agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Yarım Kalmış Bonsailer
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-03-2008, 15:13   #1
Ağaç Dostu

bepsi's Avatar

Giriş Tarihi: 25-02-2008
Bepsi / şimşir

Merhaba arkadaşlar hani bir haftalık bir şimşirim varya adı cimcime onu forumdaki okuduklarım ve izlediklerimin doğrultusunda telledim. Çok cılızdı hatta bir dalını da kırdım. En yakın zamanda resimlerini eklemeye çalışacağım. Ama beni üzen bir olay varki bu gün bir arkadaşım bana ağaca eziyet çektirdiğimi söyledi senin elini kolunu böyle telleseler naparsın dediğinden beri duygularım karmakarışık oldu içimdeki heyecan birden azaldı. Yine forumda başka arkadaşlarında bu tür şeylerle karşılaştığını okumama rağmen birebir yaşayınca insan gerçekten kötü oluyor. Umuramı içimdeki bu bonsai heyecanını kaybetmem. Hepiniz sevgiyle kalın.

bepsi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2008, 15:25   #2
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Biliyorsun bütün meyve ağaçları daha iyi verim elde edilmek için, sürekli budanır, şekil verilir. Gerektiğinde dallar uygun randıman almak için çeşitli şekillerde eğilir.
Bonsainin bundan farkı saksıda olmasıdır. MEyve ağaçlarına yapılandan daha farklı bir uygulama varsa, saksıda olmasıdır.
Arkadaşına eğer ağaç eziyet görecek olsa, hemen yaprak kurutarak tepki verecektir demelisin.
Oysa, uygun biçimde bakılan bonsailer gelişerek, içinde oldukları ortamdan rahatsız olmadıkalrını belli ediyorlar.
Eğer eziyet söz konusuysa, seralarda da domatesler, belirli şekilde büyümesi için yönlendiriliyorlar.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2008, 16:39   #3
Ağaç Dostu

bepsi's Avatar

Teşekkür ederim Mehmet Bey

İnanın acemi olduğum için ne söyleyeceğimi bilemedim ve dediğim gibi karamsarlığa kapıldım.Beni gerçekten çok rahatlattınız en azından birdaha ki böyle durumlarda vereceğim cevabım hazır.

Eski 06-03-2008, 16:41   #4
Ağaç Dostu

bepsi's Avatar

Evet işte cimcimemin ilk resimi umarım başarmışımdır.

cimcime.jpg
Evet görüntüyü açabildiğimize göre bunu başarmışım.Ancak teknik bir hata var galiba resim biraz büyük ama bunu da başaracağım. Çok zayıf değilmi umarım gelişir

Eski 06-03-2008, 16:47   #5
Ağaç Dostu

bepsi's Avatar

Arkadaşlar birde bu bitkiyi çok beğenerek bir arkadaşımın evinden almıştım. Ama tam bir aydır suyun içinde bekletiyorum. Galiba yanlış yapıyorum. Üstelik adını bile bilmiyorum acaba içinizde ismini bilen varmı. Varsa bana bu bitki hakkında bilgi verebilirseniz çok mutlu olacağım. İşte bu.jpg

Eski 06-03-2008, 16:49   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-05-2007
Bu tellenmeden önceki hali mi?

Eaglion Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2008, 16:52   #7
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bepsi Mesajı Göster
Arkadaşlar birde bu bitkiyi çok beğenerek bir arkadaşımın evinden almıştım. Ama tam bir aydır suyun içinde bekletiyorum. Galiba yanlış yapıyorum. Üstelik adını bile bilmiyorum acaba içinizde ismini bilen varmı. Varsa bana bu bitki hakkında bilgi verebilirseniz çok mutlu olacağım. Eklenti 31635
Bepsi hanım,

Bu sorunuzu şurada sorsanız daha çok yanıt veren çıkacaktır.
Bonsaisinin türünü öğrenmek isteyenler

Eski 06-03-2008, 19:36   #8
Ağaç Dostu

bepsi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eaglion Mesajı Göster
Bu tellenmeden önceki hali mi?
evet tellenmiş halini henüz çekmedim bir ara onu da gönderirim

Eski 06-03-2008, 20:24   #9
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Merhaba Bepsi, aramıza hoşgeldin. Bonsaiye yeni başladığımda ilk birkaç hafta başka bir şey düşünememiştim. Şimdi daha rahatım, ama yine de günümün büyük bir bölümünü hayal ve plan kurmakla geçirdiğimi itiraf edeyim.

Bizler ağacımızı şekillendirip, güzelleştirirken kendimizi de güzelleştiriyoruz farkında olmadan. Unutmayın, hiçbir hat sanatçısı yere sigara izmariti atmaz, hiçbir ebru sanatçısı, yalan dolanla iş çevirmez, hiç bir bonsai sanatçısı, saygısız, hoşgörüsüz olamaz. Çünkü sanat insanı güzelleştirir. Sanat insana özgüdür. Bilim, ahlak, felsefe insana özgüdür. Bu bizi diğer canlılardan ayırır. Bonsaiye başlarken bir sanata merak saldığınızın farkında olmalısınız. Sayın Bonsaisan söyledikten sonra farkına vardığım şekliyle, yaşayan tek sanat eseri türü bonsaidir. İnsanların sözleri, çeşitli bakış açıları her zaman olacaktır. Bu biraz da ' Hiç bilenle bilmeyen bir olur mu? ' ya dayanır.

Ağacınla ilgili yapacağım tüm yorumlar olumlu olmayacak belki ama bu seni üzmesin, ya da heyecanını kırmasın. O ağacın senin ilk çalışman, ve hem fidan seçiminde hem işlenmesinde hatalarının olması kaçınılmazdır.

En başta ağacının gövdesi ince, bu onun kalın gövdeli oturaklı bir ağaç görünümü alması için önünde uzuun bir zaman olduğunu gösteriyor. Daha kalın ağaçlardan, hele şimşirde bu seçenek daha fazla, bir seçim yapman daha iyi olurdu.

Ağacını tellemen bir amaca hizmet etmeli, önemli olan ağacın tellenmiş olması değil. Önemli olan, kafanda oluşturduğun, ağaca ulaşmak için ağacın seçtiğin dallarını ve gerekiyorsa gövdesini, telleyip, uygun şekilde büküp, hayalindeki şekle getirmektir. Tek başına telleme bir işlem değildir.

Bu hali ile ağacına en uygun şekil, ağacın yarısını ya da 2/ 3 ünü keserek bir mini bonsai elde etmek olabilir. Sonra onu çok küçük bir bonsai saksısına alıp, bonsai heyecanını onla tatmin edebilirsin. Bu tür saksıları, plastik bonsailerin saksısını çıkarıp kullanarak, yaklaşık 5 ytl ye elde edebilirsin.

Ya da ağacı bir süre büyümeye bırakıp kalınlaşmasını sağlamak da mümkün, eğer bu şekilde yapacaksan başka tarzlar da düşünülebilir. Biz buralarda olacağız, ve yardım etmeye çalışacağız.

Sevgiler, saygılar

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2008, 07:15   #10
Ağaç Dostu

bepsi's Avatar

İlginiz beni çok mutlu etti sevgili vysera

Biliyorum ki gerçekten çok zayif bir ağacım var. Neden bunu seçtim derseniz şekil alması daha kolay olacak diye düşünmüştüm. Ama galiba çok uzun bir zaman da gelişeceğini düşünememişim. Ama olsun dediğiniz gibi küçük bin bonsai yapmayı belki başarırım.
Bu arada bonsainin bir sanat olduğunu hiç de göründüğü kadar kolay olmadığını şimşirimin yapraklarını teker teker kopartırken anladım. İnsan kıyamıyorda. Ona şekil vermek için gece gündüz düşünmeye başladım. Ne yapmalıyım nasıl olmalı gibi. Gözümü kapatsam ilk onu görüyorum.

Eski 07-03-2008, 07:26   #11
Ağaç Dostu

bepsi's Avatar

Ve hatalarımla doğrularımla bütün fikirlere açığım.

Cimcimenin tellenmiş hali fikirlerinizi bekliyorum. çimcime 2.jpg Hepinize şimdiden teşekkür ediyorum.

Eski 07-03-2008, 08:59   #12
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vyssera Mesajı Göster
En başta ağacının gövdesi ince, bu onun kalın gövdeli oturaklı bir ağaç görünümü alması için önünde uzuun bir zaman olduğunu gösteriyor. Daha kalın ağaçlardan, hele şimşirde bu seçenek daha fazla, bir seçim yapman daha iyi olurdu.
.....
Ağacını tellemen bir amaca hizmet etmeli, önemli olan ağacın tellenmiş olması değil.

.....Ya da ağacı bir süre büyümeye bırakıp kalınlaşmasını sağlamak da mümkün, eğer bu şekilde yapacaksan başka tarzlar da düşünülebilir. Biz buralarda olacağız, ve yardım etmeye çalışacağız.
Bepsi Hanım,
Madem Vyssera Pandora'nın kutusu açtı. Ben de devam edeyim. Vyssera'nın belirttiği şu konulara ben de bir iki şey ekleyeyim.

Öncellikle Vyssera'ya katıldığımı belirtmek istiyorum.

* Şu anda şimşiriniz oldukça ince istediğiniz şekle gelmesi, bir bonsai olması uzun yıllar alabilir. Bu sizi yıldırmasın. Deneme yapmaya başlamanız, sizin öğrenmenizi kolaylaştıracaktır.

İnce bir ağaç seçmiş olmanızı gayet iyi anlıyorum. İlk başladığınızda, böyle bir ağaçla çalışmanın daha kolay olacağını düşünüyor insan. Ancak, pek öyle olmuyor. Zira; daha hasas oluyorlar ve çabuk etkileniyorlar.

* Yapmış olduğunuz telleme, teknik açıdan, ilk defa için oldukça başarılı. Ancak bu telleme ile ne yapmak istiyorsunuz bir planınız var mı? Telleme yapmış olduğunuz üst dalları, ileride kullanabileceğinizi pek sanmıyorum. Bonsai görünümü elde edebilmek için mecburen budamanız gerekecek.

Yine de, telleme egzersizi yapmış oldunuz. Kayıp değil.

* Bence de, ağacınızı büyümeye bırakmalısınız. Bu arada daha gelişmiş bir ağaç edinerek çalışmalarınıza onunla devam etmeniz, sizi daha tatmin edecektir.

* Son olarak, mevcut yapı ile bir bonsai görüntüsü elde elmeniz zor. Belki eklediğim resimdeki gibi bir çalışma yapabilirsiniz.

1.Ağacınızı biraz yatık olarak saksıya dikersiniz (şu anda kullandığım bilgisiyar izin vermediği için bu kadar yatırabildim. Biraz daha eğik olabilir).

2.İlk kalın dalı biraz yuvarlak olarak ilk dal gibi şekillendirirsiniz.

3. Daha zayıf olan dalı da yeni tepe olarak kullanırsınız.

Böylece, ileride daha kolay bir çalışma yapabilirsiniz.

Bu ağacınızın son hali değil, sadece bir başlangıcı olacak. Daha sonra daha çok şekillendirme yapmanız gerekecek. Ama zaten bonsainin ruhunda bu var.

Kolay gelsin.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg cimcime.jpg (43.3 KB, 138 views)

Düzenleyen Eaglion : 07-03-2008 saat 09:50
Eski 07-03-2008, 10:00   #13
Ağaç Dostu

bepsi's Avatar

Kendimi yeni yürümeye başlayan çocuklar gibi hissettim. Bilgiler için çok teşekkür ederim. Ayrıca da çiziminiz beni daha da heyecanlandırdı. Çizimler doğrultusunda hareket edeceğim sizlere dahada eklerim. Paylaşmak kadar güzeli varmı ya. Kara kara düşünüyordum artık ne olacak acaba bu cimcimenin durumu diye ama beni uzun günler bekliyor biliyorum. Yılmayacağım.

Eski 07-03-2008, 10:02   #14
Ağaç Dostu

bepsi's Avatar

Bir şey daha :)

O uzun dalları biraz kısaltayım mı yoksa beklemek mi gerikiyor ?

Eski 07-03-2008, 10:32   #15
Ağaç Dostu

Şimdilik sadece eğimli dikip, dalları ona göre biraz daha bükmeniz yeterli olacaktır. Benim çizmiş olduğum silüet hizzasında henüz hiç dal veya yaprağınız yok. Ağacınızda, şimdilik o seviyede bir budamayı kaldıramayacak kadar küçük.

Bırakın o şekilde biraz büyüsün. Yanlız büyürken tellerin gövdeyi kesmediğinden emin olmak için sık sık kontrol edin.

NOT:Şimşirin dalları çok çabuk sertleşir. Daha sonradan eğip bükmek biraz daha zorlaşır. Bu bakımdan, özellikle yukarı çevireceğiniz dalın dik çıkacak, aşağıda kalanın ise biraz daha yere paralel çıkacak şekilde olmalarını sağlayın. Benim çizimim fotoğrafı eğebildiğim orana göre. Eğimi artırdığınızda iki dalın arasının biraz daha açıkması gerekecek.

Eski 07-03-2008, 10:34   #16
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Selamlar,

Bepsi, ağacını çelebi ( literati ) tarzı da yapabilirsin. İnce gövdeli ağaçlar için uygun bir tarzdır. Nasıl yapılacağını anlatırım, birazdan çıkmam gerekiyor.

Bu arada Eaglion, sizin çiziminiz hangi tarz ?

Eski 07-03-2008, 10:43   #17
Ağaç Dostu

Vyssera bu seferde ben önce attım

Çizimim, şu haliyle her hangibir tarz değil. Büyüdüğünden ve dallar artığında kıvrımlı dik tarz olabilir.Aşağıda kalan dal daha sonra kısaltılması gerekecek. Şimdilik kalın ilk dal yapısını sağlamak için bu şekilde bırakılabilir.Uzun dönemde nasıl birşey olabiliri fotoğraf üstünde değil de ayrıca çizmeye çalışacağım.

Bu şekilde, senin de dediğin gibi şekil vermek biraz uzun sürecek.

Dal yapısına bakınca literati yapmak çok daha kolay ve çabuk olacağı kesin. Ancak Bepsi Hanım'ın eylemsel heyecanını da göz önünde tutunca, literati yeni başlayanlar için heyecan verici olmayabiliyor. Bu nedenle, alternatif birşeyler düşünmeye çalıştım.

Eski 07-03-2008, 10:48   #18
Ağaç Dostu

bepsi's Avatar

Ancak bunu yapabildim

cimcime 3.jpg

Hatta ortasından ayrılabilir diye arayada tel sardım bu gövdeyi zedelermi acaba ?

Eski 07-03-2008, 10:48   #19
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Eaglion, senin ağaçlarında da mevcut olan bir duruma işaret etmem gerek. Umarım kızmazsın,
Ağaç şimdilik böyle dursun, sonra tarzı değiştiririm diye bir sistemi kabul etmek zor. Plan baştan yapılmalı, ona göre budanmalı ve tellenmeli, Bepsinin ağacı için geçerli birkaç alternatif var, bunlar değerlendirilip, seçim yapılmalı. Bunlar şöyle sıralanabilir.

* Birşey yapmadan beklemek, **** kıvrımlı dik tarz vb için temel atmak.
* Literati
* Mini bonsai için derin budama

Nu arada ağacın dışmekanda tutulması gerekir Bepsi, içerde sorun olabilir. Sevgiler, saygılar.

Eski 07-03-2008, 10:51   #20
Ağaç Dostu

bepsi's Avatar

Ya ne kadar iyisiniz yanlız olmadımığı bilmek çok güzel arkadaşlar

İlginize teşekkür ederim Vyssera cimcimemi dışarda tutuyorum sadece tellemek ve fotosunu çekmek üzere içeriye alıyorum. Ama çok soğuk olursa içerde tutabilirmiyim acaba kıyamam ben ona ya

Eski 07-03-2008, 11:20   #21
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vyssera Mesajı Göster
Eaglion, senin ağaçlarında da mevcut olan bir duruma işaret etmem gerek. Umarım kızmazsın,
Ağaç şimdilik böyle dursun, sonra tarzı değiştiririm diye bir sistemi kabul etmek zor. Plan baştan yapılmalı, ona göre budanmalı ve tellenmeli, Bepsinin ağacı için geçerli birkaç alternatif var, bunlar değerlendirilip, seçim yapılmalı. Bunlar şöyle sıralanabilir.
Sevgili Vyssera neden kızayım. Öğrenmek için buradayız. Hatalarımızı duymak istemiyorsak zaten buraya gelmeyiz. Uyarıların için çok teşekkür ederim.

Bir miktar "bekle ve gör" yaptığım kesin. Ama sandığın gibi yarı yolda plan veya tarz değiştirmek gibi bir niyetim yok. Çalışmalarım olarak koymuş olduğum iki ağaçta, biri ficus diğeri, küçük ardıçım, kafamdaki planın tutmama olasılıkları olduğu için B planları oluşturdum. Bu B planlarını da dramatik değişiklik yapmama gerek olamadan gerçekleştirebilecek şekilde planladım.

Uyarın için tekrar teşekkür ederim.

Bu ağaca gelince
Yine iki plan olacak ama, bu ağaç için iki öngörüm var. Esasında her ikisi de yöntem olarak benzer şekilde yapılabilir. Yaklaşık olarak ortaya çıkması bile 5-7 yıl alacaktır. Demin özellikle bu şekilde vermek istememiştim zira, şimdiki halinden oldukça farklı. Bepsi Hanımın adım adım geliştirmesi gerekecek.

Şimşirin dalları düşünüldüğünde, daha zor gibi görünsede alttaki daha kolay olabilir.

Senin düşüncen nedir?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg cimcime2.JPG (33.9 KB, 133 views)
Dosya Türü: jpg cimcime1.JPG (34.2 KB, 134 views)

Düzenleyen Eaglion : 07-03-2008 saat 12:43
Eski 07-03-2008, 11:28   #22
Ağaç Dostu

bepsi's Avatar

Değerli Eaglion çizimlerin çok güzel ama inan gözümde büyüdü. Zaten ilk verdiğiniz şekil bile bana çok zor geldi. Önce kalın dala tel sarıp şekil vermek istedim fakat dediğiniz gibi şimşirin dalları özellikle o iki ana dal çok sert ve çok zor şekil verilecek diye şimdilik bu şekilde eğmeye çalıştım. Sizi izlemeye devam edeceğim. Bilgilerinize çok ihtiyacım var.

Eski 07-03-2008, 11:49   #23
Ağaç Dostu

Alıntı:
Değerli Eaglion çizimlerin çok güzel ama inan gözümde büyüdü. Zaten ilk verdiğiniz şekil bile bana çok zor geldi.
İlk başta bu çizimleri yapmak istemememin nedeni buydu. Gözünüzde büyümesin. Bu şekillere yaklaşık olarak benzemesi bile yıllar alacak. Bu sırada becerilerinizi çok daha geliştireceksiniz. Hele bu isteğinizle....

Eski 07-03-2008, 12:17   #24
Ağaç Dostu

bepsi's Avatar

Bir bonsai adayı daha

süs narı.jpg Mucip Bey sağolsun. Kırmamış göndermiş.

Eski 07-03-2008, 12:19   #25
Ağaç Dostu

bepsi's Avatar

Cimcimeden sonra bu da süs narınım adı mahçup tanıştırayım arkadaşlar. Ne dersiniz bundan bonsai olur mu? İlk etaptane yapmalıyım daha yeni diktim saksıya tellemeyle mi başlayım yoksa biraz yeşillenmesini mi beklemeliyim. Ağaçlara ne kadar yabancıyım anlayın arkadaşlar.

Eski 07-03-2008, 12:42   #26
Ağaç Dostu

Alıntı:
Ne dersiniz bundan bonsai olur mu?
Neden olmasın. Bir ağacın, bonsaiye dönüşmesi sizin elinizde. Forumda süs narları ile ilgilenen arkadaşlar var. Onlar size kendi deneyimlerini aktaracaktır.

Bir de farklı türdeki ağaçlarınız için yeni başlık açarsanız, yardımcı olabilecek arkadaşlar, başlığa bakıp yanılmazlar.

Eski 07-03-2008, 13:10   #27
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Hepinize iyi gunler,
Bepsi, bonsaiye yeni basliyan bir arkadasimiz ve herkes gibi guzel bir bonsai nasil elde ederim telasinda. Cevresinden gelen olumsuz elestirilere de, bonsai ile yeni tanistigindan, karisik duygular icerisine giriyor ve karsi tarafa nasil bir cevap verecegini bilemiyor.

Turkiyede bonsainin gecmisi 5-10 yildan fazla degildir o da genelde kisisel kalmis, bin bir zorluklarla yapilan calismalrdir ve bonsai ancak son 3-4 yildan bu yana daha fazla kisi tarafindan bilinip taninmaya baslamis bir sanat dali. Yine de yeteri kadar bilinmediginden, taninmadigindan, Bepsinin arkadasi gibi olumsuz elestiriler yapiliyor ve yapilmaya da devam edecek. Bu gibi elestiriler bilincli bonsai calismalari yapan, Bonsai ogrenmeye calisan kimseyi etkilememeli. O gorus ve elestiriler, sadece bonsainin ne oldugunu bilmiyenler tarafindan yapiliyor.
Bonsai ile ugrasanlar kesinlikle agaclara, bitkilere, dogaya zarar veren kisiler degildirler. Bonsainin temelinde sevgi vardir kucucuk bir agactan baslayip dalga dalga buyuyen, Doga icindeki tum varliklari sarip sarmaliyan bir sevgi.
Baskalari istedikleri soyliyebilir bu soylenenler sizin yureginizde yeseren sevginin heyacanin buymesini engellememeli, Bu durmadan buyuyen sevgi simdi bonsaiyi olumsuz elestiren, bonsaiye uzaktan bakanlara kadar ulasip onlari da etkileyceginden hic supheniz olmasin.

Hizli bonsaiye ulasmanin yolu, iyi guzel ve saglikli bir fidan secimi ile baslar.
Sececeginiz fidan, yapacaginiz tarza uygun olmali, asagilardan cikmis bircok dalin olmasi bir avantajdir kolayca istediginiz dallari secip dal dizimi yapabilirsiniz.

Ince ciliz ve uzun boylu fidanlar sizi bonsaide zorlar cunku tarzda cok seceneginiz yoktur.

Bepsinin simsiri de uzun ince bir agac. Vysseraya katiliyorum ya derin bir budama ile yeni cikacak surgunler degerlendirilip mini bir bonsai yapilir **** bir celebi tarzi olabilir.

Nar simsire gore cok daha rahat dallari bukulebilen bir tur. Onun da boyu oldukca uzun altlarda yeterli dallar yok. Belki asagilardan derin budanip yeni cikacak surgunler de surekli cimcik alimla budanip cift govdeli(gelin kaynana) tarzi yapilabilir.

Bepsi ilk acemilik ve heyecen geciyor bundan sonraki fidan secimlerinde daha iyi kararlar verip bonsaiye hizla ulasabilecegin fidanlar sececegine inaniyorum.
Kolay gelsin.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2008, 13:24   #28
Ağaç Dostu

Ali Bey,

Şimşir çalı gibi bol dal çıkaran bir tür. Çelebi tarzı yapılırsa yapay durmaz mı? Bir de sürekli olarak alttan filiz vereceği için gövde de çok yaralı bir görünüm olmaz mı?

Bildiğiniz gibi ben tohumdan bile yetiştirmeye çalıştığım için, süre gözümü korkutmuyor. Tam tersine daha heyecan verici oluyor. Bittiğinde "Neydi, ne oldu?" demek çok keyifli olacak.

Eski 07-03-2008, 13:44   #29
Ağaç Dostu

bepsi's Avatar

Hoşgeldiniz Ali bey.

Sizi burda benim ve şimşir bonsai denememin yanında görmek çok güzel. Tabi şimdilik bonsai denilebilirse. Verdiğiniz bilgiler gerçekten çok güzel. Bunları değerlendirip bilinçli bir bonsai sever olacağıma inanabilirsiniz. Sizin gibiler ve bu forum sayesinde inşallah. Sevgilerimle.

Eski 07-03-2008, 13:56   #30
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Sayin Eaglion, Sadece simsir degil bircok cali gibi olan turlerden de celebi tarzi yapilabiliyor. Usten cali formunda buyuyeycek dallar istenildigi gibi budayip sekillendirmek bonsai yapanin kisinin, becerisine bagli olararak gelisip guzellesecektir.

Alttan cikacak istenmiyen surgunler ise buyuyup gelismeden, daha cok taze iken, koparildigi surece,
govde uzerinde hic bir iz birakmiyacaktir.

Mutlaka tohumdan bonsai yetistimek zevkli keyif verici bir calisma, ama diger yandan da cabuk bir sekilde, nasil guzel bonsailer elde edebiliriz diye cabalamalarinizi gozluyorum. Tohumdan ise bonsai elde etmek uzun bir zaman gerektiriyor. Iyi fidan secimleri ile yapacaginiz bonsai calismalari yani sira, belki tohumlarinizi da ekip ileride bonsai yapacaginiz fidanlarinizi yetistirmeye basliyabilirsiniz.
Kolay gelsin.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024