agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Yarım Kalmış Bonsailer
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-08-2008, 18:56   #1
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Nariel / Nar Bonsai Denemesi

Merhaba,

Bugün bir fidanlığı gezdim ve bonsaiye uygun ağaç aradım ancak pek fazla bulamadım çünkü genellikle çiçekli çalılar satan biryerdi. Bir adet ateş dikeni bulmuştum ve şimdiden bir bonsai gibi görünüyordu. Ama bu bitkiyi sevmediğim için almadım.

Nar fidanları içinde en çok bunu beğendim ama nasıl bir şekil aldırabilirim bilmiyorum.

DSC04497.jpg
DSC04498.jpg
DSC04499.jpg
DSC04500.jpg

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2008, 22:43   #2
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Aldım bıçağı makası elime ve ulu nar ağacımı budadım :P Tellemeyle eğeceğim dalları şimdilik iple eğdim ve sağa sola bağladım. Gözüme fena gelmedi, bahçemde böyle bir ağacım olsa da dalına salıncak yapsam diyebiliyorum.

Yalnız, kökler epey aşağıdan başlıyor gibi, gövdesi upuzun mu kalacak bilmiyorum. Ben en iyisi yarın fidanlığa bir daha gideyim..

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg DSC04501.jpg (34.8 KB, 456 views)
Dosya Türü: jpg DSC04502.jpg (32.9 KB, 428 views)
Dosya Türü: jpg DSC04503.jpg (34.0 KB, 424 views)
Dosya Türü: jpg DSC04504.jpg (30.4 KB, 439 views)
Dosya Türü: jpg fotoşop.jpg (21.3 KB, 432 views)
Eski 28-08-2008, 00:23   #3
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Bu ağaçla ilgili neler yapabileceğim konusunda yardımcı olursanız sevinirim Garibim kelaynak gibi bakıyor yüzüme.

Eski 28-08-2008, 00:49   #4
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2005
Formu güzel.Fakat alması gereken yol var.Öncelikle normal bir saksıya ekip birkaç sene dal çoğaltması yaparsanız bonsai görünümüne girmeye başlar.Dal çoğaltmasınıda bonsai gübresini kullanma talimatına uygun ve düzenli kullanırsaz yapabilirsiniz.

cemboa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2008, 15:30   #5
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Sayın cemboa, dalları daha fazlaydı ama düzensiz görünüyor diye kestim..

Eski 28-08-2008, 17:30   #6
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın Nariel

Nar fidanınız güzel ve hoş.

Bir bonsai fidandan çalışmaya alınaçak ise sırası ile aşağıdaki işlemler uygulanmalıdır.

1.Plastik saksı **** torba tüp'e ekili fidan satın allıdıktan sonra ilk işlem uygulaması için sadece sulanır.
2.Ekim kasım ayları arasında fidanın nebari denilen kök kısmı kontrol edilir.
Burada ki amaç bazen kök sistemi toprağın daha altında olur ve gövde bir anda yüksele bilir.Bu yüzden ilk dalın konumu önceden kestirilmelidir.

3.fidan eğer 1 yıl gelştirileçek ise ve sık dalanma ile güçlü sürügünler elde edileçek ise..
fidan şubat-mart ayında gerekli uygun kök budaması yapılır.
ve fidan sığ ama geniş bir bol drenajlı toprakkarışımı hazırlanarak bu saksıya ekilir.

4.1 yılık periyon içinde nisan ayında eylül ayının sonuna kadar 20 günde bir gübrelenerek ağaç kök sitemi ve dal yapısı istenilen yapıya kavuşturulur.

5. Bu gelişm süreçinde hızlı gelişen sürügnleri uç kısmı alınır güçsüz olan yerlere dokunulmaz gelişime teşvik edilir.

6.gelişen fidan daha önce saksıya ekilmeden ağaçın üzerinde görsel etkiyi yarataçak daları bırakılıp diğer gereksiz üst üste binmiş dalar ile iç içe girmiş dalar ağaç uzaklatırılmış olmalıdır.

7.1 yılı tamamlanmış fidan kasım ayında tellenir.
8.şubat ayında kökler yeniden budanır.Ve sığ bonsai saksısına alınır.
9.Artık gerekli dalar ve kök sitemi hazır olan ağaç o yıl serbet bırakılır uç alımı sürügnlerde yapılır.Gübreleme devam eder.

10. 3 .yılı olduran ağaç artık güçlü ve sağlıklı ise o yılın içinde mayıs ayında durma gire kısmi yahut tümden yapraklaştırılır.

11.4. yılında artık ortaya görsel olana bir bonsai ortaya çıkmışdır.
Saygılar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2008, 17:51   #7
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Teşekkür ederim Sayın bonsaisan. Bugün fidanı tüpten çıkardım, toprağı sert ve kuru olduğu için biraz ıslattım, kök sistemine bakmak istedim. Henüz toprağı eşelemedim, iyiki de eşelememişim çünkü dediğinize göre daha sonra bakmalıyım köklere. Epey derinden başlıyor gibi kökler, bu durumda çok uzun kalacak gibi gövde. Aşağı eğebileceğim bir dal da yok gibi gövdeyi kapatmak için.

Tellemeyi de şimdi yapacaktım, iyiki onu da yapmamışım çünkü onun da daha zamanı varmış. Telim çok kalın geldi, bükemedim.

Bonsai stillerinden pek haberim yok, bir iki tane biliyorum. Bunu gözüme hoş gelecek şekilde "stilsiz" yapacağım heralde, eğer benim hırpalamalarım sonucunda yaşayabilirse marketlerde bonsai diye satılan çoğu bitkiden güzel olur bence. (Çünkü bahsettiklerim, kalın bir dalın ucundan çıkmış karman çorman sürgünler topluluğu sadece.)

Bir yapı markete gittiğimde de bonsai gübrelerini inceleyeceğim, o zamana kadar toprağına hayvan gübresi mi koyayım yoksa azot oranı yüksek yeşil bitkiler için sıvı gübre mi?

Eski 28-08-2008, 18:55   #8
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

2-3 mm den kalın bakır elektrik tellerini bükmek zor.daha kalıntel için aliminyum tel kullanmanız gerek.Daha yumuşak olacağı için bükmeniz daha kolay olur.

Eski 28-08-2008, 21:00   #9
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Elektirikciden plastk kablo ile kaplı 1.2.3 mm 1 metre uzuznluğunda bakır teller alın.
İstersenzi elektirik motoru saran yerlerde daha ince telerde bulursunuz.

Ama plastik kaplı bakır telei plastiğini soyun.

İster kullanmaya çok yakın bir zaman içinde istersenzide şimdi bu bakır teli helozonik bir biçimde sarın ve mufak ocağının üstüne koyun.Ocak ateşinde tel akkor olana kadar beklesin.Bir pense **** kargaburun yardımı ile akkor halinde ki teli alın ve balkona soğumaya bırakın.Asla su ile soğutmayın.

Bakın göreçeksiniz tel eskisinde en az 50 % oranıdna daha rahat sarıma uygun hale geliyor.
Saygılar.

Eski 05-09-2008, 16:13   #10
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Budama yaptığım narın öleceğinden şüphelenmiştim, neyseki gözlerden sürgün vermeye başladı. Gövdesi çok düz ve sert, telleme yapmaya uygun değil gibi. Bu bonsai adayından vazgeçsem mi?

DSC04579.jpg

Eski 05-09-2008, 16:41   #11
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Sayın narile ağaçınız aslıda güzel bir ağaç sadece bu biraz tecrübe gerektiren bir iş görsel algınız zenginleştirmelisiniz.

Ağaçınıza bakarak onun nasıl bir şekil alaçağını sürekli olarak düşününü hangi dalı nasıl gönlendirsem nasıl olur şekilde uygulamalar yapın.
Saygılar.

Eski 02-10-2008, 13:13   #12
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

İyi günler,
Nar fidanım acemi budamasından sonra epey gelişti. Nasıl bir şekil alması gerektiğine hala karar veremedim. Gövde fazla uzun değil mi? Ne yapabilirim?
Saygılar.

DSC04754.jpg
DSC04755.jpg
DSC04756.jpg

Eski 02-10-2008, 15:26   #13
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Öncelikle aynı yöne büyüyen ve birbirine çok yakın **** birbiriyle kesişen dalları kesebilirsiniz.Çok uzamış dallarda kesilebilir.Tellemeyle şekil denemeleri yapılabilir.Uzamiş dallar haricinde dal sayısı az görünüyor.Gerekli kısaltmalar yapıldıktan sonra mevcut dallar üzerinde dallanma sağlanmalı.Bunun için şu an sezon geçmiş durumda olduğumuzdan gelecek sezon bonsai gübresi kullanabilirsiniz.Yeni dallanmalardan sonra zaten ne yapılması gerektiğide kendinden ortaya çıkar.

Eski 02-10-2008, 19:08   #14
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Teşekkür ederim. Yeni sürgünler çıkarken bazılarının uçlarını almıştım deneme amaçlı, kopardığım yerden çatallandılar. Şu sırada da uçlarını kessem yine dallanma yapacaktır bence, çünkü ağaç hala vegetasyon dönemini bitirmedi. Şekil olarak hangi tarza yatkın görünüyor?

Eski 23-12-2008, 00:17   #15
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Ben bu nar ağacıma kıyamayıp, babaannemin İzmir'deki bahçesine diktim. Kısmetse torun torba bundan nar yer artık..

Eski 03-05-2016, 11:50   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-05-2016
Acaba bu maceranın sonunda ne oldu.. uamrım çok iyidir.

msevik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024