agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Yarım Kalmış Bonsailer
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-01-2007, 21:37   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-10-2006
Thumbs up Mustafa/Serissa

Diğer konumda en son fidancıya gidip fidan alacağımı yazmıştımm.İşler değişti fidancıya gittim bi baktım büssürü bonsaihemen yanlarına gittim. okadar sağlıklı görünüyolardıki...dayanamadım aldım bitane.adam başta 25 m dedi oha dedim bu kadar ucuz olamaz sonra adam dediki tam emin değilim bi arıyım soriyim dedi.meğer 40 mış zaten adam dedi geçen gün bu bauhause dakini 125 sattım oha dedim neyse bonsai aldım bitane.Çok sağlıklı görünüyodu. resimleri altta...

(____resimlerin bir kısmını başka bir mesajda gönderiyorum_______________)

resimlerde de gördüğünüz gii sağlıklı bir ağaç.Satan adam 15 günde bir su veriyomuş.Ama sera soğuk ve nemliydi.Bende 10 günde bir vereceğim...bu ağaçda sadece uzayan dalları kesecğim.Şekli zaten iyi...Ancak bu gün ağaçta 2 tane böcek yakaladım 2 sinide attım balkondan aşağı...Umarım daha fazla yakalamam.Bu böcekler zararlımıdır??

Düzenleyen Mustafa_ : 07-01-2007 saat 10:03
Mustafa_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2007, 21:38   #2
Ağaçsever

Eski 07-01-2007, 00:12   #3
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2006
Galeri: 5
Bence bu ağaç serissa. Hadi bakalım mustafa, inşallah çok güzel bir bonsai olur. Bakımını düzgün yaparsan baharda bol yaprak ve filiz verecektir. Hayırlı olsun evlatlığın

Bu arada ben de güzelliğine kapılıp dayanamadım ve bir taş porsuk bonsaisi satın aldım. Aslında kendi yaptıklarımı çok seviyorum ve hergün onların minik filiz tomurcuklarının patlayışını görerek içim sevinçle doluyor. Neydi, ne oldu diyerek baştan sona nasıl bir evreden geçtiklerini bilmek ve hatırlamak bana büyü gibi geliyor. Ama o porsukta çok çekici duruyordu valla

turunç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2007, 10:02   #4
Ağaçsever

Şimdilik bu bonsainin şeklinde değişiklk yapmayacağım.Şekli güzel.Şu an amacım uzun süre yaşatabilmek.

Eski 24-01-2007, 17:43   #5
Ağaçsever

Sserissa yapraklarını döküyorAyrıca bazı yaprakları aşağıya doğru sarkmaya başladı ne yapabilirim bu durumda??

Eski 17-02-2007, 12:42   #6
Ağaçsever

tahmin ettiğim gibi bu bonsaiminde yaprakları kurudu. acaba sulamamı az geldi yoksa bulunduğu ortammı anlamadım... bununda onu ulmus gibi olucak herhalde

Eski 17-02-2007, 13:12   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Iyi gunler Mustafa, agacini ic mekandami, disarda mi tutuyorsun?
Suladigin zaman, saksi altindan su suzulup disariya cikiyormu?
Daha onceki mesajlarinda, 10 gunde bir sulaycagindan bahsediyordun. Agacini kac gunde bir suluyorsun?
Bunlara cevap verirsen, belki onun akibetinin cin karaagci gibi olmasini onleyebiliriz.
Sevgiler.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2007, 12:53   #8
Ağaçsever

iyi günler Ali abi.

ağacı aynı şekilde 10 günde bir suluyorum.Hayır saksı aştından su çıkmıyo.ağacı iç mekanda tutuyorum

Eski 23-02-2007, 13:07   #9
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Serissa çok narin bir ağaçdır.Bahar aylarında beyaz çiçekler açar.Gelelim ağaçın yapısına.Bir bonsai nin önemli tekniği sulamadır yani bir ağaç 10 günde bir 2 günde bir diye sulaması yapılmaz.Aşırı sulama özelikle toprak niteliği bozulmuş bonsailerde kök çürümesine yok açar ki buda yaprakların yeşilken güçsüz ve dökülüyor gibi görünmesi gibi bir olasılıkdır.Bunu anlamak çok kolaydır.Ağaç bulundugu saksıdan çıkarılır.Ve köklerde bir çamurlaşma hissi varı diye bakılır canlı ve iyi köklerde kök uları beyaz ve açık kahve rengi tonlardadır.
Ayrı şu çok öenmili bir olaydır sulamadan 1 ila 2 gün içinde toprakda nem azalıyorsa ağaç çok sağlıklı bir kök yapısına sahipdir ama suladıkdan sonra toprak nemi5 günü geçen bir oranda hal nemli ise köklerde bir problem vardır ve genelde bonsai sever ağaçının yaprakları aşağı sarktıfgı anda sulamak yaprak ağaçı kurtarmaya çalışır.İşde bu yanlış bir hatadır zaten kökler havasız kalmış ve çürüme başlamışdır.Bu yüzden acil olrak ağaç saksıdan çıkarılır ve kökleirn 3 de biri budanır.Ve ağaç yeni toprakla saksıya dikilir.Ve sualnır.Bu işlemde mümkünse toprak direnajı fazla olana bir karışım kulanılmalıki zaten bogulmakda olan kökleir daha fazla bogmamak lazım suyla Ayrıca ısı mümkünse sabitlenmeli portatif sir sera yapılmalıdır.Bundan sonra ağaç dikkatle gözlenmelidir.Benden size tavsiye keslikle toprağa dikat edin eğer nem dediğim gibi azama göstemiyorsa köklerde büüyk br sorun vardır ağaçı kaybede bilirsiniz.Yardım edeceğim bir konu varsa her zaan iletişim kura bilirsiniz.Sakın gübre vermeyin ve bir ilaç kulanmayın.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2007, 10:09   #10
Ağaçsever

önerileriniz için teşekkür ederim.Yardımı olacak.Ağacın yapraklarının çok sulamadan kurumadığına eminim.çünkkkü uçları sararak kurudular.Ve kan ımca köklerdede sorun yok.Çünkü suladıktan 2 gün sonra toprak yüzeyi bayağı bi kuruyor...

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024