agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğa ve yaşama dair her şey > Yaşantımızda ve Sanatta Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni14Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-07-2007, 11:07   #31
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-02-2007
oyma iskarpelası

sayın arkadaşım oyma iskarpelasını biz imalat etmekteyiz isteklerinizi bize bildirirseniz size yardımcı olabilirim

eserbicak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2007, 11:23   #32
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Siteniz yeni sanırım. Sayfaları açmak ürünleri incelemek mümkün olmadı.
Isakrpelalara bakayım dedim ama, tek sayfa açılıyor.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2009, 17:22   #33
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-02-2009
arkadaşlar merhaba ben foruma yeni üye oldum ve ağaç oyma işine acayip bir şekilde merak saldım nereden nasıl başlayacağım bilmiyorum.ankarada oymacılık işiyle ilgili kurs felan veren bir yer var mı veya ben bu işi nasıl öğreneceğim.

iskerpala seti aldım ardiyeden bir sürü ağaçta aldım çeşit çeşit.ağaç oyma setide aldım.acaba kendi kendime uğraşarak öğrenebilirmiyim sizler nasıl öğrendiniz bu işi bana bir yol gösterir misiniz?

medcezir05 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2009, 18:43   #34

memet's Avatar

Hoşgeldiniz.
El işlemeciliği üzerine bir kurs olacağını sanmıyorum. Forumda ağaç işleyen arkadaşlar deneyimlerini aktarıyorlar. Başlamak için yararlı olacaktır. Yumuşak bir ağaçla başlayabilirsiniz çalışmaya. Ama yumuşaktır diye kavak kullanmayın.

Bence tek ve önemli ders, ıskarpelayı nasıl tutacağınız.
Bıçağın keskin ucu hiç bir zaman kendinize yönelik olmasın.
Elinizi bıçağın sivri ucundan ileride hiç tutmayın. Her zaman bıçağın gerisinden kavrayın ağacı.
Gerisi tecrübe.

YeniBON beğendi.
Eski 15-03-2009, 20:08   #35
Ağaç Dostu

çekirdek's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2007
Galeri: 14
Memet'inkine ek küçük bir uyarı daha; oyma bıçaklarının uçlarını birbirine değdirmemeye özen gösterin. Birbirlerini deforme ediyorlar.

çekirdek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2010, 07:34   #36
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-07-2010
yardım

merhaba laminasyon tekniğiyle aşağıdaki hamak standını yapmak istiyorum hangi ağacı önerirsiniz?

Eklenen Resimler

YeniBON beğendi.
muratugurlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2010, 23:06   #37
Ağaç Dostu

gurbik67's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi muratugurlu Mesajı Göster
merhaba laminasyon tekniğiyle aşağıdaki hamak standını yapmak istiyorum hangi ağacı önerirsiniz?
diğer ağaç türlerine göre biraz ağır olmakla beraber, lifli olması dolayısı ile de meşe ağacının, hamak niçin ideal olduğunu düşünüyorum.

ve de ağaç oyma işinde tecrübeli bir arkadaşım genelde kiraz ağacını tercih ederdi sebebi ise lifsiz oluşu, zımparalamada tiftiklenmemesi kolay işlenmesi ceviz ve kestane ağacına benzerliği, her yöne işlenmesi ,tercih nedenleri arasında idi.

zaman zaman heykel ve çalgı yapımında (kabasında) arkadaşa yardim ederdim.
genelde kemençe yapardı, bu çalgının ağaç türleri arasında; bulunması çok zor olan sarmaşık idi. dut ve kiraz ağacı da bunlar arasında idi.

gurbik67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2010, 00:13   #38
Yeni Üye

ozul's Avatar

Giriş Tarihi: 07-08-2010
Merhaba

Öncelikle belirmek isterim forum ilgilenenler ve bilgi amacı olan kişilere yol gösterecek bir potansiyele sahip.Benim ismim özgür Bursada yaşıyorum .Baba meslegi olan Marangozluk işini icra ediyorum.işim geregi Ağaçlar ile günümün büyük bir bölümünü harcamaktayım.Yaklaşık aralıksız 45 senelik baba mesleginde 20 senedir bende varım.Yani ağaçlar hakkında hem teorik hemde pratikte bir hayli tecrubeliyiz.Meslegimi severek yapmakta ve Bilincsiz kesilen ağaçların,yakılan ormanların ülke ekonomisine ,ekolojik ve sosyal çöküntüsüne yol açan etkenleri hergün yaşamaktayız.
Buraya üye oldum çünkü bilgi paylaşılmadıktan sonra bir anlam ifade etmez.Biz bile 45 senelik ağaç tecrubemiz olmasına ragmen bir çok bilmedigimiz konuları öğrenmekteyiz.Şahet Ağaçlar ile ilgili sormak bilmek istediiniz bir konu olur ve biliyorsak yardımc olmaktan mutluluk duyacagımı ifade edip tüm ağaç dostlarını selamlarım.
Saygı ve dostlukla

YeniBON ve devirsefa beğendi.
ozul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2011, 10:37   #39
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-05-2011
merhaba

hepinize iyi günler
ağaçtaki dokuyu ortaya çıkaracak bir yol biliyor musunuz? heykeli yaptık üzerindeki halkalardan bir kısmı çökecek ve rölyef etkisi olacak.bunu yapan bir marangoz sırrını vermiyor da...belki siz yardımcı olabilirsiniz.

YeniBON beğendi.
dumanx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2011, 13:48   #40

memet's Avatar

Genellikle kumlama yapılır bu iş için.

Eski 16-07-2013, 16:03   #41
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-09-2007

Merhaba,
resimde kesiti görülen, kışın belek sahillerinde bolca bulunan, işlemesi kolay (yüzük vb), değişik kokan ağaç hangisi olabilir acaba?

YeniBON beğendi.
süreyya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2014, 02:05   #42
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-01-2014
Merhabalar, çok temel bir sorum olacak,
İşlemek için gerekli ağaçları nerelerden bulabiliriz? Marangoza gidiyoruz bende yok diyor, başından savıyor ya da gerçekten olmuyor, keresteciler sitelerine falan gitsek devasa boyutlarda satıyorlar bizle uğraşmazlar. Mesela bana 5x5x100 cm lik bir meşe ağacı lazım, nereden bulabileceğimi bilmiyorum. Bizim gibi basit işlerle ilgilenecek esnafları, uygun fiyata istediğimiz hammaddeyi nerelerden alabiliriz? İstanbul Anadolu Yakasındayım.

tourkana ve YeniBON beğendi.
devirsefa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2014, 03:08   #43
Ağaç Dostu

YeniBON's Avatar

Giriş Tarihi: 08-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devirsefa Mesajı Göster
İşlemek için gerekli ağaçları nerelerden bulabiliriz? Marangoza gidiyoruz bende yok diyor, başından savıyor ya da gerçekten olmuyor, keresteciler sitelerine falan gitsek devasa boyutlarda satıyorlar bizle uğraşmazlar. Mesela bana 5x5x100 cm lik bir meşe ağacı lazım, nereden bulabileceğimi bilmiyorum. Bizim gibi basit işlerle ilgilenecek esnafları, uygun fiyata istediğimiz hammaddeyi nerelerden alabiliriz? İstanbul Anadolu Yakasındayım.
Mehmetmarangoz olarak internette arayın. Yaklaşık elli çeşit ağaç cinsinin satışı var. Sanıyorum Mehmet amcanın oğlu Özgür Ulus'ta sitemiz üyesi.

MeyveliTepe ve Turgay78 beğendi.
YeniBON Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2014, 00:57   #44
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniBON Mesajı Göster
Mehmetmarangoz olarak internette arayın. Yaklaşık elli çeşit ağaç cinsinin satışı var. Sanıyorum Mehmet amcanın oğlu Özgür Ulus'ta sitemiz üyesi.
Teşekür ederim. Peki İstanbulda gidip dükkanına istediğimiz ölçülerde çeşit çeşit kestirteceğimiz, ağaçları inceleyeceğimiz yerler, merkezler yok mu? Marangoz mudur bunlar, tahtacı mı denir, başka bir şey mi, hiç bilmiyorum..

Yoksa bu işlere normalde marangozlar bakar da, bizim mahalledekiler mi başından savıyor, "bende o yok bende bu yok" diye?

Eski 21-01-2014, 02:19   #45
Yeni Üye

Hiç bilen yok mu arkadaşlar?

Eski 21-01-2014, 15:18   #46
Ağaç Dostu

seccomann01's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2014
Alıntı:
ben kendime meşe ağaçını saksı yapmak için aldım. Nereden aldığıma gelince hani köfteciler fırıncılar olur ya onlarda bol miktarda oluyor istediğin boyda (bazen ücretsiz veriyorlar)
Saksı + Dekor yapım çalışmam

YeniBON beğendi.
seccomann01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2014, 00:05   #47
Yeni Üye

Çok teşekkür ederim yakındaki fırıncıya soracağım hemen yarın.

seccomann01 beğendi.
Eski 24-01-2014, 11:33   #48
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Alıntı:
Bauhaus marketlerde keresteyi istediğiniz ölçüde kestirebiliyorsunuz.4,5 cm*4,5cm*2,5mt Paulownia çam kerestesi aldım,15 tl . 1er metre olarak kestirdim.
Meşe yok sanırım ama kayın ve çam çeşitleri çok ,fiyatlar çok yüksek değil aslında ama işlenip işlenmemesine göre farkediyor.
Tavsiye ederim.

Kütük olarak almak isterseniz de, şöminelik odun satan yerlerde bol miktarda var. Bkz. Sarıyer Kilyos-Demirciköy (Köprü çalışması için kesilen meşe ağaçlarını bu oduncular kapışıyor)

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2014, 12:03   #49
Yeni Üye

Çok teşekkürler. Bunu bilmek daha iyi oldu.

Eski 26-08-2014, 14:58   #50
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-04-2014
İyi günler ,

Bende içinde ahşap oyma , marongozluk merakı besleyenlerdenim. Şimdi bu meraakımı bir hobiye dönüştürmek istiyorum. Çalıştığım yerde 16 -18 cm çapında kızılçam direkleri bulunuyor. Bunları yer altı madenciliğinde tahkimat sistemi olarak kullanıyorlar. Şantiyedede zaman zaman masa sandalye dolap gibi şeyleri yapıyoruz. Ancak zımpara ve cila kullanmadığımız için kısa sürede kirleniyor ve eskiyip atılıyor.

şu oyma için çam ağaçları uygunmudur?

daha uzun süre dayanması için hangi verniği nasıl uygulamalıyız?

Teşekkürler.

YeniBON beğendi.
çiftçioğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2015, 19:29   #51
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-02-2009
Ahşap oyma için uygun ağaçlar

İyi akşamlar,
Küçük çapta ahşap oyma hobisine başlamaya karar verdim. Iskarpela vs. aldım fakat ağaç türü konusunda bilgi almak istedim. Aşağıdaki video da ki kabartmalı yazı yazmak istiyorum. Videodaki ağaç türü hakkında bilgi almak istedim. Ahşabın türü nedir acaba?
https://www.youtube.com/watch?v=RR8A...B9q6jA&index=4

okutkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2018, 23:52   #52
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-12-2018
Bilgiler için çok teşekkür ederim, foruma yeni katıldım ve sayenizde çok güçlü bilgiler edindim. Paylaşımlarınız devamını dilerim.
Bursa'dan selamlar..
Mehmet

Osmanhamd Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024