agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Yarım Kalmış Bonsailer (http://www.agaclar.net/forum/yarim-kalmis-bonsailer/)
-   -   ardentlion / çınar (yamodori) (http://www.agaclar.net/forum/yarim-kalmis-bonsailer/10813.htm)

ardentlion 19-10-2008 21:47

ardentlion / çınar (yamodori)

5 Eklenti(ler)
bugün bir kaç tane çınar yamdori işaretledim sökmek için biraz daha beklemek gerekecek sanırım

ardentlion 19-10-2008 21:49

5 Eklenti(ler)
tek sayfada olmuyor sanırım

ardentlion 19-10-2008 21:51

5 Eklenti(ler)
devam ediyor

berduray 19-10-2008 21:51

Onun yeri çok güzel duruyor, sökmeseniz olmaz mı? yakınlarda bir fidanlık yok mu?

İçim cız etti.

ardentlion 19-10-2008 21:53

5 Eklenti(ler)
Emre bey bu size söz vardiğim çınar

ardentlion 19-10-2008 21:55

5 Eklenti(ler)
fotoğrafları bayağı bir küçülttüm görüntüler çok iyi değil

ardentlion 19-10-2008 21:57

5 Eklenti(ler)
daha el değmemiş o kadar çok varki

berduray 19-10-2008 21:59

Onun doğal ortamından koparılmasını Emre Bey'de istemez herhalde, umuyorum, gelişemeyeceği bir yer olsa tamam diyeceğim, öyle ya da böyle saksıda yaşamak ölmekten iyidir.

Ama bu fidanın doğal ortamı nefis, orada büyümemesi imkansız, fotoğraflardan anladığım kadarı ile.

Bonsai sanatının kafana göre git, istediğin yerden sök fidanı, üzerinde istediğin muameleyi yap sanatı olmadığından eminim.

Fidanlıklarda sürüyle hazır fidanlar satılıyor, belki oralardan temin edersiniz.

Daha doğrusu umuyorum diyelim...

ardentlion 19-10-2008 22:03

4 Eklenti(ler)
umarım beğenirsiniz bu arada bu ağaçların ömürleri kısıtlı derenin kaynağı barajdan geliyor kapakları açtıkları zaman suyun debisinden yaşayabileceklerini sanmıyorum en iyi ihtimal suyun içinde boğulurlar öyle olmayacağını bilsem 1 veya 2 ağaçla yetinirdim ben ağaçları kurtardım sayıyorum :)

ardentlion 19-10-2008 22:18

Dere yatağının eni en az 50 60 metre yoldan 10 metre aşşağıdan akıyor suyu barajdan saldıkları zaman o yatak doluyor ve tarlalara taşıyor sel oluyor diim yaşama şansları inanın ki yok iki senedir su bırakmıyolar köprü yapılıyor yapım bittikten sonra bu fidelerin yatak içinde çıkan binlercesi ölecek bu bölge Çarşamba ovası çok fazla ağaç nüfusu var yabani olarak akasya çınar söğüt ot gibi her yerde çıkıyolar kesmekle başedemiyoruz (tarım arazisi olduğu için kesiyoruz)duyarlılığınızı anlıyorum ama merak etmeyin.

berduray 19-10-2008 22:23

Peki ; O yörede yaşadığınız için arazi yapısını biliyorsanız, bir diyeceğim yok.

Belki forumdan oraları bilen dostlar da bir yorum yaparlar.

Bu işler biraz da bilinç ve vicdan meselesi tabi.

Ben de beni aydınlattığınız için, teşekkür ederim.

ardentlion 19-10-2008 22:23

En son resimde sağdaki ve soldaki ağaçlara bakıp suyun iz yaptığı yerleri ve ne kadar yüksekten aktığını görebilirsiniz.

berduray 19-10-2008 22:25

En alt, sağ fotonun orta kısmında kalan fidanları mı alacaksınız?

ardentlion 19-10-2008 22:28

Ben duyarlılığınız için teşekkür ederim.
Sizin için bonsai için sökmeyecek olduklarımı ordan kurtarıp yaşayabilecekleri bir yere dikecem hepsini değil ama inan çok var :)

ardentlion 19-10-2008 22:33

Soldaki ağacın altındaki toprak kısımı görüyorsunuzdur ve sağdaki ağaçların altındaki toprak kısım azda olsa görünüyor o aradaki mesafe tahminim 50 metremidir 80 midir ortadaki o devasa boşluk ağaçlara kadar suyla doluyor sökeceğim ağaçlar kenardalar orta kısımdaki toprakta değil su o alanı doldurunca o çınarlar yaklaşık 6 7 metre suyun dibinde kalacaklar.

berduray 19-10-2008 22:43

Ne olur kurtarabildiğiniz kadarını kurtarın.

Samsun'dan başka forum dostlarıyla iletişime geçebilirseniz seve seve yardımcı olacaklardır.

Belki "Bu Fidanları kurtaralım" başlığı açılıp, yakın illerden de katılım sağlanabilir.

Yöneticilerle bir görüşüp uygun başlık altında genel bir çağrı yapılabilr belki.

Sevgiyle ve yeşille kalın..

ardentlion 19-10-2008 22:59

İnanın üst tarafta o kadar çok ağaç varki boşluk bulamazsınız dediğim gibi ot gibi çoğalıyolar hersene yenileni tohumlanıyor tarım arazisi olduğu içinde sadece tarla kenarlarındakiler ve dere kenarındakiler yaşama şansı buluyor.
dere1,dere2,dere3,dere4 isimli fotoğraflarda kenardaki ağaçlar gözüküyor yoğunluğu görüyorsunuz bunun haricinde dere yatağındaki ve tarım alanındaki ağaçların,fidelerin yaşama şansı olmuyor.

vyssera 20-10-2008 10:29

Ağaçlar hakkında düşüncemi akşama söyleyeyim, şu an dışardayım, ama dere yatağından çınar sökmenin bir sakıncası yok bence. Büyük yağmurlarda sökülüp gidiyorlar.

Ali H. ALI 20-10-2008 13:00

Ardantilon iyi gunler,
Fotograflarini eklediginiz cinarlarin bir dere yataginda oldugunu soyluyorsunuz ve kisa bir sure sonra su altinda kalip yok olacaklarini belirtiyorsunuz. Dediginiz gibi olsada dere yatagi devlet arazisi(veya ozel arazi) ise basinizin agrimamasi icin yine de ilgili yerlerden agaclari sokmek icin izin almaniz gerektigini dusunuyorum. Agaclar su altindakalip yok olacaklarsa size mutlaka izin vereceklerdir ve siz de gonul rahatligi ile agaclari olumden kurtarmaya calisirsiniz.

Izin alip kis sonu agclari sokebileceginizi varsayarsak, Agaclari dikeceginiz yerleri, onlari sokmeden once hazirlayiniz ve mumkun oldugu kadar cabuk bir sekilde bekletmeden onlari yeni yerlerine dikip sulamalarina ozen gosteriniz. Ust taraftan hic bir budama yapmadan alabildigince buyumesine izin veriniz.(1-2 yil) ikinci yildan sonra bonsai yapacaklarinizin uzerinde calismaya basliyabilirsiniz.

ardentlion 20-10-2008 17:21

Ali bey dere yatğının 4/3 lük kısmı tapulu olup özel arazidir yamodori yaptığım bölge kendimize ve yakın akrabalarımıza aittir sökerken hiçbir sorun olmayacaktır.
Uyarınız için teşekkür ediyorum.

vyssera 20-10-2008 23:49

İlk ve ikinci mesajdaki ilk ağaçlar ve 6. mesajdaki ağacı beğendim :) O nebarisi güzel olan ağacın bence ağır budama geçirmesi lazım. Yukardaki boğum ortadan kaldırılmalı. Güzel seçi yapıp ilkbahara yakın söküm yapmak lazım. Sonbahardaki sökümlerden daha iyi bir başarı yakalandığı bir gerçek ; )

Ali H. ALI 21-10-2008 09:46

Dere yatagindaki cinarlar yani sira, bonsaide kullanmak icin guzel taslar da toplayabilirsiniz simdi olmasa bile ileride yapacaginiz calismalarda kullanirsiniz.

ardentlion 21-10-2008 13:25

:) Elimdeki ağaçlarım bonsai olsunlarda taş kolay dediğiniz gibi ilerde inşallah bugün koyu kızıl yapraklı kayın ağacı buldum ilgililerle görüştüm baharda çelik alabilirsin dediler ama nasıl olacak bilmiyorum acaba çelik tutarmı veya havai köklendirmemi yapsam ?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024