agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Yarım Kalmış Bonsailer
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-03-2007, 16:35   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Mavi Ardıç

Merhaba arkadaslar.Ben 3 tane mavi ardic bonsai almistim. Dun aksam dayanamayip en sekilsiz olaninin topragini degistirip kop durumuna bir bakayim dedim. Kokler fazlasiyla uzamis hatta saksida donup bi tur atmis, birbirine girmis bir haldeydi. Aslinda fikir almadan ellemicektim ama dayanamayip kokleri burda ogrendigim kadariyla budadim Kokler 10 cm falandi artik 4 cm kaldilar. Nekadar dogru yaptim bilmiyorum. Fotograf da cekemedim makina yanimda degildi. Bu mevsim dogrumuydu,kil -torf-cakil karisimi bir toprak kullandim dogrumu yaptim acaba. Birde sekil olarak ufak tefek budamalar yapmak istiyorum. Kokler budandigi icin bu islemi birdahaki seneyemi birakmaliyim.
Digerleri ile ilgili fikirlerini almak istiyorum ama baska bir forumda sordum.Simdi birdaha burada sormak istemiyorum. Bonsai agac turleri-ladin basligi altinda.
Bunlar eski halinin fotograflari.Yeni hali nasil olmali fikir verebilirmisiniz.Tesekkurler.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg sec 017.jpg (44.3 KB, 467 views)
Dosya Türü: jpg sec 016.jpg (35.9 KB, 461 views)
Dosya Türü: jpg sec 014.jpg (40.9 KB, 459 views)

Düzenleyen seckayn : 16-03-2007 saat 20:31 Neden: Agaclar ladin diilmis ardicmis:)
seckayn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2007, 04:07   #2
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Öncelikle merhaba ban gönderdiğiniz mesajı aldım.Bonsaide asıl sorun.Ne yazıki bu güzel uğraşının tamamen şekil verme ile ilgili kısmı.Yani budama ve telleme.
Ya da bir değişle oran ölçü küçültme.
Şimdi gelelim konumuza.
İbreli ağaçlar budama ve saksı değişimi süreli farklıdır.
Bu takvimi zaten yakında siteye ekliyeceğim.
Ama kısacası.BUdama ve telleme ocak ayından mart ayına kadar.Saksı değişimi iseşubat ayından mayıs ayına kadardır.Tabi bunun birde diğer özel ayları vardır takvimi eklediğimde göreçeksiniz.
Aldığınız ağaç gövde kabuğuna baktığımızda 2 ila 3 yaşlarında bir fidan.Ve sadece saksıya dikilmiş.
Normalde ibreli ağaçlar genç yaşlarda bir saksıda 3 ila 5 yıl kala bilirler.
Yaşları ilerledikçe bu süre uzar.Kökler saksıyı 5 tur bile döne bilir.
Şekillendirmeye gelince ağaç saksının oratasında durmamalı.
Ağaçın çok sık bir üst yapısı var.
Bu üst yapı biraz açılmalı ki ileriki zamanlarda ağaçın bir takım sürgünleri ölmesin.
ÜSt yapıda ki dalları ağaçın alt kısmına doğru eymek gerekiyor.Bir üçgen for oluşturmalısın.
BU bir dik üçgen olmalı.Açısıda soldan sağa doğru 75-90 -15 gibi bu formu çektiğin fotoğrafa göre veriyorum.

Umarım yaradımcı olabilmişimdir.

Düzenleyen bonsaisan : 18-01-2013 saat 17:18
bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2007, 11:13   #3
Ağaç Dostu

Verdigin bilgilere Cok tesekkurler Bonsaisan.Ancak bonsai benim sabirsizligima dayanamadi ve ben kendi kafamdan bir form vererek budadimBudanmis halide iste bu linkde.
seckayn / ardıç

Eski 18-03-2007, 23:53   #4
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Linkde ağaçı gördüm bu tamamen farklı bir form olmuş.Yanlız şunu açıklama gereği duydum buda şu fotoğraflardan ağaçın sık sürgünleri arasındaki daları seçmek zordur.BU yüzden dolayı her nekadar ağaç şu şekilde bu şekilde olmalı desek de Ya da bunu bir takım arayüz programları ile anlatmaya çalışsak da ne yazık ki ağaçı 1'e 1 görmedikden sonra formu konusun da bir şeyler söylemek yüzeysel olmakda.
Benim tavsiyem bonsai'da japonların belirlemiş olduğu 16 form'a sadık kalınıp ağaçların bu form'larda şekillendirmesi taraftarıyım .Çünkü bu formlar tüm dünyada ağaçların en sık aldıkları şekillerin esnetize edilmiş halidir.İyi çalışmalar

Düzenleyen bonsaisan : 18-01-2013 saat 17:21
bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2007, 00:17   #5
Ağaç Dostu

Teşekkürler Bonsaisan.Ben bonsailerde,özellikle çam türlerinde dallar üzerinde çeşitli yüksekliklerdeki öbek öbek yapraklar olan formları çok seviyorum.Aslında resmini gördüğüm bir bonsaiden esinlenip senin tarif ettiğin şekle yakın bir form vericektim. Sonra budamayı yapınca arkadaki tek dal geride, yukarıdaki 3 dal ise farklı yerlerde öbeklensin dedim ve ona göre telledim.Büyündüğünde (eğer yaşarsa tabi) çok güzel olucak ve senin üçgenin benzeri bir hal alıcak diye düşünüyorum.Umarım yaşar ve güzel olur.Yardımların için çok sağol.Burda seni beklemeden yaptıysamda diğer forumlara yazdıkların çok şey öğrendim.Teşekkürler tekrar.(kitabı bekliyorum sabırsızlıkla)

Eski 17-01-2013, 19:17   #6
Ağaç Dostu

Bu bonsaimde daha 1 ay önce öldü.Saksı değişimi yapıp telledim.Ağaca çok yüklendim.Sarkık tarzdan dik tarza çevirdim.Şekil olarak güzel olmuştu ama dediğim gibi fazla zorladım dayanamadı

Eski 18-01-2013, 00:15   #7
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Başınız sağolsun.
Bunların hepsini güzel deneyimlere dönüştürüp ileride çok güzel bonsailer üretmeniz dileğimle...

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024