agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Yarım Kalmış Bonsailer
(https)

Beğeni Düzeni11Beğeniler
  • 2 Gönderen dusunenadam
  • 1 Gönderen gencaslann
  • 3 Gönderen dusunenadam
  • 2 Gönderen dusunenadam
  • 2 Gönderen david72
  • 1 Gönderen Milamber

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-02-2016, 22:33   #1
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2013
dusunenadam / acer palmatum orange dream

Bu turuncu rüya da benim en sevdiklerimden. Geçen sene sadece kalın dalları kısaltmıştım. Bu yıl sürgünler nereden çıkacağını şaşırmış. Daha da kısaltmak lazım ama böyle bırakmaya karar verdim. Şu durumda tarz konusunda aklıma bir şeyler geliyor ama yapmayacağım. Tarz konusunu arkadaşın kendisine bıraktım yani

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 20160229_120832.jpg (35.1 KB, 115 views)
Dosya Türü: jpg 20160229_120842.jpg (42.2 KB, 118 views)
Cemaleddin ve sagol beğendi.
dusunenadam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2016, 05:38   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-02-2016
Gövde kalınlaştırması için bir şeyler yapacak mısın ? Yani aslında merak ettiğim burada kalınlaştırma tavsiyelerini henüz fidanken yapsak gövdenin enine genişlemesi durur mu ?

Sent from my iPhone using Tapatalk

bonsade beğendi.
gencaslann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2016, 10:24   #3
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Sn gencaslann, Gövde kalınlaştırma için çizik atma, nebarinin üstünden telle boğma, alttan ayırma gibi metodlar var. Bu ağacın gövdesi 3cm ve nebarisi çok güzel. Şu anda bu ağaçtaki öncelikli problem üst iki daldaki ters koniklik. Dikkat ederseniz "Y" şeklinin tepesinden çıkan sürgünler çıktıkları yerleri şişmanlatmış.
İleri zamanlarda belki gövdeyle ilgili bir çalışma yapabilirim ama asıl aciliyet tepede. Fakat ben bu ağacın yapraklarını çok seviyorum ve bu yıl sadece izlemeyi düşünüyorum.

david72, Alper ve gencaslann beğendi.
Eski 01-03-2016, 18:44   #4
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-02-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dusunenadam Mesajı Göster
Sn gencaslann, Gövde kalınlaştırma için çizik atma, nebarinin üstünden telle boğma, alttan ayırma gibi metodlar var. Bu ağacın gövdesi 3cm ve nebarisi çok güzel. Şu anda bu ağaçtaki öncelikli problem üst iki daldaki ters koniklik. Dikkat ederseniz "Y" şeklinin tepesinden çıkan sürgünler çıktıkları yerleri şişmanlatmış.
İleri zamanlarda belki gövdeyle ilgili bir çalışma yapabilirim ama asıl aciliyet tepede. Fakat ben bu ağacın yapraklarını çok seviyorum ve bu yıl sadece izlemeyi düşünüyorum.

Bir şey daha soracağım. Direk bonsai saksısına almışsınız bu gelişimi yavaşlatmaz mı ? Yoksa ağac için saksı değişimi olumsuz olur diye mi buraya diktiniz?

Bir de bişey daha ) Mesela bu ağacın gövdesini budadıktan ne kadar süre sonra bu hale geldi ?

Teşekkürler

Sent from my iPhone using Tapatalk

gencaslann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2016, 22:17   #5
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Bonsai saksısına almak kesinlikle gelişimi yavaşlatır. Çok büyük bir saksıya dikseydim daha hızlı gelişirdi. Ancak yer sıkıntısı yüzünden saksıları bir miktar küçük tutma gereği duyuluyor. Ağaçlarınız fazlalaşırsa aynı sorunu siz de yaşayacaksınız. Bu saksı aslında bonsai saksısından çok büyük. Eğitim saksısı olarak kendi ahşaptan yaptığım saksıları kullanıyorum.

Ha bir de, bu ağacın önceki budamasını geçen sene mart ayında yapmıştım.

Alper ve gencaslann beğendi.
Eski 02-03-2016, 09:12   #6
Ağaç Dostu

david72's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2015
Sanırım bu ağaçta aklınızın bir köşesinde olan radikal budamadan kaçınmak için süreyi uzatıyorsunuz. Yoksa geçen sene görsel olarak sizi tatmim etmiş olması gerekir diye düşünüyorum. Ben olsam ne yapardım derseniz, ağacın sağlığını bozma riskine girmek istemez, boğmaz ya da çizik atmazdım. Soldaki kalın dalı köklendirip ayırır sonrasında sağdaki dalı da ufak bir kısaltmayla güzel bir konikliğe ve eğime meylederdim.
Biraz daha derine dikmek ve dalların ayrıldığı yerdeki nebariyi kullanmak aklıma gelirdi ama yine de dalların çoğaldığı yerdeki şişkinliği gidermek için ordaki birkaç dalı alıp kısaltırdım.
Ve tabi ki bunları istemeyerek yapardım. Saygılar

dusunenadam ve Alper beğendi.
david72 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2016, 10:19   #7
Ağaçsever

Milamber's Avatar

Giriş Tarihi: 11-06-2014
Sayın dusunenadam, ağacınızın güzel bir Y formu var. Fakat sizinde belirttiğiniz gibi üst kısımdan çıkan sürgünler ters konikliğe neden olmuş. İlerde o sürgünlerin altından kesmeniz gerekeceğini düşünüyorum. Fakat şimdi değil. Ağaç, istenilen ana gövde kalınlığına tam ulaşmadığından mevcut sürgünleri kesseniz dahi yeni çıkan sürgünler hızlıca gelişip yine ters konikliğe neden olacaktır. Fakat ağacın Y formu yeterince kalınlaştığında ikincil dalları geliştirmeye başlarsanız bu problemle karşılaşmazsınız. Benim fikrim ağaç yeterince kalınlaşana kadar serbest gelişime bırakılması yönünde olurdu. Saygılar.

dusunenadam beğendi.
Milamber Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2016, 21:36   #8
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi david72 Mesajı Göster
Sanırım bu ağaçta aklınızın bir köşesinde olan radikal budamadan kaçınmak için süreyi uzatıyorsunuz. Yoksa geçen sene görsel olarak sizi tatmim etmiş olması gerekir diye düşünüyorum. Ben olsam ne yapardım derseniz, ağacın sağlığını bozma riskine girmek istemez, boğmaz ya da çizik atmazdım. Soldaki kalın dalı köklendirip ayırır sonrasında sağdaki dalı da ufak bir kısaltmayla güzel bir konikliğe ve eğime meylederdim.
Biraz daha derine dikmek ve dalların ayrıldığı yerdeki nebariyi kullanmak aklıma gelirdi ama yine de dalların çoğaldığı yerdeki şişkinliği gidermek için ordaki birkaç dalı alıp kısaltırdım.
Ve tabi ki bunları istemeyerek yapardım. Saygılar
Sn david72 İyi tespit etmişsiniz Aklımdaki radikal budamayı bir sene ertelemeye karar verdim. Şişman yerlerin altından budayarak Y formla devam etmek ya da dediğiniz gibi soldaki dalı havai köklendirmeyle almak geçiyordu benim de aklımdan. Bu hali de hoşuma gidiyor bir taraftan. Yaprakların çıkmasıyla ters koniklik gizlenmiş olacak. O haliyle görmek istiyorum. Bir sene daha beklesin bakalım... Seneye hep beraber karar veririz.

Eski 02-03-2016, 21:39   #9
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Milamber Mesajı Göster
Sayın dusunenadam, ağacınızın güzel bir Y formu var. Fakat sizinde belirttiğiniz gibi üst kısımdan çıkan sürgünler ters konikliğe neden olmuş. İlerde o sürgünlerin altından kesmeniz gerekeceğini düşünüyorum. Fakat şimdi değil. Ağaç, istenilen ana gövde kalınlığına tam ulaşmadığından mevcut sürgünleri kesseniz dahi yeni çıkan sürgünler hızlıca gelişip yine ters konikliğe neden olacaktır. Fakat ağacın Y formu yeterince kalınlaştığında ikincil dalları geliştirmeye başlarsanız bu problemle karşılaşmazsınız. Benim fikrim ağaç yeterince kalınlaşana kadar serbest gelişime bırakılması yönünde olurdu. Saygılar.
Sn Milamber, haklısınız. Şişman yerlerin altındaki halka halindeki gözlerden bir çok sürgün çıkarıyor. Sanırım oralardan kesmek de yine ters koniklik yapacak. Göz önünde bulunduracağım. Öneriniz için teşekkür ederim. Dikkate alacağım.

Eski 01-08-2016, 01:28   #10
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Susuz kalması sebebiyle bu ağacım da kurudu.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024