agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğa ve yaşama dair her şey > Yaşantımızda ve Sanatta Bitkiler
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-12-2007, 17:48   #1
Ağaçsever

biologus's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2007
Galeri: 13
NEY müzik aleti hangi tür kamıştan yapılıyor?

Selamlar

Umarim konuyu dogru yere acmisimdir bu ilk konu acisim bu sitede yanlis ise bagislayin.
Ben kendi capinda bir NEYZENim ve ufledigim agaci tanimak istiyorum.
Acaba NEY sazi yapilan kamislarda BAMBU sinifina giriyor mu?
latince ismini bilenler var mi?
o turdeki kamislardan turkiyede kac cins mevcut ve dagilimlari neler?

bu konularda bilgisi olanlar varsa veya kaynak onerebilecekler cok sevinirim,
COk tesekkurler

biologus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2007, 22:41   #2
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
http://www.agaclar.net/dergi/eylul07.html adresinde e-dergimizin eylül sayısını var. Burada Cem Ersin harika bir ney yazısı yazmıştı. Yapımında kullanılan kamış ve botanik adı da yazıyor, okur muydunuz?

Bu vesileyle sizi tanımak da isteriz. Yeni gelen arkadaşlar başlığında kısaca kendinizden bahsederseniz seviniriz.

Selamlar.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2007, 03:39   #3
Ağaçsever

biologus's Avatar

Selamlar
cok tesekkurler link icin epey isime yarayacak
Cem Ersin beyin mail adresi var mi acaba?
birde kaynak gostermek sartiyla derginizden alintilar yapabilir miyiz.
Bizimde NEY ile ilgili bir degrimiz cikacak yakinda.
www.neyforum.biz
den ulasabilirsiniz.
orada bu yazidan alintilar guzel olur diye dusundum.
cok tesekkurler

Eski 16-12-2007, 08:06   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Beğenmiş olmanıza sevindim.
Elbette alıntı yapabilirsiniz.
Not: e-posta adresimi yolladım.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2007, 23:12   #5
Ağaçsever

biologus's Avatar

Cok tesekkur ederim
Cok merak ediyorum Bu cinc kamisin Turkiyedeki dagilimlarini
hepsini acaba ayni turmu yoksa ayni cins fakat farkli turler mi?

Eski 18-12-2007, 00:14   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Arundo donax'a tüm sulak alanlarda rastlayabilirsiniz. Ama ney yapımına uygununu bulmak biraz zordur.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2008, 00:20   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi biologus Mesajı Göster
Selamlar

Umarim konuyu dogru yere acmisimdir bu ilk konu acisim bu sitede yanlis ise bagislayin.
Ben kendi capinda bir NEYZENim ve ufledigim agaci tanimak istiyorum.
Acaba NEY sazi yapilan kamislarda BAMBU sinifina giriyor mu?
latince ismini bilenler var mi?
o turdeki kamislardan turkiyede kac cins mevcut ve dagilimlari neler?

bu konularda bilgisi olanlar varsa veya kaynak onerebilecekler cok sevinirim,
COk tesekkurler
merhaba, nasılsınız trt'de izlediğim ney'i tanıtan bir pogramda kullanılan kamışların, hatay ve adana bölgesinde yetişen kamışlardan yapıldığını ögrendim sıcak ve nem önemli bir etken sanırım. Ancak hangi cins kamış olduklarını açıklamadılar kısa boğum aralıkları olan kamışlar kesildikten sonraiki sene sabit ısılı bir odada bekletildikten sonra ney yapım aşamasına geçiliyor. benim size aktarabileceğim bilgi bu kadar iyi günler dilerim.

erdal aknam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2008, 14:59   #8
Yeni Üye

nuresak's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2007
Merhabalar...

Ben de ney üflemeye daha bikaç aydır devam eden biri olarak elimdeki bilgileri sizinle paylaşacağım.

Ney, sarı renkli, sert ve sık lifli kamıştan yapılır. Sıcak iklim bölgelerinde ve taban suyu yüksek, sulak yerde yetişen bu kamışın birbirinden farklı cinsleri bulunur. En çok tercih edilen, Asi ve Nil nehirleri kıyılarında yetişen cins kamışlardır.
Bir zamanlar Osmanlı Padişahı 3. Selim’in Ney’lerinin yapımında kullanılan Samandağ kamışı, "sık lifli, boğum araları eşit ve kavisinin az olması" nedeniyle ney yapımında tercih edilmekte

Neylik kamış mutlaka dokuz boğum olmalı ve boğum aralıkları ve kalınlıkları mümkün olduğunca birbirine yakın olmalıdır. Tabiattaki kamışın boğumları, doğal olarak kökten uca doğru boyları kısalmakta ve çapları daralmaktadır. Bu kısalma ve daralmanın mümkün olabildiğince azar azar olması tercih edilmelidir. Tabiatta neylik kamış, yerden yukarıya doğru ters olarak yer alır. Yere yakın olan boğumların araları uzun ve kamış et kalınlığı çok fazla olduğundan, bu kısımlar ney yapımında kullanılmaz. Ney yapılan kısımlar kamış boyunun yarısından yukarıda bulunur.

Ney yapılabilecek kamışlar sonbaharda, hava sıcaklığına göre Ekim, Kasım, Aralık aylarında kesilmelidir. Püskül sürgüsü sararmamış, yaprak sapı kurumamış kamışlar henüz olgunlaşmamış olduğundan asla kesilmemelidir. Erken kesilen kamışlardan yapılan neyler olgunlaşma sürecini tamamlamadığı için, kısa bir süre sonra buruşacaklardır. Ayrıca kamışın dış yüzeyini kaplayan ve kamışı koruyan cidarı (mine tabakası), ancak olgunlaşma sürecinin sonunda istenen özelliğe kavuşmaktadır.

nuresak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2010, 22:24   #9
Ağaçsever

biologus's Avatar

Cok tesekkurler bu guzel bilgiler icin

Eski 03-05-2010, 17:05   #10
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
"“Dinle Neyden, duy, hikayet eyliyor,
Ayrılıklardan şikâyet eyliyor.

Bir garip düşmüşse yurdundan cüda,
Yurduna dönmek ister daima.

Aşka düştü, yandı hep tutuştu ney,
Aşka düştü, aşk yüzünden coştu mey.

Yardan ayrılmışa ney sırdaş olur,
Perdeler yırtar, visale yol bulur.”

İlk beyitler içinden seçilen yukarıdaki mısralarda görüldüğü üzere, kamışlıktan kesilerek, toprağından ayrılmış, üzerine delikler açıldığından, parçalanmış, üflenmekten kurumuş, yanmış, yakılmış “Ney” sembol olarak kullanılır. Yaratılış ile Tanrı’dan aldığı nefesi tasarruf eden İnsanın, asıl vatanı olan Yaratanın Mülküne dönme arzu ve iştiyakına “Ney” tercümandır. Neyin kendi sesi yoktur. Üfleyenin nefesi seda olur. Bu haliyle Mesnevi; Hz. Mevlana’nın iç yönünü aksettiren bir ayna, dinlenen “Ney” de Mevlana’nın ta kendisi veya aşk ile “hamdım, piştim, yandım” diyen İnsan ı Kamil’den başkası değildir."

"Mevlana" filmi üzerinde çalışırken, (bu konuda çok cahilimim) o zamana kadar sadece bir müzik aleti olarak bildiğim "Ney" in bambaşka yönlerini öğrendim. Meğer ne anlamlar yüklüymüş.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2010, 18:06   #11
Ağaçsever

biologus's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
"“Dinle Neyden, duy, hikayet eyliyor,
Ayrılıklardan şikâyet eyliyor.

Bir garip düşmüşse yurdundan cüda,
Yurduna dönmek ister daima.

Aşka düştü, yandı hep tutuştu ney,
Aşka düştü, aşk yüzünden coştu mey.

Yardan ayrılmışa ney sırdaş olur,
Perdeler yırtar, visale yol bulur.”

İlk beyitler içinden seçilen yukarıdaki mısralarda görüldüğü üzere, kamışlıktan kesilerek, toprağından ayrılmış, üzerine delikler açıldığından, parçalanmış, üflenmekten kurumuş, yanmış, yakılmış “Ney” sembol olarak kullanılır. Yaratılış ile Tanrı’dan aldığı nefesi tasarruf eden İnsanın, asıl vatanı olan Yaratanın Mülküne dönme arzu ve iştiyakına “Ney” tercümandır. Neyin kendi sesi yoktur. Üfleyenin nefesi seda olur. Bu haliyle Mesnevi; Hz. Mevlana’nın iç yönünü aksettiren bir ayna, dinlenen “Ney” de Mevlana’nın ta kendisi veya aşk ile “hamdım, piştim, yandım” diyen İnsan ı Kamil’den başkası değildir."

"Mevlana" filmi üzerinde çalışırken, (bu konuda çok cahilimim) o zamana kadar sadece bir müzik aleti olarak bildiğim "Ney" in bambaşka yönlerini öğrendim. Meğer ne anlamlar yüklüymüş.

Mesnevide metafor yapmak icin cok guzel bir sekilde kullanmis Mevlana hazretleri. Son zamanlarda NEY i kutsal bir muzik aleti seklinde algilayanlarin da sayisi az degil. NEy sazina NEY sazi kadar deger vermek gerekir fazlasi yeni bri Dinin temellerini atmaktir diye dusunuyorum.

Sizin de cok guzel yazdiginiz gibi Mesnevinin ilk 18 beyitindeki NEY insani kamil i temsil ediyor. Ve DINLE NEYDEN derken Bir insani Kamil bu ve onu dinle demek istiyor mevlana hazretleri (Mesnevi uzerine yapilan arastirmalardan cikan kitaplarda belirtildigi uzere) Dolayisiyla aslinda ortada BIR NEY SAZI yok sadece metafor var ve bunu bazilarinin sadec NEY dinle seklinde anlamasi uzucu.

Klasik Musikimizin bu guzel sazinin yine klasik musikimize uygun tavriyla korunmasi dilegiyle

Eski 26-10-2018, 12:01   #12
Ağaç Dostu

nevgül's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2018
Kamış veya kargı (Arundo donax)

Hatay’da bu mevsimde hemen her yerde bu kamışları görmek mümkün. Çit veya sepet yapımında ayrıca sebzelere destek olarak kullanılabiliyor. Bence en önemli özelliği, bu bölgedeki kamışların ney yapımında kullanılması.

Eklenen Resimler

nevgül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2018, 12:10   #13
Ağaç Dostu

nevgül's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2018
Dünyanın en iyi ney kamışları Samandağ’da
https://youtu.be/Qt06lpGKAZE

nevgül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024