agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Yarım Kalmış Bonsailer
(https)

Beğeni Düzeni19Beğeniler
  • 3 Gönderen alibaba
  • 3 Gönderen alibaba
  • 3 Gönderen Cemaleddin
  • 2 Gönderen Cemaleddin
  • 1 Gönderen bonsaisan
  • 1 Gönderen Sakaki
  • 1 Gönderen bonsaisan
  • 1 Gönderen alibaba
  • 1 Gönderen Sakaki

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-12-2012, 18:52   #1
Ağaç Dostu

alibaba's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2011
alibaba9 / Konik ladin 01 (Alberta dwarf spruce)

Merhaba,
bu ladin ağacı da 02 numaralıdan daha büyük bir aday,
saksı hacmi daha geniş ve boy olarak 55-60 cm civarı.
Bunun gövde yapısı da 02 ladin'de ki gibi ama sağdaki yan dalın arkasında bir tane daha var ve oldukça esnek yapıda.
Bunu değerlendirebilir miyim sizce? Yoksa budamalı mıyım?

İki ladini mi birden belki çoklu bir kompozisyonda kullanırım. Boy orantıları da ekteki son resimlerdeki gibi. Hayal kurmak serbest ****** )
İnşallah kaybetmem ağaçlarımı öncelikle.

selamlar

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 1.jpg (46.1 KB, 419 views)
Dosya Türü: jpg 2.jpg (51.5 KB, 414 views)
Dosya Türü: jpg 3.jpg (43.4 KB, 418 views)
Dosya Türü: jpg Alberta%20spruce%20forest1.jpg (36.4 KB, 417 views)
Dosya Türü: jpg alberta_spruce_bonsai2.jpg (35.4 KB, 419 views)
alibaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2012, 02:02   #2
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Sn alibaba9,

Her iki ladininizin de formu güzel.
Ladinler üzerinde bir deneyimim yok, o yüzden size ladinle ilgili bir tavsiye vermem doğru olmaz. Ama ben olsam öncelikle gereksiz dalları uzaklaştırarak enerjiyi gelişmesini istediğim dallara yönlendirmeyi hedeflerdim.
Bu arada da uygun uç alma zamanı geldiğinde dalların fazla uzamaması için uç alımları yaparsınız, böylece yaprak kümeleri gövdeye daha yakın ve yoğun hale gelir.

Telleme için uygun bir zaman, bence gerekli-gereksiz dal seçimine de bu esnada karar vermek güzel olur.

"Öncelikle ağaçlarımı kaybetmeyim yeter" demişsiniz; başlangıçta mutlaka bazı sonu hüsran sonuçlar kaçınılmaz olur. Ancak öte yandan bunlar deneyim kazanmak için güzel bir fırsat olarak değerlendirildiğinde ileride güzel sonuçlar elde etmede size katkı sağlayan faktörlerdir.

Umarım ileride güzel çalışmalara imza atarsınız.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2013, 22:30   #3
Ağaç Dostu

alibaba's Avatar

güncel durum- budama

Merhaba,
Ladin üzerinde istediğim formu oluşturacak dalları seçtim ve geri kalanı budadım.
Geçmiş yıl yaprakları temizledim gövde üzerinden.
Henüz saksıya sağlam oturmadığı için telleme denemeyeceğim üzerinde. İnşallah seneye artık.
Şu anda bahara kadar, gübreleme dönemine kadar dinlenmeye bırakacağım sanırım.
Siz ne dersiniz?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 10.jpg (71.3 KB, 399 views)
Dosya Türü: jpg 11.jpg (38.8 KB, 397 views)
Eski 17-01-2013, 20:34   #4
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2010
Sayın Alibaba, adayınız gerçekten çok güzel. Eğer Ladin sürgün veriyorsa benim önerim aşağıdaki çalışma gibi olurdu... En önemli konu ise budama yapmadan önce birkaç hafta mutlaka adayınızı iyi inceleyin, ve hangi dalları budayacağınıza karar vermiş olsanız bile dalları en emin olduğunuz daldan başlayarak birer hafta arayla budayın, bu süre içinde görüşleriniz değişebilir, farklı fikirler oluşabilir, hepsini bir anda budadığınızda yanlıştan dönülmesi zorlaşacak ve keşkelerinizle başbaşa kalırsınız... Bende böyle olmuştu... KOlay gelsin size...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg ladin.jpg (64.7 KB, 377 views)
merlict, badrobot ve alibaba beğendi.

Düzenleyen Cemaleddin : 17-01-2013 saat 20:52 Neden: eksik bilgi
Cemaleddin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2013, 23:28   #5
Ağaç Dostu

alibaba's Avatar

Bende de öyle oldu şu an zaten

Eski 17-01-2013, 23:49   #6
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cemaleddin Mesajı Göster
Eğer Ladin sürgün veriyorsa benim önerim aşağıdaki çalışma gibi olurdu...
Ladin geriden sürgün vermiyor maalesef

Eski 18-01-2013, 10:29   #7
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Alibaba, keşkelerinizi çok iyi anlıyorum...Ben amatör olarak kara kalem nü ve portre resim yapıyorum. Birgün ilk defa sürrealist bir resim yapmaya başladım, birkaç hafta sonra bittiğini düşünmüştüm. Birgün müşterim olan resim öğretmeni çalışmamı gördü ve ''resmi bitirme'' dedi. Gel zaman git zaman bir yıl geçti, resim sürekli değişiyordu ve resim öğretmeni ''resmi bitirme'' demekten başka birşey söylemiyordu... Bu süre içinde Resim ben değiştikçe değişmeye devam etti, toplam iki yılda çalışmanın bittiğine karar verdik... Bir yılın sonunda öğretmenin ne demek istediğini anlamıştım. Amatörce birşeyler yapmaya başlamış ve hemen bitebileceğini ''hah işte yaptım oldu'' diyebileceğimi sanmıştım... Aslında sancılı gerilimli, emek-yoğun bir süreçmiş birşeyler yaratmaya çalışmak. Bunu anladım...

Bonsai'de çalışma hiç bitmeyeceğine göre bu acelemiz niye? Biz birilerine, biryerlere yetişmeye çalışmamalıyız. Sanat süreci; emek- yoğun sancılı bir süreçtir... Harlı ateşte pişen bir yemek ile kısık ateş ile güveçte yavaş yavaş pişirilen yemeğin elbetteki farkı olacaktır. Bizler ''Güveçte Ağaç'' yetiştirmeye karar verdiysek eğer, sabırlı olmalıyız. Ağacı anlamak, tanımak için ağaca ve kendimize süre vermeliyiz... Bu kadar vaaz yeter sanırım ...

Gelelim bu ağaca ne yapılabilir sorusunun cevabına: Ağacınızı bu küçük saksıdan çıkartıp, köklerdeki toprağı dağıtmadan daha büyük ve daha derin (bir su kovası büyüklüğünde) bir saksıya alın. Ağaca yeni bir zirve oluşturabilecek dal'a kadar, soldaki uzun gövdeyi budayın. Ok ile işaret ettiğim dalda sanırım ve umarım hiç budama yapmamışsınızdır. O dalı telleyerek dikleştirin , ama sakın gözlere zarar vermeyin, yok yok vazgeçtim, gelişmesini görene kadar yeni sürgünler verene kadar o dala hiç ellemeseniz daha iyi olur sanırım.. Budarken zirve yapılacak daldan 2-3 santim yukarıdan budamanızı öneriyorum, Çünkü; Ladin'i tanımadığım için zirve yapılacak dalın dibinden budandığında dalı kurutabilir diye varsayıyorum...

İşler yolunda giderse kalan budağı zaman içinde keserek sıfırlayabilirsiniz... Bu önerimide sakın hemen yapmaya çalışmayın ilk önce büyük saksıya alıp gözleyin, en güçlü zamanında başlayın -sürgün vermeye başladığında- sonra yavaş yavaş demlene demlene çalışmaya başlayın... Size kolay gelsin...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg ladin.jpg (37.9 KB, 361 views)
caglarxx ve alibaba beğendi.
Eski 18-01-2013, 15:28   #8
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın alibaba9

Tekrardan merhabalar.

Önce bir kaç bilgi vereyim istedim.
Tecrübeme göre ve ibreli türler için.

Konik ladin genç dallarda geriden sürgün verir.
Bunu sağlamanız için bahar ayı başında uç noktalarda oluşan sürgünleri alır iseniz geride ki gözleri aktif tutar ve geri de sürgün oluştura bilirsiniz.

İkinci konu ladin gibi bir ibreli de geri sürgünler ışığa havaya ihtiyaç duyarlar.
Bu yüzden son yaptığınız aydınlatma ve hava alma işlemi bu bahar ayında işinize yarıyaçak.

Artık hiç bir işlem yapmayın.
Bahar başında forumda yer alan gübreleme konularını inceleyin ibreli'ler konusunda ki gübreleme programlarını bulun.
Bu yıl bahar ile beraber sulama- gübreleme-sürgün alımı üzerine çalışın.

Daha farklı işler yapar iseniz ağacınızı strese sokarsınız.
Hatta da telleme bile yapmayın.
Çünkü bu tür esnek olduğu için daha sonrada telleme çalışması yapacak zamanınız olacaktır.

Ayrıca tercüme konusunda çalışmalar yapan dostlar aşağıdaki link çevirerek ladin konusunda size tam olarak yardımcı olacaklardır.
Picea/Spruce Bonsai Styling, Pruning and Wiring
saygılar

alibaba beğendi.
bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2013, 18:40   #9
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaisan Mesajı Göster
Konik ladin genç dallarda geriden sürgün verir.
Merhaba sn bonsaisan,

Bu ifadenizi yeni başlayan arkadaşlar yanlış anlayabilirler. Geriden sürgün verir derken neyi kasdettiğinizi tam olarak açıklayabilirseniz sanırım arkadaşların yanlışlıkla iğneleri bulunmayan uzun dal ve gövdelerde sert geri budamalar yapmasını da önlemiş olursunuz.

Saygılarımla

alibaba beğendi.
Eski 21-01-2013, 11:35   #10
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Alıntı:
yanlışlıkla iğneleri bulunmayan uzun dal ve gövdelerde sert geri budamalar
Sayın Sakaki

Önce şunu belirtmek lazım.
Ardıç ladin ve çam gibi ibreli türler ile çalışır iken Bonsai dostlarının bu türleri iyi tanıması ve doğa da iyi gözlem yapmaları olası hata ya da yanlışlıkları gidermelerini sağlar.

Sert yapılan budama işlemleri çalışılan fidanlarımızda ağır strese yol açar.
Bu stersi en aza indiren faktör ise güçlü ve sağlıklı kök sistemine sahip bir adayımız olmasıdır.

Peki bu sisteme sahip olmayan ve risk taşıyan adaylar nasıldır.

****Toprak dan yeni söküm yapılmış fidanlar.
****Yaşadığı saksıdan sökülmüş kök budaması yapılmış ve tekrardan saksıya dikilmiş fidanlar.
****Budama ve telleme işlemi yapılmış fidanlar.

****Çok derin bir budama geçirmiş.Üzerinde hiç göz bulunmayan sadece gövde den ibaret fidanlar.

Bu fidanlar geriden göz vermede gövdeden göz oluşturmada zorlanacaklardır.

Bu güne kadar ki tecrübelerimde ladin-Ardıç-Karaçam-sarıçam-kızılçam türlerinde yukarıda ki riskli durumda olmayan adaylarda eski dallarda ve gövde üzerinde geriden sürgün oluştuğunu gözlemledim.

Burada ki püf nokta ise doğru zamanda yapılan budama - budama şekli ve yeni sürgünlerde ki 1//2 ila 1/3 oranında ki seyrekleştirme ya da çimdikleme işlemidir.

Bu işlemler doğru ve zamanında ve süreç de yapıldığında aday size güzel tepkiler verir.

Aşağıda ki link de ( Picea abies ) türünde bir orman çalışmasının aşamaları yer almaktadır.
İncelemenizi tavsiye ederim.
Picea abies - group planting 2005 - 2010
Fotoğrafta ise eski dal ve gövde üzerinde oluşan yeni gözü görmektesiniz.
trio1010.jpg
Yeni bonsai başlayan gönül veren bonsai dostlarının bir fidan aldıklarında ilk yapması gereken forum içinde başlıklarda konuları araştırmaları ve forumda ki moderatör yahut yöneticilere danışıp tam bir bilgi alarak ilk adımları atmalarıdır.
Bu sayede aday fidanı riske atmadan zaman kaybetmeden doğru çalışmalar ortaya çıkaraçaklardır.
Forum içinde bu noktaları gözlemleyip çalışmalarını bu şekilde yapan ve güzel sonuçlar elde eden ve etmekte olan bir çok üye mevcuddur.

Saygılar

sagol beğendi.
bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2013, 19:54   #11
Ağaç Dostu

alibaba's Avatar

Teşekkürler yardımlarınız için Sayın Bonsaisan, sayın Sakaki ve sayın Cemalleddin.

Bu yaşta genç bir fidanın çok fazla reçine salgılayabilmesi sağlıklı olduğuna mı delalettir, yoksa çok yoğun stres altında olduğuna mı? Yoksa her ikisine de mi?

İbrelilerde aşı macunu kullanan var mı? reçine üretimini engeller mi?

Eski 23-01-2013, 00:16   #12
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alibaba9 Mesajı Göster
Teşekkürler yardımlarınız için Sayın Bonsaisan, sayın Sakaki ve sayın Cemalleddin.

Bu yaşta genç bir fidanın çok fazla reçine salgılayabilmesi sağlıklı olduğuna mı delalettir, yoksa çok yoğun stres altında olduğuna mı? Yoksa her ikisine de mi?

İbrelilerde aşı macunu kullanan var mı? reçine üretimini engeller mi?
Sn alibaba9,

Bu tam olarak doğru denilemez.
Strese girmiş ve zayıf düşmüş çamlarda reçine salgılamasının azaldığı literatürde yazılı bir bilgi ve ayrıca çamlar çoğu zaman kendi yaralarını kapatmak, böcek istilasına veya mantar enfeksiyonuna uğradığı bölgelerini korumak, yara almış kısımların iyileşmesini hızlandırmak için o bölgeden reçine salgılamakta. Ayrıca, bu salgılama miktarı sağlıklı çamlarda daha yüksek oranda görülebiliyor.

Çoğu ünlü bonsaici budadıkları dalda (çok sert bir budama değilse) macun kullanmayı tercih etmiyor veya çok hafif bir izolasyon ile yetiniyorlar. Sebebi ise çamın kendi reçinesini salgılamasına engel olmamak suretiyle yarayı daha hızlı bir şekilde kapatmasını sağlamak.

NOT: Bu bilgiler, deneyimlerimden ziyade araştırarak edindiğim teorik bilgilerdir. Çamlar konusunda henüz kendi doğru deneyimlerimi aktaracak kadar güzel bir çam bonsaim yok, olduğu zaman kendi deneyimlerim olarak daha güzel bilgiler aktarırım inşallah!

Eski 02-02-2013, 12:26   #13
Ağaç Dostu

alibaba's Avatar

Bahar gibi bir Ankara sabahından merhaba

Bugün ladinlerimin gövde çevresinde kahverengi yabani yoncalar çıktığını farkettim.
Sabah süprizi oldu bana, hemen fotoğrafladım.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 21.jpg (71.2 KB, 304 views)
Dosya Türü: jpg 22.jpg (60.0 KB, 298 views)
Synnada beğendi.
Eski 02-02-2013, 13:46   #14
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Bahar gibi bir Ankara sabahından merhaba

Bugün ladinlerimin gövde çevresinde kahverengi yabani yoncalar çıktığını farkettim.
Sabah süprizi oldu bana, hemen fotoğrafladım.
Merhaba alibaba9

İnanamayacağın kadar hızlı üreyip 3-4 güne saksıyı komple kaplayabilirler haberin olsun
Ayrıca kökleri toprak altında da çok aşırı hızla yayılıyor ve çok yer kaplıyor. Ağacın için pek iyi olmayabilir.

Eski 02-02-2013, 22:53   #15
Ağaç Dostu

alibaba's Avatar

Bir yerde, bonsai için doğal sorunsuz örtülerden biri olduğunu okumuştum, yosun gibi. O yüzden sevinmiştim. Ama şimdi kaynağı bulamadım.Biraz araştırayım, olmazsa yollarımızı ayırırız
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Merhaba alibaba9

İnanamayacağın kadar hızlı üreyip 3-4 güne saksıyı komple kaplayabilirler haberin olsun
Ayrıca kökleri toprak altında da çok aşırı hızla yayılıyor ve çok yer kaplıyor. Ağacın için pek iyi olmayabilir.

Eski 04-02-2013, 16:58   #16
Ağaçsever

iceberg_534's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2011
evet sakaki haklı saksı içinde yabani hiç bir bitkinin büyümesine izin vermeyin ki saksıdaki besinin hepsi ağaca gitsin.

iceberg_534 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2013, 12:14   #17
Ağaç Dostu

alibaba's Avatar

Bu ağacımda sorun var maalesef...
bazı yapraklarda sararma var. Tüm mumları hala kahverengi renkte. ve dokunduğum yaprak öbeklerinde çok fazla yaprak dökülüyor..
Sanırım kuruma süreci başladı

Eski 04-04-2013, 21:36   #18
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Sayın Alibaba, ben de üzüldüm...Sanırım ilk saksı değişiminde hata yaptınız... Bize nerede hata yapmış olabileceğinizi anlatırsanız, bizde aynı hataları tekrarlamamış oluruz... Kolay gelsin...

Eski 04-04-2013, 21:51   #19
Ağaç Dostu

alibaba's Avatar

Sayın Cemalettin, konik Ladin özelinde farklı davranmak gerekiyormuş. Saksı değişimi, budama vs aralarında belki bir sezon bırakılabilir. Aynı budama ve saksı değişimi yaptığım şimşir, ardıç, acer gibi adaylar uyandılar hep. Ama konik ladinler kaldıramadı bu süreci...
Tekin hocanın da geçen workshoplardan birinde konik Ladin'i Kaya üstüne oturttuğunu ( yani çok yoğun kök budaması) ve çok fazla dal azalttığını görmüştüm. Onların da akıbetini çok merak ediyorum..

Eski 06-04-2013, 13:52   #20
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Alıntı:
Aynı budama ve saksı değişimi yaptığım şimşir, ardıç, acer gibi adaylar uyandılar hep. Ama konik ladinler kaldıramadı bu süreci...
Tekin hocanın da geçen workshoplardan birinde konik Ladin'i Kaya üstüne oturttuğunu ( yani çok yoğun kök budaması) ve çok fazla dal azalttığını görmüştüm. Onların da akıbetini çok merak ediyorum..
Pazartesi günü EXPO 2016 Antalya için sekreterliğe gitmiştim. Dönüşte o gün yaptığımız çalışmayı bıraktığımız seraya uğramıştım gayet sağlıklı olduğunu gördüm. Yeni sürgünler vermeye başlamış. İlgili başlıkta sorarsanız sanrım arkadaş orada sorunuza cevap vererek son halini de paylaşacaktır.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg SAM_2898.JPG (65.6 KB, 230 views)
Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2013, 01:08   #21
Ağaç Dostu

alibaba's Avatar

Ben nerde hata yapmış olabilirim Harun hocam sizce?
Budama ve saksı değişimi yakın zamanda desek sizinki aynı anda sizinkinin de yaşamaması lazım o zaman... Başka bir nokta mı var acaba kaçırdığım ?
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tekin Mesajı Göster
Pazartesi günü EXPO 2016 Antalya için sekreterliğe gitmiştim. Dönüşte o gün yaptığımız çalışmayı bıraktığımız seraya uğramıştım gayet sağlıklı olduğunu gördüm. Yeni sürgünler vermeye başlamış. İlgili başlıkta sorarsanız sanrım arkadaş orada sorunuza cevap vererek son halini de paylaşacaktır.

Eski 08-04-2013, 12:17   #22
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Alıntı:
Ben nerde hata yapmış olabilirim Harun hocam sizce?
Budama ve saksı değişimi yakın zamanda desek sizinki aynı anda sizinkinin de yaşamaması lazım o zaman... Başka bir nokta mı var acaba kaçırdığım ?
Bunun bir kaç nedini olabilir. İklim koşulları fazla sarsilma ağır budama sonrası yogun bakım vs tlf dan zor yazıyorum bir ara detaylı anlatmaya çalışırım kola gelsin

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2013, 20:57   #23
Ağaç Dostu

alibaba's Avatar

Bu adayımı kaybettim. Yapraklar kurudu ve döküldü vs.. Baharla beraber uyanmadı. Topik siliniyor mu bu durumda?..

Düzenleyen alibaba : 05-05-2013 saat 22:09 Neden: imla
Eski 05-05-2013, 21:41   #24
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Merhaba alibaba9,

Öncelikle kaybınıza çok üzüldüm.
Bu yolda bu tür bazı üzücü olaylar kaçınılmaz maalesef (kendi öldürdüklerimi saysam size moral olurdu sanırım

Hayır silmiyoruz. "En iyi deneyim acı deneyimdir" felsefesinden yola çıkarak bu tür başlıkları Yarım kalmış çalışmalar bölümüne taşıyoruz ki sizden sonra başlayacak veya ladin deneyimleyecek olan arkadaşlarımız da sizin deneyiminizden faydalansın.

Az sonra taşıyorum...

sagol beğendi.
Eski 12-05-2015, 14:55   #25
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-04-2015
Konik Ladin Bonsai...

Merhaba değerli arkadaşlar. Bir süredir bonsai sanatına merak saldım ve araştırmalar yapıyorum. Ancak tam anlamıyla nerden başlayacağım konusunda hala bir fikrim yok diyebilirim... tohumdan başlamayı düşünmüyorum. çünkü özel sebeplerden dolayı o kadar vaktim olduğunu düşünmüyorum. siz tecrübeli arkadaşlarımın paylaşımlarını takip ederek bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum... balkonumda, formu bozulmaya başlayan bir konik ladinim var. fotolarını koyuyorum. bu ladini bonsai yapmak için ne gibi çalışmalar yaplamıyım. hangi süreçleri takip etmeliyim. 5-6 yaşlarında ve 60-70 cm boylarında...bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. Atalarımızın dediği gibi; her zaman bir bilene sormak gerek)

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG-20150511-WA0001.jpg (56.9 KB, 72 views)
Dosya Türü: jpg IMG-20150511-WA0002.jpg (68.1 KB, 72 views)
Dosya Türü: jpg IMG-20150511-WA0003.jpg (65.8 KB, 71 views)
Dosya Türü: jpg IMG-20150511-WA0000.jpg (70.8 KB, 70 views)
oyildiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024