agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Yarım Kalmış Bonsailer (http://www.agaclar.net/forum/yarim-kalmis-bonsailer/)
-   -   seckayn / ardıç (http://www.agaclar.net/forum/yarim-kalmis-bonsailer/3645.htm)

seckayn 15-03-2007 12:57

seckayn / ardıç

1 Eklenti(ler)
Selam arkadaslar herseyi geride birakip fotograflari yukluyorum en sonunda:)bi deneme yapicam bakalim nasil olucak.

tourkana 15-03-2007 13:38

ağaçların ve saksıların çok güzel,şekillere gelince sanırım yarım şelale stili denemişsin ama biraz uzun kalan yerler varmış gibi geldi bana....bunlar Ardıç sanırım,juniperus squamata denilenden...iğneler çok net seçilemiyor...
bunlar bir yana dekorasyon çok hoşuma gitti,uzak doğu kültürü biraz yansımış gibi geldi bana :)

tourkana 15-03-2007 14:19

yaşı ve türü bana inandırıcı gelmedi....bence onlar ardıç..

memet 15-03-2007 14:45

Yirminci mesajında gösterdiğin dalın, altta kalan filizlerini çimdikleyebilirsin bence. Aynı mesajda son resmin uzayan dalı en ucundan çimdiklenebilir. boya gitmemesi için. dalın biraz aşağı bükülmesi için telleme yapılabilir.
Yarı sarkık, semi-cascade(han-kengai) olması için, gövdenin tam yukarı çıktığı yerde bir dal bırakacak şekilde bir budama isteyecek.

seckayn 17-03-2007 16:02

Memet bey birsey sorabilirmiyim. Yukarida fotografta gorulen en sagdaki ardicin kok budamasini yaptim. sekil vermek icin birkac dalini kesip telleme yapicam.Su an dogru zamanmi?Yani koklerini kestim bide dallarini kesersem bisey olurmu?

memet 17-03-2007 16:08

Sakınca olacağını sanmıyorum..
Budama yaptıktan sonra gübreleme yapma.. Kök budaması konusunda yazılanlara bir tekrar göz at..
Sorun çıkacağını sanmam. Budamadan sonra direk güneşe koyma, bir süre gölge bir yerde dinlendir.

seckayn 17-03-2007 16:15

Cok tesekkur ederim. Zaten durduklari yer aksamustu gunes aliyo.Onunda zarari olmaz sanirim.Birde toprak karisimina cok az solucan gubresi koymustum yani organik gubre bi zarari olurmuki?Degistireyimmi topragi.

memet 17-03-2007 16:18

Benim kastım kök budaması yaptıktan sonra gübreleme yapma.
Ne zaman koymuştum gübreyi..

seckayn 17-03-2007 16:25

2 gun once kok budamasi yaptim,topraginida degistirdim o zaman.Toprak karisimi yaparken yarim avuc falan solucan gubresi koydum.Hemen degistireyim ozaman

17-03-2007 23:34

Hayırlı olsun, kolay gelsin Seckayn

seckayn 17-03-2007 23:39

sağol Enbosa ikimizinde yardıma kolay gelsine ihtiyacı var:)

seckayn 17-03-2007 23:52

3 Eklenti(ler)
arkadaşlar bir bonsai nasıl telef edilir sorusunun cevabı tam aşağıdaki fotoğraftır:)
Bonsaimin köklerini budadım.Memet bey toprağı değiştirdim gübre koymadım. Şeklinide düşündüğüm gibi budadım,telleme ve son hali işte karşınızda:)Umarım ölmez:( Eğer düşündüğüm gibi büyürse çok güzel bir bonsai olucak.Hepbirlikte görücez bakalım.
Önemli birşey sormak istiyorum. Kök ve diğer budamaları nasıl yapıcağımı forumlardan okudum. Önemli olan kök budaması ve dal veya yaprak budamasının aynı anda yapılıp yapılmadığı. Yani bunları aynı anda yapmanın zararı veya yararları neler olabilir. Bu konuda aydınlatabilirmisiniz beni. Ardıçdan elimde 2 tane daha var onlaradada bazı düzeltmeler yapmak istiyorum. Bir taneyi feda edebilirim ama hepsini öldürmek istemiyorum:(

tourkana 18-03-2007 11:44

bence git bir ormana dik.kurtarsın kendini garip...:)

seckayn 18-03-2007 11:58

Kurtulacagini bilsem hemen dikerim:)Bence yasicak bahar geliyo toparlar kendini.

seckayn 24-10-2007 23:29

2 Eklenti(ler)
İşte bu zavallı ardıçın son hali. Bu ardıç benim deneme ardıcım olduğu için Herhangi bir stili falan yok. Yuvarlanıp gidiyo işte:)

seckayn 17-01-2013 19:15

Bu bonsaim hala yaşıyor.Hayatına sarkık tarz olarak devam ediyor.Fotoğraflarını yüklerim.

Sakaki 17-01-2013 23:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi seckayn (Mesaj 1087188)
Bu bonsaim hala yaşıyor.Hayatına sarkık tarz olarak devam ediyor.Fotoğraflarını yüklerim.

Merhaba sn seckayn,

Başlığınızı tekrar geri aktif çalışmalara taşıdım.
Kusura bakmayın.
Böyle bir durumda bonsai bölümü moderatörlerinden birisine durumu mesajla bildirmeniz yeterli :)

Başarılar dilerim.

seckayn 07-07-2015 12:50

Bu bonsaim maalesef susuzluktan öldü.:((

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024