canlı bir forum buldum.
Bende buradaki bir çok arkadaş gibi su kabağı meraklısıyım. Bu merakım da bir çogunun ki gibi tatilde gördüğüm uygulamalardan oluştu. Zaten uzun süredir kendime hobi olarak edinmek istediğim bir ugraşın arayışı içiersindeydim sanırım su kabağı benim için uygun olanı.
Şu ana kadar üç adet uygulamam oldu fakat süsleme amaçlı kullanılan boncuklardan ne yazıkki bulamadım (Bursa'daki bütün boncukçuları dolaşmış olmama rağmen) bu konuda bilgisi olan yardımcı olabilecek arkadaş varsa sevinirim.
Şimdiden ilginize teşekkür ederim

mardic16 04-09-2010 14:37

2 Eklenti(ler)
Bunlarda nacizane benim uygulamalarım
Eklenti 169162

Eklenti 169163

sungurak 06-09-2010 11:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mardic16 (Mesaj 691788)
Merhaba,
Nihayet birşeyleri gerçek anlamda palaşabileceğim canlı bir forum buldum.
Bende buradaki bir çok arkadaş gibi su kabağı meraklısıyım. Bu merakım da bir çogunun ki gibi tatilde gördüğüm uygulamalardan oluştu. Zaten uzun süredir kendime hobi olarak edinmek istediğim bir ugraşın arayışı içiersindeydim sanırım su kabağı benim için uygun olanı.
Şu ana kadar üç adet uygulamam oldu fakat süsleme amaçlı kullanılan boncuklardan ne yazıkki bulamadım (Bursa'daki bütün boncukçuları dolaşmış olmama rağmen) bu konuda bilgisi olan yardımcı olabilecek arkadaş varsa sevinirim.
Şimdiden ilginize teşekkür ederim

Elinize sağlık hepsi çok güzel.Boncuklardan burada diyarbakırda var bilginiz olsun.

dlk 10-10-2010 15:26

çok güzeller.ben bu tarz değişik ürünleri internette görüp susak yetiştirmeye kalkıştım.umarım başarırım.değişik saksı ve su mataraları vardı.daha küçüklerdende mum konulabilecek dekoratif kaplar gördüm.hepsi çok orjinal şeyler.gerisi de hayal gücüne kalmış.ben şuan 12 çeşit tohum buldum.yetiştirebilirsem değişik ebet ve türlere sahip olucam.bakalım zaman ne gösterecek.

cihan_as 28-10-2010 18:29

1 Eklenti(ler)
Bir paket tohum almıştım paketin içerisinde değişik cins tohumlardan minyatür kabaklar yetiştirdim.
Süs kabağı boyama ile ilgilenen arkadaşlar, minyatür kabaklardan süs eşyası olarak neler yapılabilir.

vevinon 05-11-2010 11:05

su kabağı boyaması

Merhaba Arkadaşlar.Yeni üye oldum. Bir su kabağı hediye edildi bana ve bende onu boyamak ve de dekoratif olarak kesmek istiyorum, acaba nasıl yapılacağı konusunda bana bilgi verebilecek arkadaş varmı?Teşekkürler.

vevinon 05-11-2010 11:36

Ayşegül Hanım Merhaba;Bu siteye bugün üye oldum ve Sitede ki mj lardan sizin çok güzel kabaklar boyadığınızı öğrendim. Bende kabakları Ayvalık da lamba yapılmış kabaklar gördüm ve çok beyendim.Sonra bana bir kabak hediye edildi. Ama içinde çekirdekler var. Kesilmemiş yani.Bende de bu kabağı dekoratif olarak kesip boyamak istiyorum ama hiç bilgim yok.
Kabağı ne ile keseceğim üzerine dekoratif şekli nasıl oturtup oyacağım, hangi boya ile boyayacağım. Beni biraz bilgilendirirseniz çok sevinirim.Teşekkürler.

ziraatteknikeri 05-11-2010 11:46

1 Eklenti(ler)
Süs kabakları çok güzel. Boya yerine vernik nasıl olurdu?

doga-dostu 05-11-2010 11:58

tek lamba yapmayı biliyorum

KABAK LAMBA YAPILIŞI
MALZEMELER
Kurumuş halde Su kabağı,kağıt zımpara,maket bıçağı,Ahşap veya metal Lamba standı, ekektrikli veya şarjlı matkap,
kalından inceye değişik matkap uçları,
yeteri kadar plastik veye cam boncuklar,japon yapıştırıcı.

Sukağının dışı yıkanır,üstündeki ince kabuk maket bıçağıyla temizlenir.
Bir marangozda sukabağının altı açtırılır.İçi boşaltılarak temizlenir...
Resimde ,temizlenmiş , altı açılmış ve çizimi yapılmış bir sukağını görmektesiniz.Lambanıza yapmayı düşündüğünüz deseni serbest elle veya herhangi bir kopye yöntemiyle çiziniz.

Kullanmayı düşündüğünüz boncuk çapına göre matkaba uç takınız ve çiziminizdeki çizgiyi takip ederek delikler deliniz.

Boncuksuz yapacağınız çizgileri de daha ince uçlarla çizgiyi takip ederek deliniz.

Deldiğiniz deliklere boncukları yerleştiriniz ve japon tutkalı ile sabitleyiniz.

Delme ve boncuk işi biten kabağınıza ,püskürtme vernik atarak veya gomalak cila yaparak, kurumaya bırakınız.

zenfree 05-11-2010 15:47

Sayın doga-dostu keşke fotograflar da olsaydı.

limon 05-11-2010 18:10

Geçen yıldan kalan 2 adet oldukça büyük süs kabağım var. Kafamın ve işlerimin rahatladığı bir gün, masama örtü serip, elime pratik şarjlı tornavidamı (matkap ucu da var) alıp, çizdiğim şekle göre delikleri delip boncukları dizmek istiyorum. Önce beyaza boyayacağım ama, mavi tonlarında boncuklar kullanacağım. Hayalimde herşeyi tamam. :) Elektrik aksamını elektirikçiye götürüp yaptırırım diyorum. Basit iş nasıl olsa.

doga-dostu 12-11-2010 11:47

nette var ben sana vereyim onları

doga-dostu 12-11-2010 11:55

zenfree

fotoğrafları yükleyemiyorum ama şu link e bakınız

http://dunyayiseviyorum.blogspot.com/2010/09/su-kabagndan-gece-lambas-yaptm.html

zenfree 12-11-2010 13:35

Teşekkürler.

furkan yıldız 26-11-2010 18:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aysegulo (Mesaj 481059)
İşte benim eski susağım,yeni gece lambam......

Eklenti 98098

Eklenti 98099

çok güzel muhteşem :rolleyes::rolleyes:

kardelen86 24-01-2011 19:30

kabakların güzelliği bir yana,elinizin emeğinizin güzelliği de hayran bırakıyor...
hayret kaldım...tebrik ediyorum arkadaşlar....

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024