agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Yarım Kalmış Bonsailer (http://www.agaclar.net/forum/yarim-kalmis-bonsailer/)
-   -   boatswean / Kamkat (http://www.agaclar.net/forum/yarim-kalmis-bonsailer/36581.htm)

boatswean 21-02-2015 20:37

boatswean / Kamkat

1 Eklenti(ler)
Şu anki formu bonsai için nasıl?
Üzerinde nasıl budama, şekil verme işlemi yapmalıyım. Fazlalık olan bir durum var mı şu an ağaçta?

Değerli tavsiyeleriniz için teşekkürler.

boatswean 21-02-2015 21:36

Alttakiler kökleniyor onları ayıracağım

badrobot 21-02-2015 22:43

Sn.boatswean.
Bence ağacınız hiç ellemeyin ve serbestçe gelişime bırakın. Ayrıca ağacınız aşılımı? Aşılı türlerle bonsai çalışmaya uğraşmayın. Turunçgillerden bonsai yapmak çok zordur.
Malesef hep kötü şeyler söyledim. Başka türler alıp denemenizi öneririm. Örneğin "LİGÜSTRÜM"

boatswean 21-02-2015 22:59

Aşılı değil.teşekkürler.

Bide limon var tohumdan ama o daha küçük :((

sagol 22-02-2015 07:18

1 Eklenti(ler)
Sayın boatswean,

Aramıza hoş geldiniz. Sayın Badrobotun da yazdığı gibi turunçgiller başlangıç için çok zor bir tür. Ben de başlangıç için ligüstrüm tavsiye edeceğim.

Kamkat veya Kumkat ağaçlarını çelikten yetiştirmek çok zor olduğundan genellikle Turunçgillerin atası olan üç yaprağa aşı yapılarak üretiliyor. Sizin fidanınızın aşı yerini kırmızı ile işaretledim. Şimdilik birşey yapmayın bu haliyle gelişsin aşağılardan dal vermeye çalışsın. İç mekan bitkisi olmadığından havalar ısındığında dışarı almanızda yarar var(odada yapraklara yeterli nem sağlamak zor ama yapraklara su spreyleyerek işini kolaylaştırabilirsiniz).
Meyveleri hoşuma gittiğinden birkaç deneme yapıyroum ama gelişmesi çok yavaş ve çalışılması zor, bonsai olarak değil ama meyvesi için yaptığım bir çalışmayı aşağıdaki linkte görebilirsiniz.

http://www.agaclar.net/forum/1332280-post22.htm

Sizin ağacınızın aşı yerini kırmızı ile işaretledim:

Eklenti 537997

İyi çalışmalar dilerim......

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi boatswean (Mesaj 1358365)
Şu anki formu bonsai için nasıl?
Üzerinde nasıl budama, şekil verme işlemi yapmalıyım. Fazlalık olan bir durum var mı şu an ağaçta?

Değerli tavsiyeleriniz için teşekkürler.

boatswean 22-02-2015 09:50

Çok teşekkürler ''Sağol''. Sizlerden yavaş yavaş öğreneceğim.

ozancolak 23-02-2015 10:32

bence önce formları incele ve uygun olanı seçip devam et

boatswean 23-02-2015 14:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ozancolak (Mesaj 1358693)
bence önce formları incele ve uygun olanı seçip devam et

Teşekkürler

boatswean 18-04-2015 13:58

1 Eklenti(ler)
Böyle tel bağladım ne dersiniz.

badrobot 18-04-2015 19:57

Sn.boatswean.
En iyi öğrenme şekli "deneyim" kazanmaktan geçiyor. Sizde bazı şeyleri başarısızda olsa deneyerek ve deneyim kazanarak bazı şeyleri öğreneceksiniz. Bu ağaçta olduğu gibi...
Bu ağaçla uğraşmayın, bundan BONSAİ olmaz. Ama bunu benim size söylememden ziyade sizin bu ağaçta başarısız olmanız sizi başarıya götürecek 100 yoldan biri olacaktır.
Tellemeniz; başarılı yerler var ama genel anlamda telleme hatalı. Ağaçta nasıl bir form düşünülmüş? bunu anlamak çok zor.

Elbette bonsai'de her şey bir süreç; Bir anda ağaç, Bonsai olmuyor. Uzun süre gerektiriyor. Fakat bu süreçtede doğru malzemeyle, doğru müdehaleleri yaparsanız güzel sonuçlar yakalayabilirsiniz ancak. Ağaçları şekillendirirken farkında olmadan sizde şekilleniyorsunuz.

Bu kötü yorumları anlatmam sizde hayal kırıklığı, kırgınlık, kızgınlık ve umutsuzluk yaratmasın. Ben size doğru olanları söyledim. Amacım; size dilim döndüğünce yanlışları anlatarak doğru yöne doğru sizi itelemekti.

boatswean 18-04-2015 22:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi badrobot (Mesaj 1371799)
Sn.boatswean.
En iyi öğrenme şekli "deneyim" kazanmaktan geçiyor. Sizde bazı şeyleri başarısızda olsa deneyerek ve deneyim kazanarak bazı şeyleri öğreneceksiniz. Bu ağaçta olduğu gibi...
Bu ağaçla uğraşmayın, bundan BONSAİ olmaz. Ama bunu benim size söylememden ziyade sizin bu ağaçta başarısız olmanız sizi başarıya götürecek 100 yoldan biri olacaktır.
Tellemeniz; başarılı yerler var ama genel anlamda telleme hatalı. Ağaçta nasıl bir form düşünülmüş? bunu anlamak çok zor.

Elbette bonsai'de her şey bir süreç; Bir anda ağaç, Bonsai olmuyor. Uzun süre gerektiriyor. Fakat bu süreçtede doğru malzemeyle, doğru müdehaleleri yaparsanız güzel sonuçlar yakalayabilirsiniz ancak. Ağaçları şekillendirirken farkında olmadan sizde şekilleniyorsunuz.

Bu kötü yorumları anlatmam sizde hayal kırıklığı, kırgınlık, kızgınlık ve umutsuzluk yaratmasın. Ben size doğru olanları söyledim. Amacım; size dilim döndüğünce yanlışları anlatarak doğru yöne doğru sizi itelemekti.

Kırgınlık falan olmaz zaten sizlerden bir şeyler öğrenmek için katıldım foruma. Yorumunuz için teşekkürler.

badrobot 18-04-2015 22:21

İnanın; ilk başlarda bende o kadar çok anlamsız ağaçlar almıştımki...yaklaşımınızdan ve sözlerinizden bu işi başaracak gerekli inadınızın, sabrınızın ve azminiz olduğunu anlıyorum. bu sizi kesinlikle başarıya götürecektir.
Eğer size bir dirhem faydam olursa memnun olurum. Daha önce de söylediğim gibi olumsuz eleştirilerim sizi üzmek için değil tam tersi sizi doğru yöne sevketmek.

boatswean 18-07-2015 22:25

Kamkatı beceremedik Ustaların öngördüğü gibi.

badrobot 18-07-2015 22:42

Ağacınıza ne oldu? Son durum nedir? Bilgi verirseniz memnun olurum.

boatswean 18-07-2015 23:05

Uçkurutan hastalığı baş gösterdi. Dallar yanık yanık oldu yapraklar önce dik durma gücünü kaybetti sonra döküldü. Yazık oldu bitkiye. Affetsin artık beni.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024