agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Yarım Kalmış Bonsailer
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-03-2008, 12:58   #1
Ağaç Dostu

minka's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2006
Galeri: 31
Minka / P.Afra ve Ardıç

Merhaba,

P. Afra: Uzun zamandır yapmayı düşünüp yapamadığım bir ( iki aslında ) çalışma, sizlerin huzurlarınızda...Telleme ve şekil konusunda düşüncelerinizi merak ediyorum. Bir de gövdedeki kesik görüntüsü konusunda ne yapabilirim ? Teşekkürler.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg yeni3 29 mart08 045 (Medium).jpg (26.3 KB, 221 views)
Dosya Türü: jpg yeni3 29 mart08 039 (Medium).jpg (26.9 KB, 216 views)
minka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2008, 13:04   #2
Ağaç Dostu

minka's Avatar

Bu ağaç 6-7 aydır benimle, mevsim ve zaman azlığı nedeniyle bekledi. Beklerken gövdenin altına büyük bir taş yerleştirdim, daha yukarıda olması güzel olur diye. Gövdede biraz budama oldu. gövdesi biraz fazla inişli çıkışlı bir görüntü veriyor. Şekil verme konusunda yardımlarınızı istiyorum. Sarkık tarz düşündüm daha önce ama telleme ile belki daha farklı bir şekil olabilir. Fikirlerinizi yazarsanız sevinirim. Teşekkürler.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg yeni3 29 mart08 049 (Medium).jpg (35.4 KB, 216 views)
Dosya Türü: jpg yeni3 29 mart08 046 (Medium).jpg (34.1 KB, 208 views)
Dosya Türü: jpg yeni3 29 mart08 050 (Medium).jpg (49.0 KB, 210 views)
Eski 30-03-2008, 19:22   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-05-2007
Sayın minka,

Şeçmiş olduğunuz fidanlar çok güzel görünüyor. Biraz budama ve doğru telleme ile çok güzel olabilirler.

Telleme uygulamalarınızda çok fazla yanlış var.
1.Tellemenin bir amacı olmalı. Siz dümdüz giden dalları dahi tellemişsiniz.
2. Teller bazı yerlerde gövdeyi dümdüz sarmış halbuki açılı gitmesi gerekir.
3. Özellikle ikinci ağacınızda pekçok yerde teller kesişmiş.
4. Telleme için kullandığınız teller gövdelere göre çok ince.

1. Agaç
Öncelikler biraz budama yapmanız gerekecek. Daha sonra solda kalan dal daha kavisli şekilde sağdakine doğru bükülecek. Rüzgar stilini andırı şekilde sallar sağa doğru yönlenecek. Ağaçı güçlü göstermek için sol tarafa da giden dallar bırakılacak. Sonuçta bir üçgen oluşturulacak.

ilk resimde kırmızı yuvarlaklar hatalı telleri gösteriyor. Çaprazlaşıyorlar. iki gövdeyi birleştirmek için kullandığınız tel gövdeleri kesmesin diye bir önlem almamışsınız. çok derin kesiklere neden olcaktır.

3. Ağaç
Çok sayıda aynı hizzada sağa ve sola giden dal var. bunlardan güçlü olanlar bırakılarak bir sağ bir sol olacak şekilde budanacak. Gövde kalınlığına oranla çok uzun. Oldukça kısalıtp yeni bir dal tepe olarak kullanılacak. Resimde tm seçilmeyen öne doğru çıkmış ufak dal olabilir.

İlk resimde Kırmızı yuvarlaklar kesişen telleri, siyahlar ise gövdeti çepeçevre saran telleri gösteriyor. Bunlarda oldukça kötü yara izi bırakacaktır.

3. Ağaç

Ardıç beni şelale stili yap diye bağırıyor. Öncelikle formu verip saha sonra belirli aralıklarla dalları kökten budayarak çizimdeki gibi sade ve bir görünüm verilmeli. Baştan ve hızla yapılırsa kendiliğinden dal ölümleri de olacak ve ağç kuruyacaktır.

Kolay gelsin.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 1.jpg (33.7 KB, 197 views)
Dosya Türü: jpg 2a.jpg (30.8 KB, 193 views)
Dosya Türü: jpg 2.jpg (37.3 KB, 189 views)
Dosya Türü: jpg 3.jpg (18.9 KB, 191 views)
Eaglion Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2008, 20:18   #4
Ağaç Dostu

minka's Avatar

Sayın Eaglion,
Verdiğiniz bilgiler ve hızlı yardımınız için teşekkürler... Dikkat etmediğim şeyleri daha net gördüm. Çizimleriniz için de çok sağolun, elinize sağlık. Telleme de düz görünen yerler eğikti, gövdenin biraz daha düz durması için yaptım, ama anlaşılan yanlış olmuş. Çıkaracağım hemen...Yazdıklarınızı dikkatle uygulayacağım... Saygılar.

Eski 30-03-2008, 23:41   #5
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Merhaba Minka, güzel ağaçlar seçmişsin. Bugün yorucu bir gün geçirdim, yarın iyice bir incelemek isterim. Görüşmek üzere.

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2008, 14:31   #6
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Telleme konusunda Eaglion'a katılıyorum. Telleme konusunda daha çok teorik bilgi ve uygulama yapman gerekli, gerekirse önce kesilmiş dallarda denemeler yapabilirsin. İlk ağacın için aklıma şu şekil geldi. Kırmızı çizgiler de, dalların kesilmesi gereken tahmini bölgeler. Yani oradan kesersen çıkacak sürgünleri değerlendirirsin anlamında. Bu bitkiyi iyi tanımadığım için, kesin konuşmuyorum. Bu çizdiğim şekildeki kusur, gerekli yerde arkaya dal çıkmaması, belki farklı bir açıdan bakılarak, ve biraz telleme ile bu halledilebilir. Mesele ön yüz biraz daha sağdan seçilebilir.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg emre.JPG (32.7 KB, 178 views)
Eski 31-03-2008, 14:49   #7
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Ardıç için 3 alternatif, 2 sarkık tarz ve eğik tarz . İlkinde ağaç bütün olarak eğilir, ikincisinde çizginin altındaki kısım eğik gövde, üstündeki kısım üst gövde olacak şekilde tellenir. 3 . Şekilde ağaçta gerekli budamalar yapılıp, tellemeye bile gerek olmadan, eğik tarz mini bonsai elde edilir. Ben en çok 3. yü sevdim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg emre1.jpg (40.1 KB, 182 views)
Dosya Türü: jpg emre2.JPG (38.5 KB, 178 views)
Dosya Türü: jpg emre3.JPG (23.0 KB, 179 views)
Eski 31-03-2008, 14:59   #8
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Diğer ağacın için sap taraf iyi bir ön yüz olabilir. Bu şekilde ağaç kısa tutulup, dal oranları daha iyi sağlanarak düz dik tarz bir ağaç olabilir. O taraftan alınacak bir resim işimizi kolaylaştırır. Saygılarımla, iyi çalışmalar.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg emre4.JPG (30.3 KB, 181 views)
Eski 31-03-2008, 15:40   #9
Ağaç Dostu

Vyssera,

Seninle tarzlar konusunda anlaşamamakta anlaştık diye düşünüyordum. Nazar deydi galiba. İlk ağacı saymazsak, bu sefer aynı şeyi düşündük. Belki de; anlaşamadığımız sadece çift gövdelilerdir.

Ardıç için ilk çizdiğin, rüzgar tarzını andıran düşüncen çizimde hoş duruyor.Gerçekte, yapraklar artığında öngördüğün dallar gözden kaybolup ponpon gibi durmaz mı sence? Bu bakımdan ben ikinci çizimin gibi düşündüm.

Üçüncü de güzel ama hazır dallar müsaitken şelale denemek lazım. Her zaman uygun fidan olmuyor (en azından İstanbul'da).

Görüşürüz.

Eski 31-03-2008, 22:31   #10
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Eaglion,

Tarzlarda anlaşamadığımız yerler oluyor, olacaktır muhakkak Ama dediğin gibi en çok ikili gövdelerde.

Bana ardıcın dalları eğik tarza da uygun gbi geldi, yani yumak gibi değil de, uygun dallara sahip bir yapısı var. Seçim ağaç sahibinin elbette, ağacın gerçeğini gören sadece o .

Eski 31-03-2008, 22:55   #11
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vyssera Mesajı Göster
...Bana ardıcın dalları eğik tarza da uygun gbi geldi, yani yumak gibi değil de, uygun dallara sahip bir yapısı var.
Bu yazdığın üçünçü çizim için. Üçe, bir itirazım yok.

Ben ilk çizimin için sormuştum. Ardıçlarda yaprakları çok seyrelmedikçe uç dallar gözden kayboluyor. İnceltsen de o tarza çok zafiyetli durur diye düşündüm. Senin çizimdeki gibi durup durmayacağını kestiremedim.

İki mi, üç mü arasında, benim ikinci resmi tercih etmemin sebebi (şelale) tamamen duygusal. Dediğim gibi. Bizim buralarda her zaman şelale için uygun fidan olmuyor. Bu arada normalde şelale tarzından hoşlanmadığımı hatırlarsın.

Eski 31-03-2008, 23:54   #12
Ağaç Dostu

minka's Avatar

Merhaba vyssera ve eaglion,

Fikirleriniz ve tatlı anlaşmazlığınız çok iyi Beyin fırtınası yaratıyorsunuz.

Birçok fotoğraf ve resim inceledim. Özellikle Ardıç için. Yapı olarak aşağıdaki fotoları görüşlerinize sunuyorum. Telleme konusunda sıkı bir antreman yapmaya çalışacağım. Bu hafta çok yoğun başladı, sabahtan akşama koşturmaca içinde geçiyor.

Sayın vyssera, Portolucaria Afra ( Elephant's Food, Elephant Bush / Fil kulağı ) succulent türüne giriyor sanırım. Yapısı da oldukça nazik ama bu gördükleriniz olgunlaşmış olanlar biraz. O yüzden normalde kopabilecek dallar tellemeye geliyorlar. Tabii becerirsem...Oldukça eğri ve dağınık büyümüş kocaman bir aileden kopardım bunları... Dalları inceledim ama ikinizin de çizdiği yerden kestiğimde ( uzun P.Afra için ) o bölge kapanabilir tamamen. Biraz daha yaprak ve dal çıkarmalarını beklemeyi düşünüyorum bu nedenle...
Teşekkür ederim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg early-cascade-with-apex.jpg (16.9 KB, 167 views)
Dosya Türü: jpg early-cascade-juniper-2.jpg (15.7 KB, 165 views)
Dosya Türü: jpg Bonsai5.jpg (12.4 KB, 164 views)
Dosya Türü: jpg earlier-cascade-juniper-6.jpg (29.3 KB, 164 views)
Dosya Türü: jpg juniperus%20communis%2021-04-2007%20voorkant (Medium).jpg (36.7 KB, 164 views)
Eski 01-04-2008, 00:03   #13
Ağaç Dostu

minka's Avatar

P. Afra ikili gövde için; bu fotoğrafı gördüm ve üçlü olabilir mi, diye düşündüm. Bu çok güzel görünüyor.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg HSCS.2006.106.Portulacaria+afra (Medium).jpg (59.5 KB, 998 views)

Düzenleyen minka : 01-04-2008 saat 00:05 Neden: Yanlış yazım...
Eski 01-04-2008, 00:16   #14
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Merhaba

Bu son gönderdiğin resim senin ağacının yıllar sonraki hali gibi. Benim çizimimde, gövdelerden birini dala dönüştürdüm. Burda da dallar çok aşağıdan çıksa da aslında bu bir üçlü gövde değil, tek ağaç. Senin ağacın da buna çok benzer ve hatta dal yapısı daha uygun olduğu için daha güzel bir ağaç olabilir. Ağacın özelliklerini bilmek ve dalcıkları oluşturabilmek önemli, sanırım bu bilgiye sahipsin. Başarılar diliyorum.

Yapmayı düşündüğün tarzı inceliyor olman da çok güzel, Ardıç için karar tamamen senin, biz Eaglion'la didişmeye devam edeceğiz

Eski 01-04-2008, 08:57   #15
Ağaç Dostu

Siz bize aldırmayın biz bir kenarda didişiriz.

Eski 01-01-2009, 19:47   #16
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Sn. minka.
Ağaçlarınızın şimdiki durumunu burada vermeyecek misiniz?

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2009, 09:31   #17
Ağaç Dostu

AgacSevdalisi's Avatar

Giriş Tarihi: 12-11-2008
ardıcınız gerçekten güzel olmuş elinize sağlık

AgacSevdalisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024