agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Yarım Kalmış Bonsailer (http://www.agaclar.net/forum/yarim-kalmis-bonsailer/)
-   -   dusunenadam / Ligustrum (http://www.agaclar.net/forum/yarim-kalmis-bonsailer/36778.htm)

dusunenadam 15-03-2015 23:14

dusunenadam / Ligustrum

1 Eklenti(ler)
Bir market bonsai de bende var. Aralık (2014) ayında almıştım. Türü ligustrum. Ev ortamına alışması için bir ay dokunmadım. Toprağı iyi gibiydi ama plastik saksısından çıkardığımda 2 parmak kalınlığında sarmal kök yapmış olduğunu gördüm. Kökleri budayıp, kendi imalatım olan saksıma aldım. Havalar ısınmaya başlayınca dışarı çıkardım. Hafif budama yaptım. Keyfi yerinde gibi...

dusunenadam 15-03-2015 23:16

1 Eklenti(ler)
Suyu çok seviyor.

caglarxx 16-03-2015 18:19

Sn.düşünenadam

ligustrum türü,, sinensis olabilir.Bende de mevcut çok sağlam türdür.

badrobot 16-03-2015 18:35

Şekli güzel, derli toplu görünüyor.

sagol 17-03-2015 18:50

Sayın Düşünenadam,

Ligustrumunuzun keyfi yerinde görünüyor. Saksılarınız da estetik duruyor, hangi çeşit ağaçtan yapıyorsunuz, dayanıklı bir tür mü.

Kolay gelsin...

dusunenadam 17-03-2015 22:32

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sagol (Mesaj 1364004)
Sayın Düşünenadam,

Ligustrumunuzun keyfi yerinde görünüyor. Saksılarınız da estetik duruyor, hangi çeşit ağaçtan yapıyorsunuz, dayanıklı bir tür mü.

Kolay gelsin...

Sayın hocam, bildiğiniz çam kullanıyorum. Bonsai saksısı bulmaktaki zorluk ve çömlekçilerle olan maceralarım 2 yıl önce beni bu yola itti. Çeşitli araştırmalar ve denemeler yaptım. Ağacın suya karşı davranışlarını ve mukavemetini inceledim. Dağılma, eğrilme, çürüme, bakteri üretme gibi sorunların hepsine çözümler buldum. Ağaca zarar vermiyorlar. Hatta ağacın kökleriyle kaynaşıyorlar diyebilirim. İstediğim, internette gördüğüm ve beğendiğim her modeli yapıyorum. Şu günlerde ilk defa resimlerini koyuyorum. Bu gördüğünüz aslında derin, eğitim saksısı sayılabilir. Sağlamlık açısından sıkıntı yok. Yani toprak saksı gibi 100+ yıl dayanır diyemeyeceğim ama tahminime göre en az 10-15 yıl taş gibi durur.

dusunenadam 17-03-2015 23:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi caglarxx (Mesaj 1363806)
Sn.düşünenadam

ligustrum türü,, sinensis olabilir.Bende de mevcut çok sağlam türdür.

Sayın çaglarxx, çok teşekkür ederim. Merak ettim, sizdekiler çiçek açıyor mu?

sagol 18-03-2015 10:19

3 Eklenti(ler)
Sayın Düşünenadam,

Alıştırma saksısı olarak tahta saksı kullanımı başka ülkelerde de yapılıyor. İngiltereden Harry Harrington' Ligustrumunun yeşil kısmını bir tahta alıştırma saksısında geliştirmiş.

Tahta saksı:

Eklenti 541487

Tahta saksı:

Eklenti 541488

Tahta saksıda yetiştirilerek oluşturulan güzellik:
Eklenti 541489

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi dusunenadam (Mesaj 1364081)
Sayın hocam, bildiğiniz çam kullanıyorum. Bonsai saksısı bulmaktaki zorluk ve çömlekçilerle olan maceralarım 2 yıl önce beni bu yola itti. Çeşitli araştırmalar ve denemeler yaptım. Ağacın suya karşı davranışlarını ve mukavemetini inceledim. Dağılma, eğrilme, çürüme, bakteri üretme gibi sorunların hepsine çözümler buldum. Ağaca zarar vermiyorlar. Hatta ağacın kökleriyle kaynaşıyorlar diyebilirim. İstediğim, internette gördüğüm ve beğendiğim her modeli yapıyorum. Şu günlerde ilk defa resimlerini koyuyorum. Bu gördüğünüz aslında derin, eğitim saksısı sayılabilir. Sağlamlık açısından sıkıntı yok. Yani toprak saksı gibi 100+ yıl dayanır diyemeyeceğim ama tahminime göre en az 10-15 yıl taş gibi durur.

caglarxx 18-03-2015 11:58

sn.Düşünenadam

Henüz çiçek görmedim,ama ağaçları fazla yorduğum için olabilir :))
benimkilerde sizin ağaca benzeyen formdalardı.Birini baya kısalttım,bir diğerine 2 noktadan havai köklendirme yaptım sonucu bekliyorum.

dusunenadam 18-03-2015 22:46

Güven Hocam, çok teşekkür ederim. Nette araştırma yaptım ama bunları görmemiştim. Bunu öğrendiğim ve bu fotoğrafları gördüğüm iyi oldu gerçekten. Demek ki bir tek ben değilmişim. İçim ferahladı :)

Aslında şaşırmamak lazım. Enteresan, ağacın kökleri ve tahta neredeyse birbiriyle kaynaşıyor.

dusunenadam 18-03-2015 22:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi caglarxx (Mesaj 1364162)
sn.Düşünenadam

Henüz çiçek görmedim,ama ağaçları fazla yorduğum için olabilir :))
benimkilerde sizin ağaca benzeyen formdalardı.Birini baya kısalttım,bir diğerine 2 noktadan havai köklendirme yaptım sonucu bekliyorum.

Sayın cağlarxx, bakalım benimki ne yapacak. İsterseniz buraya konu açın sizinkilere de bakalım. Başarılar diliyorum.

sagol 20-03-2015 16:12

Sayın Caglarxx'in ligustrumuna yeni bir başlık açtım.

http://www.agaclar.net/forum/baslang...alar/36800.htm

dusunenadam 05-02-2016 13:21

1 Eklenti(ler)
Bugün biraz, yaprak alımı, boy kısaltma, budama, telleme, yanlışlıkla dal kırma ve yer yer saçmalama işlemleri yaptım :( Hayırlısı bakalım...
Bu saksı eğitim saksısıydı. Bu baharda nihai saksısına alacağım.

reguler 10-02-2016 22:31

Dalları tam da istenilen yerlerden çıkmış .Çok güzel

dusunenadam 10-02-2016 22:36

Teşekkür ederim sn reguler. Alttan üçüncü kaviste de bir dal vardı. Malesef tellerken kırdım. Folyajdaki o boşluğu doldurmak için mecburen bir üstteki dalı boşluğa doğru eğdim.

reguler 28-07-2016 12:44

güncel fotoğraf var mı?

dusunenadam 01-08-2016 01:34

Ne yazık ki bu ağacım da ihmal kurbanı oldu. Taşınma esnasında sulamayı ihmal ettiğim için kurudu.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024