agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Yarım Kalmış Bonsailer (http://www.agaclar.net/forum/yarim-kalmis-bonsailer/)
-   -   iocaktan/pinus brutia (http://www.agaclar.net/forum/yarim-kalmis-bonsailer/30591.htm)

iocaktan 05-03-2013 22:31

iocaktan/pinus brutia

4 Eklenti(ler)
kızılçam olduğunu düşünüyorum ama karaçam da olabilir.
yol çalışması yapılan bir yerden geçerken yolun kenarında buldum. kökleri çok zedelenmişti. kazık köklerinin üzerinde çok az saçak kök vardı. şansımı denemek istedim. hemen saksıya aldım. iki gündür saksıda. biraz kendini toparlaması için dinlenmeye bıraktım.
90 cm civarında yüksekliği var. eni ise 1 m ye yakın. 3,5 cm ye yakın gövde kalınlığı. görünüş itibari ile biraz fazla enine doğru yayılmış. alt bölgede çok fazla dallanma yok. çam budama konusunda tereddütlerim var. bir çok yazı okudum ama hala nasıl yapabileceğim konusunda çok emin değilim.
sanırım telleme için de mevsim olarak biraz geç kaldım. eğer bu ağaç saksıda yaşamaya devam ederse seneye kaldı gibi. ama en azından çok fazla boya ve hatta enine gitmemesi için budama konusunda birkaç adım atmam gerekecek gibi.

Sakaki 06-03-2013 02:42

Yeni adayınız hayırlı olsun sn iocaktan.

İğnelilerde budama değilde, mum alma işlemi yapılıyor. Dalları normal yaprak dökenlerdeki gibi budamanız halinde, geride iğne olmayan dallar kuruma yapar ve ölür.

Ancak bana sorarsanız bu adayınızı şu anda hiç ellemeyin.

Bu adayınız için literati tarzı üzerine odaklanın derim. Kızılçamlara daha uygun bir tarz.

Kolay gelsin :)

iocaktan 06-03-2013 11:47

Teşekkürler sn sakaki, görünüş itibarı ile en mantıklı tarz literati gibi gözüküyor. Şimdilik ellemiyorum. Peki çamlarda budama için mevsimin bir önemi var mı? Üstten ve yanlardan küçültmek için mecbur budamam gerekecek çünkü.

tourkana 06-03-2013 12:21

Sn. iocaktan ,

Geride mutlaka mum verecek tomurcuklara sahip dalları bırakarak budama yapabilirsiniz. Anladığım kadarıyla ağacın kök yapısı bu kadar fazla dalın enerjisini karşılayamayacak.

Ağacınız kızılçam , umarım bu seneyi atlatır seneye gelişmiş ve güçlü haliyle yeni görüntüsü için birşeyler düşünmeye çalışırız.

Sakaki 06-03-2013 12:29

Bence bu sene hiç ellemeyip toparlamasını bekleyin. Bu tür çamların hayati riski atlatmaları 5-6 aydan uzun sürebiliyor. Yani siz 3 ay sonra "ağaç yaşıyor o halde sorun yok" dediğinizde ağaç çoktan ölüm sürecine girmiş olabiliyor. Hele de bu aşamada ağacı daha da strese sokacak çalışmalar süreci hızlandırıyor.

Bırakın bu sene toparlasın, uyum sağlasın. Seneye kadar siz de güzel bir literati tasarlayın kafanızda, çizimler yapın, vs.. :)

iocaktan 06-03-2013 12:43

evet sn tourkana,
kökleri çok hasar görmüştü. Bu seneyi güçlendirmek ve yaşatmak için geçireceğim. Açıkçası dal yapısını da çok inceleyemedim. Akşamları eve gittiğimde bakabiliyorum çünkü. Söylediğinizden anladığım kadarıyla dalları hafifletmem gerekiyor.
Peki o arada beslemek için gübre **** bitki besini gibi destekleyen ürünleri nasıl kullanmam gerekir. Elimde sıvı ve katı solucan kompostu var. Kökleri güçlendirmek için faydası olur mu?

tourkana 06-03-2013 13:21

İlk bir ay herhangi bir gübrelemede bulunmayın ,daha sonra deniz yosunu ve balık içerikli gübreler iyi geliyor bulabilirseniz bunları uygulayın. Eğer işler yolunda giderse yavaş salınımlı bir gübre iyi olur, N( Dal)-P(kök)- K(bal) diye düşünürsek , ilk başta P yüksek K'si 0 olan, sonra N ve P içerikli gübreler işe yarar diye tahmin ediyorum.

iocaktan 06-03-2013 22:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tourkana (Mesaj 1114569)
İlk bir ay herhangi bir gübrelemede bulunmayın ,daha sonra deniz yosunu ve balık içerikli gübreler iyi geliyor bulabilirseniz bunları uygulayın. Eğer işler yolunda giderse yavaş salınımlı bir gübre iyi olur, N( Dal)-P(kök)- K(bal) diye düşünürsek , ilk başta P yüksek K'si 0 olan, sonra N ve P içerikli gübreler işe yarar diye tahmin ediyorum.

elimdeki solucan gübresinin değerleri aşağıdaki şekilde. ama tam emin olamadım N olarak bişey yazmamış ama P205 yazıyor. istediğimiz şey midir bu acaba yoksa 205 dediği farklı birşey mi?

Toplam Azot (N) % 1,5-2,5
Toplam Fosfor (P2O5) % 1,0-2.0
Toplam Potasyum (K2O) % 1,5-2,5

Sakaki 07-03-2013 00:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi iocaktan (Mesaj 1114870)
elimdeki solucan gübresinin değerleri aşağıdaki şekilde. ama tam emin olamadım N olarak bişey yazmamış ama P205 yazıyor. istediğimiz şey midir bu acaba yoksa 205 dediği farklı birşey mi?

Toplam Azot (N) % 1,5-2,5
Toplam Fosfor (P2O5) % 1,0-2.0
Toplam Potasyum (K2O) % 1,5-2,5

Merhaba sn iocaktan,

2 ile 5 arasındaki sıfır rakamı değil, Oksitin O harfi. Yani P2O5 = Fosfor penta oksit anlamına geliyor; gübrenizdeki fosfor kaynağı olarak kullanılan maddedir.

iocaktan 07-03-2013 00:11

anladım, o zaman yüzde oranlarına bakarsak fosfor oranı azot ve potasyuma oranla bir miktar daha az ama aşağı yukarı dengelidir diyebiliriz sanırım.
en iyisi tam değerlerini öğrenmek için satın aldığım yerden bilgi alayım bu konuda.

Sakaki 07-03-2013 00:17

Aslında 3 aşağı 5 yukarı dengeli bir oran diyebiliriz.
Solucan kompostunu gübre olarak değil de toprak karşımında besleyici katkı olarak görmek daha doğru olur. tourkanının gübre önerisi bence gayet yerinde, uymanızı tavsiye ederim. Şu anda azotu yüksek gübreler çamınız için pek de iyi sayılmaz.

iocaktan 07-03-2013 00:26

demekki ilk bir ay gübreleme yapmayacağıma göre o vakiti uygun gübre aramak için geçireceğim.
önerileriniz ve vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim.

iocaktan 28-03-2013 23:23

2 Eklenti(ler)
3 hafta kadar önce saksıya aldığım bu çam ağacımın iğne yaprakları kahverengiye dönmeye başladı. su vermek dışında başka hiç bir şey yapmadım bu süre içinde. kökleri zaten çok hasar gördüğü için zayıftı. acaba ölmek üzere mi? kurtarmak için yapılabilecek bir şey varmıdır?

Manifesto 28-03-2013 23:38

Çam ağaçları (özelliklede iğne yapraklılar) topraktan sökümde kök bölgesindeki toprağın dökülmesine çok hassaslar.Saksıya aldığınızda kökler topraksız idiyse işiniz zor.

Mümkünse aynı tür bir çam ağacının yakınından toprak alıp saksıdaki çamınızın torfunu/toprağını dağıtmadan büyük bir saksıya getirdiğiniz toprakla tekrar dikim yapın ve fazla sulamayın.

Özgür Tosun 29-03-2013 14:58

Sayın iocaktan, doğadan alınan çamlar söküm sırasında köklerinin %80-90 nını kaybettikleri için yeni ortamlarına çok zor adapte oluyorlar. Ayrıca gelişim özellikleri nedeniyle zor durumlarda mum gerisinden yaprak dökmekte ve var olan bütün enerjilerini dal uçlarındaki mumlara yönlendirmekteler. Ağacınızın uçlarındaki mumlar canlı ve hareketliyse endişelenmeyin, fosfor içerikli gübre vermemeye çalışın, hatta bu yıl gübre vermeyin, ağacın gövdesinin saksıda oynamamasına (rüzgar, hayvan, vb. nedeniyle) özen gösterin, gölge, aydınlık ve rüzgarsız bir yerde ağacın toparlanmasını bekleyin. İmkanınız varsa saksının üst bölümüne çam kabuklarından oluşan bir malç uygulayın **** çam ormanı örtü altı toprağı koyun (Uyarı: Ormandan örtü altı toprağı almak kesinlikle yasaktır, ancak kendi özel arazinizde varsa bu yöntemi uygulayın). Çam ağacı kabukları, çam ağacının ihtiyacı olan asidik ortamı sağlayacaktır. Piyasada orkide toprağı olarak satılan ağaç kabukları da işinize yarar.

iocaktan 30-03-2013 00:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Özgür Tosun (Mesaj 1129383)
Sayın iocaktan, doğadan alınan çamlar söküm sırasında köklerinin %80-90 nını kaybettikleri için yeni ortamlarına çok zor adapte oluyorlar. Ayrıca gelişim özellikleri nedeniyle zor durumlarda mum gerisinden yaprak dökmekte ve var olan bütün enerjilerini dal uçlarındaki mumlara yönlendirmekteler. Ağacınızın uçlarındaki mumlar canlı ve hareketliyse endişelenmeyin, fosfor içerikli gübre vermemeye çalışın, hatta bu yıl gübre vermeyin, ağacın gövdesinin saksıda oynamamasına (rüzgar, hayvan, vb. nedeniyle) özen gösterin, gölge, aydınlık ve rüzgarsız bir yerde ağacın toparlanmasını bekleyin. İmkanınız varsa saksının üst bölümüne çam kabuklarından oluşan bir malç uygulayın **** çam ormanı örtü altı toprağı koyun (Uyarı: Ormandan örtü altı toprağı almak kesinlikle yasaktır, ancak kendi özel arazinizde varsa bu yöntemi uygulayın). Çam ağacı kabukları, çam ağacının ihtiyacı olan asidik ortamı sağlayacaktır. Piyasada orkide toprağı olarak satılan ağaç kabukları da işinize yarar.

sayın özgür tosun,
henüz uçlardaki iğne yapraklar yeşil ama çok enerjik gözükmüyorlar. başta da bahsettiğim gibi kökler oldukça hasarlıydı. zaten sn. tourkana da zayıf kök yapısının bu kadar dallı yapıya yetersiz geleceğini söylemişti. ama zaten yeterince strese girmiş ağacı daha fazla sıkıntıya sokmamak için hiçbir budama tarzı çalışma yapmadım. aydınlık ama çok güneşli olmayan bir yerde bulunuyor. çok rüzgarlı havalarda içeriye aldım. gübre de hiç kullanmadım. ama malesef bu duruma geldi.

iocaktan 10-05-2013 00:31

Birkaç hafta kadar öncesine kadar uçlardaki iğneler canlıyken daha gerideki iğneler tamamen kahverengi olup döküldüler. Enerjisini uçlara ulaştırmak için bu şekilde olduğunu düşünüyordum. Ancak son bir haftada uçlardaki iğneler de kahverengiye dönmeye başladı. Şu an ağacın hakim rengi yeşilden kahverengiye döndü. saksıya aldığımda kökleri zaten çok zayıf olan bu ağacım sanırım ömrünü tamamlamak üzere. Yarın fırsat bulabilirsem son haliyle resmini yüklerim.

nicholai hel 10-05-2013 11:35

Üzücü bir durum elbette ama kesinlikle heves kırıcı olmamalı. Belki ağacı doğadan kendiniz sökmüş olsanız da şimdi bu duruma gelse bir vicdan muhasebesi yapılırdı ama zaten yol çalışması nedeniyle sökülmüş, orada kalsa birkaç gün bile yaşayamayacak bir ağacı hayata bağlamaya çalıştınız. Eğer türü çam olmasaydı büyük ihtimalle yaşatırdınız da.
Köklerinin büyük kısmını kaybetmiş, üzerinde kalan toprağında da muhtemelen sağlıklı bir mikoriza popülasyonu bulunmayan çamları yaşatabilmek, sanırım uzun yıllarını çamlar üzerinde çalışarak geçirmiş tecrübeli bonsai ustalarının bile tereddütle yaklaşacağı bir durumdur.

Umarım ağacınız yaşama tutunur ama şu aşamadan sonra yapacak çok da birşey yokmuş gibi duruyor. Üzülmek de yersiz.
Şimdi eldeki diğer ağaçlarla ilgilenme zamanı.
Umarım ileride hayalinizdeki çam bonsailerine sahip olursunuz.

iocaktan 10-05-2013 22:18

son durum

2 Eklenti(ler)
Sanırım bu resimde her şey daha net. İlk resimlerdeki renklerle kıyaslayınca köklerin bu dal yapısını besleyemediği ortaya net bir şekilde çıkıyor.
Zaten yaşayamayacak bir canlıydı.
Kurtarabilmek adına son bir çabaydı benimkisi.
Kısmet değilmiş.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024