agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğa ve yaşama dair her şey > Yaşantımızda ve Sanatta Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni566Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-07-2008, 21:59   #31
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2008
Galeri: 17
Anladım çok teşekkür ederim...Bu yağ taşlarının kullanımı kolaysa sanırım en uygunu bu dimi, **** siz kullandığınıza göre zımpara. Yani ben de kullanabilirmiyim yoksa beceri mi gerektiriyor?

erbek_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2008, 22:24   #32
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Bileme işi biraz tecrübe ister ama, zor olduğundan değil. Denedikçe öğrenebilirsiniz.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2008, 23:37   #33
Ağaç Dostu

çekirdek's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2007
Galeri: 14
http://www.ayhantomak.com/Eser.aspx?id=6 >
http://www.ayhantomak.com/Eser.aspx?id=5 > sitesinde de Ayhan Tomak'ın birkaç ahşap oyması var.

Stefanie Rocknak'ın eserlerini çok beğendim. Özellikle Yüzücü'sünü.

Fatma Kochan beğendi.
çekirdek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2008, 09:30   #34
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Çok teşekkür ederim. S. Rocknak gerçekten mükemmel. Söylenecek söz yok. Hepsi birbirinden değerli eserler ve gerçekten ayrıntılar çok eğitici.

Eski 14-07-2008, 12:34   #35
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Bu linkte de bir kırlangıçın oluşumu verilmiş... Ayrıca kullanılan ağaçların özelliklerini anlatıyor.

http://www.northumbriawoodcarving.co.uk/process.php

Fatma Kochan beğendi.

Düzenleyen erbek_ : 14-07-2008 saat 12:41 Neden: Ekleme yaptım...
Eski 14-07-2008, 16:10   #36
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Gerçekten Stefanie Rocknak'ın yüzücüsü çok etkileyici. Ayhan Tomak'ın Hayat Ağacına bayıldım. Teşekkürler Çekirdek.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2008, 16:52   #37
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Ben en çok wrenched' i sevdim...

Eski 18-07-2008, 11:03   #38
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Sayın Tutkal bizlere "Temel bilgiler" hazırlıyordunuz, vazmıgeçtiniz yoksa? İnanın dört gözle bekliyorum ben burda...Püf noktaları ve belli başlı bilmemiz gereken ayrıntılar, dikkat etmemiz gerekenler, nasıl başlamalıyız v.s. Ben sadece yontup duruyorum şimdilik, kabuklarını ayırma, gövdeyi oryaya çıkarma... Elim malzemelere alışsın diye...İnce işlere sonra geçeyim diyorum.Doğru mu yapıyorum bilmiyorum...

Eski 17-09-2008, 08:31   #39
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-09-2008
Arkadaşlar ben çok yeniyim vede yıllardır özlemini kurduğum bir şeyi yapmak için kendime küçük bir bütçe ayırdım kocaelide yaşıyorum ve deli gibi ıskarpele , eğe ve törpü arıyorum ancak burası dar bir yer bilen varsa bilgi alabilirmiyim birde bu tarz aletleri istanbulda nerelerden temin edebilirim hepinize saygılarımı iletiyorum teşekkürler

pekere Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2008, 08:59   #40
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Büyük alışverişyerleri yerine hırdavatçıları arayın. Daha önceki mesajlarda İstanbul için öneriler olduğunu hatırlıyorum. Maraş bıçakları bulursanız alın. Kaliteli olur. Başlangıç için büyük masraflar yapmanıza gerek yok. Bir iki bıçak işinizi rahatça görür.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2008, 19:18   #41
Ağaç Dostu

tutkal08's Avatar

Giriş Tarihi: 05-07-2008
Galeri: 9
sayın erbek,istemeden de olsa size verdiğim sözü yerine getiremedim.bunun için özür dilerim.elimin kırılması ve ardından tayinimin çıkması yeni ortama alışma ,düzen derken anca fırsat buldum.inanın tek elle yazma,hele solak değilseniz epey zor oluyor.21 eylül pazar günü bu bölüme yazımı koyacağım, umarım faydalı olabilirim. sevgi ve saygılarımla

tutkal08 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2008, 20:10   #42
Ağaç Dostu

Cansunarya's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2007
Sayın Tutkal08, çok geçmiş olsun, umarım en kısa zamanda elinizi kullanmaya başlarsınız, sizin çalışmalarınızı burada görebiliriz saygılar

Cansunarya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2008, 14:32   #43
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Çok geçmiş olsun Tutkal08...Tayininz de hayırlı olsun...Çok garip rastlantıdır, biz de tayin olduk ve hemen ardından kaza geçirdim Çok acil şifalar diliyorum...

Eski 19-09-2008, 15:07   #44
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pekere Mesajı Göster
Arkadaşlar ben çok yeniyim vede yıllardır özlemini kurduğum bir şeyi yapmak için kendime küçük bir bütçe ayırdım kocaelide yaşıyorum ve deli gibi ıskarpele , eğe ve törpü arıyorum ancak burası dar bir yer bilen varsa bilgi alabilirmiyim birde bu tarz aletleri istanbulda nerelerden temin edebilirim hepinize saygılarımı iletiyorum teşekkürler

Oluklu ıskarpela bulmakta çok zorlandım ama diğer aletleri Mehmet beyin dediği gibi hırdavatçı veya nalburlarda bulabilirsiniz. Ayrıca medikal ürünler satan yerlerden neşter aldım ama başlangıç olarak nekadar gerekli bilemiyorum. Ben yine de aldım Bu arada aramıza hoşgeldiniz...

Eski 19-09-2008, 22:23   #45
Ağaç Dostu

tutkal08's Avatar

merhaba arkadaşlar,
sayın erbek evet garip bir tesadüf ,size de çok geçmiş olsun,umarım sıkıntı yaşamamışsınızdır ve umarım tayininiz istediğiniz bir yere çıkmıştır,hayırlı olsun.

malzeme konusunda bilhassa oluklu ıskarpela bulmada 'hepsiburada.com' adresinden sipariş vereblirsiniz.iki günde elinizde ve çok küçük rakama kredilendiriyor.ayrıca pazar günü koyacağım yazıdaki malzemelerin bazılarını da burada bulabilirsiniz.malzemeler kaliteli,alıp kullandığım için emin bir şekilde söyleyebiliyorum.

Eski 20-09-2008, 08:47   #46
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Tutkal08 in çalışmalarını görüp hayran kalmamak mümkün değil sanırım, ilham ve cesaret veriyor, küskünlükleri gideriyor, süper gerçekten inanılmaz! İnsanın dört elle sarılası bir an önce başlayası, toza dumana ve talaşa karışası geliyor Teşekkürler Tutkal08 Bu arada tayin malesef istemeden çoktı ve hiç memnun değiliz ama napalım, başa gelen çekilir . Malzemerimi de aldım artık ama eksik kalmışsa bakarım, teşekkür ederim...

Eski 20-09-2008, 20:09   #47
Ağaç Dostu

tutkal08's Avatar

Merhabalar,temel bazı bilgiler hazırladım,umarım ahşap yontuya başlayacaklara faydalı olur.Unutmayalım " göz korkarsa , güç yok olur", hiçbr şey gözümüzde büyümesin

Ahşap oyma , kabartma, heykel vs. yapımı bana göre ilk önce istek ve ahşaba dokunurken hissetme ile başlar. Ahşap heykel veya biblo yapımını elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım. Eksiğim olabilir, hatırladıklarımı daha sonra tekrar ekleyebilirim veya bilen arkadaşlar da ekleme yapabilir.
Yazarak yardımcı olmak işin en zor kısmı, göstererek daha çabuk anlatılabilir.

İlk önce kullanılan aletlerden bahsederek başlayayım;

-Iskarpela ( vazgeçilmezimiz) oluklu , V biçimli ve düz ağızlı gibi çeşitlerini , 2 numaradan itibaren tüm numaralarını bulundurmamız lehimize olacaktır.
-Ahşap eğesi,
-Küçük keser,
-Ahşap tokmak veya fayansçıların kullandığı plastik tokmak,
-Maket bıçağı
-Bileme taşı ( ıskarpelaların ağzını bilemek için, ayrıca bilemeyi bıçakçılarda da yaptırabiliriz,ama yanımızda olmasında fayda var)
-İşkence ( 60 cm uzunluğu ilk etapta yeterli olacaktır, işlediğimiz ahşabı sabitlemek için)
-Küçük taşlama makinası
-Elektrikli testere………
-Neşter ( Küçük detayları işlerken muazzam iş çıkarıyor, uçları çeşitli kalınlıkta bulunduralım)
-Zımpara ( en inceden ,kalına kadar)
-Renksiz veya renkli vernik
-Eskitme türü boyalar veya bezir yağı (ahşabı böceklere , neme karşı korur)

bu gibi aletlerin yanı sıra zamanla ihtiyacınıza göre kendinizin de yapacağı aletler.

bu aletlerin hepsine ilk başta sahip olamayabilirsiniz.
Ancak burada olmazsa olmaz ıskarpelalarımızdır. Sadece ıskarpela ile başlamamız bile yetecektir. Bu aletleri şurada kullanırsınız, şurada kullanamazsınız gibi ayırım yok, kendinize göre uygun yerde kullanacaksınız, zaman size gösterecek..

Aletlerden sonra kullanacağımız ahşabı seçmemiz gerekiyor.

Ihlamur yumuşaklığı ,kolay işlenebilirliği nedeniyle ,en tercih edilen ağaç olmasına rağmen ben her zaman sert ağaçları seçmişimdir. Çünkü ezilmesi, kırılması zordur. Çarpmalara karşı dayanıklıdırlar .(Örneğin yapımına devam ettiğim ahşap tazı fotoğrafına bakarsanız (1. sayfada) bacakların inceliğini görürsünüz.

Bu ağaç Gürgen , boyutları 15x25 gibi) Zımparaya iyi gelirler,gözenekleri sık olduğu için , ıskarpelayı vurduğunuz yer kopar.

Çam gibi düz lifli ağaçlarda ise baştan sona kadar kopabilir.Sert ağacı yumuşatmanın en iyi yöntemi gazyağı veya kokusuz tinerle inceltilmiş bezir yağı sürmektir.

Ceviz, Çınar, Çam , Vişne, Kiraz vs gibi ağaçları kullanabilirsiniz.
Buna zamanla, çalıştıkça karar vereceksiniz.

Ayrıca ağaçlarınızın baş ve sondan çatlamaması için ,bu kısımlara mutlaka tutkal sürün, çok büyük ölçüde çatlamaların önüne geçecektir.

Gelelim yapıma;

Ahşap heykelde önemle dikkat edilecek yol , ilk önce çıkıntılardan başlamaktır.Çıkıntıları iyi hesaplamak gerekmektedir.Örneğin bir insan yüzü çalışılacaksa en önde gelen çıkıntısı burun ile başlamak faydalı olacaktır.

Ahşaba ilk defa başlayacaklar 5x10 kalınlığında 25-30 cm uzunluğunda bir ahşabı yontarak başlamalarını tavsiye ederim.

Bu ağacı işkence ile sabitleyerek kaymasını önleyin.
Daha sonra 6 numara yuvarlak uçlu ve düz uçlu ıskarpelalarla ağaç üzerinde denemeler yapılması gerekiyor.
Iskarpelayı dik ,yatık ,yan tutarak ahşaptaki kesikleri inceleyelim.
Sert , yumuşak vurarak ,vuruş derinliğini anlayalım.
Bunları yaptığımızda , hangi tür ıskarpelayı nerede ve nasıl kullanmamız gerektiği konusunda karar vermemizi sağlayacaktır.

İlk yapacağımız kabartma yumurta olacak.
5x10 luk 15 cm uzunluğunda ahşap alıyoruz.
Ahşabımızın geniş yüzeyine yumurta figürü çiziyoruz.
6 veya 8 numaralı ıskarpelanın oluklu kısmı dışarı gelecek şekilde tutularak yumurta şeklinin dış çizgilerinden oymaya başlıyoruz.
yumurta şekli ağacın ortasında kalacak.
yumurtanın dış çizisine vurduktan sora hemen karşısından vuracağız ki oyulan kısım çukur kalsın.
Tüm bu işlemi yarım yumurta derinliğine gelinceye kadar yapacağız..Öyle ki ahşabı elimize aldığımızda ortasında yumurtanın çıkıntı oluşturduğunu göreceğiz. (kartal fotoğrafına bakın lütfen)

İkinci aşamada 6 numara ağzı düz olan ıskarpelayı kullanacağız.
yumurtanın arka kısmını aşağıya doğru yuvarlamaya başlayacağız,aynı şekilde yan ve ön kısmı da yuvarlayacağız.
Yumurtayı oluşturduğunuzu düşünene kadar yuvarlayın.
En sonunda ince zımpara ile zımparalayarak yumurta gibi pürüzsüz yüzey oluşturun.
En son aşamada ister renksiz vernik,iter eskitme boya ile boyayın.
Bunun gibi temelde bildiğimiz ,figürleri deneyerek el ve ıskarpela alışkanlığımızı arttıralım.

Ahşap heykel yapımında 2 yol izleyebiliriz ;

1.yol :

kütüğün üzerine yapmak istediğimiz figürü yan ve üst görünümünü çizerek ,direkt oyma yöntemidir. Burada da çıkıntılara dikkat ederek oymaya başlamalıyız. En zor ve zaman alan yöntemdir.Çok nadir bu yönteme başvururum.

2. yol:
(benim sürekli tercih ettiğim yöntem) Dikdörtgen veya kare haline getirdiğimiz ahşabın üzerine modelimizi çizerek ve büyük hızarda ,çizimin dışında kalan kısımları kesmek. (Bu kesim işini mutlaka hızarı kullanmasını bilen usta kişilere yaptırın, aksi takdirde yaralanabilirsiniz)

Bu kesim ile modelimizin etrafındaki fazlalıkları 15-20 dakikada yok ediyoruz.
Gözünüzde canlandırabilmeniz için biraz daha detaya gireyim;
Dikdörtgen ahşaba şaha kalkmış at çizdiniz ( profilden) bir ayağı diğer ayağının daha üstünde.
Ahşabı kestirirken çizimin kenarlarındaki fazlalıkları aldırdığınızda, ahşaba çizimin yapıldığı yerden ( yandan) baktığınızda , şaha kalkmış atı göreceksiniz.
Bu modeli elinize alıp ,üst kısımdan, atın kafasından başlayarak tüm vücudunu çizeceksiniz (üstten görünümünü).
çizerken biraz geniş çizin, fazlalikları alabilirsiniz ama fazla kestiklerinizi tekrar ekleyemezsiniz.
Bu çizimi de yaptıktan sonra yine yan profilden (üst görüntüsü de çizildiği için) atın kafasına doğru ahşabı yontmaya başlıyoruz.
Karnı ,arka bacaklar da aynı şekilde inceltilerek ,yuvarlatılarak yontuluyor..
Ayaklarının arasını ise küçük testere ile hiç ama hiç zorlamadan kesiyoruz.
Böylece ayaklar da kabaca ortaya çıkıyor.
(Bu tür modelleri bilgisayar çıktısı alarak ahşabın üzerine kopyalıyabilirsiniz.)

Yaptığınız modelin detaylarını bilmiyorsanız, örneğin bacak kası kuyruk gibi detayları internetten indirerek veya ansiklopedilerden bakarak yapabilirsiniz.
Ayaklarını,burun ,göz gibi ayrıntıları neşter,maket bıçağı gibi aletlerle yapabilirsiniz.
(At gibi yapımı zor bir hayvanı seçtim, çünkü detayı fazla.)

Bu örneklemede olduğu gibi ilk etapta bu kadar zor bir figürle başlamayın.
Sadece detay anlatımı için kullandım.

Ne yapmak istediğinize emin olduktan sonra ahşabın büyüklüğüne karar verin.
Şimdilik bu kadar aklınıza takılanları cevaplarım, çünkü çok detaylı bir konu. Siz ne yapmak istiyorsunuz,heykel, kabartma?

Umarım yazdıklarım faydalı olur. Şimdiden kolay gelsin…

BENCAN ve oguzhanerturk beğendi.
Eski 21-09-2008, 14:57   #48
Ağaç Dostu

tutkal08's Avatar

2.teknikle çalımayı daha iyi anlatabilmek için birkaç fotoğraf koydum.

Eklenen Resimler

abk, tener, laparaki ve 1 kişi beğendi.
Eski 21-09-2008, 15:12   #49
Ağaç Dostu

tutkal08's Avatar

devamı

Eklenen Resimler

abk, tener, laparaki ve 2 kişi beğendi.
Eski 21-09-2008, 15:16   #50
Ağaç Dostu

tutkal08's Avatar

devam

Eski 21-09-2008, 15:18   #51
Ağaç Dostu

tutkal08's Avatar

ek unutulmuş

Eklenen Resimler

abk, tener ve BENCAN beğendi.
Eski 21-09-2008, 22:17   #52
Ağaç Dostu

tutkal08's Avatar

sayın gulorkn,
ahşabı bulunduğunuz yerdeki marangozlardan temin edebilirsiniz.Çok büyük boy yapacaksanız kerestecilerden alabilirsiniz.Ancak ıhlamur bulabilir misiniz bilmiyorum,bulamazsanız ,(marangozlarda ağırlıkla çam bulunur) ithal çamı deneyin.Ahşapta yeni olduğunuz için gürgen sert gelebilir.Ben ısrarla bu ağaçtan bahsediyorum,çünkü sadece vurduğunuz yer kırılacak,kopacak.Ihlamur daha rahat işlenebilir ve yumuşak.Bulabilirseniz ıhlamur çalışın,bulamazsanız gürgeni aşağıda yazımda belirttiim gibi yumuşatırsınız.kolay gelsin.

Eski 22-09-2008, 00:15   #53
Ağaç Dostu

osmann's Avatar

Giriş Tarihi: 19-06-2008
Benden de minik bir fikir ilgilenen arkadaşlara. Doğa yürüyüşlerine çıkarsanız dekoratif formlu kökleri ve dalları toplayıp üstteki işleme tekniklerini uygulayarak, ama ağacın ana formundan yaralanarak harika sanat eserleri yapabilrsiniz. Özellikle yarı soyut heykelleri sevenleriniz varsa bu teknik onlar için ideal. Ben zamanında birçok heykel ve mask yapmıştım.Fotoğraf mı? Üzgünüm, yaptığım çalışmaların bir kısmı kayıp, bir kısmı ise hediye edildiler. Zaten yapılış tarihleri dijital dünyaya yetişebilecek durumda değildi.

laparaki beğendi.
osmann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2008, 09:51   #54
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Sayın tutkal, bunlar gerçekten de çok yararlı bilgiler olmuş...Beklemeye değdi, sizi affettik!!! Ben aletlerimim tamamladım sanıyordum ama sanırım hala alınacak malzemeler var. Ayrıca bu şehirde okadar yeniyim ki, buraları öğrenmem zaman alacak, marangoz bulmam lazım mesela Ben bir de gürültü olur diye çekiniyorum, alt kattakiler rahatsız olur mu diye, plastik tokmak aldım ama yine de gürültü oluyor Aslında en güzeli insanın bir atölyesi olması sanırım. Sizin vardır mutlaka... Belki bir gün benim de olur

Eski 22-09-2008, 10:03   #55
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Gelirken bir kaç tane çam kütüğü getirmiştim ama onları yontmakta çok zorlandım, bilemediğim için tabii yuvarlak kütük şeklindeydiler...Şekil veremedim, hiçbişeye benzemediler..Hem de kabukluydular... Ayrıca nasıl çalışmam gerektiğini de bilemedim, sadece kabuk attırıp durdum elim alışsın diye, hangi aletle çalışacağımı bile bilemedim. Sonra da anlamsız geldi ve bıraktım Ardından tayin canımızı sıktı ve taşınma telaşı derken kaldı bıraktım öylece... O kütükler hala duruyor ama küçük ve yamuk kütükler

Eski 22-09-2008, 10:27   #56
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi osmann Mesajı Göster
Benden de minik bir fikir ilgilenen arkadaşlara. Doğa yürüyüşlerine çıkarsanız dekoratif formlu kökleri ve dalları toplayıp üstteki işleme tekniklerini uygulayarak, ama ağacın ana formundan yaralanarak harika sanat eserleri yapabilrsiniz. Özellikle yarı soyut heykelleri sevenleriniz varsa bu teknik onlar için ideal. Ben zamanında birçok heykel ve mask yapmıştım.Fotoğraf mı? Üzgünüm, yaptığım çalışmaların bir kısmı kayıp, bir kısmı ise hediye edildiler. Zaten yapılış tarihleri dijital dünyaya yetişebilecek durumda değildi.
Sizin dediğinizi anladım...Orjinal dalları ve kökleri yontup vernikleyerek ortaya çıkartmak diyorsunuz değil mi? Onu ben de yaparım Doğa yürüşleri sırasında sürekli gözlemlermeye çalışırım, etrafta ne var ne yok diye... Bazen hakkında ufak dokunuşlara ihtiyacı olan sanat eserleri var etrafta.... Keşke resim ekleyebilseydiniz...Ben de taşınırken getiremedim ama bir tane ekleyebilirim, eğer anlatmak istediğiniz böyle birşeyse...

Eklenen Resimler

Eski 22-09-2008, 12:52   #57
Ağaç Dostu

tutkal08's Avatar

sn osmann ,katkılarınız için teşekkürler.

sn erbek, kütüklerinizi kullanın,kabuklarını soyduktan sonra ağacınızın,size çok basit gelmeyecekse yumurta örneğinde verdiğim gibi ağacın kenarlarına basit desenler çıkarabilirsiniz,başlangıç için önemli.

Doğadan bulduğunuz ,verniklediğiniz parça şık ve dekoratif olmuş.Demek ki görmesini bilen gözlere ve duyguya sahipsiniz.

Evde çalışıyorsanız bir öneri fazla gürültü yapmama adına ( ben uzun süre böyle çalıştım,gördüğünüz at böyle yapıldı), yere büyükçe bir bez serdim ,kucağıma kılıfı kalın ince ve enli yastık aldım ve bunun üzerinde çalıştım.Evet zor ama gönül sevince dikene katlanıyoruz

Maragoz konusunda sıkıntı çekerseniz ( bir kereye mahsus ) elimde hazır kestiğim bir model var, istediğiniz adrese kargo ile gönderebilirim.

Teklif benden ,ne demiştim elimden geleni yaparım...
iyi çalışmalar

Eski 22-09-2008, 20:29   #58
Ağaç Dostu

Cansunarya's Avatar

Sayın Osmann ve Erbek, bende hep doğa yürüyüşlerinden ağaç dalları, kabukları, taşlar vs toplarım onları dekorasyon amaçlı kullanıyorum, beni anlayan insanlarla karşılaşmak güzel Erbek, objeniz çok güzel ve şık olmuş..

Sayın Tutkal08, uzun yıllardır içimde kalan bir isteği uyandırdınız, çalışmalarınız ve açıklamalarınız çok güzel olmuş, elinize sağlık. Bende hepsiburada dan ıskarpela takımı ve oluklu ıs. sipariş ettim, listeden bir taşlama aleti eksiğim var, hemen bu hafta başlıyorum inşallah..İlk olarak kiraz dalından muhabbet kuşu yapmayı düşünüyorum, elimin altında canlı bir modelim var çünkü daha kolay olacağını düşünüyorum..Birde 5 yıllık bir armut kökü var, yaşken biraz yontmuştum sonrasında zorlanmıştım, heykel için armut ağacı nasıldır, kullandınız mı hiç..

Eski 22-09-2008, 20:53   #59
Ağaç Dostu

tutkal08's Avatar

sn cansunarya, bu bölümdeki arkadaşların ,sizlerin böylesine istekli olması çok güzel.Yıllardır insanlara öğretmek için çabaladım,karşılık beklemeden.Sizlerin böyle istekli olması beni çok mutlu ediyor.Elimden geldiğince bu işi yapacakların yanındayım.
Armut ağacı ile çalışmadım,ama şunu unutmayın kavak türü ağacın dışında tüm ağaçlarla çalışabilirsiniz.Lütfen kendinizi kasmayın,rahat olun istediğiniz ağaçla çalışın.Göreceksiiz ki sonunda tercih ettiğiniz ağaçlar olacak.
Yapacağınız muhabbet kuşunu sabırsızla görmeyi bekliyorum.Kiraz iyi seçim,kurumu?kolay gelsin.

Eski 22-09-2008, 21:37   #60
Ağaç Dostu

Cansunarya's Avatar

Teşekkürler sizin paylaşımlarınız bizi yüreklendirdi..umarım boşa çıkmayacak..Kiraz dalları mayıs ayında kesildi, bahçede duruyor, sanırım kurumuştur.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024