agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Yarım Kalmış Bonsailer
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-10-2008, 16:36   #31
Ağaç Dostu

Gülşen's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2008
Galeri: 30
Köklerin dizilişinin; daha önce Ali hocamızın yaptığı bir çizimde olduğu gibi, üçgen olmasına dikkat ettim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Resim 002.jpg (56.3 KB, 137 views)
Gülşen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2008, 16:44   #32
Ağaç Dostu

Gülşen's Avatar

Aslında; güzel bir kayrak taşının üstüne, daha çok yakışırdı orman tarzı, elimde ki ile yetinmek zorunda kaldım. Elektirikçiden aldığım bakır teli soydum, ama o kadar sert ve kalındı ki en sağdaki ağaççığa denediğimde gövdesini yaraladı. Lehim teli çok yumuşak geldi Artık; sanayiden bobin teli almaktan başka çare kalmadı. Kalın bakır teli, ısıtıp soğutarak daha sonra kullanacağım.

Eski 09-10-2008, 17:02   #33
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Gülşen hanım, çalışmanızda bazı değişiklikler yapmanız onu çok daha güzel gösterecek. Bunlardan benim aklıma gelenler, Ağaçların Ana gövde, dallar ve yapraklardan oluşan görselinin taklit edilmesi gerek. Sizin bazı ağaçlarınızda sadece yapraklar görülüyor. Bunlarda, ana gövde ve dalların dip kısımları ortaya çıkarılmalı. Böylece çalı görüntüsünden ağaç görüntüsüne terfi edecek.
Ortadaki ağaçların dip kısmında dalı olmasına gerek yok. Alt kısımlardaki bir çok dalı kesmeniz gerekecek.

Eğer hata yaparsanız diye endişe etmeyin, ilk başlarda yapılan tüm bonsailerde hata olur. Hem de hepsinde. Üzerinde çalışın, yanlış olan yerleri düzeltir, sonunda güzel bir çalışma elde edersiniz. Sevgiler.

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2008, 17:03   #34
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Uygulamaya geçmeden önce, internetteki orman tarzı bonsaileri inceleyip, planımızı oluşturmak gerek.

Eski 09-10-2008, 17:19   #35
Ağaç Dostu

Gülşen's Avatar

Çok teşekkürler Vyssera. Daha önce de konuşulduğu gibi; biz acemilerin en korktuğu şey budama Photoshop kullanımını bilmediğim için, düşündüğümü göstermek zor oluyor. Dediğiiniz gibi örnekleri inceliyorum bende

Eski 10-10-2008, 16:41   #36
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Şimşirle çalışmıyorum pek ama, bir şimşir ormanı da ben yapayım, bu haftasonu. Size de yardımcı olur belki.

Eski 10-10-2008, 17:06   #37
Ağaç Dostu

Gülşen's Avatar

Haftasonu güzel kayalar bulabilirsem bazı değişiklikler yapmayı düşünüyorum. Sizin şimşir ormanını merakla bekleyeceğim. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Eski 14-10-2008, 16:32   #38
Ağaç Dostu

Gülşen's Avatar

Orman tarzı yapmayı düşündüğüm şimşirleri; mini doğa tarzına çevirmeye karar verdim. Önce; Orman işletmesinin duvarından bir tane kayrak taşı aldım(izin alarak). Kayanın üstüne 2 tane delik açtırdım. Deliklerin üzerine; forumdan öğrendiğim gibi, sineklik teli koyup ağaçların köklerini bağlamak için bakır tel geçirdim. Topladığım küçük kayaları; yıkayıp kuruladıktan sonra silikonla kayrak taşına yapıştırdım. Kayrak taşının üstüne; önce drenaj için iri dere kumu, sonra da ağaçları yerleştirdim. Vysera' nın şimşir ormanını örnek alarak, dallardaki fazla yaprakları temizledim Yaprak öbekleri yapmaya ve üçgen form oluşturmaya çalıştım. Sevgili Vysera'nın şimşiri kadar bol yapraklı olmadığı için biraz zaman gereksinimi var sanırım. Toprak üstü için bitki ve yosunlarımda hazır. Bu hali ile sizlerin eleştiri ve önerilerinizi alıp, ona göre son rötuşları yaparım diye düşündüm. Şimşir dalları telleri pek sevmedi bu arada İlk fotoğraflar cep telefonuyla çekildi fazla net değil

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Resim 003.jpg (35.3 KB, 110 views)
Dosya Türü: jpg Resim 004.jpg (38.8 KB, 107 views)
Dosya Türü: jpg Resim 005.jpg (26.3 KB, 107 views)
Dosya Türü: jpg Resim 011.jpg (32.8 KB, 109 views)
Dosya Türü: jpg Resim 013.jpg (38.8 KB, 108 views)
Eski 14-10-2008, 17:12   #39
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Gülşen hanım, ilk çalışmanızdan bir kaç gömlek üstün bir çalışma olmuş. Soldaki büyük ağaçları dikleştirmek, daha doğal durmasını sağlayabilir. Biraz zaman, ve tecrübenizin artması ile yapacağınız değişiklikler, çalışmanızı sürekli güzelleştirecek. Elinize sağlık.

Eski 17-10-2008, 16:20   #40
Ağaç Dostu

Gülşen's Avatar

Ağaçları önerinizle düzelttim. Umarım şimdi daha iyi görünüyordur

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Resim 014.jpg (28.4 KB, 92 views)
Eski 17-10-2008, 18:31   #41
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Sanki bir ağaç eksik gibi. Solda yana yatık olan kalsaydı Neyse bundan sonra ağaçları yaşatmaya bakalım. Kırklarelinde kış soğuk geçiyordur. Ağaçlar da sarsılırsa kuruma kaçınılmaz olur.

Eski 18-10-2008, 08:48   #42
Ağaç Dostu

Gülşen's Avatar

Safranbolu'dan günaydın Aslında en baştaki çift gövdeli olan ama ben gösterememişim. Böylece ilk bonsai denemem başarısızlıkla sonuçlandı Ağaçlar çok sarsıldılar sürekli yer değiştirmekten umarım kaybetmem. Dediğiniz gibi bir de soğumuz var. Bahara sağlam çıkarlarsa ne mutlu bana.

Eski 18-10-2008, 10:17   #43
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Gulsen hanim iyi gunler.
Orman tarziniz bir ilk olmasina ragmen hic de fena degildir. Su an agaclarinizi artik olduklari yerlerde birakip onlari yasatmiya calisin. Daha sonra yapacaginiz orman tarzi calismalarinizda yardimci olur diye bir iki onemli noktayi belirtmek istiyorum.

Saksi veya duztasinizin, enine dogru iki hayali cizgi cekip, onu uce bolerseniz ve sagdan veya soldan uc parcanin birini bos birakirsaniz ve yalniz iki parca icerisine dikim yaparsaniz, yaptiginiz orman tarzi daha bir dogal gorunecektir.

Yine saksinin boyuna dogru cekeceginiz iki hayali cizgi ile saksinizi uce ayirip, ondeki bolumu bos birakip gerideki iki bolume agaclarinizi dikiniz.

Agaclar arasi mesafeler ayni olmasin degisik araliklarla olsun.
Agaclar ayni dogrultu uzerinde dikilmesin kimisi, yanindaki agacin biraz onunde veya gerisinde olsun.

Agac govdeleri her yonden bakildigi zaman bir birlerini kesmemeli.

Agaclar ilk bakista sayilabilecek kadar azsa ve 2 agactan fazla ise sayilari tek olmali.
Agaclar ilk bakista sayilmiyacak kadar coksa tekligi ciftligi onemli degildir.

Buyuk agaclar onde kucuk agaclar geride olursa orman tarzina iyi bir derinlik kazandirilmis olur.

Agaclariniz altina yosunlar korsaniz hem goruntu olarak guzellesir hem de sularken topragin kayip gitmesini onlersiniz.

Yukardakileri mumkun oldugunca uygularsaniz (ilk an zor gibi gorunse de dusunuldugu kadar zor degildir) cok guzel orman tarzlari yapabileceksiniz.
Kolay gelsin.

arapsabunu beğendi.
Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2008, 12:16   #44
Ağaç Dostu

Gülşen's Avatar

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim Hocam. İlkbaharda yeniden düzenleme yaparken bu noktalara dikkat edeceğim. Ağaçların altına koymak için yosun ve bitki hazırlamıştım. Onları yerleştirdikten sonra; tekrar fotoğraflarım.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024