agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Yarım Kalmış Bonsailer
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-03-2012, 15:53   #1
Ağaçsever

bonsaikon's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2012
bonsaikon / Şimşir

Ağacımın ilk hali, budama ve telleme sonrası halleri. Yorum ve önerilerinizi beklerim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg sahibinden_Photo-0049.jpg (70.2 KB, 416 views)
Dosya Türü: jpg sahibinden_arkadan.jpg (44.9 KB, 406 views)
Dosya Türü: jpg sahibinden_önden 1.jpg (41.4 KB, 405 views)
Dosya Türü: jpg sahibinden_önden 4.jpg (39.7 KB, 398 views)
Dosya Türü: jpg sahibinden_sağ önden.jpg (46.2 KB, 403 views)
bonsaikon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2012, 10:36   #2
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Şimşirin çok güzelmiş, dal ve dalcık uçlarında 3-4 yaprak bırakıp gerideki yaprakları sapların ters istikametine doğru kabuk üzerinde soyulmaya neden olmayacak şekilde yavaş değil de biraz hızlıca bir şekilde kopar.
Çok sıkı olmayan bir telleme ile dalları telleyip , yanlara doğru eğerek aç.İçeriye ışık ve hava da gidereceğinden yeni sürgün oluşumları oluşacak bunlara 1-2 yıl dokunma. Ondan sonra kısa sürede iyi sulama ve gübre takviyesi ile çok güzel bir bonsai yakalayabilirsin.

Benim şuradaki Şimşir çalışmalarıma bir bak istersen : Tourkana/ Porsuk(Taxus-Yew)-Şimşir(Buxus)

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2012, 11:02   #3
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
merhaba sn bonsaikon

Bildiğim kadarıyla adayınız şimşirin birkaç alt türü mevcut.
Benim bildiğim ve bonsai icin en uygunu Osmanlı şimşiriydi sanırım. Bunun gelişimi diğerlerine göre daha hızlı.

NOTLARIMDAKİ BİLGİLERDEN SİZE LAZIM OLUSA DİYE AKTARIYORUM:
Sığ köklerinden dolayı ekerken köklerin zarar görmemesi için ne çok derin ekilmeli ne de kök boğazı çok yukarıda kalacak şekilde ekilmemelidir. Derin ekilirse kökler boğulur, çok sığ ekilirse kökler kuruyabilir.
Hafif güneş alan, yarı gölge yerlerde ve drenajı iyi, nemli topraklarda iyi gelişir ve büyür.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2012, 14:06   #4
Ağaçsever

bonsaikon's Avatar

Tekrar selamlar,

Ağacın kök budaması ve saksı değişimini yaptım fotoğrafları agaclar.net,Konya, bonsai çalışmaları linkinde görebilirsiniz.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg sahibinden_DSC05061.jpg (42.5 KB, 360 views)
Eski 28-03-2012, 14:08   #5
Ağaçsever

bonsaikon's Avatar

teşekkürler

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tourkana Mesajı Göster
Şimşirin çok güzelmiş, dal ve dalcık uçlarında 3-4 yaprak bırakıp gerideki yaprakları sapların ters istikametine doğru kabuk üzerinde soyulmaya neden olmayacak şekilde yavaş değil de biraz hızlıca bir şekilde kopar.
Çok sıkı olmayan bir telleme ile dalları telleyip , yanlara doğru eğerek aç.İçeriye ışık ve hava da gidereceğinden yeni sürgün oluşumları oluşacak bunlara 1-2 yıl dokunma. Ondan sonra kısa sürede iyi sulama ve gübre takviyesi ile çok güzel bir bonsai yakalayabilirsin.

Benim şuradaki Şimşir çalışmalarıma bir bak istersen : Tourkana/ Porsuk(Taxus-Yew)-Şimşir(Buxus)
teşekkürler, aynen uygulayıp, fotoğraflarını paylaşacağım.

Eski 18-04-2012, 11:11   #6
Ağaçsever

bonsaikon's Avatar

Sn. Tourkana selamlar,

Söylediğiniz gibi yaprakları azalttım, burada görünenlerden de aldım, son hali daha az yapraklıydı ama şimşir malesef canlanmadı. Aynı bitkiden aldığım başka bir çelik kışın soğuklarında içeride su içinde bir kavanozda beklettiğim için canlandı ama bu sanırım donmuş. Malum -20 civarında soğuklar oldu bu yıl. Her ne kadar aşırı soğuklarda içeri almaya çalışsam da kurtaramadım. Ateş dikeni ile birlikte şimşiri de kaybettik. Yakında söküp diğer çeliğe yoğunlaşacağım. Her ne kadar çok daha küçük olsa da en azından umut var ve tekrar büyük bir fidanla başlamaktansa küçükten büyütmek hem sabır hem tecrübe kazandırır diye düşünüyorum.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg KFDSC05110.jpg (68.4 KB, 340 views)
Dosya Türü: jpg KFDSC05111.jpg (68.3 KB, 332 views)
Eski 18-04-2012, 18:56   #7
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Bitki şu an bu telli halindeyse telleri almalısın. Gelişme döneminin başlamasıyla teller gövdeye zarar verir.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2012, 14:45   #8
Ağaçsever

bonsaikon's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Bitki şu an bu telli halindeyse telleri almalısın. Gelişme döneminin başlamasıyla teller gövdeye zarar verir.
Yoo telleri çıkardım bu saksıya alır almaz, ama bitkide kök bölgesi hariç hiçbir hareket yok, yeni yapraklar oluşturmadı. Dallar şekil almış teli çıkartınca aynı bu şekilde kaldı hepsi ama dallar kurumuş gibi, gövdenin dışı da kuru, iç odunsu dokudan ayrılıp dökülüyor kolaylıkla. Sadece gövdenin toprakla buluştuğu yerde ufak kökcükler oluşuyor gibi gördüm. Başka hiçbir hareket yok.

Eski 19-04-2012, 14:55   #9
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaikon Mesajı Göster
Yoo telleri çıkardım bu saksıya alır almaz, ama bitkide kök bölgesi hariç hiçbir hareket yok, yeni yapraklar oluşturmadı. Dallar şekil almış teli çıkartınca aynı bu şekilde kaldı hepsi ama dallar kurumuş gibi, gövdenin dışı da kuru, iç odunsu dokudan ayrılıp dökülüyor kolaylıkla. Sadece gövdenin toprakla buluştuğu yerde ufak kökcükler oluşuyor gibi gördüm. Başka hiçbir hareket yok.
Kötüye alamet

Eski 19-04-2012, 16:18   #10
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sanırım yine aynı nokta ve hatalar sizi iyi olmayan bir sonuca götürmüş.

Bonsai de kök budama başlı başına bir harekettir.
Akabinde ki dahada ayrıntı iseten tellemede bir başka başlıkda indelenmesi gereken bir konudur.

Bonsai sadece kökleri budayarak sığ saksıya dikilen ve dalları budanıp da şekil verilen bir uygulama olarak web ve diğer ortamlarda algılanır.

Lakin aslında hepsinin bir sırası bir zamanı ve doğru biçimde uygulama şekli vardır.
Saksı değişiminde sonra ise ağaçın konumu ve sulaması diğer bir konudur.
Kök sisteminin bile açığa çıkarılması başlı başına bir el işciliği ve uygulama şekline sahiptir.

Dahada önemlisi ise ağaçın yaşamsal devamlık sürecini yıllarca koruya bilmektir.

Umarım ağaçınız kendini toplar.
Saygılar sunarım.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2012, 16:24   #11
Ağaçsever

bonsaikon's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaisan Mesajı Göster
Sanırım yine aynı nokta ve hatalar sizi iyi olmayan bir sonuca götürmüş.

Bonsai de kök budama başlı başına bir harekettir.
Akabinde ki dahada ayrıntı iseten tellemede bir başka başlıkda indelenmesi gereken bir konudur.

Bonsai sadece kökleri budayarak sığ saksıya dikilen ve dalları budanıp da şekil verilen bir uygulama olarak web ve diğer ortamlarda algılanır.

Lakin aslında hepsinin bir sırası bir zamanı ve doğru biçimde uygulama şekli vardır.
Saksı değişiminde sonra ise ağaçın konumu ve sulaması diğer bir konudur.
Kök sisteminin bile açığa çıkarılması başlı başına bir el işciliği ve uygulama şekline sahiptir.

Dahada önemlisi ise ağaçın yaşamsal devamlık sürecini yıllarca koruya bilmektir.

Umarım ağaçınız kendini toplar.
Saygılar sunarım.

Buradaki olumsuz sonucun sebebi sığ saksıya alma veya yanlış kök budama gibi algılanıyor sanırım ancak ağaçların kurumasının asıl nedeninin bu kış aşırı soğuğa maruz kalmış olmaları olduğunu hatırlatayım. Bu ağaçlarda saksı değişimini yaptığımda zaten donma belirtileri vardı. Donmamış olmalarını umarak saksı değitirip daha iyi bir konuma aldım ve daha kontrollü suladım. Ancak canlanmayınca donmuş olduklarını gördüm. Şimdi -20 derece soğuğa maruz kalan bu iki ağacın tamamen saksı değişimi, kök budama vb. hatalardan kuruduğunu sanmıyorum. Zira bu işlemlere ilişkin fotoğrafları paylaştığımda uygulamalarım doğru bulunmuş ve beğenilmişti. Ancak bu uygulamalar elbette daha iyi yapılabilir. Bundan sonrası için bunları göz önüne alacağım.

Eski 19-04-2012, 16:40   #12
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Çalışmalarınızda başarılar dilerim.
Saygılar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2014, 14:56   #13
Ağaçsever

bonsaikon's Avatar

Bu konu neden yarım bırakılmış çalışmalar kategorisinde anlayamadım. Ben çalışmalarımı yarım bırakmadım, açtığım diğer konularda da görüldüğü üzere 3-4 sezondur devam ediyorum ve kendimce şekillendirdiğim ağaçlarım var. Moderatöre selamlar...

Eski 26-05-2014, 17:27   #14
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaikon Mesajı Göster
Bu konu neden yarım bırakılmış çalışmalar kategorisinde anlayamadım. Ben çalışmalarımı yarım bırakmadım, açtığım diğer konularda da görüldüğü üzere 3-4 sezondur devam ediyorum ve kendimce şekillendirdiğim ağaçlarım var. Moderatöre selamlar...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
ÖNEMLİ DUYURU:

Bonsai başlıkları altında devam eden temizleme ve sınıflandırma çalışmaları kapsamında uzun süredir güncellenmemiş olan bonsai adaylarına ait başlıklar, duruma göre ya "Yarım Bırakılmış Bonsailer ya da Geçici Hevesler" bölümüne taşınmakta ya da silinmektedir.

Eğer uzun süredir durumunu güncellemediğiniz ancak devam ettirdiğiniz bir bonsai çalışmanız/adayınız varsa veya adayınıza ait bir başlığı bulamıyorsanız lütfen benimle temasa geçiniz.

Saygılarımla.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Bonsai bölümünü düzenleme ve temizleme çalışmaları kapsamında, tek başlık altında birden fazla adayını yayınlamış üyelerimizin hemen hepsi ile irtibata geçerek, koordinasyonlu bir çalışma ile bu adayları ayrı başlıklara taşıdık ve bu çalışmalar da tamamlanmak üzere.

Ancak, açtıkları başlıklar bahsettiğim durumda olmasına rağmen duyurumuza ve mesajlarımıza cevap vermeyen üyelerimiz de var. Cevap alamadığımız ve çalışmalarını uzun süredir güncellemeyen üyelerin bu başlıklarını geçici olarak "Yarım kalmış çalışmalar" bölümüne taşıyorum.

Çeşitli sebeplerle uzun süredir foruma giremeyen ama çalışması/çalışmaları devam eden üyelerimiz durumu bildirirlerse, ilgili başlıklarını tekrar aktif çalışmalar bölümüne yükleyebiliriz.

Saygılarımla.
Bu duyuruyu yapalı yaklaşık 1,5 - 2 sene olmuş.
Zaten çalışmanızı güncellemeniz halinde başlık otomatik olarak aktif çalışmalar bölümüne aktarılacaktır.

Saygılarımla

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024