agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Yarım Kalmış Bonsailer
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-11-2007, 17:58   #1
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Vyssera / İncirler

Hava köklendirmesi ile elde ettiğim incir. Diktikten sonra yaprak bile açtı. Bundan güzel bonsai yapamazsam, yöntemini artık öğrendiğim için, daha uygun bir daldan seneye tekrar yapabilirim de. Ama bunu bir deneyelim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 3.JPG (47.6 KB, 55 views)
vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2008, 09:13   #2
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

İlk hali bu resimdeki gibi olan ilk sayfada tanıttığım incir ağacının boyunu bu kış sonunda yarı yarıya kısaltmıştım şu anda o da bolca sürgün verdi.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg inc.JPG (54.9 KB, 175 views)
Dosya Türü: jpg inc2.jpg (72.3 KB, 176 views)
Eski 03-05-2008, 12:38   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Vyssera iyi gunler, gurgen ve incirin keyifli duruyorlar.

Incir uzerinde yaptigin budamalar, duz kesildigi icin, on taraftan bakildigi zaman kesik yerler gorunuyor. Bir dahaki budamalarda 45 derecelik aci ile kesik taraf agacin arka tarafinda kalacak sekilde budarsan on taraftan bakan kesikleri gormiyecek.

Sana bonsailerinle keyifli bir haftasonu dilerim.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2008, 14:21   #4
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Sağolun Ali hocam, belirtmeniz faydalı oldu, bu ağacın budaması biraz aceleye gelmiş olmalı, yoksa en temel kuralımızı ihlal etmezdim Yeni çıkan sürgünlere göre dal uçlarını şekillendiririm.

Eski 17-07-2008, 13:23   #5
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Zaman zaman arkadaşlarım, onlar için bonsai yapmamı istiyorlar. Daha önce, atölye çalışmalarından birinde yaptığım ardıcı bir arkadaşıma hediye etmiştim. o da ona iyi bakmış. Şimdi de yine sevdiğim bir arkadaşımın talebi üzerine, bir incir bonsaisi yapmaya karar verdim. İlk aşama olan havai köklendirme ve saksıya alma işlemlerini uyguladım. İncir bu aşamada ağır budamaya da iyi devap veriyor ve bir sürü sürgün veriyor. Bu ağaçta da o şekilde olmasını umuyorum.

1.JPG

2.JPG

3.JPG

4.JPG

Eski 17-07-2008, 17:04   #6
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Arkadaşlar, incirde havai köklendirmeyi nasıl yaptığım soruldu, burada anlatmayı uygun buldum.

Öncelikle şunu belirtmek isterim, incir kadar havai köklendirmeye müsait ağaç bulmak zordur. İster hormon kullanın ister kullanmayın köklenme 2-3 hafta içinde başlar, 1-2 içinde en geç toprak sardığınız yer kökle dolar. Tabi bu yaz mevsiminde geçerli. Başka mevsimlerde denemedim. Ama ilkbahardan itibaren yapılabilir.

Havai köklendirme yapacağımız yerde, kabukta, dalın çapının yarısı genişliğinde bir şerit açılır. Ben de ona yakın bir işlem uyguladım. Sonra pet şişeyi kesip dala sardım. Sarkmaması için her taraftan içerisine destekler koydumve toprak doldurdum. Hormon kullanıp kullanmadığımı hatırlamıyorum ama, kısa sürede köklenme olduğuna göre kullanmış olmalıyım. Aldığım önlemlere rağmen, dal yatay konumda olduğu için, pet şişe aşağı doğru sarktı, bu yüzden dalın alt kısmına toprak yoğunlaştı ve köklenme orada oldu. O kadar önemli değil. Dalı büyük ölçüde kısalttığım için, o kökler fazla fazla yetecektir. Gerisini bakıp göreceğiz hep beraber. Sevgiler.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024