agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğa ve yaşama dair her şey > Yaşantımızda ve Sanatta Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni566Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-09-2008, 12:05   #61
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2008
Galeri: 17
Cansunarya sizin de resim eklemeniz mümkün mü? Özellikler dallar ve ağaç kökleri ? Dediğiniz gibi aynen kalıtılıyorum bu arada tutkal08 in bizi yüreklendirdiği konusuna... Zaten içimizde var olan bir hevesimize el attı, sağ olsun. Tek başımıza cesaret edip başlayamıyorduk bir türlü... Bir el uzatan bekliyormuşuz meğer. Kendisi yanımızda oldukça bu işi öğreneceğiz galiba... Teşekkürler tutkal08...Bize cesaret verdiğiniz ve vakit ayırtdığınız için...

erbek_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2008, 12:12   #62
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Sünger üstünde çalışmayı denedim ama kütükler durmuyor, sabitlemeden çok zor, acaba küçük oldukları için mi. Bahsettiğiniz at da küçük sanırım, yani küçük kütükle çalıştınız öyleyse, sabitlemeden öyle mi? Sabitlemeden sünger üstünde birtürlü yontamadım, sanırım acemiliğimden Olmayınca vazgeçmemek gerek biliyorum ama birşeyleri yanlış yapıyorum dedim, ve elim yanlış alışsın istemnedim, oyüzden Şu kazanın hasarlarını atlatır atlatmaz bir yastık edinip tekrar başlayacağım , değerli önerileriniz için teşekkür ederim tutkal08

Eski 23-09-2008, 21:34   #63
Ağaç Dostu

tutkal08's Avatar

Giriş Tarihi: 05-07-2008
Galeri: 9
Sünger olmaz,çünkü esnek ve ağaç sağa sola oynar.Ama içi pamuk veya çaput dolu geniş yüzeyli ,eni yaklaşık 5-10 cm olan yastık türü bir destek gerekiyor.Yorucu oluyor ama sonuçta eserinizi bitirdiğinizde ,yüzünüzde geniş bir gülümseme oluyor.
Benim yaptığım At 50 cm yüksekliğinde, sizin yaptığınız daha küçükse yere oturun ve bağdaş kurun yastığı bacaklarıızın üzerine koyun ve ortasını çukurlaştırın ve ahşabı buraya yerleştirin.Bu bir süreç,kolay değil zamanla daha iyi olacak,sabır...

tutkal08 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2008, 21:55   #64
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Evet, benim kütükler oldukça küçük, en büyüğü 15-20 cm kadar ama kendime ilk fırsatta dikdörtgen düzgün ağaçlar edinip, bir de yastık hazırlayacağım Zaten görülen o ki, sabırsız olacaksa insan hiç başlamasın bu işe öyle değil mi Hele bir başlayalım, eminim size soracak birsürü sorumuz olacak.

Eski 24-09-2008, 20:24   #65
Ağaç Dostu

tutkal08's Avatar

Sn erbek,
Kütüğün yanlarına kabartma yapabilirsiniz.Her iki elinizi kütüğün sağ ve soluna çizin,kütüğü tutuyormuş gibi.Sonra anattığım gibi çevresini oyarak çıkarın, bitirdiğinizde kütüğün ortasını hafifçe oyun ve içine mumları yerleştirin.Alın size güzel bir şamdanSizin yaptığınız bir eser,çok güzel olacak bence hemen başlayın,kolay gelsin.Sloganımız "yeteneği yenmek ! "

Eski 24-09-2008, 20:55   #66
Ağaç Dostu

Cansunarya's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2007
[QUOTE=erbek_;290102]Cansunarya sizin de resim eklemeniz mümkün mü? Özellikler dallar ve ağaç kökleri ? QUOTE]

En kısa zamanda eklemeye çalışırım. Bu arada bayramın araya gireceğini unutarak hemen yontmalara başlayacağımı söylemiştimi, en erken bayram dönüşü olacak sanırım. Zaten ıskarpelalarım da ya yarın ya cumaya elime geçecekmiş, dediğiniz gibi sabır yine burada da iş başında

Tutkal08, şamdan işi çok hoşuma gitti bunu da denerim inşallah..

Cansunarya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2008, 23:27   #67
Ağaç Dostu

tutkal08's Avatar

Sn cansunarya,anlaşılıyorki bayramda çalışamayacaksınız, ama benim için bayram çalışma zamanı olacak.Sabırla cumayı bekliyorum,aklımdaki birkaç figürü çıkaracağım,bayram dönüşü pazartesi fotoğrafları belki koyabilirim.Sizlerin yapıtlarını görmek için sabırla bekliyeceğim.Aklıma gelmişken,malzemelerinizi nemli ortamlarda uzun süreli bırakmayın,birde ıskarpelaları çok sık bilemeyin.Stanley marka kullanıyorum,çeliği çok güzel .Iskarpelanın ağzı ağacın üzerinde elinizle itelediğinizde kayıyor kesmiyorsa,o zaman ağız açısını kaybettirmeden biletin.Kolay gelsin...

Eski 25-09-2008, 19:13   #68
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tutkal08 Mesajı Göster
Sn erbek,
Kütüğün yanlarına kabartma yapabilirsiniz.Her iki elinizi kütüğün sağ ve soluna çizin,kütüğü tutuyormuş gibi.Sonra anattığım gibi çevresini oyarak çıkarın, bitirdiğinizde kütüğün ortasını hafifçe oyun ve içine mumları yerleştirin.Alın size güzel bir şamdanSizin yaptığınız bir eser,çok güzel olacak bence hemen başlayın,kolay gelsin.Sloganımız "yeteneği yenmek ! "
HARİKA BİR FİKİR!! Çok teşekkür ederim, bu gerçekten çok hoşuma gitti Sn. Tutkal, hemen başlayacağım ve gelişmeleri aktaracağım. Bakalım nasıl olacak Sizin de yeni çalışmalarınızı sabırsızlıkla bekliyoruz ....

Eski 25-09-2008, 21:32   #69
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Ben getirdiğim kütükler için çam dedim ama ıhlamır olduğunu hatırlattı eşim. Nedense yanlış kalmış aklımda, sanırım yontmakta zorlanınca öyle sandım

Eski 26-09-2008, 02:18   #70
Ağaç Dostu

tutkal08's Avatar

sn gokben,
teşekkür ederim, hoşgeldiniz aramıza.Denizatını kabartma yapıyorum.Bitince onun da fotoğrafını galeriye eklerim.Siz ahşapla uğraşıyor musunuz?

Sn erbek, ilk denemeler böyle olacak Ağaç ıhlamur olsun daha iyi sizin için parçalar uzunlamasına kopmaz,yontmayı biraz sert darbelerle yapacaksınız.Çam'ın reçineli çizgileri serttir,yan dokuları kısmen yumuşaktır.Ihlamurda çam gibi reçineli bölüm olmadığı için,doku sıkıdır.Anlatılanlardan daha yumuşak olduğunu düşündünüz galiba.Sakın ağacı yumuşatmayın,olduğu gibi çalışın,bu sizin ilk çalışmanız, eliniz alışınca ve sert bir zemin üzerinde çalışınca biraz rahat olacak.Daha durun bakalım elleriniz nasır tutacak tekrar kolay gelsin.

Eski 26-09-2008, 08:07   #71
Ağaç Dostu

tutkal08's Avatar

Belki bugün ve bayram boyunca yazmaya başka fırsatım olmayabilir,
herkesin bayramını kutlar, sevdikleri ile beraber sağlıklı ve çoooooooooooook mutlu zaman geçirmelerini dilerim.

Eski 26-09-2008, 10:52   #72
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Evet öyle sandım, daha yumuşak düşündüm açıkçası Galeriye eklediğiniz Maske de çok güzel, ben de yapabilirmiyim ileride, henüz değil tabii...Onların şekli nasıl veriliyor? Bu arada ben de şimdiden herkezin bayramını kutluyorum....Sevgiyle kalın....

Düzenleyen erbek_ : 26-09-2008 saat 22:33
Eski 26-09-2008, 22:43   #73
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Merhaba Gökben, aramıza hoşgeldiniz Bence bukadar hevesliyken ve burda yardım eden ustalarımız da varken, kesinlikle başlamalısınız. Ne demek kendime güvenim yok? Başladığınızda o güven gelecektir mutlaka, başlangıçta ben de sizin gibiydi, yani bunca ustalıkla işlenmiş kusursuz çalışmayı görünce haklısınız tabii Benim de gözüm korkmuştu ama malzemeleri almaya başladıkça inanın cesaretiniz de artıyor...Hevesiniz iyice artıyor... Yani çirkin olacaklar mutlaka ama zamanla el becerisi kazanacağım ve pratik yaptıkça ben de kendi tarzımı oluşturacağım diyeceksiniz... Sabırla ve inatla... Bence hiç tereddüt etmeyin...

Eski 26-09-2008, 22:49   #74
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Muhteşem birşey...Sağdan soldan topladıkları değersiz ağaç parçalarını ve dalları bir araya getirip, müthiş eserler açığa çıkarmışlar, paylaşmak istedim...

http://dalesdesigns.net/wooden_horses.htm

Eski 27-09-2008, 00:04   #76
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Bunlar şahane, çok yaratıcı paylaşım için teşekkürler.

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2008, 00:12   #77
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-04-2007
Yaratıcılığın da bu kadarı olur Bu odun parçalarından korkmaya başladım, uzmanının elinde olamayacağı şey yok...

A.Şahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2008, 00:53   #78
Ağaç Dostu

Cansunarya's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2007
Sayın Tutkal08, ellerdeki nasırlardan mı bahsettiniz, bu aklıma gelmemişti hiç, hmm hoşuma gitmedi ama katlanırız belki

Bugün ıskarpelalarım geldi, çok mutlu oldum, bayramda evimde olamayacağım için sonrasına erteliyorum maleseff

Sn. Erbek, eklediğiniz çalışmalara ve kullanılan köklere bayıldım.. Yalnız hafif fotoshop var sanırım, bir kısmı gerçek at siluetlerinin üzerine eklenmiş gibi duruyor, özellikle ayakların gerçek atlardan alıntı olduğunu düşünüyorum. Mesala 03.jpg deki atın ayakları yere basmıyor sahil görüntüsüne yapıştırılmış gibi..Neyse öyle bile olsa, yaratıcılık çok hoşuma gitti..

Bende herkese iyi bayramlar diliyorum, nice bayramlaraaa..

Cansunarya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2008, 19:39   #79
Ağaç Dostu

tutkal08's Avatar

Sn.cansunarya ellerdeki nasırın çaresi iş eldiveni, ama benim hiç hoşuma gitmediğinden( çünkü ahşaba dokunmalı ,hissetmeliyim, aksi takdirde zevk almam) eldiven kullanmak ,nasıra katlanıyorum.Malzemelerinizin geldiğine sevindim.

Sn gökben, Sn erbek'inde yazdığı gibi sabır,çalışma azmi.İlk çalışmalar sıkıntılı olabilir ,ancak tekniği kavrandıkça iş kolaylaşmaya başlayacak,o zaman tarzınız ortaya çıkacak.

Sn.erbek o maskın nasıl yapıldığını bayram sonrasında çizimle anlatacağım,göreceksiniz ki yöntem yine pratik,eminim hoşunuza gidecek.
Not: belki yazamayabilirim demiştim ama, bilgisyarı onardığımdan yazabiliyorum))

Eski 28-09-2008, 13:43   #80
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-09-2008
Arkadaşlar Forumda belirtilen bütün malzemeleri temin ettim gibi birşey oldu. Koçtaştan iki adet maket bıçağı seti buldum biraz kalitesizca ama hallettim gibi bir şey ve Bursa bıçak sanayicileri derneğinin yardımıyla 5-6 adet oyma bıçağı yaptırdım internetten indirdiğim bıçak resimlerini ve özelliklerini kendilerine gönderdim onlarda birebir aynılarını 4 kat ucuza mal ettiler ayrıca 4mm iskarpela ve oluku ıskarpela bulmak için neredeyse bu bölgede ne kadar nalbur ve hırdavatçı varsa gezdim ve hertürlü ıskarpelalardanda buldum buda süper oldu kıl testereden tutunda rende ler raspalar ve törpülere kadar ve çeşitli boy işgencelere kadar herşey tastamam oldu ahşap tokmağı tanıdığım bir marangoza ücretsiz yaptırdım herşey tastamam oldu ama ileride daha kullanışlı aletlere ihtiyacım olacağı kesin şimdilik başlangıç amacıyla herşey yerli yerinde gibi bütün günümü internette yeni başlayanlar için kolay örnekler inceleyerek geçiriyorum vede inanılmaz bir araştırma içerisindeyim çünkü hakikaten çok acemiyim ve içimden geldiği gibi bir şeyler yapmak istiyorum ancak gönlümün heristediğinide rahatça yapamayacağım için silerden aranızda yeni başlayanlardan örnekler vede resimler istiyorum lütfen bana yardım edin ve başlangıç hikayenizi benimle paylaşın
hepinize şimdiden çok teşekkür ederim
Not : bu arada arkadaşlar internette gördüğüm oyma bıçaklarını yatırabileceğim çok iyi birt firma buldum çok uygun fiyata gerçekten güzel iş yapan bir firma var ilerleyen günlerde resimlerinide koyacağım istediğiniz takdirde benimle kontak kurup aynı bıçaklardan sizde edinebilirsiniz

pekere Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2008, 11:47   #81
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Merhaba Pekere, ben de Kocaeli' de dolaşmadığım hırdavatçkı ve nalburcu bırakmadım, Hobi marketler ve büyük Yapı Marketler dalil, hiç bir yer den tamamlayamadım malzemelerimi. Her tarafta düz ıskarpeladan başka alet yok. Ayaklarıma kara sular indi. Bugün umutsuz bir şekilde Ankara' ya döndüm, burayı da henüz bilmiyorum ama dolaştığım kadarıyla burda da pek yok. Sizin bahsettiğiniz firma izmitte mi? İnanın İstanbula kadar gittik ama hala oluklu ve V uçlu iskarpelalarımı tamamlayamadım.

Eski 30-09-2008, 11:52   #82
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cansunarya Mesajı Göster
Sayın Tutkal08, ellerdeki nasırlardan mı bahsettiniz, bu aklıma gelmemişti hiç, hmm hoşuma gitmedi ama katlanırız belki

Sn. Erbek, eklediğiniz çalışmalara ve kullanılan köklere bayıldım.. Yalnız hafif fotoshop var sanırım, bir kısmı gerçek at siluetlerinin üzerine eklenmiş gibi duruyor, özellikle ayakların gerçek atlardan alıntı olduğunu düşünüyorum. Mesala 03.jpg deki atın ayakları yere basmıyor sahil görüntüsüne yapıştırılmış gibi..Neyse öyle bile olsa, yaratıcılık çok hoşuma gitti..

Bende herkese iyi bayramlar diliyorum, nice bayramlaraaa..
Evet, şimdi siz söyleyince dikkat ettim de, hakkikaten öyle gözüküyor , ama belki de yapılan atların resimleyip sonradan güzel arkaplanlara oturtmak istediler Ben photoshop olduğuna inanmak istemiyorum doğrusu. Resimlerin gerçek olduğuna ama daha etkileyici olsun diye resimleri kesilip daha hoş ortamlara yapıştırıldığına inanmak istiyorum, ki mutlaka öyledir değil mi? Sn Tutkal08 Bilgisayarınızın tamir olduığuna sevindim... Bu arada ben araştırmalarıma sürekli devam ediyorum ve bu arada bir video buldum, çok güzel ve eğitici gerçekten harika! Bahsettiğiniz eldivenlerden kullanıyor usta Yalnız çok şaşırdığım bişey oldu. Ben sürekli toklmak kullanıyorum, ıskarpelayı yürütmek için, teknik bu sanıyordum, oysa bu video beni çok şaşırttı, çünkü usta yumuşacık ağaçta çalışır gibi, öyle hafif ve öyle rahat yürütüyor ki bıçağı... Ben nerde yanlış yapıyorum caba?

Eski 30-09-2008, 12:28   #83
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

İndirmek isteyen Arkadaşlar için-Gözlerin yapım aşamasını adım adım gösteren Videolar

http://rapidshare.com/files/14859916...05_m1.wmv.html (1. Böl)

http://rapidshare.com/files/14860563...05_m2.wmv.html (2.Böl)

Eski 30-09-2008, 13:25   #84
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Söz konusu atları yapan Amerikalı bir kadın sanatçıdır.

Bu google linkinde başkaca örneklerini görebilirsiniz.

Fatma Kochan beğendi.
memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2008, 14:18   #85
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Buna ne demeli?

http://www.irishbogwoodsculpture.com/new_work.html

Eski 30-09-2008, 22:09   #86
Ağaç Dostu

tutkal08's Avatar

sn erbek, siz hiçbir yerde yanlış yapmıyorsunuz.Bahsettiğiniz videodaki ağaç yumuşak yapılı ,o nedenle elle kolay yontuluyor.Ayrıca gösterilen göz yapımı sert ağaca , ıskarpela ve tokmak yardımı ile de yapılabilir.Size örneğini verdiğim el görüntüsündeki şamdanı bu şekilde (ama tokmak yardımıyla) oyarak kabartma yapabilirsiniz. iki elinizi bu şekilde ,tokmak kullanmadan ,yaptığınız figürün hassas ,incelikli yerlerinde kullanabilirsiniz(tırnak,saç vs)
Ankara'da pratikerlerde oluklu ve V biçimli ıskarpela ile işinize yarayacak malzeme bulabilirsiniz.

Eski 01-10-2008, 12:31   #87
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Ama ben de ıhlamır çalışıyorum, bu en yumuşak ağaç değil mi? Videoyu seyredip Ustayı sanki ağaç değil de sabun yontuyor gibi görünce çok canım sıkıldı çünkü benim halimi görseniz, savaşır gibiyim... Malzemelerim yeni olmasa onlar köreldi diyeceğim ama yeni aldım... Bu arada Pratikerin yerini öğrenip hemen Bayram sonrası uğrayacağım, teşekkür ederim.

Eski 01-10-2008, 14:03   #88
Ağaç Dostu

tutkal08's Avatar

ıhlamur,gürgen e göre yumuşaktır.Sizin gördüğünüz bi çeşit kavak ağacı sanki.Birde Afrikadan getirilen kağıt gibi kolay işlenebilen ,hatta tırnağınızla kazıyabileceğiniz yumuşaklıkta ağaçlar var.Ama hiç dayanıklı değiller,çabuk kırılır ve çürürler.Bir siteden fotoğraf indirdim.El biçimindeki şamdanı nasıl oyacağınız konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.Bu çiçek motifinin kabartma nasıl yapıldığını gösteriyor,aynı tekniği el yapımı için kullanın,kolay gelsin...

Eski 01-10-2008, 14:06   #89
Ağaç Dostu

tutkal08's Avatar

kabartma

devamı var

Eklenen Resimler

abk ve Fatma Kochan beğendi.
Eski 01-10-2008, 14:10   #90
Ağaç Dostu

tutkal08's Avatar

devam

Eklenen Resimler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024