agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Yarım Kalmış Bonsailer
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-03-2008, 23:05   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-04-2007
A.ŞAHİN/ Bonsai Denemelerim...

Merhaba;
Daha önce hiç bonsai ile ilgilenmemiş olup siteyle tanıştıktan sonra, "acaba ben de yapabilir miyim?" diye başladığım, şimdilik kötü ama zamanla daha da iyi olacağına inandığım nacizane çalışmalarım
İlk olarak fidanımı da kendim sıfırdan yetiştirirsem daha eğlenceli olacağını düşündüğümden gerek çelik gerekse tohumdan fidan üretmeye başladım.****** en kolaylarından (üreme bakımından) işe başladım.Zira ilk hevesimle bir de üzerine başarısız fidan üretme çabalarım olursa cayabileceğimi düşündüm.
Suda köklendirdiğim söğüt çeliklerimi biraz aceleci de olsam saksıda görmek istedim.
İşte :

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 29032008227.jpg (29.4 KB, 227 views)
Dosya Türü: jpg 29032008231.jpg (38.6 KB, 219 views)
Dosya Türü: jpg 29032008232.jpg (35.0 KB, 221 views)
A.Şahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2008, 23:29   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi A.ŞAHİN Mesajı Göster
Suda köklendirdiğim söğüt çeliklerimi biraz aceleci de olsam saksıda görmek istedim.
Şahin Bey,

Sizi de aramıza katabilmek güzel. Oldukça güzel görünüyorlar. Ancak daha çok küçükler. Bu açıdan, küçük saksıya almak için çok da acele etmeseniz iyi olur. Bırakın özgürce büyüsünler.

Söğüt ağaçları, doğal ortamda da salkım tarzı almaya eğilimli olduklarından sizin de bu tarzı denemeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Söğüt hem köklenme hem dallanma açısından oldukça hevesli bir tür. Dal budamalarına şimdiden başlayabilirsiniz.

Dalların uçlarını biraz kısalttığınızda geride budaklanma artacaktır. Onlar uzadıkça siz biraz kısaltırsınız. Şimdilik, biraz bütüyene ve gövde odunlaşana kadar telleme yapmayın. Dediğim gibi zaten onlar salkım tarzını almaya çalışacağı için işiniz kolay olacak.

Kolay gelsin. Güle güle büyütün.

Eaglion Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2008, 23:45   #3
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim Eaglion. Evet biraz acele ettim ama duramadım ne yapayım Bir de belirtmemişim söğütlerim salkım söğüt değil hele bi canlansınlar yine birlikte ne şekil vereceğimize karar veririz. Önerilere çok ihtıyacım olacağı kesin
Şimdi en uç dallardan aldığım için çeliklerimi çiçek açtılar , hala genç olup kendi başına bir bitki olduklarının farkında değiller

Eski 31-03-2008, 23:06   #4
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Merhaba,

İlk çalışma olarak elbette hataları olan, ama estetik özelliğe sahip bir çalışma yapmışsınız. Kısaca ifade edecek olursak, ağaçların yerleşimi, saksı şekli, ağaçların genel görünümünün üçgen şekline uymamaması ( dal budama ile düzeltilebilir. ) gibi hatalarınız olmuş. Eaglion'un söylediği gibi, daha kalın ağaçlar seçilse ya da büyümeye bırakılsa iyi olurdu ama bir şekilde bir bonsai çalışması yapmak, bir ağaç sahibi olmak ve onu yaşatmak adına güzel bir çalışma olmuş. Elinize sağlık.

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2008, 18:16   #5
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim, hoş buldum zamanla daha iyilerini de yapacağımı umuyorum. Bu da bir diğeri yine aynı ağaç sadece biraz daha kalın şimdilik yapraklanmaya çalışıyorlar bakalım yapraklandıktan sonra nasıl bir görünüm alacak...

Eski 01-04-2008, 20:37   #6
Ağaç Dostu

İşte;

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 29032008233.jpg (50.4 KB, 185 views)
Eski 01-04-2008, 20:39   #7
Ağaç Dostu

Diğer bir resmi;

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 29032008235.jpg (32.0 KB, 182 views)
Dosya Türü: jpg 29032008236.jpg (26.0 KB, 177 views)
Eski 02-04-2008, 16:46   #8
Ağaç Dostu

Telleme yapamayacağım kadar kırılgan dalları var acaba hangi mevsimde daha esnek bir hal alır? Kimi dallarına neredeyse daha dokunurken kopuyor( kırılmıyor direk boğumundan kopuyor )

Eski 02-04-2008, 17:07   #9
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
İki kök görünüyor sanırım. Bunları ayr ayrı, ama daha büyük başka bir saksıya almak daha uygun bence. Bu saksının içi de sırlı gibi duruyor. Eğer öyleyse, uygun olmaz.
Söğütleriniz henüz fidan halinde oldukları için küçük saksıya almakta acele etmeyin.
Eğer tellemeyle şekillendiremeyeceğinizi düşünürseniz, budamalarla biçimlendirmeyi deneyebilirsiniz. Buna uygun bir tarz seçip, budamalarla şekillendirirsiniz.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2008, 11:22   #10
Ağaç Dostu

Alıntı:
Telleme yapamayacağım kadar kırılgan dalları var acaba hangi mevsimde daha esnek bir hal alır? Kimi dallarına neredeyse daha dokunurken kopuyor( kırılmıyor direk boğumundan kopuyor )
İdeali, dalların biraz daha odunsulaşmasını ve gövdeninde daha gelişmesini beklemek.

İlla ki; şimdiden dalları hafifçe eğmek isterseniz belki dalların daha sonra budamayı planladığınız yerlerinden (uçlar) tel değil ama geniş bant şeklinde iplerlerle hafifiçe yanlara bağlayarak eğmeye çalışabilirsiniz.

Bir anda zorlarsanız dal ve gövde henüz yaş olduğundan gövdeden çıktığı yerden aşağıya kadar kabuğu soyarak koparma riskiniz var.Bu işlemi çok az eğerek başlamanız daha sonra biraz daha eğerek devam etmeniz gerekir.

Bir başka risk ise eğer amacınız o değilse, gövdenin o tarafa eğilmesidir. Engellemek için gövdeyi sıkıca bir desteğe bağlamak gerekir ki; bu dolaşımın bozulmasına ve gövdenin kesilmesine neden olacağından mümkün değil.

Bu yöntemle, dalın tamamını kontrol edemediğinizden, istediğiniz formu elde edemezsiniz. Sadece dalın gövdeden çıkış açısını biraz değiştirebilirsiniz.

Özetle acele etmeyin bekleyin derim.

Eski 03-04-2008, 16:57   #11
Ağaç Dostu

Tamam sabırsızlıkla bekliyorum bu arada da boş durmayıp fidan üretiyorum Şimdiden bir kaç yüz tane oldular bile Abartıyorum galiba

Eski 03-04-2008, 17:12   #12
Ağaç Dostu

Dün yaptığım söğüt ormanı (gerçi ben şimdiye kadar hiç söğüt ormanı görmedim ama olsun, gerçekçilikten uzak mini doğa taklidim )

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 29032008243.jpg (54.0 KB, 157 views)
Dosya Türü: jpg 29032008240.jpg (45.4 KB, 155 views)
Eski 03-04-2008, 17:14   #13
Ağaç Dostu

Yine hepsi aynı cins söğütten, tamamı 36 parça

Eski 03-04-2008, 17:28   #14
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Hadi hayırlısı kendinize bir orman yaratdınız Sayın A.ŞAHİN güzel bir çalışma ama söğtden bonsailer pek uygun olmuyor sanıyorum kök leri fazla geliştiğinden sık sık budama gerekiyormuş benimde ilk denemem söğüt dendi değişik türlerle de çalışmalısın eminim sizde bu sevdaya yakalandınız artık kurtuluşunuz yok kolay gelsin.

Düzenleyen Harun Parlak : 03-04-2008 saat 18:08
Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2008, 18:04   #15
Ağaç Dostu

Evet Tekin bey inanın uykularım kaçtı resmen

Eski 03-04-2008, 19:20   #16
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tekin Mesajı Göster
sanıyorum kök leri fazla geliştiğinden sık sık budama gerekiyormuş
Tekin Bey, henüz bizzat gözlemleyemedim. Sizinle beraber aldığımız mor salkımlar nedeniyle salkım ve söğütlerle ilgili oldukça araştırma yaptım. Aynı gövde ve dalları gibi kökleri de yayılma ve sarma eğiliminde oluyormuş.

Benimkileri, ilk defa saksıdan çıkarırken belli olmuştu zaten.. İki ana kök dalı, hint türbanı gibi dönmüş de dönmüştü. Siz alırken görmedinizdi. Bir o kadar kök de saksının dibini patlatıp toprağa girmişti. Topraktan keserek çıkarmak zorunda kalmıştık.

Doğada hem derine hem yanlara çok fazla uzadığından evlere yakın yerlere ekilmesi önerilmiyormuş. Binanın temellerine dahi zarar verebiliyormuş.

Eh bu kadar arsız olunca haliyle her sene kök budaması ve yılda bir kaç defa dal budaması öneriliyor.

Alıntı:
Dün yaptığım söğüt ormanı (gerçi ben şimdiye kadar hiç söğüt ormanı görmedim ama olsun, gerçekçilikten uzak mini doğa taklidim )
Siz söyleyince düşündüm de ben de hiç söğüt ormanı gördüğümü hatırlamıyorum. Böyle arsız bir türün, ki; tohumları da az arsız değilmiş, neden ormanını olmaz. Merak ettim. Yakın olurlarsa, birbirlerine de sarıp boğuyorlar mı acaba?

Eski 03-04-2008, 19:26   #17
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Neden ormanı olmaz mış derken sanırım ne kerestesi ne odunu hiç birşeye yaramıyor ayrıca çok aşırı su tüketiyor yetişdiği alanlar daha çok bataklık alanlardır. kereste ve odun olmayınca sürekli kesiliyor yoksa orman olurdu.

Eski 03-04-2008, 19:27   #18
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Eaglona katılıyorum, ben de hiç söğüt ormanı görmedim.

Yaratan bir denge kurmuş olmalı.

Arsız bitkilerin tohumları genelde nazlı olur.

Sayın Şahin'in telleme sorusuna gelince;

Ali Bey'in yazılarımdan aklımda şu kalmış; tellemeden iki -üç gün önce bitkiyi susuz bırakmak gerekiyor, yeni sulanmış bitkinin dalları suyu emince kırılma riski fazlalaşıyor, umarım yanılmıyorumdur.

Kolaylıklar dilerim.

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2008, 19:31   #19
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Hataları söyleme görevi bana mı düştü Önce yeni çalışmanızda başarılar diliyorum, ağacın türü ile ilgili olarak arkadaşlar yorumlarını yapmış, benim söylemek istediğim, hazır eliniz değip, ağaçları köklendirip, dikmişken, birbirini kesmeyecek şekilde gövdeleri ayarlasanız ,ve saksı içinde belli gruplar halinde dikseniz, ve saksının bir köşesini de boş bırakmış olsanız çok daha estetik bir çalışma olacaktı. Çalışmanızın ilerleyen zamanlarda fotoğraflarını yine bizimle paylaşmayı ihmal etmeyin, biz de bu tür hakkında daha geniş bir bilgiye sahip olmuş oluruz, sevgiler, saygılar

Eski 03-04-2008, 19:39   #20
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tekin Mesajı Göster
Neden ormanı olmaz mış derken sanırım ne kerestesi ne odunu hiç birşeye yaramıyor ayrıca çok aşırı su tüketiyor yetişdiği alanlar daha çok bataklık alanlardır. kereste ve odun olmayınca sürekli kesiliyor yoksa orman olurdu.
Bu, neden insan eliyle ormanı oluşturulmadığını açıklar. Kendi kendine neden olmadığı içinse; gördüğümüz yerde kesiyoruz da ondan gibi anladım.

İyi güzel de, hiç mi bir yerlerde kesmeyi unutuğumuz söğüt ormanı kalmaz.

Eski 03-04-2008, 19:42   #21
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Benim bahcenin yarısından fazlası ormangibi ama sürekli kesiyor sırık yapıyoruz birde yamaçlarda tepelerde gelişmiyor zaten genelde suyun bol olduğu yerlerde yetişiyor. Suyun bol olduğu yerleride daha çok insanlar kullandığı için orman olamıyor olabilir diye düşünüyorum.
Kim bilir belkide bir yerlerde vardırda biz görmüyoruzdur.

Eski 03-04-2008, 19:43   #22
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vyssera Mesajı Göster
Hataları söyleme görevi bana mı düştü Önce yeni çalışmanızda başarılar diliyorum, ağacın türü ile ilgili olarak arkadaşlar yorumlarını yapmış, benim söylemek istediğim, hazır eliniz değip, ağaçları köklendirip, dikmişken, birbirini kesmeyecek şekilde gövdeleri ayarlasanız ,ve saksı içinde belli gruplar halinde dikseniz, ve saksının bir köşesini de boş bırakmış olsanız çok daha estetik bir çalışma olacaktı. Çalışmanızın ilerleyen zamanlarda fotoğraflarını yine bizimle paylaşmayı ihmal etmeyin, biz de bu tür hakkında daha geniş bir bilgiye sahip olmuş oluruz, sevgiler, saygılar
Şahin Bey alınmasın ama ben hiç gerçek bir orman tarzı gözüyle bakmamıştım. Ben de diktiğim çeliklere bakıp orman tarzı diye kendimle dalga geçtiğim için, Şahin Bey'in latifesi sanmıştım.

Tabi ben yosun eklemek gibi bir zahmete girmiyorum. Oradan ayılmam lazımdı.

Eski 03-04-2008, 20:48   #23

memet's Avatar

Ali abinin orman tarzında ağaçların nasıl gruplanması gerektiğine dair çizimleri olacaktı.

Bu büyüklükte bir saksı için, fideler çok fazla. Henüz ağaç görünümüne ulaşmadığı için fide diyorum. Orman tarzı için, önce bitkileri bir süre büyütüp, belirli bir olgunluğa gelince, Vyssera'nın dediği gibi düzenleyip dikmek daha uygun olur.

Eski 03-04-2008, 23:53   #24
Ağaç Dostu

Elbette bir orman değil fide"cik" lerimde bir ağaç formunda değiller ama bunlar gibi bir kaç yüz tane köklendirdiğim fide olunca mecbur bir yerlere ekmek zorundayım. Aslında şöyle anlatayım arazimin bir tarafında küçük bir dere geçiyor ve bu derenin kenarında boydan boya bu sögütlerden var. Buranın rüzgarı hiç bitmez şıddetli rüzgarda kırılan büyük dalları toplamıştım ve yakmaya kıyamayıp köklendirmeyi düşündüm, aralarından bonsaiye uygun olanlarda olacaktır umuduyla.Gerçi bu umudumu bıraz yıtrmeye başlasamda vazgeçmeyip sürekli deneyeceğim
Ama şunuda belirtmeliyim söğut celıği köklendirmek fıkri yıne bu sitede gördüğüm köklenmiş söğüt çeliği fotoğraflarıyla ortaya cıktı bende.Ve gördüğüm bütün çelikler tek dal halindeydi en azından onlara göre daha kolay çattalanabilecek yapıları var, yanı bu benım kendi tesellimde olabilir ama caymadan devam edeceğim sonucta sobada yanmaktan kurtardığım dalcıklarım **** fideciklerim uzun yıllarımıda alsa da benim için yeni ve eglenceli bır uğraş oldu
Şimdilik söğütlerde uygun olabilecek her tarzı denemek istiyorum sonrasında selviler ve mazılar var yastıkta birde negundolar var ama hanüz bir yaşında olduklarından bunlar daha sonraki uğraşlarım olacak.Tohumdan ve çelikten başlamak daha eğlenceli olacağını düşünüyorum

Eski 04-04-2008, 18:01   #25
Ağaç Dostu

Alıntı:
Gerçi bu umudumu bıraz yıtrmeye başlasamda vazgeçmeyip sürekli deneyeceğim
Şahin Bey, neden umudunuzu yitirdiğinizi anlamadım. Yüze yakın çelikten bahsediyoruz. Bunların, en kötü, on tanesi tutsa yine de en az biri kendiliğinden istediğiniz formda olacaktır. Geri kalanları da ister eğitirsiniz ister dostlarınıza dağıtırsınız.

Evet tohum ya da çelikten üretmek daha uzun süre alacak. Eğer yeterli yeriniz varsa bunları büyütmek size çok da ek külfet getirmeyecek. Tek yapmanız gereken onlara evdeki herhangibir bitkiymiş gözüyle bakmak. Siz bu arada gelişmiş birtane üzerinde çalışırken bir de bakmışsınız ki; bir sürü adayınız olmuş. Aksi takdirde, onlara şimdiden bonsai gözüyle bakarsanız her kaybınız size üzüntü verecektir. Halbu ki; şimdilik bu kayıplar sizin için budanması gereken fazlalık dallar gibi normal olmalı.

Eski 04-04-2008, 22:37   #26
Ağaç Dostu

Haklısınızaslında demek istediğim güzel bonsaileri görunce biraz şevkimin kırılması Ama ne yapalım zaman ve sabır diyorum artık...

Eski 04-04-2008, 23:01   #27
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Burada uzun yıllardır bu işle uğraşan çok az sayıda kişi var. Onların haricinde hepimiz yeniyiz ve sürekli gelişiyoruz. Yaptığınız çalışmanın kusursuz olması gerekmiyor. Nasıl bir ağaç istiyorsanız o şekilde yapın, bu sadece sizin zevkiniz. Bizim yapmaya çalıştığımız şey, görsel olarak nasıl daha iyiye gidilebilir, onun yolunu göstermek. Ağaçlarınızın bonsai kurallarına birebir uymaması onları sevmenize neden engel olsun , değil mi Güzel çalışmaları görünce ilham almak gerek, şevkiniz kırılmasın. Söğüt benim de çalışmak istediğim bir ağaç, şimdilik yeni ağaç şekillendirmeye ara verdim, ama bir gün yapmak istiyorum. Bu bilgileri de sizden alacağız.

İkili gövde çalışmanızda bazı budamalar yapmanızı tavsiye ederim, söğütü şimdi budamak sorun olmaz ise, şimdi, olur ise sonra yapabilirsiniz. Bu şekilde bana göre daha hoş olur

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg attachment.JPG (50.8 KB, 128 views)
Eski 05-04-2008, 10:17   #28

memet's Avatar

Köklendirdiğiniz bolca fidanı birbirine birleştirip dikerek, birden fazla gövdeyi bir araya getirip, kalın bir tek gövde elde etmeniz mümkün. bununla ilgili örnekler olacak forumda.
Zamanla ince gövdeler birbirine kaynaşıp, tek bir kalın gövde oluşturur.

Eski 16-06-2008, 00:24   #29
Ağaç Dostu

Büyük boy bonsai çalışmam...

Yine aynı cins sarkık olmayan söğüt ağacı. Bu sefer biraz büyük boy olsun istedim 150 cm. kadar olacak. Bahara girerken köklendirmek için öylesine bi kaba ekmiştim hala aynı kabında duruyor. Epeyce köklenmiş.Hatta kabını değiştirme mevsimine kadar kökleri aşırı uzayıp çürümesindende korkuyorum. Bu konuda bişey yapabilir miym? Gövde tarzı çok ilgimi çekmişti yan dallardan biri tamamen kuru ama kabuğunu soymak biraz uğraştıracak gibi ,Kuru kabuk iyice yapışmış durumda.Şu an sadece uç almayla çok sık dallı bı yapı oluşsun istiyorum. Birde acaba sarkık tarz olabilir mi? Gövde yapısı Z harfi biçiminde ve köşeli( kaba giren yer tam 90 derece) Kabın kötü görüntüsü için şimdiden özür dilerim

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Görüntü015.jpg (69.4 KB, 98 views)
Dosya Türü: jpg Görüntü016.jpg (68.7 KB, 94 views)
Dosya Türü: jpg Görüntü017.jpg (68.7 KB, 94 views)
Eski 16-06-2008, 08:26   #30

memet's Avatar

Sarkık tarza uydurmak için çokça budama ve gerekecek.
Kabın ağzını biraz genişletmeli. Toprağın hava alacağı alan çok az. Çürümelere neden olabilir.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024