agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğa ve yaşama dair her şey > Yaşantımızda ve Sanatta Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen cagin06

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-09-2007, 15:42   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-09-2007
Müzik aletleri yapımına uygun ağaçlar

ben gitar yapımı için gerekli ağaç kalıplarının veya tahtalarının bulunması konusunda bilgili arkadaşlarımızdan yardım bekliyorum .
örneğin ben gül ağacından gitarın sırtını yapmak istediğimde ben bu ağacı nerden ne şekilde temin edebilirim . ve ya özellikle ölçülere göre kalıplar yapan çeşitli yerler var mı . nternette biraz araştırdım ancak yeterli olmadı . yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkürler

ulusoy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2007, 16:42   #2
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Ulusoy hoşgeldin.
Agaclar.net E-Dergi Şubat sayısında, 'Gitarlar ve Kullanılan Ağaçlar' isimli yazıyı okumanı tavsiye ederim.

Ayrıca, Yeni gelen arkadaşlar, kendinizi tanıtın... başlığına uyrayıp kendini tanıt ki, seni tanıyalım.

Forumda Türkçe'nin doğru kullanımına dikkat etmeye çalışıyoruz, senden de aynı özeni bekliyoruz.

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2007, 17:15   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
İstanbul'da Yüksek Kaldırım'da enstrüman yapımı için uygun ağaçlar satan dükkanlar mevcut. Fakat fiyatları ne derece uygun bilmiyorum.

Ayrıca gene Yüksek Kaldırım'da enstrüman yapım-tamir atölyelerinde de çeşitli çözümler bulabilirsin.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2007, 21:59   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-09-2007
yardımlarınız için çok teşekürler arkadaşlar .

ulusoy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2014, 23:13   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-03-2012
biriba ağacı

brezilyada yetişen biriba ağacı hakkında bilgisi olan varmı. ben capoeira eğitmenliği yapıyorum ve biriba ağacından yapılan berimbau bizim temel enstrümanımız ve yurtdışından geldiği için çok pahalı ona benzer **** muadili ağaç hangisidir bilgisi olan var mı araştırmalarım sonucu portakal, kiraz ve gül ağacısın sert ama esnek olabildiğini söyleyenler oldu bilgisi olanlar mesaj atar ise sevinirim herkese teşekkür ederim

YeniBON beğendi.
cagin06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2017, 20:20   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-09-2012
Merhabalar ;

Soru sorulalı 10 yıl olmuş. Lakin aramalarda karşımıza çıkıyor hala başlık. Denk gelecek arkadaşlar için bahsedeyim biraz.

Öncelikle gitarlar - elektro gitardan bahsettiğinizi varsayarak konuşuyorum - birkaç ağaçtan oluşur. Sapı, gövdesi, klayesi ve gövde kaplaması genelde farklı ağaçlar ile yapılır. Piyasada herkesin bildiği ,meşhur iki firma var. Birisi Gibson diğeri ise Fender. Bu firmaların standartlaşmış diyeceğimiz ağaçları vardır, lakin gitar yapımcıları çok farklı ağaçlarıda kullanabilmekte ve gözlemlediğim kadarıyla başarılı da oluyor, lakin temin etmek kolay değil her zaman. Neyse , Gibson da gövdede ve sapta maun ağacı tercih edililir. Klavyede ise abanos ve pelesenk - gül ağacı olarak anılır- ağacına denk gelmek mumkun. Kapakta ise genelde herkes akçaağaç tercih eder. Fender de ise sap akçaağaç, gövde ise kızılağaç olarak tercih edilir. Klavyede abanos kullanılmaz, maple ve gülağacını çok sık görüyorum.

Tabi bu ağaçların dışındada kullanılanlar illaki vardır, lakin genel olarak karşılaştığım, buraya yazmadan evvel bildiklerimi internet aracılığıyla tastiklediğim kadarıyla bunlar bu markaların karakterini belirleyen ağaçlar.

Sese etki eden tek şey ağaç türü değil tabi ki. Bahsettiğim markaların gitar formlarıda birbirinden farklı, farklı manyetikler kullanılıyor ve sap kalınlıkları vs aynı denemez elbette. Bunun yanında aynı anda yapılan, ağırlıkları dahi gramına kadar aynı olan gitarların dahi aynı tonu vermediği rastlanan birşey.

Yeteri kadar bu işlerle haşır neşir olayan birisinin girişmemesi gereken bir iş olarak görüyorum. İlla ki yapacağım deniyor ise gidip bir luthiyerin ziyaret edilmesini tavsiye ederim. Gerek ağaç temini gerekse bu iş hakkında yardımcı olacak kişiler onlardır. Zira her ağaçtan gitar olmaz, seçmek lazım.

Düzenleyen safa_kaya16 : 20-04-2017 saat 20:29 Neden: ekleme
safa_kaya16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024