agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Yarım Kalmış Bonsailer
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-08-2008, 13:35   #1
Ağaç Dostu

gönder's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2008
gönder / Bonsailerim

Arkadaşlar ve sayın Hocam ALi bey merhaba,

Ben yeni bir üyenizim aslında uzun zamn önce yazışmalara katılacak idim lakin kısmet bugüneymiş.Sayın hocam sizin ve tüm arkadaşların çalışmalarını çok beğeniyor ve takip ediyorum.

Ekli dosyada elimde bulunan ağaçlarımın fotoğrafları var.Bazılarını hazır aldım ve bakıyorum bazılarını da sizleri izleyerek birşeyler yapmaya çalıştım.Ama tam anlamı ile nasıl oldular bilemiyorum.Ağaçlarıma şekil verme konusunda yardımcı olursanız çok memnun olurum.
Yardımcı olmanızı rica ederim

Bilgilerinizi bekliyorum
Burhan GÖNDER

gönder Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2008, 13:59   #2
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın gönder

Öncelikle ağaçlarınızın fotoğrafların göndere bilir ve burada forumda yayınlar seniz bu konu hakkında size daha rahat bir şekilde yardımcı olmak isteriz.
Saygılar sunarım.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2008, 15:40   #3
Ağaç Dostu

gönder's Avatar

Ağaçlarıma nasıl bir şekil verebilirim

Arkadaşlar ve sayın hocam

Uzun zamandır sizleri ve teknikleriniz inceliyorum ve beğeni ile izliyorum
sizlerden ricam ağaçlarıma nasıl bir şekil verebilirm

yardımcı olabilirmsiniz.
burhan GÖNDER

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Sığla ağacı 2.jpg (71.7 KB, 440 views)
Dosya Türü: jpg Sığla ağacı1.jpg (72.1 KB, 425 views)
Dosya Türü: jpg Nar 2.jpg (71.6 KB, 424 views)
Dosya Türü: jpg Nar.jpg (72.8 KB, 424 views)
Dosya Türü: jpg Limon 1.jpg (63.3 KB, 428 views)
Eski 07-08-2008, 15:47   #4
Ağaç Dostu

gönder's Avatar

Diğer ağaçlarım

Arkadaşlar ve sayın hocam ,

Diğer ağçalarımda ekli resimlerde gördüğünüz gibi
yardımarınız için şimdiden çok teşekkür ederim

Saygılarımla

Burhan GÖNDER

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Kara Ağaç..jpg (72.9 KB, 423 views)
Dosya Türü: jpg Kara Ağaç 2.jpg (73.2 KB, 416 views)
Dosya Türü: jpg Kara Ağaç1.jpg (71.7 KB, 411 views)
Dosya Türü: jpg Kara ağaç.jpg (73.7 KB, 412 views)
Dosya Türü: jpg Akasya.jpg (52.7 KB, 417 views)
Eski 07-08-2008, 15:51   #5
Ağaç Dostu

gönder's Avatar

Yine diğer ağaçlarım 3

Arkadaşlar ve sayın hocam,

Bunlar da diğer ağaçlarım

Saygılarımla
Burhan GÖNDER

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Genel.jpg (71.8 KB, 424 views)
Dosya Türü: jpg Dut 1.jpg (60.7 KB, 418 views)
Dosya Türü: jpg Acer Pamaltum.jpg (58.1 KB, 422 views)
Eski 07-08-2008, 18:08   #6
Ağaç Dostu

gönder's Avatar

Öncelikle merhaba,

Fotoğrafları yüklerken bir problem oldu o yüzden ekleyemedim yeni mesajımda fotoğrafları görebilirsiniz.

Eski 09-08-2008, 13:25   #7
Ağaç Dostu

gönder's Avatar

Ağaçalarıma nasıl bir şekil verebilrim

Arkadaşlar ve Sayın Hocam merhaba,

Ağaçlarımın resimleri ilk yüklemede elektrik sorunu nedeni ile yükleme olmamıştı 27/08/2008 tarihinde yeniden ekledim zamanınız olursa bir bakabilirseniz çok memnun olurum

Saygılarımla

Burhan GÖNDER

Eski 10-08-2008, 03:26   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Gonder iyi gunler, agaclarinin fotograflarini gorebiliyorum. En erken bir zamanda gorus ve dusuncelerimi belirtecegim.(Bu hafta sonu bonsai sergisi ve diger nedenlerden oturu pek vaktim yok.)

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2008, 12:28   #9
Ağaçsever

TreePedagogue's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2007
Sayın gönder;
Ağaçlarınız oldukça güzel, Ancak gelen olarak bir form sorunları var.
Karaağaçlar ve dut hariç diğerleri bonsai'den ziyade saksıda ağaç formunda.
Sanırım tarz konusunda tam netleşmeyen noktalar olduğu için budama yapmıyorsunuz (Doğru bir yaklaşım).
Karaağaçlarınız çok güzel. Yeni sürgünleri oldukça uzamış onlara formlarını koruması için küçük budama ve uç alımı yapabilirsiniz.
Dut ağacınız çok narin görünüyor güzel bir çalışma olmuş, Ağacın en tepe noktasının biraz daha yapraklandırılmaya ihtiyacı var, tepedeki kesik bölümü bu şekilde kapatabilirsiniz.

TreePedagogue Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2008, 10:24   #10
Ağaç Dostu

Gonder iyi gunler, sayin TreePedagogue'nin belirtigi gibi, Karaagaclarin uzun zamandir budanmamis. Sonbaharda agcaclarina nasil bir forum vermek istedigine karar verip onlari budamalisiniz(budadiginiz celikleri de dikip koklendirebilirsiniz) Unutmayiniz bonsaiyi kucuk ve forumda tutan surekli budanmasidir budanmiyan bonsai bir iki yil icerisinde bonsai olmaktan cikacaktir.

Dut agacinizin dallarini asagiya sarkitmak istiyorsaniz tum dallar asagiya sarkmali, dallarin yukariya dogru buyumesine izin vermeyiniz.

Bircok guzel fidaniniz var onlari nasil bir tarz yapacaginiza karar verip uzerlerinde, kararlica budamalar yapip, dallari da telleyip istediginiz yerlere egip onlari birer bonsai yapabilirsiniz. Kolay gelsin.

Eski 16-08-2008, 14:13   #11
Ağaç Dostu

gönder's Avatar

Sayın Hocam ve arkadaşla merhaba,

İlginiz için teşekkür ederim,Lakin diğer ağaçlarıma nasıl bir şekil verceğimi ve nasıl bir budama yapacağıma karar veremiyorum.Bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz?Resimlerin üğzerinde gönderebilirmisiniz?Bu konuda yardımcı olmanızı rica eaedecğim.

Saygılarımla
Burhan GÖNDER

Eski 18-08-2008, 13:18   #12
Ağaç Dostu

Gonder, agaclarin uzerinde budama yapmadan once nasil bir tarz yapilabilirler diye onlara bakmalisin, sonra uygun oldugunu dusundugun tarza gore budama yapmalisin. Ne yapmak istedigini bilmeden yapacagin gelisiguzel budamalarla agaclarini bonsai yapamazsin.

Ornegin eklenen son fotograftaki, bonsai saksisindaki fidan(sanirim akcaagactir) su an bonsai olabilecek bir fidan degildir. Onu ya yere **** daha buyukce bir saksiya dikip buyuyup gelismesini sagla, buyuyen dallar ve govdeden uygun olan yerlere havai koklendirme yapip bonsai yapmak icin fidanlar elde edebilirsin.

Onun hemen uzerindeki fidandan ise kivrimli dik tarz bir bonsai yapabilecegin gibi ruzgar yatigi bir tarz da yapabilirsin ve ya senin olabilecegini dusundugun baska bir tarz, bunlardan hangisini yapacagina karar verdikten sonra o agacin uzerinde calisalim o calisma bittikten sonra sen agaclarin icerisinden bir tanesini secip, burada da paylasarak kendin bir calisma yapabilirsin diye dusunuyorum.

Eski 18-08-2008, 13:55   #13
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Sayın gönder

Aşağıda size ait bir kara ağaçın kendimçe şekillendrilmiş bir hali var arada ki farkı sizde göreçeksiniz ağaçınızda bu görseli elde etmeniz için gerek yapı mevcud.
Eldeki formu fazla bozamdan bu sene kış ayında ağaçınıza bu formu vermeniz sadece geri budama yapabileçek bir uygulama.Dada sonra bahar ayında gelişeek olan ağaçınızda sadece uç sürügnleri alarak bu uygulamaya yapa bilirsiniz.

Ben İzmirde yaşıorum ve İzmirde kış aylarında hava sıcaklığı çok ender olarak 2 derecenin altına düşer bu yüzden ULmus cinsi olan sizn karaağaçlarınızdan bende de var ve ben bu ağaçları kışın balkonda bırakıyorum ve yapraklarını dökmelerini sağlayıp dinlenmeye alıyorum.Don olasılığı olduğunda sadece korunaklı bir yere **** ev içinde serin bir yerde tutuyor don riski yok ise hep balkonda duruyorlar.

Ulmaslar kış aylarında dinlendiklerinde çok güçlü ve güzel dürügnler verirler.

Ağaçı bu şekilde biçimlendirmeniz dahada kolay olaçakdır.
Diğer ağaçların üzerinde daha bir görsel çizm yapmadım.
Ağaçlşar üzerinde bu gibi uygulamaları yapmak vakit alıyor benim için.

Üyelerin bonsai çalışmaları altında yer alan ksımda fotoğraf çekim teknikleri kısmında ileride ki yazılarda ağaçınız görsel olarak işlemek için anlatımlar olaçak bu yüzden orayı takip edin.

Aşağıda ulmusu bonsai kış hali ve sırası ile geçen süreçde ki görüntüleri

BU görüntü 2008 temmuz ayında ki hali

Saygılar.

Eski 01-09-2008, 20:58   #14
Ağaç Dostu

gönder's Avatar

Ağaçlarımın şekli

Sevgili arkadaşlar ve sayın Hocam ***,
Rahatsız olduğum için mailinize cevap yazamadım.İlginiz için şimdiden çok teşekkür ederim.Verdiğiniz bilgiler konusunda size katılıyorum.Ben de akça ağacım ve kara ağaçlarım hakkında aynı fikirdeyim.Ve tavsiyelerinizi kesinlikle tutacağım.Aslında ben onları alırken satan adam aman dışarı koyma amn bol sula 10derecenin altındaki ısılarda hemen ölür dış mekana gelmez demişti.Ama şimdi ne kadar yanlış bir bilgi verdiğini sayenizde görebiliyorum.Teşekkürler...Hocam çok şeymi istiyorum bilmiyorum ama benim asıl sorunum aşağıdaki ağaçlarım;
A-Sığla ağacım
B-Limon ağacım
C-2 adet olan süs narlarım ve son olarak da
D-Akasya ağcım:Akasya ağacımın aslında alt kıvrımı çok hoşuma gidiyor ama üst kısmını bir türlü beğenemedim.Bu hüsrandan sonra galiba biraz korku oldu yeni şekil vereceğim derken ağacı kurutma riskini de düşündüğüm için tamamen çekinmeye başladım bu yüzden sizin tecrübenizden destek almak istedim.Bu konuda bana destek olabilirseniz çok memnun olurum.Bu arada ağaçlarımın 3-4 taraftan fotolarını yeniden ekleyeceğim.
Saygılarımla

Düzenleyen gönder : 02-09-2008 saat 20:42
Eski 02-09-2008, 14:51   #15
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Sayın gönder

Karaağaç üzeridne yaptığım görsel uygulama ağaçı çok rahat seçmemden kaynaklanıyor.

Genelde şekil ve form verme konusunda üyelerimize pek yol gösterici olmak bana mantıklı gelmiyor..
BUrada ki sebeb ise normal şartlarda bir bonsai üç boyutlu görmek ve oana farklı açılardan yaklaşarak bakma gerekir bu yüzden fotğraflarda üçün cü boyut alğılanamadığı için form verme konusunda pek bir yardımımı dokunamaz.

Diğer ağaçlarınız inceledim sığla görsel olarak güzel oalaçak narlarda öyle ama onların ana formu siz vermelisiniz.

Saygılar.

Eski 02-09-2008, 20:58   #16
Ağaç Dostu

gönder's Avatar

Hocam teşekkürler yine de ben 3-4 tarftan biraz seçilebilecek fotoğraflar çekeyim.Birlikte bir bakalım kusura bakmayın başınızı ağrıtıyorum yardımcı olursanız çok memnun olurum .Belki güvenim tekrar geri gelir.Zaten akasyayı her tarafından da çeksem gördüğünüz gibi her yanı aynı değilmi?çok basit bir görüntüsü oldu ne dersiniz düzeltebilirmiyiz.?
saygılarımla
Burhan GÖNDER

Eski 14-10-2011, 22:39   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-10-2011
bonsaisan ,
öncelikle harika işler yapıyorsunuz ve cidden sizleri saygıyla okuyorum , öğreniyorum.
ulmus karaağac cinsi oldugunu dusundugum bir bonsai aldım(resimlerde benzerlik var sahip oldugum agac ile) .. forumun diger bir kısmında yardım talebinde bulunarak resimlerimide upload ettim. ama burda syn gönder' e yapmıs oldugunuz acıklamaları dikkate alarak duzenlemeler yapıcam.. biçim verme tekniklerine resimlerimi yukledim. Musait bir zamanda bakma sansı bulup fikirlerinizi beyan ederseniz çok mutlu olurum. Tekrar tesekkur ederim

Qzkanboss Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2011, 23:38   #18
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

sayın Qzkanboss

size yazmış olduğunuz mesaj da gerekli bilgileri verdim.
Oradaki yazdıklarımı kısaca özetlemek istiyorum tüm sorularınızın cevabı forum içerisinde mevcud.

Saksı değişimi.
Toprak karışımı.
BUdama
telleme
ve bu tüm uygulamaların doğru zamanı gibi..............
Beğenileriniz için teşekkürederim.

Saygılar

Eski 25-05-2012, 11:00   #19
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-05-2012
selam burhan bey bende gaziantep te yaşıyorum ve bonsai ye merak sardım yanlız nette bununla ilgili çok fazla bir bilgi yok eğer bana yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum

yusaerdem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2012, 16:13   #20
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Sitede bonsai ile ilgili yeterince bilgi var. Üyeler de bilgilerini burada paylaşıyorlar.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024